Fatih Terim | Teknik Direktör (ARŞİV) - Sayfa 621 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Terimofobikleri bir kenara bırakarak konuşacağım çünkü onların topu küçükken Adanademirspor tesislerine kaçtığı için alayı umutsuz vaka.

Rijkaard'ın bizde denediği total futbolun ağır çuvalladığı dönemden beri çarenin Terim olduğunu savunan biri olarak hocanın dertlerimize derman olma konusunda yetersiz kaldığını düşünüyorum ama çözüm kendisiyle yolları ayırmak değil, bilakis kendisine daha fazla kredi vermek çünkü aksi, mevcut koşullarda bizi ciddi bir felakete sürükleyebilir.

Önce neden bunun ciddi bir çöküş riski taşıdığını düşünüyorum, onu anlatayım.

Futbol endüstrisinde Bosman kanunuyla birlikte futbolcu maaşlarının son 25 yılda kademeli olarak astronomik düzeylere ulaşması, dünya genelinde futbolcuya dayalı düzeni egemen kıldı. Bu konuda parlak bir sicile sahip olan EPL'nin bile devlerinde artık futbolcular göstere göstere hoca gönderiyor. Türkiye'de bu durum daha da rezil boyutlarda. Son 10 yıllık süreçte Terim'in olmadığı dönemlerde defaatle futbolcuların TD'leri hedef tahtasına oturtan ibretlik eylem ve söylemleri oldu. Terim'in otoritesi ve kredisi, futbolcuların kendi saltanatlarını kurmalarına izin vermiyor. Takımdaki bütün futbolcular hocayı devirmek için sahada ihanete kalkışmaları durumunda hocanın değil kendilerinin şutlanacağını iyi biliyorlar.

Mevcut mali koşullarda Terim'i gönderdiğimizde yerine hangi TD'yi getirirsek getirelim, takımda işler iyi gitmediğinde futbolcular çeteleşerek TD'nin altını oymaya çalışacaktır ve camia üzerindeki sportif ve mali baskı bir kurban isteyecektir. Yüksek yıllık ücretleri olan futbolculara rest çekmeye maçası yemeyen yönetim de TD'yi harcayacaktır ve yıllardır hem bizim, hem de jimnastikçilerle maydanozsporun yaşadığı kısır döngüye tekrar girilecektir.

Terim'in bizim için önemli bir başka rolü de camiayı birleştiren bir harç görevi görmesi. Maalesef koskoca Galatasaray camiasında bugün kulübe önderlik edecek, Galatasaray'ın parçalanmış ve birbiriyle didişmekle meşgul olan etkili odaklarını Galatasaray'ın başarısı için birleştirip kulübü hak ettiği zirveye taşıyacak bir figür yok. Camia içindeki iç çekişmeler Dursun gibi fırsatçıların direksiyona geçmesine ve kulübün kaynaklarını peşkeş çekmesine neden oluyor. Terim'in varlığı bu sorunu kökten çözmüyorsa da en azından didişmeleri azaltıyor. Hatta bugüne kadarki yönetimlerin ihanetleri ve genel kurulun Terim'e duyduğu güven, Terim'i yönetimin müfettişi konumuna getirmiş durumda ki, bu bizim için çok önemli bir kazanım.

Ne var ki, işin bir de sportif yanı var ki, o konuda Terim TD olarak kesinlikle yetersiz kalıyor. Peki kendisiyle devam etmemiz gerekiyor fakat kendisi TD olarak yetersiz kalıyorsa çözüm ne olmalı?

Bence çözüm, özgün bir sportif direktörlük modeli olmalı. Bu modele göre:

Terim'in sorumlulukları:
  • Kulübün futboldaki sportif stratejilerini belirlemek
  • TD de dahil olmak üzere teknik kadroyu belirlemek
  • TD'nin oyun planına uygun olarak kadro yapılanmasını yönetmek
  • TD, futbolcular ve kulüp profesyonelleri arasındaki iletişimi ve koordinasyonu yönetmek
TD'nin sorumlulukları
  • Oyun ve taktikleri belirlemek
  • Kadro (as ve yedekler) seçimi yapmak
  • Maç içindeki taktik ve değişikliklerde tek yetkili olmak
Yani örneğin TD "bana kanatlardan birinde çizgiye iyi inen, diğerinde içeri iyi katedip skor üreten iki futbolcu gerek" demeli, Terim de scouting ekibinin önüne getirdiği adayları TD ile birlikte inceleyip öncelik sıralamasını yapmalı ve transferde başkandan önceki son sözü söylemeli. TD kafasındaki hücum/savunma planlarını, duran top organizasyonlarını, toplu topsuz oyunu, geçiş planlarını vs. hayata geçirirken bağımsız olmalı ama uygulamalarının olumlu yada olumsuz hesabını Terim'e vermeli.

Terim bırakın Türkiye'yi, global ölçekte bir futbol patronu olarak yabana atılacak biri değil. Futbolcuların milyon Euro'ları cukkaladığı ve kulüplerin kaderiyle keyfi olarak rahatça oynayabildiği günümüzün acımasız futbol dünyasında Terim-Galatasaray ilişkisi nimettir.

Gelecek yaz orta sahaya gereken takviyeler yapip gecen yazin hatalari tekrarlanmaz umarim. Marcao ve Luyindama transferler ile savunma inanilmaz derece güçlendi. Sira diger mevkilerde.

Benfica maçiyla ilgili elestirilecek çok sey var ama her maglubiyetten sonra forumda hocanin hocaligi tartişilmasi biraz tuhaf geliyor bana. Hocanin taktik bilgisi üst düzey olmadigi en koyu terimci bile inkar etmez ama adam onun yöntemleriyle ve onun kararlariyla bu kadar başarili oldu olmuştur. Hoca eleştirilebilir hatalari da vardir ama muhtemelen 70%i onun elde ettigi başarilardan dolayi Galatasarayli olmaya karar veren ilerizekali şahislar tarafindan çöp muamelesi yapilmasini hak etmedigini düşünüyorum. şahsi görüşüm.

Son düzenleme:
Çok yanlış bir bakış açısı bu oyuncular çok çok iyi demiyorum ama kesinlikle daha iyi oynarlar sahada 11 yabancı oyuncuda öyle ya da böyle bireysel olarak kaliteli adamlar aksini iddia edenler fener bjk hatta basaksehirin kadrosuna baksın hepsinden iyi takım
Bide millet kendi kurdugu takımı degil diyor ya, sanki dunyada her td takımı sil bastan kuruyor...
Her seye bir cevap hazir, tek terim suçlu olmasin da gerisi önemli degil
Tam bir komedi o söylem hoca geldiğinden beri 2 kis bir yaz transfer donemi gecti gecen yil takim kurulurken hoca city den fernando yu sevilla dan mariano yu fransa da 21 atip gelen gomisi nice de cikis yapan belhanda yi yada soso yu istemiyecekmiydi zaten transfer lerin nasıl yapıldığını biliyoruz Türkiyede hangi teknik direktör olursa olsun basta gelecek adamlar az buçuk belli teknik direktör listeden istediğini seçiyor sadece çok boş bir bahane takımı hoca kurmadı söylemi

Sen hangi sporlusun dostum amacin nedir? Senin hayalindeki teknik direktör kimdir

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben GALATASARAY sporluyum. Hakedene hakettigini veren bir taraftarım. Basimizdaki hocanın geçmişte efsane işler yaptığını kabul etmekle birlikte, profilimdeki fotoğraf sonrası kulubumdeki misyonunu sonlandirdigina ve artık hoca olarak kulüpte görev almaması gerektiğine inanan biriyim.

Diğer soruna gelince 80. dakikaya kadar oyuncu değişikliği yapabilen ve az biraz futbol bilgisi olan, evlatcilik özelliğiyle değil de taktik teknik bilgisi sebebiyle yardımcısi olan her hocaya fitim... Unutmadan söyleyeyim genç, başarıya aç ve öğrenmeye açık bir hoca da kabulüm...

Ben GALATASARAY sporluyum. Hakedene hakettigini veren bir taraftarım. Basimizdaki hocanın geçmişte efsane işler yaptığını kabul etmekle birlikte, profilimdeki fotoğraf sonrası kulubumdeki misyonunu sonlandirdigina ve artık hoca olarak kulüpte görev almaması gerektiğine inanan biriyim.

Diğer soruna gelince 80. dakikaya kadar oyuncu değişikliği yapabilen ve az biraz futbol bilgisi olan, evlatcilik özelliğiyle değil de taktik teknik bilgisi sebebiyle yardımcısi olan her hocaya fitim... Unutmadan söyleyeyim genç, başarıya aç ve öğrenmeye açık bir hoca da kabulüm...
Yaw ne anlatıyorsun kardeşim adamların nasıl oynadığını gördün bu futbola karşılık verecek ortasaha varmı yok. Bu takımla bu kadar gerisi laf
Evlatcilik bilmem ne boş işler yani hakikaten bu nasıl mantık teknik direktör rakibi elemek yerine futbolcu PR ni mi düşünecek nasıl bir kafa bu biraz mantıklı eleştiri yapın

Yaw ne anlatıyorsun kardeşim adamların nasıl oynadığını gördün bu futbola karşılık verecek ortasaha varmı yok. Bu takımla bu kadar gerisi laf
Evlatcilik bilmem ne boş işler yani hakikaten bu nasıl mantık teknik direktör rakibi elemek yerine futbolcu PR ni mi düşünecek nasıl bir kafa bu biraz mantıklı eleştiri yapın

Tamam...

Bak simdi terim düsmani gs li taklidi yapacam.

Yav kardesim biz koskaca bayerniz lan bu liverpool kim defans yapiyoz .
Getirin ordan stutgart lewandowski sov yapacak.

Yaziklar olsun ,ne bicim futbol bu schalkeden 2 gol yiyor zar zor bala mac aliyor bu guardiola rezil etti bizi .biz cityiz city.

Ulan kardesim attigimiz goller duran toptan kendi evimizde boyle mi oynanir juveye ,sansimiz varsa elek etmezler insallah italyada.

İlk maç rezil haldeydik ama dünkü eleştirilere katılmıyorum. Yine de turu vermenin faturası hocaya yazılır.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt