Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Değerli GSCimbom Üyeleri,GSCimbom.com forumunun diğer taraftar forumlarından farklılığı, etkin Türkçe kullanımına verdiği önem, bu konuda mesafe kat etme arzusudur.Hali hazırda pek çok taraftar forumuna göre oldukça iyi seviyede olmamıza rağmen, bu konuda, daha alınacak çok yolumuz olduğunu biliyoruz. Bu alanda göstereceğimiz her çabanın da, siz üyelerimize forumda daha kaliteli zaman geçirme şansı sağlayacağını düşünüyoruz.Bu sebeple, özellikle transfer sezonlarının ardından düşüş gösteren, etkin Türkçe kullanımını yeniden canlandırmak, bu konuda farkındalık uyandırmak ve sizlerden elinizden gelen desteği sağlamanızı istiyoruz.Gösterilecek bu çaba, forumda bizden önce bulunanlardan aldığımız bir miras değil, aksine bizden yaş olarak daha genç kardeşlerimize olan borcumuz olarak algılanmalıdır. Onların ileride etkin ve özenli Türkçe kullanımlarını sağlamak bizlerin elindedir. Bu sebeple herbir üyemiz, üzerine düşen bu görevi en iyi şekilde yapmaya özen göstermelidir.Yapılacak aksiyonu zorlaştırmamak ve kademeli iyileştirmeler şeklinde gerçekleştirebilmek için, öncelikle;- Gereksiz jargon (reyiz vb.), argo, küfür algılanabilecek kısaltmalar, anlamsız sıfatlar kullanılmamasına,

- Noktalama işaretlerine özen gösterilmesini, herbir noktalama işaretinden sonra 1 boşluk bırakmaya,

- Cümlelere büyük harfle başlanılmasına,

- Türkçemizde bulunmayan harflerin kullanılmamasına, Türkçemizde karşılığı bulunan kelimelerin seçiminesizlerden daha fazla özen göstermenizi talep edeceğiz. Bu konuda elimizden geldiğince, mesaj sahiplerine pozitif geri bildirimler vererek aynı algı düzeyinin oluşmasını sağlamaya çalışacağız. Bunları yaparken bir yandan, yurtdışında yaşayan ve gerek Türkçesi iyi olmayan yada Türkçe klavye kullanamayan üyelerimize de gerekli hoşgörüyü göstereceğiz. Eğlence forumlarında (GSCimbom Cafe) bu konuda daha az seçici olmaya çalışabiliriz ancak oradaki seviyeyi de el birliğiyle artırmak, hepimizin ortak çabası olmalıdır.Bu konuda gerekli özeni ve çabayı gösteren üyelerimize, hazırlatacağımız elektronik bir sertifika dağıtmayı planlıyoruz.Sizlerden anlayış ve destek göreceğimize, GSCimbom 'un adını bu konuda daha iyi yerlere getireceğinize eminim.
GSCimbom Yönetimi adınaAbdullah TAŞAN
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımHadi imla ve noktalamadaki ufak tefek hatalar veya eksiklikler neyse ama Türkçe karşılığı olan bir kelimenin (özellikle Türkçesi çok yaygın bir şekilde kullanılan bir kelimenin) yerine yabancı bir kelimenin kullanılması gereksiz ve anlamsız.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımHer zaman duyarlı olmaya çalıştığım bir konu, bundan sonra üyelerimiz benden sık sık ÖM alabilirler :)
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımKesinlikle çok önemli bir konu.Her üyenin bu konuda hassas olması gerektiğini düşünüyorum.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımÖyle güzel değinmişsinki konuya fazla birşey söyleyemiyorum ama bu aşağıda alıntıladığım konuları ben defalarca Mod arkadaşlara söyledim ( isim vermeye gerek yok çünkü bunu halledebilecek insanlardı ) bana aynen " bunlara fazla takılma " gibi bir cevap verdiler. Belki scoutgs de eski üyeliğimden dolayı ve bunların orada ısrarla olması istenmesinden dolayı zaten el alışkanlığı oldu bir çok konu. Ha ben burada alıntı yaptığım şeyler içinde hiç yapmamam gereken birşeyi yaptım ve cezamıda aldım ( küfür kısaltması ) ve sonuna kadar da haklısınız. İnsan savunduğu şeyleri yada şöyle söyleyim; diğer arkadaşların yapması gereken konulardan birinde bende bir boşluk oluşturdum ve olmasını istediğimiz konuları aksattırdım. Neyse işin özü daha dikkatli olacağım kendi adıma.( o yaptığım küfür kısaltması dışında da zaten bütün bunlara uyduğumu düşünüyorum )- Gereksiz jargon (reyiz vb.), argo, küfür algılanabilecek kısaltmalar, anlamsız sıfatlar kullanılmamasına,

- Noktalama işaretlerine özen gösterilmesini, herbir noktalama işaretinden sonra 1 boşluk bırakmaya,

- Cümlelere büyük harfle başlanılmasına,

- Türkçemizde bulunmayan harflerin kullanılmamasına, Türkçemizde karşılığı bulunan kelimelerin seçimine
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımBende reyiz vb. kelimelerin kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımPanpa, reyiz, riis vs türevleri gerçekten çok can sıkıcı, sadece buranın değil, incisözlük mantığının yayıldığı heryerde böyle.Konuyu destekliyorum.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımDestekliyorum ancak GSCimbom "Cafe" nedir onu anlamıyorum "Cafe" Türkçe'mizde var mı ? Onuda geçtim kafede neden konuşalabiliyor ? Orası Türkiye olmuyor mu ? Ne kadar komik bir yer olursa olsun sonuçta orayada Türkçe yazılarak espiri yapılabilir.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımFrikik yerine Serbest Vuruş(S.Vuruş),

Korner yeri Köşe Vuruşu(K.Vuruşu),

Box to Box yerine Çift Yönlü Oyuncu,kullanılsa daha iyi olur.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımFrikik yerine Serbest Vuruş(S.Vuruş),

Korner yeri Köşe Vuruşu(K.Vuruşu),

Box to Box yerine Çift Yönlü Oyuncu,kullanılsa daha iyi olur.Gerek yok o kadarına da yahu, abartmayın. Bunlar dilimize daha dün girmedi ki, yıllardır kullanılan yerleşmiş terimler (box-to-box dışında). Bunlara gelene kadar panpaları, reyizleri, noktalama işaretlerini halletmek lazım.
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımFrikik, korner zaten Türkçeleşmiş sözcükler. Bunları kullanmayacaksak oldu olacak bir de büyük, küçük ünlü uyumuna falan da bakalım. :eek:
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımAnlatılmak istenen çok açık arkadaşlar. Herkes elinden geldiğince duyarlı olur umarım.. Destekliyorum..
 
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalımDikkat etmezsek, ''topic, cafe, up'' gibi aptalca sözcükler de Türkçeleşmiş sözcükler olacak yakında. Artık bütün forum sitelerinde özellikle ''topic'' ve ''up'' kelimeleri en çok kullanılan kelimeler, ne kadar yazık. Korner ve frikik yıllardır kullanılan kelimeler olduğundan hepimiz için artık alışkanlık oldu, doğrudur ama internetin yaygınlaşmasıyla onlarca, yüzlerce gereksiz sözcük kullanılmaya başlandı. Özen gösterilmezse topic, up gibi onlarca hatta yüzlerce gereksiz kelime günlük hayata da girecek ve dilimizi iyice bozacak, belki de girmiştir bile.Noktalama işaretlerindeki basit hatalar veya ufak tefek yazım hataları dili yoketmez ama bu gereksizce dilimize yerleşen kelimeler yok eder. Türkçe gibi mükemmel bir dile sahipken, insanlar kendini neden yabancı diller karşısında ezik hissediyor ve aptalca kelimeler kullanıyor anlamıyorum.(Yukarıda bahsettiklerim bu forumla ilgili değil genel düşüncelerimdir.)

Son olarak bu site için önerim, sabit bir konu açılır, gözümüze en çok çarpan ve Türkçe karşılığı olduğu halde kullanılan yabancı sözcükler tek tek Türkçeleriyle beraber yazılır, insanlar da girer, bakar, öğrenir ve daha dikkatli olur. Tabi böyle bir şey yapılsa ilgi görmez ve bir kaç gün sonra öyle bir konu olduğu bile unutulur. Başka bir önerim, bir ekip oluşturulur, bunlar forumda gördüğü bu tür kelimeleri düzeltir, kişinin iletilerine veya anlatmak istediklerine müdahale etmeden sadece kelimeleri düzeltir. Belki bunu biz başlatırız ve yaygınlaşır, güzel olur.Son olarak yönetim bu konuda samimiyetini göstererek ''moderatör, admin, ticket sistemi'' gibi kelimeleri kaldırır yerine Türkçelerini kullanır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt