Fransa Katliamları - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fransa Katliamları

Cevap: Fransa Katliamları

Olayın aslı bu

Ermenilerin Wilson İlkelerinin 12. maddesine dayanarak ( maddenin özeti şöyle : '"Osmanlı Devleti'nin Türk halkının çoğunlukta olduğu yerlerde Türklerin kesin hâkimiyetlerinin tanınması" öngörülüyor, azınlıkların çoğunlukta olduğu yerlerde de azınlıkların devlet kurabilmelerine olanak sağlanıyordu.)

Bu maddeye dayanarak Ermeniler Doğudaki altı vilâyetde nüfus üstünlüğünü elde etmek amacıyla Müslümanları katletmeye başladılar. Bunun üzerine Osmanlı Hükümeti, 1915 yılında, ordunun ve bölge halkının güvenliği için bölgedeki Ermenileri sürgün etti. Göç sırasında bazı Ermeniler salgın hastalıklardan, soğuktan ve halkın yağma saldırılarından dolayı ölmüştür bu ölenlerin sayısı da bahsedilenlerin çok çok altında 100 bin civarındaydı zannedersem. Ermeniler ise Türkler 1.5 milyondan fazla Ermeni'yi katletti diyerek yalan siyaseti yapıyor 100 yıldır.

Olay bundan ibaret hatta 1. Dünya savaşı bittikten hemen sonra Avrupa'dan ve Abd'den çeşitli heyetler bölgeye gelip incelemelerde bulunmuş fakat soykırım ipucuna rastlamamışlardır.

Ruslar Bolşevik ihtilaliyle savaştan çekilince

Orası Ermenilere verilmek istendi

İtilaflarda bunu istiyordu

Temel amaç osmanlıyı bölüp paylaşmaktı

Türkiye bu olayı zamanında aydınlatmalıydı

Sanki üzeri örtülmek istenir gibi anlatılmadı

90 yıl susarsan böyle akbabalarda bişey olmuş heralde der

Devlete de kızıyorum arşiv arşiv diyeceğinize yapın bir program

Açın ne var ne yok söyleyin

Yüzleşin Ermeni tarihçilerle

Bişeyler yapın susmayın yeter ki

Soykırım olduğuna inanmıyorum der

Herkese iyi geceler dilerim

Bence iki taraf yumusamali tek diyecegim bu. Iki taraf da cok sert bu konuda.

Politika yalan søyleme sanatidir. Benim cok umrunda degil devletler ne diyor bu konuda ya da ne demiyor. Ki resmi tarih søylemlerini de cok umursamiyorum acikcasi. Resmi ideolojiler resmi tarih søylemleri dunyanin cogu ulkesinde gercekleri søylemez. A ya da B ulkesi farketmez bu konuda. Acikcasi Turk tezilerini de Ermeni tezlerini de cok benimsemiyorum. Hos hepsini tam bildigim de søylenemez. Sadece insani acilar gunluk politik cikarlarin gølgesinde kaliyor. Uzucu olan o. Gerekceler olabilir falan filan da trajediler acilar yukseldi o cografyadan. Fransa'nin su an yaptigi bile cok umursadigindan falan dolayi degil sadece Sarkozy ve Ermeni gucu-secim arasindaki iliskinin sonucu ya da Amerika'nin tavri Turkiye gider o yuzden genocide demeyim Ermenicesini bilmiyorum onu diyordu onu deyim vs. vs. Ne oldu ne bittiden daha ziyade yasanan acilar uzerinden politik cikarlar cekismeler vs. vs. Mesala Dink øldu Turkiye'de. Ki cogu da eminim iyi oldu demistir. Ki en dogrusunu da o diyordu soykirim kabul eder etmez ondan daha farkli bunu iki toplumun halletmesi gerektigini søyluyor ve Turk tarafini da mensubu oldugu Ermeni tarafini da elestiriyordu. Dogruyu søyleyeni dokuz køyden kovalar cumlesindeki gibi ne diasporasi seviyordu ne de Turkler vs. vs.

Ermeniler Orta Anadolu'da ve Akdeniz bölgesinde çok fazla nüfusa sahiptiler ve Müslümanlar ile sürtüşmeden, sorun çıkarmadan yaşıyorlardı. Artık hiç biri yok. Diyelimki Doğu Anadolu'da dediğin gibi oldu, diğerlerinin suçu neydi. İnsanlar şunu anlamıyorlar Ermeni soykırımını insani olarak kabul etmek Türk olmaktan yada Türklükten birşey kaybettirmez hele şuan yaşıyan yeni nesille hiç alakası bile yok olayın. İnsanlar hep politik olaylara takılıyorlar bu da Diaspor'anın ırkçı politikası yüzünden orada Türk milleti haklı bence; yoksa Anadolu yerlisi böyle bir soykırımın olduğunun farkında, Ermeni komşuları, kardeşleri sürülmüştür evlerinden, olan suçsuz Ermenilere olmuştur. Yoksa isyancı Ermeni grupların durdurulması çok doğal birşey kimse buna soykırım demez, diyemez. Bir Adana olayı varki (ayrıca Adana ağıdı müzikal açıdan çok hoş bir tınıya sahiptir konuyla alakasız ama) gerçekten insan üzülüyor.
Önce soykırımı kabul edersin,daha sonra soykırım için tazminat isterler(almanya nazilerin yaptığı soykırım için dünyanın tazminatını ödemiştir) Daha sonra soykırım yüzünden kendi topraklarımızdan olduk,o toprakları bize geri verin diyip toprak isterler.Devlet kabul etsin,bitsin gitsin ile olmuyor bu işler.Ortada kabul edilecek bi durum da yok ama neyse.

Ne kandırılması yahu? Neyin kutsalı? Ermeniler kutsal bu yola çıkarken niye bebeklerini çocuklarını Türklere bıraktılar peki? Acaba ölüme gittiklerini bildikleri için olabilir mi?

Devlet kurma vaadiyle itilaflar tarafından kandırıldılar

Bayraklarında bile Ağrı dağı simgesi var

Kutsal olan yer Ağrı dağı çevresi

Usta ben göç sürecini bilmem

Ne yapacaklardı göç yaptırmayıp

Savaş denilen olay bir anda 5-6 cephe

O cephe 3 yıl sürdü

Osmanlı karış karış paylaşılıyordu

Ne yapılacaktı buyrun kurun devletinizi mi denilecekti

Türk dınındakiler zaten azınlıktı ama

İyi haklara sahiptiler

Ayrıca 1915 yılından sonra Türkiye'de kalan Ermeniler Türklerden çok daha rahat koşullarda yaşamıştır bugün İstanbul'un en lüx en gözde yerinde Ermeni ve Yahudiler yaşıyor siz hiç Gazi Osman Paşa 'da yaşayan Ermeni gördünüz mü adamların alayı ya Beyoğlu'da yada Şişli'de yaşıyor. Devlet soy kırım yapsa zulüm yapsa bu adamlar bu kadar mal varlığına bu kadar rahata erişemezlerdi

bu ne kadar gerizekalica bir yorum ya

Önce soykırımı kabul edersin,daha sonra soykırım için tazminat isterler(almanya nazilerin yaptığı soykırım için dünyanın tazminatını ödemiştir) Daha sonra soykırım yüzünden kendi topraklarımızdan olduk,o toprakları bize geri verin diyip toprak isterler.Devlet kabul etsin,bitsin gitsin ile olmuyor bu işler.Ortada kabul edilecek bi durum da yok ama neyse.

Turkiye'den ne toprak isteyebilirler ne de maddi tazminat. En fazla gøstermelik bir miktar para olur. Inanmiyorum bu søyleme. Almanya daha farkli idi. Ben inanmiyorum Turkiye kabul ederse øyle bir surecin yasanacagini. Sadece bir miktar gøstermelik tazminat olur. Ki kabul etmeli etmemeli falan da demiyorum sadece ederse ve bir miktar para øder gøstermelik ve Ermeniler yumusamak zorunda kalirlar.

Almanlar manyaktir herseyi kayit altina almada. Kim øldu kim kaldi onu bile zor bulurlar tarihsel arastirma yapsalar bile isimlerden gidecekler de sonra onlarin cocuklari varsa onlari bulacaklar da onlar nereye gitmis ne olmus arastiracaklar da neredeyse zaten teknik olarak imkansiz bøyle bir durum.

Devlet kurma vaadiyle itilaflar tarafından kandırıldılar

Bayraklarında bile Ağrı dağı simgesi var

Kutsal olan yer Ağrı dağı çevresi

Usta ben göç sürecini bilmem

Ne yapacaklardı göç yaptırmayıp

Savaş denilen olay bir anda 5-6 cephe

O cephe 3 yıl sürdü

Osmanlı karış karış paylaşılıyordu

Ne yapılacaktı buyrun kurun devletinizi mi denilecekti

Türk dınındakiler zaten azınlıktı ama

İyi haklara sahiptiler

Ben de onu diyorum ya, suçu günahı olmayan sesi çıkmayan Ermenilerin öldürülmesi zaten olay, onları göç ettirmek keyfiyetten başka bir şey değil. Ve şunu da unutmayın ki Ermenilerin Anadolu topraklarından atılması Anadolu'ya ve özellikle Doğu Anadolu'ya çok büyük zararlar vermiştir. Bugün PKK yüzünden bütün Kürtleri öldürmek veya göçe zorlayıp yolda ölmelerine sebep olmak sence normal birşey midir? Resmen bir etnik köken yok oldu Anadolu'da ki bence Türklerden sonra en önemli etnik kökendi Ermeniler.

Ben de onu diyorum ya, suçu günahı olmayan sesi çıkmayan Ermenilerin öldürülmesi zaten olay, onları göç ettirmek keyfiyetten başka bir şey değil. Ve şunu da unutmayın ki Ermenilerin Anadolu topraklarından atılması Anadolu'ya ve özellikle Doğu Anadolu'ya çok büyük zararlar vermiştir. Bugün PKK yüzünden bütün Kürtleri öldürmek veya göçe zorlayıp yolda ölmelerine sebep olmak sence normal birşey midir? Resmen bir etnik köken yok oldu Anadolu'da ki bence Türklerden sonra en önemli etnik kökendi Ermeniler.

fasizme karsi savas veren jose kardesim

ugrasma

Cezayir ile ilgili kitap vardi ismini unuttum. 3-4 yil ønce okumustum. Cok iyi bir kitapti. Katliamlar falan emperyalizme karsi savas vs. vs. kitabin ismini hatirlamiyorum. En azindan bakin søyle oldu deyip fotograflar koyup zirvalamiyordu. Insan psikolojisi insan davranislari savas hatta bunun aile ici yansimasi ( ki Cezayir tarafindan anlatiyor bu konuda da sorun cikar simdi ), sømurulenler ve emperyalizmin diger kulturel falan olarak da nasil aci getirdigini vs. vs. anlatiyordu. Tam hatirlamiyorum tamamen kitabi. Inanilmaz bir kitapti ama unuttum ismini. ''Ciddi anlamda'' Cezayir katliami ile ilgilenenler o kitabi okusun hatirlayinca yazacagim ismini kitabin.

II. Dunya savasinda Almanlarla birlik olup Sovyetleri arkadan vuran bazi Turk gruplarinin Sibirya'ya surgun edilmesi katliam midir degil midir? Turk tarih tezi katliamdir diyor. Ermenilerle arasindaki fark ne ? Birisinde sonradan ele gecirdilerse Turkler de bølgeyi sonradan ele gecirdi. Birisinde bagimsizlik icin bunu yaptilar haklilarsa Ermeniler de bagimsizlik icin yapti. Iki olay da ayni hemen hemen. Turk tarihcileri birine katliam derken digerine demiyor.

Tamam Ermeni katliami yoktur o zaman II. Dunya savasinda da bir Turk katliami yoktur Sovyetlerin yaptigi. Zaten ikisinde de surgun tarzlari ve gerekceleri ayni ki ølen Ermeni sayisi Turk sayisindan daha fazla.

Benim derdim tutarlilik. O yok. Sorun da bu. Evet Fransa emperyalisttir katliam yapmistir Cezayir'de insanlik vahseti yasanmistir ve Fransa su anda da emperyalist bir devlettir. Tamam kabul . Sorun yok. Digerleri ? Emperyalizme ve katliamlara karsiysak hepsine karsi olmamiz gerekir. Ayni gerekceler ve benzer gerekcelerle bizden diye tekine katliam deyip diger benzer olaya katliam demezsek tarihsel olarak inandiricilik da kalmaz.

Sorun bu. Evet Fransa ve Ingiltere Amerika falan cok fazla katliam yapti. Bu kabul ediliyor zaten Fransizlar kabul etse ne olur etmese ne olur. Guzel dønup Lubnan olaylarinda 5000 Hristiyan'in øldurulmesini de kinamaliyiz o zaman Osmanli zamaninda. Kiniyorsak katliamlari Alevi katliamlarini da kinamamiz gerekir.

Tek sorun bu. Tutarli olup olmamak.

bu işler biraz garip katliam veya soykırım olması için bazı kriterler gerekiyor ölümünde kriteri olurmu diye sorarsanız bilemem ama anlattıgın olayı pekte bilmiyorum fakat isyan ve isyan çıkaranları sürmekten ibaretse katliam falan degildir gayet dogal birşey devlet otoritesini koruman gerekir kontrollü bir sürgün o dönemlerde yapılması şart olan şeyler o açıdan 2 olayda savaş içerisinde geçtigi için katliam veya soykırım degildir ki ilkinde diyorsun ki rus askerlerini arkadan vurmuşlar bizim olayımız daha farklı ermeniler o bölgedeki türk nüfusunu azaltmak için bu bilinçte çete kurmuşlar ve isyan etmişlerdir yani saldırıları donanımlı askere degil masum halkadır ha türkiyede sadece omu oldu tabi ki hayır dersim olayları belki daha birçok şey

benim tek sindiremedigim şey bu tip şeylere siyasetin ve ülkelerin çıkarlarının karışması bu tip şeylere insanlık açısından bakılmalı tarihçiler tartışmalı fakat bunada hiç bir devlet yanaşmıyor

1. Dünya savaşı başlamış Osmanlı devleti savaşta mı savaşcaktı yoksa hangi Ermeni suçlu hangileri suçsuz onları ayıklayacaktı. Bölgede 800 binden fazla Ermeni yaşarken 700 bini sürgün edilmiş ( bak dediğin gibi tamamı sürgün edilmemiş ) . Yahu adamlar çeteler kurup bölgedeki Türk halkını katletmiş ne yapacaktı devlet seyretcekmiydi bunları yoksa ödülmü verecekti ? Türk halkının katledilmesine göz yumulup Ermiler mi korunacaktı ? ( Doğuda yapılan kazılarda hep türk mezarları bulunuyor o döneme ait bir örnek:https://www.ermenisorunu.gen.tr/turkce/katliamlar/subatan_01.html ) Türkiye kabul ediyor zaten sürgün ettiğini Ermenileri ama onlar hem sürgün ettiniz hem 1.5 mlyondan fazla Ermeni'yi katlettiniz diyor Osmanlı'yı geçtim Dünya'da yok ozaman o kadar sayıda Ermeni. ( Ermeni Patrikhanesi Ermeni sayısının Osmanlı'da 5 milyondan fazla olduğunu iddaa ediyor ki buna kıçımla gülüyorum son yapılan 1914 nüfus sayımında Osmanlı tamamının nüfusu 12 milyon çünkü ) Aç oku Hıncak ve Taşnak cemiyetini ve faaliyetlerini neler yapmışlar. Buralardan sürgün edilen adamlar 1918 de 500 bin küsür nüfusla Bağımsız Ermenisan Cumhuriyeti'ni kuruyor demekki katledilmemişler katlettiysek kim kurdu bağımsız Ermenistan'ı ? Kaldı ki sürgün edilirken tüm mal varlıkları ve özel mülkiyetleri iade edilmiş kendilerine mallarına paralarına el konulmamış ta katledilmeden sürülmüşler ( Bu ülkede nice sülaler, nice insanlar malına parasına el konarak sürgün edildi kimsenin bunların hakkını aradığı yok )

Neyse ne zaten konu bu değil Fransa Katliamları . Ermenilerin bile çoğu reddediyor soykırımı hep siyasi nedenlerden ötürü ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor

Turkiye'den ne toprak isteyebilirler ne de maddi tazminat. En fazla gøstermelik bir miktar para olur. Inanmiyorum bu søyleme. Almanya daha farkli idi. Ben inanmiyorum Turkiye kabul ederse øyle bir surecin yasanacagini. Sadece bir miktar gøstermelik tazminat olur. Ki kabul etmeli etmemeli falan da demiyorum sadece ederse ve bir miktar para øder gøstermelik ve Ermeniler yumusamak zorunda kalirlar.

Almanlar manyaktir herseyi kayit altina almada. Kim øldu kim kaldi onu bile zor bulurlar tarihsel arastirma yapsalar bile isimlerden gidecekler de sonra onlarin cocuklari varsa onlari bulacaklar da onlar nereye gitmis ne olmus arastiracaklar da neredeyse zaten teknik olarak imkansiz bøyle bir durum.

sen inanmamaya devam et ama tarihçilerin ve uzman hukukçuların dediklerine dayanarak söylüyorum şuan bu soykırıma dair okadar çok ermeniden toprak tapu tazminatı davası var ki bu işin sonunun toprak ve para verilmesine gidicegini bütün uzmanlar söylüyor hepsi yanlış biliyor olamaz

olm körü körüne devletleri savunmayın,insansınız hepiniz devletlerden üstün olan biziz,bizim varlığımız.şimdi gidip uyuycam +replerinizi esirgemeyin

keyfiyetmi o dönemin şartlarında napıcaktın savaşıcak askeri bulamazken birde orda hangi ermeni isyancı hangisi ne yapıyor kontrolü için 10 binlerce askerimi yıgıcaktın oraya o dönemin şartlarında yapılabilicek tek şey buydu yoksa toprak kaybını kabul etmiş olucaktın onlarında masumu vardı tabi ama bunu anlamakta öle kolay olmasa gerek alakasız olabilir ama bi örnek veriyim amcam askerligi komando olarak yaptı ve bölügünü yarısı şehit oldu geldiginde şunu anlatıyordu ''sabahleyin kahvede çay içtigin adam geceleyin senin canını almaya çalışıyor attıgın top masum çobanı vuruyor biz bile kimin düşman kimin dost oldugunu bilmiyoruz'' buna terörde olaylarında bile karar veremezken dünya savaşının ortasında o yoklukta durumda karar vermek kolay olmasa gerek

tabi hiç birşey insan ölümünü haklı kılamaz ama bu olaya asla katliam soykırım gözüyle bakılamaz

olm körü körüne devletleri savunmayın,insansınız hepiniz devletlerden üstün olan biziz,bizim varlığımız.şimdi gidip uyuycam +replerinizi esirgemeyin

aynen Türkiyenin de vardır mutlaka bir sürü kirli çamaşırları vardır ( yakın tarihte özellikle )ama bu Ermeni olayı tamamen kolpa hacı yani bir kaç tane somut mantıklı birşey görsem inancam tamam diyecek ama yok yani

Frantz Fanon buldum. Ki biliyorum kimse okumayacak cunku cogu insan gerceken Cezayir katliami ile ilgili degil :) Turkcesi Yeryuzunun Lanetlileri.

Diger bir kitabi da Cezayir Bagimsizlik Savasinin Anatomisi.

Ciddi anlamda Fransa'nin Cezayir'deki katliami ve bagimsizlik savasi ile ilgilenenler umarim okur. Zaten direk kabul ederek katliamlari ordan incelemeye gider ki Yeryuzunun Lanetlileri cok cok iyi bir kitap.

sen inanmamaya devam et ama tarihçilerin ve uzman hukukçuların dediklerine dayanarak söylüyorum şuan bu soykırıma dair okadar çok ermeniden toprak tapu tazminatı davası var ki bu işin sonunun toprak ve para verilmesine gidicegini bütün uzmanlar söylüyor hepsi yanlış biliyor olamaz

Uzmanlariniz esittir korku pofpoflayicilari. 4 taraf dusman 4 taraf kalles vs. vs. Korkular uzerinden egemenlik kurma :) Kim nerde olmus dunyada topraklari alma farkli bir devletten benzeri bir olay sonucunda. Yahudiler toprak mi aldi tazminat aldi. Olacak sey bir miktar paradir. Toprak falan geciniz hepsi hikaye. O olursa bu olur bu olursa su olur. Bir miktar tazminat ki Almanlar kadar falan kesinlikle olmayacaktir cunku teknik olarak neredeyse imkansiz takip etmek. Sonucta niyet ve politik manevra ile alakali. Kim kimden toprak almis.

Kurulmus devletler var. O zaman Yunanlilar gelsin Istanbul icin tazminat istesin Turklerden zamaninda yiktin ordaki Turk hanliklarini onun tazminati ver diye de Turkler Ruslardan tazminat istesin.

Toprak falan olmaz øyle sey. Kurulmus iki devlet var vs. vs. En fazla tazminattir ki onun da cok yuklu olacagina falan inanmiyorum daha cok gøstermelik olacaktir. Kac yil øncesinin olayi teknik olarak ne nerde su nerde onu bile zor tespit ederler.

Agri'yi falan alip devletlerine mi katacaklar.

Üst Alt