Fatih Terim | Teknik (ARŞİV) - Sayfa 357 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Var ya Terim'i tartışıp kendimizi yormaya hiç gerek yok. Başaramazsa, ki başaramayacak, yönetim hesabını kesmek zorunda. Kesemiyorsa kongre yönetimin hesabını görür nasıl olsa.

Terim'e istifa etsin demek boş bir beklenti olur. Bu adam bugüne kadar hiç istifa etmemiş. Her yerden kovularak gitmiş. "ben başarısız oldum, istifa etmeliyim" diyecek karakterde bir adam değil.

Sezon sonu ya yönetim kovar, ya yönetim düşer. Sezon sonuna kadar bekleyeceğiz. Beklemekte fayda var ayrıca. Kimsenin aklında şampiyon yapacaktı kovulmasaydı düşüncesi kalmasın.

Fatih hoca bu takımın efsanesidir kazandırdıgı başarıları 100 yılda geçse başka biri yakalayamaz.Ancak hocanın artık yaşı dolayısıyla eski enerjisi kalmamış.Modern futbola ayak uyduramıyor.Artık hersey cok degisti.Futbolcular çok rahat.Deli gibi para kazanıyorlar 1 senede kazandıkları parayı faize yatırsalar ömür boyu lüks icinde yasarlar.Bu adamları gazlamayla hadi oglumla yönetemezsin.Bizim ileriye dönük planları olan adamları bulmamız lazım paraya doymus olanları degil.Milli takıma girme hayali olan,avrupanın top seviye kuluplerini hedefleyen oyuncular.Basamak takımı olursak cok daha istekli oyuncular goruruz.

Diğer teknik adamlar döneminde şampiyonlar liginde asla böyle rezil bir performansımız yoktu.
Zira oraya kadar gidemiyorduk çoğunlukla. 3-5-8 gibi sıralamalar ya da ön elemelerde takıldığımız için PSG'den fark mı yedim, Real deplasmanına mı gittim diye bir sıkıntımız yoktu işin açıkçası. Tromso olsun, Ostersund olsun, Steau Bükreş olsun, Karpaty Lviv olsun iyi mücadele ederek eleniyorduk. Prandelli'nin dörtleri var gittiğimiz dönemlerden. Bunların dışında Lucescu'nun başarılı olduğu kadro ve oyun yapısı zaten Terim'in eseriydi. İlk senesi için konuşuyorum. Mancini'nin ş.l.de başarılı kadrosunun mimarı da Terim idi.
Geriye Gerets kaldı onun da mütevazı bir kadrosu vardı son maç yedek Liverpool'dan 3 puanı alıp toplamda 4 puanla defteri kapadık. Arda'nın wonderkid olduğu zamanlar, ey gidi... Lucescu'nun ikinci dönemindeki başarı %100 kendisine yazar. Onunla beraber son 20 senedeki ş.l. karnemiz aşağı yukarı bu Terim'i çıkarınca. İşin tarihsel gerçeklik kısmı budur.(Mevzu ş.l. ama Skibbe'ye bir not düşelim sezon başı şampiyonlar ligine götüremedi fakat akabinde Uefa'da çok iyi top oynamıştık, hakkını verelim. )

Amma ve lakin ben hayatımın hiçbir döneminde maçlar öncesi böyle tırsmadım Madrid ve PSG deplasmanları kadar. Dün akşam 5-0'ı alın maça çıkmayın deseler ben kabul edecektim, o derece ümitsiz bir durumdayız. Psg zorunda olsa 10 tane sallayabilirdi bize bunun bahanesi açıklaması, Ocak'ı Şubat'ı yok. Bu adam ilk defa takım çalıştırmıyor, ilk defa Avrupa'da maça da çıkmıyor, ilk kez antrenman da yaptırmıyor. Şu an ki kötülüğümüzün tarifi yok. Sebep-sonuç vs de önemsiz artık yani diyecek bir şey bulamıyorum. Açıklamalarıyla alakalı bir iki kelam edeyim;

Sürekli Ocak'ı işaret ederek bu oyunculardan nasıl verim almayı planlıyor gerçekten merak ediyorum. Şampiyonlar liginde her maçta 6 yiyebilirdik, ligde de yiyebiliriz zira rakibin pek önemi yok bizim takım hiçbir şey oynamadığı için. Lemina gibi krallar durum ne olursa olsun yırtınıyor ama belli ki diğer elemanlar seni sevmiyor, takımla da banka hesapları dışında bir bağları kalmamış. 2 maç yedek bekledi diye takım 5mi yemiş 10 mu yemiş umursamayan Nzonzi'den ne alacaksın da oynatıyorsun hoca? Bu adamları 8-10 maç oynatıp performansları sonrası tamamen kesseydin yine benzer sonuçlar alırdık ama en azından Ocak'ta vurulacak neşterin bir anlamı olurdu. Belki bir iki adam da kazanırdık o arada. O adamları kesip benzer sonuçlar alsaydın burada sana yine sövenler olacaktı o ayrı dava. Olmadığı, olmayacağı belliydi yani bu oyuncu grubunun. Radikal değişiklikler, önlemler alabilecekken sadece konuştun, doğal olarak artık sözlerinin de bir anlamı kalmadı. What a disappointment.

Ocak'ta neyle değiştireceğiz kadroyu şu an merak ettiğim tek şey bu.
Nesteri vursa kimi oynatacak?

Nesteri vursa kimi oynatacak?

Valla dostum 1-2 oyuncu formsuz olsa neyse de oyuncuların tamamı formsuz ise bu onların suçu değildir. Var birşeyler perde arkasında kimse konuşmuyor. Ancak hocanın “ hadi koçum, hadi aslanım “ devri kapandı gibi. Hocasında taktik-teknik birikim görmeyen oyuncu sallamaz takımı. Bunca yıldır kendini geliştiremediyse hoca ne diyelim. Hem kendine yazık etti hem bize.

Ocak’ta kimi satacaksın ki iyi paraya ? Hadi şans yüzümüze güldü, Belhanda’yı 10 milyona okuttun. Maksimum alabileceğin adam kiralık dahil 3.
3 oyuncu ile birşeylerin değişeceğine inanmıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Valla dostum 1-2 oyuncu formsuz olsa neyse de oyuncuların tamamı formsuz ise bu onların suçu değildir. Var birşeyler perde arkasında kimse konuşmuyor. Ancak hocanın “ hadi koçum, hadi aslanım “ devri kapandı gibi. Hocasında taktik-teknik birikim görmeyen oyuncu sallamaz takımı. Bunca yıldır kendini geliştiremediyse hoca ne diyelim. Hem kendine yazık etti hem bize.

Ocak’ta kimi satacaksın ki iyi paraya ? Hadi şans yüzümüze güldü, Belhanda’yı 10 milyona okuttun. Maksimum alabileceğin adam kiralık dahil 3.
3 oyuncu ile birşeylerin değişeceğine inanmıyorum.

Ligdeki kadromuz daha genis bence lig icin yeterli bir kadromuz var sadece beklerden biri, belki stoper ve mumkun olursa bir 10no transferi bizim icin yeterli olacaktir. Yerli/Yabanci siniriyla zaten 4+ sayida transfer yapma imkanimiz olacagini sanmam. Ft'yi biri tokatlasa da kendine gelse iyi olacak cunku bu topcular 2 sey icin buraya geldi 1 cl 2 para. Super ligi kazanma motivasyonunu yerlestirmek ve taraftari tekrar tribune cekmek cok zor olacak. Hayirlisi olsun.

Ligdeki kadromuz daha genis bence lig icin yeterli bir kadromuz var sadece beklerden biri, belki stoper ve mumkun olursa bir 10no transferi bizim icin yeterli olacaktir. Yerli/Yabanci siniriyla zaten 4+ sayida transfer yapma imkanimiz olacagini sanmam. Ft'yi biri tokatlasa da kendine gelse iyi olacak cunku bu topcular 2 sey icin buraya geldi 1 cl 2 para. Super ligi kazanma motivasyonunu yerlestirmek ve taraftari tekrar tribune cekmek cok zor olacak. Hayirlisi olsun.

Seneye yine bunları yaşayacak isek şampiyon olmayalım. Ben istemiyorum günlük, sezonluk başarılar. Ocak ayında gelecek ile ilgili az çok fikir sahibi oluruz. Gerçekten genç,dinamik oyuncuları alıp 2 veya 3. olsun takım sesimi çıkarmam. Ancak Arda vb gibi adamlar gelip şampiyon olacaksak, olmayalım çünkü Ş.L de yine patates ederler.

Seneye yine bunları yaşayacak isek şampiyon olmayalım. Ben istemiyorum günlük, sezonluk başarılar. Ocak ayında gelecek ile ilgili az çok fikir sahibi oluruz. Gerçekten genç,dinamik oyuncuları alıp 2 veya 3. olsun takım sesimi çıkarmam. Ancak Arda vb gibi adamlar gelip şampiyon olacaksak, olmayalım çünkü Ş.L de yine patates ederler.

malesef küçülmemek için şampiyon olmak zorundayız ve ffp nedeniyle gelecek sene de maks buna benzer bir kadro kurarız.

küçülürsek başarılı olabiliriz. Artık futbolda eskisi gibi yıldız aldım başarılı olurum olayı yok. Son 5-6 yılda daha bi değişmeye başladı. Koşmayana başarı yok. Genç diri ve dinamik takımlar artık herkesi patates ediyor. Şahsen küçülmeye olumsuz bakmıyorum

küçül arkadaş küçül. küçülmek kötü bir şey değil. sorsan salzburg da slavia prag da küçük takım. ama cayır cayır top oynuyorlar
adamlar bulmuşlar çıkarmışlar oyuncuları üzerine bir oyun inşa etmişler. ffp aşılmadan da bu takımların benzerini kurabilirsin iş bilen birileri olsa

Eger Salzburg, Prag gibi takimlarin gittigi yoldan gideceksek bunu FT gibi bir adamla yapamayiz. Basta teknik ekip, scout ekibi ve hatta saglik ekibi degismesi lazim. O takimlar bin tane degisik veri topluyor. Istatistikler cikariyor. Bunlari analiz edip ona gore oyun planlari gelistiriyorlar. Bunun icin profesyonel ekipler kurmuslar. Modern futbol dedigimiz sey tam olarak bu. Buna ayak uyduramayan game over oluyor.

FT ve ekipleri kebapcidan firlamis gibi takimin basina yerlesmisler. Ne anlarlar istatistikten, analizden, oyun planindan? Haydi kocum bildigin oyunu cik oyna demekle futbol oynanmiyor. Takim daha sahaya nasil yayilmasi gerektigini bile bilmiyor. Arkadaslar, ya bu deveyi boyle guderiz, ya bu diyardan gideriz.

Eger Salzburg, Prag gibi takimlarin gittigi yoldan gideceksek bunu FT gibi bir adamla yapamayiz. Basta teknik ekip, scout ekibi ve hatta saglik ekibi degismesi lazim. O takimlar bin tane degisik veri topluyor. Istatistikler cikariyor. Bunlari analiz edip ona gore oyun planlari gelistiriyorlar. Bunun icin profesyonel ekipler kurmuslar. Modern futbol dedigimiz sey tam olarak bu. Buna ayak uyduramayan game over oluyor.

FT ve ekipleri kebapcidan firlamis gibi takimin basina yerlesmisler. Ne anlarlar istatistikten, analizden, oyun planindan? Haydi kocum bildigin oyunu cik oyna demekle futbol oynanmiyor. Takim daha sahaya nasil yayilmasi gerektigini bile bilmiyor. Arkadaslar, ya bu deveyi boyle guderiz, ya bu diyardan gideriz.

İdmanlarımız 5'e 2 top kapma çalışması ve çift kale maç olmak üzere 2 aşamadan oluşuyor. Tabi bir de idman öncesi ısınma hareketleri var. Bunlar son derece ciddi çalışmalar, yabana atmayalım. Eminim, Guardiola bile bu kadar ciddi idmanlar yaptırmıyordur.

Huzurevi spor olarak daha fazlasını beklemek ahmaklık olur. Transferlerin geç gelmesi, takımın yeterli çalışmaması, hocanın eski formunda olmaması, yönetimin sınıfta kalması vs. Vs. Bu kadar yanlışın olduğu yer de doğruyu beklemek en başından beri yanlıştır. O kadar kalitesiz bir lig de oynuyoruz ki, hoca iki değişiklik yaparak bu lig de rahatlıkla şampiyon olabiliyor. Genel taraftar profili lig şampiyonluğunu yeterli görüyor. Şuan giydiren arkadaşların bir çoğu sezon sonu şampiyon olunması halinde hocanın yanında olacaktır. Bu kadar rekabetin az olduğu bir lig de hocanın kendini geliştirmesine zaten yok. Yönetimler sadece taraftarın gazını almak için transfer yapıyor. Sürekli sil baştan takım yaratılır, 2-3 yılda bir şampiyon olunur ve bu düzen böyle devam eder.

cec8c9318b0.jpeg

Bir anekdot aktarayım...

Hayatında toplam belki 15-20 dakika futbol izlemiş eşim evde internet gidince yanıma oturup PSG maçının bir bölümünü izledi.
Söylediği şey: beyazlar sürekli 2-3 kişiyle top ayağında olan kırmızılılara son sürat koşup baskı yapıyor. Kırmızılılar hiç bunu yapmıyor. Hangisi daha doğru?

Güler misin ağlar mısın?

Biz o sihirli Ocak ayını bekleyelim ama...Çok şeyler olacak...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt