Film Önerileriniz - Sayfa 159 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Film Önerileriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
KDWp4O.jpg

L'expérience (2001) - IMDb

Das Experiment iyi film olsun diye biraz abartmışlar. Hikayenin aslı olan Stanford Hapishanesi Deneyi her ne kadar dramatik sonuçlara yol açsa da filmdeki kadar büyümemiştir hiç bir zaman mevzu. Sadece bir kişi deneyi kendi kafasında yarattığını gerçek bir mahkum olduğunu düşünmeye başlamış ve hastaneye kaldırılmıştır. Ancak şiddet başlangıcından hemen sonra deney iptal edilmiştir filmdeki gibi büyümemiştir. Yine de daha sonra mahkum rolündekiler gerçek hayatta uzun süre sessiz, sakin, çekingen insanlar olurken, gardiyanlar sert, acımasız ve girişken tiplere dönüşmüşlerdir.

Eklemeyi unuttum, gardiyan rolündekilerin bu sert tavırları elbet bir süre sonra sönmüş ve laflarını geçiremedikleri için bu kişiler de bunalıma girmiştir.

Das Experiment iyi film olsun diye biraz abartmışlar. Hikayenin aslı olan Stanford Hapishanesi Deneyi her ne kadar dramatik sonuçlara yol açsa da filmdeki kadar büyümemiştir hiç bir zaman mevzu. Sadece bir kişi deneyi kendi kafasında yarattığını gerçek bir mahkum olduğunu düşünmeye başlamış ve hastaneye kaldırılmıştır. Ancak şiddet başlangıcından hemen sonra deney iptal edilmiştir filmdeki gibi büyümemiştir. Yine de daha sonra mahkum rolündekiler gerçek hayatta uzun süre sessiz, sakin, çekingen insanlar olurken, gardiyanlar sert, acımasız ve girişken tiplere dönüşmüşlerdir.

Eklemeyi unuttum, gardiyan rolündekilerin bu sert tavırları elbet bir süre sonra sönmüş ve laflarını geçiremedikleri için bu kişiler de bunalıma girmiştir.

doğrudur ama hikayeye biraz albeni katmak iyidir bence,senin dediğin sonla bitseydi bu kadar ilgi çekmezdi diye düşünüyorum

primeri izledim çok hoşuma gitmişti. zamanda aşk ise çok daha başka tatlar bırakmıştı. zaman da yolculuktan çok daha fazlasını veriyor bence izleyiciye bu yıl seyrettiğim en güzel filmlerdendi.

suç zamanı ve looper şu yoklukta bulunmaz nimet :)) teşekkürler Alican bunlarıda edinmeye çalışıyorum hemen :)))

edit. looper ı izlemişim gayet kaliteli ve güzel bir film :)) tekrar izlemekten zarar gelmez :)

Biraz da Woody Allen filmleri...

Bananas (1971)

Film Hakkında : Yeni tüketici ürünlerin denekliğini yapan Fielding Mellish, yüzeysel ve apolitik bir insandır. Politikayla son derece yakından ilgilenen eylemci Nancy ile tanışır ve kısa süreli bir aşk yaşarlar. Bu esnada Latin Amerika’da yaşanan diktatör rejimi, eylemcileri ayağa kaldırır. Nancy de bunlardan birisidir ve beraber olduğu erkeğin de lider ruhlu ve politikayla ilgili olmasını ister. Bu yüzden ilişkilerini bitiren Nancy, Mellish’in dünyasını alt üst eder.

Fellish bunun üzerine San Marcos’a gider. Yanlışlıklar ve bir seri komik olay sonucu kendisini San Marcos’daki eylemcilerin yeni lideri ve San Marcos’un başkanı olarak bulur.

Woody Allen’ın politik komedi türünü denediği bu üçüncü sinema filminde, mizahın yanı sıra güçlü bir medya eleştirisi de mevcut.

Imdb : 7,1 /10

Annie Hall (1977)

Film Hakkında : New York’un tanınan komedyenlerinden Alvy Singer’ın anlatıcılığı eşliğinde işlenen film, komedyenin Annie Hall isimli ünlü şarkıcıyla olan ilişkisinin neden sonlandığını sorgulamasıyla başlar.Alvy Singer (Woody Allen) aşkın peşinden gitmek istese de, yaşadığı entellektüel ortamda aradığını bulabileceği konusunda oldukça umutsuzdur. En az kendisi kadar nörotik olan şarkıcı Annie Hall (Diane Keaton) ile tanışması ise önyargılarını sona erdirir. Yoğun olduğu kadar farklı olan bir ilişki yaşamaya başlarlar.

Annie Hall'u etkileyici kılan, aşk üzerine öncekilerden farklı şeyler söylemeye çalışması. Komedi ve romantizm karışımı film, 70ler de gezinmek isteyenler ya da klişe aşk tasvirlerinden sıkılmışlar için iyi bir alternatif.Yüzyılın gördüğü en ilginç beyinlerden biri olan müzisyen, yönetmen, senarist ve oyuncu Woody Allen’ın, bol yapıtlı filmografisinin en başarılı filmi olan Annie Hall sinema tarihinin en özgün komedilerinden biri.

Imdb : 8,2 /10

Manhattan (1979)

Film Hakkında : Varlıklı ve ünlü Isaac Davis entelektüel bir senaristtir. Yıllarca yaptığı bu işten fazlasıyla sıkılan Isaac, en büyük hayalini gerçekleştirmek için ciddi bir çalışmaya başlar. Başarılı senarist ilk bölümünde çok sevdiği Manhattan'ı anlattığı kitabını ne pahasına olursa olsun bitirecektir. Ancak ortada bir sorun vardır: Isaac bu büyülü şehre öylesine bağlıdır ki bir türlü ikinci bölüme geçemez. Bu süreçte yakın çevresindeki sorunlar da cabasıdır. Eski karısı artık bir lezbiyendir ve yeni yazdığı kitabında Isaac'la olan ilişkisini tüm çıplaklığıyla anlatmıştır. Diğer yandan en yakın arkadaşı Yale ve eski karısı arasında yaşananlar da Isaac'i sıkıntıya sürüklemektedir. Isaac tüm bu olup bitenin arasında bir şekilde yaşamaya çalışır...

Woody Alllen'ın kalabalık filmografisindeki birkaç başyapıttan biri olan Manhattan, hem hikayesiyle hem de başroldeki güzel Manhattan şehriyle unutulmaz bir klasik.

Imdb : 8 /10

Değerlendirmem :
Bananas komedi türüne hitap eden bir film. Tabii bu filmde medyaya ve sisteme karşı giydirmeler mevcut. ABD'nin Küba devrimi ile ilişkilendirmesi ve ardından gelen komikliklerle eğlenceli,hoş vakit geçirten,düşündürürken güldüren,tebessüm ettiren bir film...Annie Hall Woody Allen'ın belki de en popüler filmi. Diana Keaton ile ortaklığının da en başarılısı olarak göze çarpıyor fakat ben Manhattan'ı daha bir güzel buldum.New York'un siyah-beyaz gösterimi de etkilemiş olabilir ama birbirine yakın fimler...Bir nedeni de Diana Keaton'ı antipatik bulmamdan ötürü olabilir ki Manhattan'da biraz daha silik Annie Hall'a göre. Annie Hall ve Manhattan'da entellektüel erkeklerin ilişkilerdeki başarısızlığı ve kadınlar tarafından anlaşılamamaları işleniyor,diyaloglar baskın bir durumda.O yüzden diyaloglardan öte hareketi seven bünyeler için sıkıcı gelebilirler.Entelllektüel zırvalıklar da eleştirilmiştir bu filmler boyunca.İzlenilesi filmlerdir,huzur verirler...

bunu merak ettim..

25 yıl yayın yasağı uygulanmış bir film.Yönetmeni öldürülüyor filmden hemen sonra yanılmıyorsam içerik olarak uçarı veya aşırı olarak nitelendirilebilicek bir çok sahnesi mevcut biraz mide sınırlarınızı zorlayabilir hassas biriyseniz mesela Srpski izleyip kaldıramadıysanız bunu izlememeniz yararınıza olacaktır.

Ha aklıma gelmişken herkesin görmesi gerektiğine inandığım bir belgesel/propaganda filmi var sadece 12 dakika lütfen izleyin.

[media]https://www.youtube.com/watch?v=eWii_ZY9IQQ[/media]

Ha aklıma gelmişken herkesin görmesi gerektiğine inandığım bir belgesel/propaganda filmi var sadece 12 dakika lütfen izleyin.

[media]https://www.youtube.com/watch?v=eWii_ZY9IQQ[/media]

Baştan seri tanımlarla konudan konuya atlaması biraz sıkıcı geldi ama merak da uyandırdı. Sonunda güzel bağladı. Bu kadar önemli, bu kadar gerçek ve bu kadar vurucu bir durumu, büyük bir sukunetle tane tane, tanımla izah etti adam.

Baştan seri tanımlarla konudan konuya atlaması biraz sıkıcı geldi ama merak da uyandırdı. Sonunda güzel bağladı. Bu kadar önemli, bu kadar gerçek ve bu kadar vurucu bir durumu, büyük bir sukunetle tane tane, tanımla izah etti adam.

Bence müthiş bir yönetmenlik dehası var ortada evet biraz sıkıcı hal alıyor gibi oluyor ama aynı zamanda merakta uyandırıyor, böyle bir konuyu hiç dramatize etmeden ve bir o kadar can alıcı şekilde işliyor yani birazda o özel kılıyor. Aynı konuyu başka bir yönetmen işlemeye kalksaydı eğer bu kadar başarılı olamazdı bence.

25 yıl yayın yasağı uygulanmış bir film.Yönetmeni öldürülüyor filmden hemen sonra yanılmıyorsam içerik olarak uçarı veya aşırı olarak nitelendirilebilicek bir çok sahnesi mevcut biraz mide sınırlarınızı zorlayabilir hassas biriyseniz mesela Srpski izleyip kaldıramadıysanız bunu izlememeniz yararınıza olacaktır.

Srpski'yi de izlemedim, duymuştum ama pek üzerine düşmemiştim.. şimdi biraz daha inceledim.. genelde kaldırırım böyle filmleri ama bakalım. Zaten biraz da sınırları zorlamak gerek.. 25+ uyarısı yapılan bir film daha önce izlediğimi hatırlamıyorum.. 2 filmi de indiriyorum şimdi, izledikten sonra diğer başlığa yorumumu yaparım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt