Hagi mi, Zidane mi? - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hagi mi, Zidane mi?

tam bir itoglu it idi
Gianluigi-Buffon-and-David-Trezeguet-0000008810.jpg

33783_965034126_0a80468d92b23dc12a1ea500703ee4cc_extras_albumes_0_H105836_L.jpg

545376676_small.jpg

https://youtu.be/7yQfo7LLLAM

Envoyé de mon Sony Z3

Zinedine Zidane Fransiz degil de, cezayir pasaportu ile oynasaydi aceba bukadar büyük olur muydu diye düsünmek lazim. Hagi Romanya pasaportu ile, cok net dezavantajli bir konumda oldugunu belirtmek lazim.
Futbol böyle yürümez, yetenek önemli, statü tamami ile önemsiz diyenler cikabilir, ama kendilerini kandirirlar sadece...

Zinedine Zidane´i dünya futbolunda bulunduklari konumlar geregi Hagi ile kiyaslanmaz bile yoksa, ama Hagi´nin dünya futbolunda worldclass topcu olarak yer edinmesi, Romanya pasaportu ile cok daha zor bir olaydi.

Hagi bizde oynadığı için söylemıyorum ama Hagi Zidane'den daha iyi... Zidane Hagi'nin yaptıklarını başka takımda yapsında görelim bakalım... Hagi Galatasaraya level atlattı.. Zidane'nin oynadığı takım zaten Tarihin en güçlü real madrid kadrosuydu.. Los Galactıcos...

Teknik açıdan kıyas tutuyorum. Top Hagi'nin ayağına çok daha yakışıyordu. Hatta şu an Dünya Futbolunda teknik olarak Hagi'yle bir sadece Messi vardır bu konuda. Ama Zizou'nun çok üstün bir futbol zekası vardı ki her zaman rakiplerinden dört beş adım önde hareket ediyordu. Salt yetenek olarak çok fazla fark yok aralarında ama Hagi, Zidane gibi itidalli bir yapısı olmadığı için büyük takımlarda tutunamadı. Mutluluğu biz de, Steua gibi takımlarda buldu. Romanya formasıyla Maradona'ya kafa tuttu.

Ya bu nasıl bir konu nasıl bir kıyaslamadır. ve hayretle okuduğum yorumlar var. Tamam Hagi dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer alır. Efsanedir tabiki. Fenerlilerin buram buram fanatizm kokan ve gereksiz 'Alex mİ-Hagi mi' anketine benzemiş. yok Messimi Hagi mi diyin bari. Bi arkadaş demiş Zidane taraftarına haz vermiyor. Yahu Fransada kaç kişi doğan çocuğuna Zidane ismi koydu haberiniz varmı. Saygı duymak isterim ama mantığım kabul etmiyor bunu..

Hagi bizde oynadığı için söylemıyorum ama Hagi Zidane'den daha iyi... Zidane Hagi'nin yaptıklarını başka takımda yapsında görelim bakalım... Hagi Galatasaraya level atlattı.. Zidane'nin oynadığı takım zaten Tarihin en güçlü real madrid kadrosuydu.. Los Galactıcos...
Juventus ile de efsane oynadı adam ve Fransa yı dünya şampiyonu yaptı ve Avrupa şampiyonu. Birde final oynadı 2006 yılında dünya şampiyonusunda Fransa ile. İstikrarlı üst seviyelerde efsane oldu adam. Hagi de efsane tartışılmaz ama zidane bir tık önde olmalı objektiv kalırsak .

Bir arkadaşın da yazdığı gibi hagi-alex kıyaslamasına benziyor bu, hagi-zidane kıyaslamasında ki hagi, alex-hagi kıyaslamasında ki alex pozisyonunda ( Ne tuhaf bir cümle oldu la bu ) :D

Ya duygusal bakıyorsunuz, ya da zidane'ı doğru düzgün izlemediniz bence.

Bir arkadaşın da yazdığı gibi hagi-alex kıyaslamasına benziyor bu, hagi-zidane kıyaslamasında ki hagi, alex-hagi kıyaslamasında ki alex pozisyonunda ( Ne tuhaf bir cümle oldu la bu ) :D

Ya duygusal bakıyorsunuz, ya da zidane'ı doğru düzgün izlemediniz bence.

yok yau.. alex bu kıyaslamalarda barış özbek ayarında kalır.. alex'e benzetip hagi'ye haksızlık etmeyelim.. :D

hagi de real-barca'da 100 maça çıkmış bir adam.. ama karakter yapısı, ama başka sebeplerle bir şeyler eksik kaldı ama zidane ile kıyaslanacak bir topçudur..

- zidane juve-real'de 10 senede 300 maç oynamış..
- hagi real-barca'da 4 senede 100 maç..

aslında ilginç şekilde neredeyse eşit..

hatta zidane 31 yaş sonrası inişe geçerken, hagi bizde 5 sene daha oynayıp 132 maça çıkıp 79 da gol attı.. kim ne derse desin uefa ve süper kupayı aldırdı.. başka bir 10 numaramız olsa babayı alırdık.. orası kesin..

ikisini de izleyenler de hagi diyebilir.. ki yetenek olarak zaten açık ara hagi.. ama dediğim gibi kariyer olarak zidane..

ama kariyer için fransa'da oynamanın da yardımı çok oldu.. zidane'ın önünde henry vardı ve leblebi gibi gol atıyordu.. hagi'nin önünde raduciou muydu neydi öyle bir hırbo vardı.. :asd22:

hagi'yi ilk kez 1989'da romanya ve steau'da izledim.. "ohaa bu ne abi" diye düşündüren ilk oyuncudur hayatımda.. bizdeki oyunu sadece bonustur..

ha ilk izlediğimde "oha ya" dediğim adamlar şunlar oldu:

hagi
nedved
baggio
orjinal ronaldo
zidane
ronaldinho
messi

maradona'nın sonlarına yetiştim.. çok net değil fikrim..

Son düzenleme:
yok yau.. alex bu kıyaslamalarda barış özbek ayarında kalır.. alex'e benzetip hagi'ye haksızlık etmeyelim.. :D

hagi de real-barca'da 100 maça çıkmış bir adam.. ama karakter yapısı, ama başka sebeplerle bir şeyler eksik kaldı ama zidane ile kıyaslanacak bir topçudur..

- zidane juve-real'de 10 senede 300 maç oynamış..
- hagi real-barca'da 4 senede 100 maç..

aslında ilginç şekilde neredeyse eşit..

hatta zidane 31 yaş sonrası inişe geçerken, hagi bizde 5 sene daha oynayıp 132 maça çıkıp 79 da gol attı.. kim ne derse desin uefa ve süper kupayı aldırdı.. başka bir 10 numaramız olsa babayı alırdık.. orası kesin..

ikisini de izleyenler de hagi diyebilir.. ki yetenek olarak zaten açık ara hagi.. ama dediğim gibi kariyer olarak zidane..

ama kariyer için fransa'da oynamanın da yardımı çok oldu.. zidane'ın önünde henry vardı ve leblebi gibi gol atıyordu.. hagi'nin önünde raduciou muydu neydi öyle bir hırbo vardı.. :asd22:

hagi'yi ilk kez 1989'da romanya ve steau'da izledim.. "ohaa bu ne abi" diye düşündüren ilk oyuncudur hayatımda.. bizdeki oyunu sadece bonustur..

ha ilk izlediğimde "oha ya" dediğim adamlar şunlar oldu:

hagi
nedved
baggio
orjinal ronaldo
zidane
ronaldinho
messi

maradona'nın sonlarına yetiştim.. çok net değil fikrim..

Alex'i Hagi'ye benzetmedim yalnız, bunu öncelikle düzeltelim. Hagi-Alex benzetmesine gönderme yaptım, Hagi'yi Alex ile kıyaslamak veya benzetmek için gerizekalı olmak lazım.

Milli takım ile başarı elde etmek için büyük ülkeler'den birinin vatandaşı olman lazım elbet, itirazım yok ama büyük ülkelere kupa kazandıran adam olmak (winner) ta ayrı bir meziyet, yani tek taraflı değil, iki yönlü işleyen bir ilişki söz konusu. Zidane'da o adamlardan birisi, hatta en önemlilerinden birisi.

Hagi'nin bariz daha yetenekli olduğu fikrine katılmıyorum, yetenek'ten kasıt göze hoş gelen futbol oynamak ise bunun adı yetenek değildir bana göre. Öyle bakarsak mesela Lincoln ''yetenek'' olarak Hagi ile yarışır ve hatta daha ''yetenekli'' bile denebilir, peki öyle mi ? Tabiki hayır.

Zidane, kiminin göze hoş gelecek şekilde yaptığı eylemleri oldukça basit bir şekilde icra eden bir futbolcuydu, kimi futbolcunun envai çeşit tuhaf hareket (şık) ile yaptığını; basit/düz bir şekilde yapardı.

Tabiki Fransa'nın dünya kupası ve avrupa kupasını kazandığı kadro iyiydi, lakin aslan payı Zidane'a ait idi... Fransız halkı boşuna merci zizou demedi yani, göz var nizam var :D

''Zidane'ın birlikte oynadığı futbolcular müthişti, sıkıysa Hagi'nin birlikte oynadığı futbolcularla başarılı olsun'' katılmıyorum.

Birisi ŞL'ye oynuyor, diğeri UEFA'ya oynuyor arada ciddi seviye farkı var tabi, ama unutmayalım ki 2000 kadrosu; 2002'de dünya 3. sü oldu. Yani o kadro boş bir kadro değildi, kendi seviyesine göre mümkün olan en yüksek başarıyı göstermiş bir kadro idi.

Burada şu soru akla geliyor; o kadro Hagi olmadan UEFA kupasını alabilir miydi ? Bence alamazdı, aynı şey Zidane içinde geçerli... Fransa Zidane'sız dünya kupası ve avrupa kupasını alabilir miydi ? Bence alamazdı.

Ya bu nasıl bir konu nasıl bir kıyaslamadır. ve hayretle okuduğum yorumlar var. Tamam Hagi dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer alır. Efsanedir tabiki. Fenerlilerin buram buram fanatizm kokan ve gereksiz 'Alex mİ-Hagi mi' anketine benzemiş. yok Messimi Hagi mi diyin bari. Bi arkadaş demiş Zidane taraftarına haz vermiyor. Yahu Fransada kaç kişi doğan çocuğuna Zidane ismi koydu haberiniz varmı. Saygı duymak isterim ama mantığım kabul etmiyor bunu..

Messi mi Hagi mi desek ne olur?

Hagi > Messi desek ne olacak?

İlla aksini düşünüyorsunuz diye herkes aynı fikirde olmak zorunda mı?

Alex kıyaslamasıyla da alakası yok ayrıca. Gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında bir kıyaslama bu kadar olağan dışı değil. Hagi, Maradona, Zidane, Messi bunlar kendi pozisyonlarında aynı sınıfın oyuncularıdır. Yani gelmiş geçmiş en büyük futbolcular sınıfı...

Alex'i de kendi seviyesindeki oyuncularla kıyaslayabilirler yani kimsenin itiraz ettiği yok.

Üst Alt