Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalım

Bu arada yazdigin seyin icerigi bold olsun fontu degil sayin reisler.

Bunu da ozlu sozlere ekleyelim:asd::D:animation:

Yahu ben boyle yazmaya kalkinca 30 dkk. suruyor:( Gene de birseye benzemiyor:(

Hahaha, el alışkanlığı bu. Ben de eskiden özen göstermezdim, biraz dikkat ettim şimdi diğer türlü yazınca silip düzeltiyorum. Yazdıktan sonra 1-2 kere kontrol ettiğim oluyor hata var mı diye.:D Msn'de falan bile artık dikkat etmeye çalışıyorum ister istemez.

o zaman forumda gordugunuz yabancı kelimeleri soyleyin Turkçelestirelim .

yardımcı olabilirim :D

Moderatör'e bir isim bulayım;

Forum bekçisi.

Baş bekçi vs.... :asd:

Moderatör kelimesinin tam Türkçe karşılığı olmasa da bizde; toplantı, tartışma ve münazara yöneticisi olarak adlandırılır. Tabi tam olarak şu şudur diyemeyiz.

İkincisi Admin, Administrator'un kısaltılmışıdır. Administrator da yönetici demektir.

Turkce'ye sahip ciksin insanlar guzel hos yapilmasi gerekir tekrar ediyorum yapilmasi gerekir fakat bu cozum falan degil dilin korunmasi icin.

Bu caba sonucu 20 tane kelime kurtarilir diger yandan genom projesi sayesinde Ingilizce'ye yeni 600-700 kelime katilir.

Ekstra bold yazim da kotu gorsel olarak lutfen fazla kullanilmasin. Bir de hic birimizin Turkcesi tabiki mukemmel degil. Fakat en azindan kucuk buyuk harf ve noktalardan sonra bir bosluk birakalim. Bazen oyle mesajlar oluyorki cumle nerde basliyor nerde bitiyor anlamak icin ekstra caba sarfetmek gerekiyor. Eringec olmayin o kadar ya iste cumleye baslarken ekstra bir tusa basacaksiniz :)

Hersey iyi hos ama abartilmasina da karsiyim kesinlikle.

Bu forum da en cok begendigim sey diger forumlarda oldugu gibi adminlerin, modlarin "bunu yap, sunu yapma, sunu söyle yap, bunu böyle yap" diye karismamalari, 2 de 1 bir seni uyarip durmuyorlar.

- Noktalama işaretlerine özen gösterilmesini, herbir noktalama işaretinden sonra 1 boşluk bırakmaya,

- Cümlelere büyük harfle başlanılmasına,

- Türkçemizde bulunmayan harflerin kullanılmamasına, Türkçemizde karşılığı bulunan kelimelerin seçimine

Bunlara itirazim yok ama bu sekilde "n.h" yazdim diye mesajimi silmeye gerek var mi, bilmiyorum ))

Dedigim gibi, bu forumda bunu okumak istemyeneler vardir tabi - kisaltmali olsa bile - ama diger yandan bu forumu bunlari yazabildigi icin (yani bu ve buna bezer seyler abartilmadigi icin) sevenler var, girenler var, kendilerini rahat hissedenler var.

Millet kendini burda rahat hissetmiyorsa bu kadar hizli büyümezdi bu forum diye düsünüyorum.

Tabiki "artik tolerans yok" diyebilirsiniz, karar sizin ama dedigim gibi, abartilirsa üyeler rahatsiz olur diye düsünüyorum ve bu milleti forumdan sogutabilir. Bilmiyorum bana katilan var mi -)

Bunlara itirazim yok ama bu sekilde "n.h" yazdim diye mesajimi silmeye gerek var mi, bilmiyorum ))

Herşey gönüllülük ve iyi niyet esasına dayanıyor belirttiğim gibi. Dün serbestti bugün yasak diye birşey yok. Dün özen gösteriliyor yada gösterilmiyordu, bugün "özen gösterilmeye çalışılsın" talebi var.

Küfür kısaltması yada argo kullanıma gelince, bu gerçekten beni çok sıkıntıya sokan bir konu. Kızım yeni okuma yazma öğreniyor, bazen ekranımdan forumu takip ediyor. "Panpa ne baba?" diye sorabiliyor, belirttiğiniz resimden gördü 1 kez ben editlemeye çalışırken, bir de gittiğim bir profilde, hareketli karikatür gifleri vardı ve biraz müstehcendi. Vallahi ne diyeceğimi bilemedim.

Gençler var, bayanlar var, bunları görmek istemeyen baylar var. Bu sebeple bu konuda hassas olmalıyız.

Belirtilen herşey elden geldiğince yapılır ama küfür kısaltmaları hariç. Ona tolerans gösteremeyiz. Biri sizin belirttiğinizi yazmayı kendine makul görürse, başkası da bir başka küfrü kısaltarak kullanmaktan çekinmez. Çizgiyi baştan çekelim. :)

Bold yazmak , bir cümlede önemli yerleri göze batması için kullanılır. BÜYÜK harf ile yazmak , bağırmak anlamına gelir . Bold yazmak , Türkçe ile alakası vardır ancak bu bir forum kuralıdır. Sırf bold yazmak yasaktır her forumda ancak bu forumda biraz müsemma gösterilmektedir nedenini çok iyi bilmesem de.

Bold yazarım ben diyen arkdaşlara birşey sormak gerek aslında ; Bende ozaman en büyük punto ile yazsam sizi rahatsız etmez mi mesala ? Yada değişik renklerde yazsam ?

Türkçe ile alakalıdır ancak genel bir FORUM KURALIDIR.

Tekrardan katılıyorum , Türkçe'mize elimizden geldiğince doğru yazmaya özen gösterelim , emin olalım forum daha güzelleşecek ve konuları daha güzel tartışmış olacağız...

Herşey gönüllülük ve iyi niyet esasına dayanıyor belirttiğim gibi. Dün serbestti bugün yasak diye birşey yok. Dün özen gösteriliyor yada gösterilmiyordu, bugün "özen gösterilmeye çalışılsın" talebi var.

*

Küfür kısaltması yada argo kullanıma gelince, bu gerçekten beni çok sıkıntıya sokan bir konu. Kızım yeni okuma yazma öğreniyor, bazen ekranımdan forumu takip ediyor. "Panpa ne baba?" diye sorabiliyor, belirttiğiniz resimden gördü 1 kez ben editlemeye çalışırken, bir de gittiğim bir profilde, hareketli karikatür gifleri vardı ve biraz müstehcendi. Vallahi ne diyeceğimi bilemedim.

*

Gençler var, bayanlar var, bunları görmek istemeyen baylar var. Bu sebeple bu konuda hassas olmalıyız.

*

Belirtilen herşey elden geldiğince yapılır ama küfür kısaltmaları hariç. Ona tolerans gösteremeyiz. Biri sizin belirttiğinizi yazmayı kendine makul görürse, başkası da bir başka küfrü kısaltarak kullanmaktan çekinmez. Çizgiyi baştan çekelim. :)

Bold yazmak , bir cümlede önemli yerleri göze batması için kullanılır. BÜYÜK harf ile yazmak , bağırmak anlamına gelir . Bold yazmak , Türkçe ile alakası vardır ancak bu bir forum kuralıdır. Sırf bold yazmak yasaktır her forumda ancak bu forumda biraz müsemma gösterilmektedir nedenini çok iyi bilmesem de.

*

Bold yazarım ben diyen arkdaşlara birşey sormak gerek aslında ; Bende ozaman en büyük punto ile yazsam sizi rahatsız etmez mi mesala ? Yada değişik renklerde yazsam ?

*

Türkçe ile alakalıdır ancak genel bir FORUM KURALIDIR.

*

Tekrardan katılıyorum , Türkçe'mize elimizden geldiğince doğru yazmaya özen gösterelim , emin olalım forum daha güzelleşecek ve konuları daha güzel tartışmış olacağız...

Birde alıntı yaptığım yorumlardan örnek vermek istedim. Uzun yazılarımız da, bol bol paragraf vermekten kaçınmazsak, hem daha okunaklı olur, hem de, yorumlarınızı daha çok üye yorulmadığı için okur.

Yoksa en az 1000 karakter bir yazınızda, dümdüz giderseniz, hiç kolay okunmuyor ve çoğu üye gözleri rahatsız olduğu için okumadan geçiyor.

Kırmızı yıldızlar ile verdiğim örnek gibi. :tiphat:

Ben de çoğu zaman dönüp bakıyorum, mesajlarımda hata varsa düzeltiyorum. Herkes biraz daha hassas davranmalı bu konuda.

Bana kalırsa konu çok yerinde ve faydalı ama burada ahkam kesen arkadaşların da buna kalkışmadan önce dili ne kadar doğru kullandıkları konusunda özeleştiri yapmaları gerekiyor.

İnsanlara doğrusunu göstereyim derken kendi yanlışlarımızı da kullanmalarına vesile olmak arzu ettiğimiz bir durum olmasa gerek ha?

Çok mühim bir konu bence de. Forumda inci sözlük tarzı yazıları görmekten gına gelmişti gerçekten. Yakışmıyordu yani böyle bir foruma. İnşallah herkes gereken önemi verecektir diye ümit ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt