Fenerbahçe, ŞL 3. Ön Eleme Turunda Benfica ile Eşleşti! - Sayfa 12 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fenerbahçe, ŞL 3. Ön Eleme Turunda Benfica ile Eşleşti!

Faiz günah değil mi
Faiz geliri elde etmek yedi kebairden çok şükür hiç gelir elde etmedim...Hayatımda hiç vadeli hesabım olmadı, kredi kartı da kullanmam...Faiz ödemek ise ehveni şer...Üstat biz bu işleri bilinçli yapıyoruz şüphen olmasın...Misal dedikodu ehveni şer iken gıybet büyük günahtır...Zina büyük günah iken istimna ehveni şerdir...Şirk koşmak büyük günah iken küfür ehveni şerdir...Bunun gibi...Allah hepimizi tüm günahlardan sakınsın ama küçük günah işliyorum maalesef lakin 34 yaşındayım daha büyük günah işlemedim allahın izniyle de işlemem...Hürmetler...

Faiz geliri elde etmek yedi kebairden çok şükür hiç gelir elde etmedim...Hayatımda hiç vadeli hesabım olmadı, kredi kartı da kullanmam...Faiz ödemek ise ehveni şer...Üstat biz bu işleri bilinçli yapıyoruz şüphen olmasın...Misal dedikodu ehveni şer iken gıybet büyük günahtır...Zina büyük günah iken istimna ehveni şerdir...Şirk koşmak büyük günah iken küfür ehveni şerdir...Bunun gibi...Allah hepimizi tüm günahlardan sakınsın ama küçük günah işliyorum maalesef lakin 34 yaşındayım daha büyük günah işlemedim allahın izniyle de işlemem...Hürmetler...
Soruyorum yav sorgulamıyorum.

Uğur Karakullukçu yayın ihalesi yeniden yapıldı dedi.Geçen yıl 22 milyon euro idi.Bu sene 6-7 milyona düşerse hiç şaşırmam.Umarım bu sene takip ederler.

Faiz günah değil mi

Şimdi kredi almakta, faize para vermekte aynı şey değil mi?
Birinde faiz kazancı ile kazanılmış parayı sana faizi ile veriyorlar.
Diğerinde paranı vadeye atıyorsun işletip faiz veriyorlar. Bu durumda aynı şey oluyor.
Zaruret hali diye birşeye sığınıyorsa arkadaş. Ticari işler için kredi çekmek ile evsiz bir insanın zaruri ihtiyaç olan ev için kredi çekmesi arasında bağlantı Yok. Birisi kirada ve zorda kalmamak için çekiyor. Diğeri ise ödemeleri zamanında gelmiyor ve kazancını korumak ve iş hayatının devamı için çekiyor.

Biz zina yapan hatta dolar alan repoya para yatıran işveren olunca biz günahkarız. Çünkü paramız var ve değerini korumaya çalışıyoruz. Ama paralar zamanında gelmese ve kredi çeksek sadece caiz olmuyor :) vay be ne güzel din kendine göre eğ bük :))

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Şimdi kredi almakta, faize para vermekte aynı şey değil mi?
Birinde faiz kazancı ile kazanılmış parayı sana faizi ile veriyorlar.
Diğerinde paranı vadeye atıyorsun işletip faiz veriyorlar. Bu durumda aynı şey oluyor.
Zaruret hali diye birşeye sığınıyorsa arkadaş. Ticari işler için kredi çekmek ile evsiz bir insanın zaruri ihtiyaç olan ev için kredi çekmesi arasında bağlantı Yok. Birisi kirada ve zorda kalmamak için çekiyor. Diğeri ise ödemeleri zamanında gelmiyor ve kazancını korumak ve iş hayatının devamı için çekiyor.

Biz zina yapan hatta dolar alan repoya para yatıran işveren olunca biz günahkarız. Çünkü paramız var ve değerini korumaya çalışıyoruz. Ama paralar zamanında gelmese ve kredi çeksek sadece caiz olmuyor :) vay be ne güzel din kendine göre eğ bük :))

Caiz olmuyor değil günah oluyor ama yedi kebairden değil diyorum...Ben şeriattan verilen fetvalardan bahsediyorum...Keyfime göre değil...Ayrıca düzenli sgk ve vergi ödediğimizden zamanında personel sıkıntı yaşamasın diye kredi çektik...Şimdi de yıl sonu mecbur iş bırakıp küçülüyoruz...Ben taahhüt işi yapıyorum 5 sene taahhüt vermişim karşılığında mektubum var, yasal yükümlülüklerim var olan 100 den fazla personele olacak komple kapanıyor çünkü o işyerim...Yapacak bir şey yok 5 senedir zaten direniyorum gücüm bitti hürmetler...

Caiz olmuyor değil günah oluyor ama yedi kebairden değil diyorum...Ben şeriattan verilen fetvalardan bahsediyorum...Keyfime göre değil...Ayrıca düzenli sgk ve vergi ödediğimizden zamanında personel sıkıntı yaşamasın diye kredi çektik...Şimdi de yıl sonu mecbur iş bırakıp küçülüyoruz...Ben taahhüt işi yapıyorum 5 sene taahhüt vermişim karşılığında mektubum var, yasal yükümlülüklerim var olan 100 den fazla personele olacak komple kapanıyor çünkü o işyerim...Yapacak bir şey yok 5 senedir zaten direniyorum gücüm bitti hürmetler...

Yedi kebair dediğin risalei Nur kitabına göre mi?
Yoksa hadisler mi ?

Eğer hadisler ise;

Allah'a ortak koşmak,(sihir, büyü yapmak, Allah’ın öldürülmesini haram kıl- dığı bir kimseyi haksız yere öldürmek, yetim malı yemek, faiz yemek, düşmana hücum anında savaştan kaçmak, namuslu, kendi halinde mümin kadınlara zina iftirası yapmak- tır” buyurmuştur.
Kaynak : Buhârî, Tıb 48, VII, 29; Müslim, İman 38. I, 92.

Bu durumda yaptığın senin söylemin ile yedi kebairden biridir.
Bana risalei Nur ile değil kuran ve hadisler ile gel :)

http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/VaazHizmetleri/Büyük Günahlar.pdf

Bu yazdığım seni günahkar saymak için değil. Dinimiz ile gün şartları bazen denk gelmiyor. Sen diyorsun ki çalışanlarımı düşünmem lazım ki haklısın. İnsanların evine ekmek götürmesi için çalıştıran ve bu işten belli bir kazanç elde etmeye çalışan insansın.
Taahhüt işlerini iyi bilirim. X tl ye işi alırsın. Ama bir bakarsın dolar kuru vb. Etkenler ve hakedişlerin gecikmesi ile zarar verirsin. Devlet SGK ve vergi konusunda baya baya gaddar. Bu durumda ya onları ödemeyecek ve şirket sicilini bozacaksın yada kredi veya Bch ile döneceksin. Ben seni anlıyorum. Ama sürekli dinden ve 7 büyük günahtan bahsedip. Bunlardan birini çiğnediğini kabul etmiyor olmana takılıyorum. Sonuç itibari ile faiz yemek ve faiz ödemek aynı şey. Ve günah..

Yedi kebair dediğin risalei Nur kitabına göre mi?
Yoksa hadisler mi ?

Eğer hadisler ise;

Allah'a ortak koşmak,(sihir, büyü yapmak, Allah’ın öldürülmesini haram kıl- dığı bir kimseyi haksız yere öldürmek, yetim malı yemek, faiz yemek, düşmana hücum anında savaştan kaçmak, namuslu, kendi halinde mümin kadınlara zina iftirası yapmak- tır” buyurmuştur.
Kaynak : Buhârî, Tıb 48, VII, 29; Müslim, İman 38. I, 92.

Bu durumda yaptığın senin söylemin ile yedi kebairden biridir.
Bana risalei Nur ile değil kuran ve hadisler ile gel :)

http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/VaazHizmetleri/Büyük Günahlar.pdf

Ne risalei nur'u yahu? Ben fettullahçıların ötesinde saidi nursiye karşıyım nereden uyduruyorsun yahu bir turancı her türlü enternasyonalist harekete karşıdır. Başım belaya girmeyecek olsa risalei nura şimdi burada küfür ederim. Risalei nur yazılana kadar 1300 sene müslümanlar boşuna mı yaşadı? Kendi kendine yazıp cevap veriyorsun.

Ayrıca hadisler güvenilir kaynaklar değil bir numara kuran-ı kerim'dir iki numara da tarihi kaynaklarla yapılan icma ve kıyastır bana soruyorsan...Ayrıca zaten hadisleri alsan bile faiz yemek yani faizden nemalanmak tüm islami kaynaklarda sağlam hatta zayıf hepsinde büyük günahtır ki bu mevzudan beni alıntılamışsın...

Ehven-i şer de şeriatta olan bir mevhumdur...Faiz ödemek senin zararına olduğundan kötünün iyisidir yani sana zulmedilir sonuçta yine zulüm olduğundan günahtır ama sen zulmedersen bu büyük günahtır yani faiz geliri elde edersen bu yedi kebaire girer...Benimle alakalı bir durum değil...

Ayrıca devlete verilen faizli ödemenin küçük günah bile olmayacağı yönünde fetvalar var lakin mutabakat yok misal; abdullah ibn baz der ki zaten devlet şeriat devleti olmalıdır ve bir müslüman vergi ödemez zira müslümanların vergi ödemesi haramdır sonuç olarak zaten şeriat devleti de faiz gelirli elde edemeyeceğinden bu husus kıyas yöntemiyle fetva verilecek bir durum değil der ama hanefi mezhebine göre devlete ödenen faizler bile küçük günah değildir lakin hanbeli mezhebine göre günahtır...Malik yahut caferi mezhebine göre de günah değil iken şafilere göre günahtır Dolayısıyla en iyi küçük günah olarak kabul etmek...Uzatmayalım senin şahsına da yazmadım zaten bana soruldu cevapladım hem konuyla da alakası yok bu postların...Hürmetler...

Üst Alt