Ezel - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Cevap: Ezel

Türkiye'de yarışmalardan, reklamlara, dizilere hepsinin konsepti-senaryosu hatta kostüm sahne planlarına kadar hepsi bir yerden aşırmadır. Şu yukarıdaki abimm filmini izlemedim sadece fragmanını gördüm tv'de ama iddiaya girerim 1988 yapımı Rain man'ın berbat bir kopyasıdır. Bu Ezel dizisi de The Count of Monte Cristo'nun yani Monte Cristo Kontu'nun türkçeye ve günümüze uyarlanmış bir kopyasıdır.

Türkiye'de yarışmalardan, reklamlara, dizilere hepsinin konsepti-senaryosu hatta kostüm sahne planlarına kadar hepsi bir yerden aşırmadır. Şu yukarıdaki abimm filmini izlemedim sadece fragmanını gördüm tv'de ama iddiaya girerim 1988 yapımı Rain man'ın berbat bir kopyasıdır. Bu Ezel dizisi de The Count of Monte Cristo'nun yani Monte Cristo Kontu'nun türkçeye ve günümüze uyarlanmış bir kopyasıdır.

Ohaa harbiden ya Monte Cristo çakmasıymış Ezel, hatta ekşisözlükte ezel başlığının altında Monte Cristo yazanı dövüyolarmış.. Abi inanmıyorum ya senaristler bile Monte Cristo'dan etkilendiklerini kabul etmişken nasıl farkettin bunu :eek:

Senin dizi anlayaşın nedir bilemem fakat bir dizinin konusu geçmişe dayanabilir tabiki orjinal bir subje ile harmanlamak şartıyla.. Bir diziyi değerlendirmek ışığından tut çekim sırasında kullanılan kıyafetlere kadar bir bütündür.. Ve Ezel dizisi de senaryosu, müzikalitesi, ışığıi, diyalogları ve akıcılığı ile çok rahat yabancı dizilerle yarışır hatta büyük bir çoüğunluğunu tokatlayabilir bile.. Senin gibi ben de kopya yapımlardan bıktım fakat Ezel yurt dışındaki başka bir dizinin kopyası değil sadece bir romandan senaryosu için olay örgüsünü almıştır..

Ohaa harbiden ya Monte Cristo çakmasıymış Ezel, hatta ekşisözlükte ezel başlığının altında Monte Cristo yazanı dövüyolarmış.. Abi inanmıyorum ya senaristler bile Monte Cristo'dan etkilendiklerini kabul etmişken nasıl farkettin bunu :eek:

Senin dizi anlayaşın nedir bilemem fakat bir dizinin konusu geçmişe dayanabilir tabiki orjinal bir subje ile harmanlamak şartıyla.. Bir diziyi değerlendirmek ışığından tut çekim sırasında kullanılan kıyafetlere kadar bir bütündür.. Ve Ezel dizisi de senaryosu, müzikalitesi, ışığıi, diyalogları ve akıcılığı ile çok rahat yabancı dizilerle yarışır hatta büyük bir çoüğunluğunu tokatlayabilir bile.. Senin gibi ben de kopya yapımlardan bıktım fakat Ezel yurt dışındaki başka bir dizinin kopyası değil sadece bir romandan senaryosu için olay örgüsünü almıştır..

Bir ben farkettim dedim mi dahi çocuk? Ayrıca o roman film oldu kaldır kafanı! Ben orada Ezel'e giydirmedim Türkiye'de ne kadar kopya varsa tümünü kastettim. Senaristler etkilendik diyorlarsa meşe odunuyla dövülmeliler açıkça aşırmışlar.Ayrıca ukelalığa gerek yok tamam mı ;)

YouTube - BMW M5 with Madonna

Bu Bmw'nin Madonna'lı M5 tanıtım filmi,

YouTube - DEMET AKALIN - BANANE (( BLAME ))

Bu da Demet Akalın'ın sadece azıcık (!) M5 tanıtımına benzeyen klibi benim kastettiğim bu ve bunun gibi kopya kağıdı vasıtasıyla yapılan işler.

Dahi çocuk! :) Amaç ne anlayış ne.. Neyse önemli değil efendim.. Film olduğunu tabiki ben de biliyorum.. Kaliteli bir yapıma sadece bir -negatif olup olmadığı tartışılabilecek- kusur(!) ile diğer kopya yapımlara denk tutmak benim anlam vermediğim.. Diğer her konuda size hak verdiğimi zaten belirtmiştim.. Ukalalık sıfatını iltifat olarak alıyorum Vural Bey ;)

Dahi çocuk! :) Amaç ne anlayış ne.. Neyse önemli değil efendim.. Film olduğunu tabiki ben de biliyorum.. Kaliteli bir yapıma sadece bir -negatif olup olmadığı tartışılabilecek- kusur(!) ile diğer kopya yapımlara denk tutmak benim anlam vermediğim.. Diğer her konuda size hak verdiğimi zaten belirtmiştim.. Ukalalık sıfatını iltifat olarak alıyorum Vural Bey ;)

Kusuruma bakma sert girişmişim klavyenin ayarı yok :) ekşi'den alıntı yaptın sağır sultan duydu bunu diye eleştirdiğini zannettim.

Ezel'e maddi engel!

Kısa sürede bir fenomen haline gelen dizi ‘Ezel’ şu sıralar maddi sıkıntılar yaşıyor.

Her bölümü merakla beklenen, replikleri akıllara kazınan ve her geçen gün izleyicinin heyecan dozajını biraz daha arttıran dizi ‘Ezel’in yeni bölümü, Pazartesi akşamı yayınlanmamış yerine ‘A.R.O.G’ filmi gösterilmişti.

‘Ezel’in sürekli artan başarı grafiği oyuncuların popülaritesini arttırmakta. Özellikle son zamanlarda ‘Ramiz Dayı’ rolüyle Tuncel Kurtiz ve ‘Ömer’ rolüyle İsmail Filiz oldukça revaçta. Artan popülariteyle birlikte oyuncuların ‘maddi’ istekleri de artıyor. Şu sıralar dizinin yapımcılığını üstlenen ‘Ay Yapım’ ve dizinin gösterildiği kanal olan ‘Show TV’ bu artan ‘maddi’ istekleri karşılamakta güçlük çekiyor. Bu nedenle Pazartesi gecesi ‘Ezel’ in yeni bölümü yayınlanmadı. Yeni bölümün yayınlanmamasıyla hayranlarını hayal kırıklığına uğratan ‘Ezel’ bomba gibi bir bölümle kendisini affettirecek gibi..

Ezel’ neden yayınlanmadı?

Her Pazartesi izleyenleri ekran başına kitleyen ve kısa zamanda büyük bir hayran kitlesi kazanmayı başaran dizi ‘Ezel’in yeni bölümü dün akşam yayınlanmadı. Peki neden?

Show TV’yi ve Ay Yapım’ı mail yağmuruna tutan ‘Ezelkolikler’ bu sorunun yanıtını arıyor. Dün akşam Show TV ekranlarında bütün hafta sabırsızlıkla beklenen ‘Ezel’ yerine neden ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın filmi ‘A.R.O.G’ yayınlandı? Film yapımcıları ve Show TV bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Yetkililerden bir açıklama gelmeyince de herkes kendisine göre bir gerekçe aramaya başladı. Bunlardan birisi de dizide ‘Eyşan’ı canlandıran Cansu Dere’nin 15 gün önce dizi setinde fenalaşıp hastaneye kaldırılması. Ünlü oyuncuya hastanede ‘domuz gribi’ teşhisi kondu. Cansu, o geceyi hastanede geçirdi. Durum böyle olunca da çekimler aksadı ve ‘Ezel’in yeni bölümü bir hafta ileriye ertelendi.

MYNET MAGAZİN

Mynet'ten 2 farklı haber.

Dünya üzerinde alıntı yada çalıntı olmayan çok az yapım vardır. Şu an herkesin ayıla bayıla izlediği Lost'un konusu bile Stephen King'in Kara Kule serisinden alıntıdır. Hatta yapımcısı J.j. Abrahams Stephen King'i etkilemek için kitaptan bazı özellikler yansıttığını söyledi. Çünkü Kara Kule'nin film yapımını almak istiyordu ve başardı bunu da. Ki çok orijinal bir konu gibi görünür. Ama Stephen King de kitabının başında J.R.R. Tolkien den çok etkilendiğini itiraf eder. Tolkien de az miktarda da olsa İskandinav mitolojisinden esinlenmiştir. Ki LOTR özgünlüğün sınırlarında dolaşan bir edebi şaheserdir. Yani İskandinav mitleri-Tolkien-Stephen King-Lost. Bunun gibi milyon tane örnek bulabilirsiniz. Konu alıntı olsa bile hakkı verilerek yansıtılırsa hiç kimseye laf söylemek düşmez. Ki aşırı orijinal bir olay da değil. Örneğin bir Fight Club daki olayı alıp kopyalarsanız, tamam ayıptır bu. Ya da Matrix'in olay örgüsünü almaya kalkışırsanız bu da ayıptır(Ki Matrix düşüncesinin temeli 1200'lü yıllara dayanır). Ancak Monte Cristo Kontu'nun konusu öyle akıla gelemeyecek, müthiş orijinal bir olay değildir. Yani aman alıntı-aman çalıntı deyip b.k atmaya gerek yoktur.

Ramiz Dayı Ezel'den gidiyor mu?

Senaristler açıkladı.

NTV'de yayınlanan 'Günlerin Getirdiği' programına 'Ezel' dizisinin senaristleri; Kerem Deren ve Pınar Bulut konuk oldu. Sadece iki sezonluk bir dizi planı yaptıklarını belirten ikili, kısa süre sonra 'Ezel'e yeni karakterlerin gireceğini de açıkladı. Dizinin en ilgi çeken karakterlerinden biri olan 'Ramiz Dayı' ile ilgili sorulara da yanıt veren Kemal Deren, "Onun ne yapacağını biz bile bilmiyoruz. Kısa süreliğine bir yere gidip, geri dönecek." "Ama o gidişin de hoş bir esprisi var" diyerek seyirciyi meraklandırdı. 'Ezel'den senaryo gereği bazı isimlerin de ayrılacağını açıklayan Deren, 'Ramiz Dayı'nın gidecek isimlerden biri olmadığını müjdeledi. Başarılı senarist, oyuncu kadrosu hakkında ise "Cast o kadar inandırıyor ki, senaryoyu bilmeme rağmen 'Ne olacak?' diye seyrediyorum" dedi.

Donnie'ye söyle nasıl olsa birgün biri olacaktı, o olduğu için seviniyorum.

Lefty(Al Pacino)

Ali de aynısını söyledi, çok güzel olmuş:)

Üst Alt