Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı

Pozisyondan 2 dk once devre disi kaldi , devre disi kaldiginda kimin lehine hangi pozisyonun olacagi nasil bilinebilir ?
Yardımcı hakemin var sisteminin devre dışı kaldığından haberi vardı bence, olmalı yani. O Zaman kaldırmayacaktı bayrağı. Var sistemi yokken nasılsa öyle gol verecektia. var sistemi emin olunsun, akıllarda soru işareti kalmasın diye uygulanıyor.

Yardımcı hakemin var sisteminin devre dışı kaldığından haberi vardı bence, olmalı yani. O Zaman kaldırmayacaktı bayrağı. Var sistemi yokken nasılsa öyle gol verecektia. var sistemi emin olunsun, akıllarda soru işareti kalmasın diye uygulanıyor.

Hakikaten ofsayt olarak gormus de olabilir ama iste sistemde problem var haftalardir yaziyorum

Aslinda kaldirmamasi lazim cunku kritik bir pozisyon . Bunda iki yonde de hatali kaldirmasi kaldirmamasi mumkun

Fakat kaldirmasaydi da , eger var devre disi ise , o zaman da problem olurdu cunku hakem biliyor ofsayt var gibi ama var sistemine biraktigi icin kaldirmadigini

Bence kendi inisiyatif aldi ve ofsayt gordu

Cok da saapmamak lazim

Süper kupa maçında dany'nin kırmızıyı atladılar Rodrigues'e karşı. Kart yok.
Alanyasporlu futbolcular emre akbaba'nin bileğini kırmaya çalıştı 2-3 pozisyonda inceleme yok kart yok.
Trabzon maçında rodallega Emre'ye girdi inceleme bile yok.
Kasımpaşa maçında onyekuru tarafından atılan golumuz iptal edildi, uyduruk bir penaltıyla Kasımpaşa maça dahil edilmeye çalışıldı.
Erzurum maçında Rodrigues çekildi hakem vara bile bakmadı.

Var sisteminden en çok zararlı biz çıktık, bir kupaya mal oldu belki ama yorumculara baksan varla her maçı kazanıyoruz.

Bizim macla baslayalim . Zor pozisyonlar oldu hakem icin

- musleranin hareketi topa ama faul , cunku kontrolsuz ve rakibi de riske sokarak geliyor , sari olur mu olmaz mi hakem yorumu , ama kirmizi kesinlikle degil , konusulmasi bile abes . Fakat "devam" karari da yanlis

- lehimize verilmeyen bir elle oynama var yektanin olsa gerek

- verilip iptal edilen penalti cok basit bir aciklamasi var , bunu sadece yapan adam bilir cunku optik ve fizigin serbest dusme bilimleri acisindan bu enstantane kapasiteli kamera ile yonu degismeyen bir topa el mudahalesi tesbit edilemez , yuksekten gelip ivme kazanmis top da parmaklara hafif temas etmekle yon degistirmez . Penalti oldugunu dusunuyorum ama oyuncu itiraf etmedikce anlasilmasi imkansiz (VAR ile dahi)

- donk un golunde faul olup olmamasi hakem yorumu ama bence yok cunku donk daha iyi yukseliyor , fizik avantaji var ve rakip savunma altta kaliyor , bariz bir engellemesi yok .. temiz duruyor ama zaman zaman iptal edildigi oluyor

- macin en kritik hatasi bence son saniyedeki musleranin isguzarligi , top oyunda iken ve tehlike alanina duserken bir adami itiyor ve sonra adam dusmeyince daha siddetli sekilde kesinlikle dusurecek bir itme daha yapiyor , yuzde milyon penalti ama iste o karambolde neyse ki kaynadi . VAR in karismamasi da hakem cuno diyeydi diye dusunuyorum , mac bitse bile son dudukten sonra var penalti karari verebiliyor bu arada , almanyada devre arasina gidildikten sonra soyunma odasindan cagrildi oyuncular bir kez

Acikcasi toplayinca , bu kez cuneyt biraz bizim lehimizde kararlar vermis gibi duruyor , atladigim pozisyon varsa ekleyin yorumlara

Bizim macla baslayalim . Zor pozisyonlar oldu hakem icin

- musleranin hareketi topa ama faul , cunku kontrolsuz ve rakibi de riske sokarak geliyor , sari olur mu olmaz mi hakem yorumu , ama kirmizi kesinlikle degil , konusulmasi bile abes . Fakat "devam" karari da yanlis

- lehimize verilmeyen bir elle oynama var yektanin olsa gerek

- verilip iptal edilen penalti cok basit bir aciklamasi var , bunu sadece yapan adam bilir cunku optik ve fizigin serbest dusme bilimleri acisindan bu enstantane kapasiteli kamera ile yonu degismeyen bir topa el mudahalesi tesbit edilemez , yuksekten gelip ivme kazanmis top da parmaklara hafif temas etmekle yon degistirmez . Penalti oldugunu dusunuyorum ama oyuncu itiraf etmedikce anlasilmasi imkansiz (VAR ile dahi)

- donk un golunde faul olup olmamasi hakem yorumu ama bence yok cunku donk daha iyi yukseliyor , fizik avantaji var ve rakip savunma altta kaliyor , bariz bir engellemesi yok .. temiz duruyor ama zaman zaman iptal edildigi oluyor

- macin en kritik hatasi bence son saniyedeki musleranin isguzarligi , top oyunda iken ve tehlike alanina duserken bir adami itiyor ve sonra adam dusmeyince daha siddetli sekilde kesinlikle dusurecek bir itme daha yapiyor , yuzde milyon penalti ama iste o karambolde neyse ki kaynadi . VAR in karismamasi da hakem cuno diyeydi diye dusunuyorum , mac bitse bile son dudukten sonra var penalti karari verebiliyor bu arada , almanyada devre arasina gidildikten sonra soyunma odasindan cagrildi oyuncular bir kez

Acikcasi toplayinca , bu kez cuneyt biraz bizim lehimizde kararlar vermis gibi duruyor , atladigim pozisyon varsa ekleyin yorumlara

Muslera itiyor faul tamam
Muslerayi rahatsiz ediyor topcu elleriyle ihlal degil mi oda

Muslera'nın pozisyonu penaltı değil algı yapma burda hiçbir futbolcu kalecinin alanına girip onu bloke edemez orası kalecinin alanı dokunmak , engellemek , bloke etmek yasak.

Kale alani ici (6 pas denilen yer) kaleciye sarj yapmanin yasak oldugu ancak forvet oyuncularinin bulunabilecegi bir yer

Yani musleranin cikis yapip o adamin orada olmasi faul yaptigini gostermez

Kaleciye engelleme demek orada bulunmak degildir yani bir baska deyisle

Oradaki adami sirf orada diye kaleci ya da baska bir oyuncu dusurene kadar itemez

Net penalti ucmus , iyi ki de ucmus tabi , bir kere de bize olsun

Kalecinin adım atmasını engelliyor adam daha ne yapsın cücü mal değil oyunu durdurup oyuncuyu uyarabilirdi ama baktı muslera halletti doğal olarak o da karışmadı.

Musleranin hatasi top oyunda iken yapmasi . Cunku adam sadece orada yani musleraya bir hareketi yok , var mi ? Izledim defalarca adamin musleraya nasil bir faulu var ki ?

Siz sunu diyorsunuz sanirim , gorus alanini kapatiyor ve geri adim atacakmis gibi yapip musleranin muhtemel hareketlenmesini engelliyor

Bu dogru bence de , ama o an top oyunda degil ve cuneyt de hata yaparak oyunu hazir durmusken uyarmiyor

Hakem hatasi var burada.

Ama top oyuna girdikten sonra cok siddetli bir bicimde adeta isini kendi goruyor

Yarin obur gun schalke macinda yaparsa bunu cart diye calar bir ingiliz hakem , itiraz edince de soguk bir tavirla "kendi isini kendin goremezsin hakem burada benim" deyip sariyi da yapistirir , golu yeriz , hakem de aksaminda ucagiyla rahat rahat doner ulkesine

Dikkatli olmasi lazim

Adam orada top oyuna girmeden taciz ediyor biraz ama top oyunda degilken faul calinamaz , oyuna girdiginde rovans yaparsan bir hakem caliverir yanarsin

Orda ufak bir çakallık söz konusu zaten penaltı almaya çalışmış topçu ama Cücü uyarmadığı için penaltı veremez çünkü hata kendisinde ha dersin istediğini yapar hakem evet yapar ama yanlış olur bariz şekilde sen karışıklığı engellemeden o atışı kullandırmayacaksın.

Orda ufak bir çakallık söz konusu zaten penaltı almaya çalışmış topçu ama Cücü uyarmadığı için penaltı veremez çünkü hata kendisinde ha dersin istediğini yapar hakem evet yapar ama yanlış olur bariz şekilde sen karışıklığı engellemeden o atışı kullandırmayacaksın.

Ciddi hakem teknigi hatasi var , son saniye diye hosgormus oradaki atismalari

Ki uyari da karsilikli degil sadece forvet oyuncusuna yapilmasi lazim cunku muslera hakli top oyuna girene kadar

Ama oyuna girdikten sonraki yorumum ayni , cunku o andan sonra iten sadece muslera . Adam orada faul ya da engellemeyi sonlandirmis durumda

Dedigim gibi cuneyt bunu calsaydi mesela antalya maci diye cok karalar baglamazdim

Ama son porto macinda gidip bunu dk 90 da yapar da penalti calinirsa kendi yanar , bizi de yakar

Top oyunda degilken ancak kart gorursun uyari alirsin ama oyunda ise penalti olur bitersin

Cok detayli izleyemedim ama fb basaksehir macinda zaten onemli olan pozisyon belli

sanirim onun disinda pek hakeme is dusmedi .. o pozisyondan dk lar once baglanti kesildi , basaksehir icin talihsizlik diyebiliriz , pozisyon da olculdu , ucu ucuna ofsayt degil cikti , yardimciya da kizamiyorum , cok yakinlar santimler ile

Gecen sezon da kadikoyde negredo nun bir golu gume gitmisti , ama o cok barizdi , bu seferki cok yakindi

önünü kapatıyor Muslera'nın hareket alanını kısıtlıyor , topu almak istese bile alamaz o adam önde dururken.
Asıl konuşulması gereken Maicon kendini yere bırakıyor ama neden 1 tane Antalyaspor'lu dahil itiraz etmiyor Maicon bile hakeme bakmıyor direk kalkıyor pozisyonu kovalıyor. Penaltı olan pozisyon da hele ki 1-0 geride olan takım böyle bir olayda 5-6 kişi direk hakemin üstüne koşardı demek ki Maicon bile kendi inanmıyorsa penaltı değildir adamlar maç bitti diye hakeme itiraza gittiler penaltı için hakeme neler yaparlardı :D

Besiktas macina gelelim

Vidanin ilk pozisyonu sari da olur kirmizi da , ama volkan findikli ve babelinkiler kirmiziya daha yakindi

Verilen ilk penalti ve kirmizinin tartismasi yok , ikinci penalti ise hatali . Hatali olmasi medelin "az bir sey" tutmasi degil , harekette karsilikli bir durum var , o eliyle boynundan terse itiyor oteki tutuyor , ne medel ne de konyali faul yapiyor , buna penalti olmaz

Bjk lilerin bir itirazi var , gg nin topu cizgiden cikardigi taraf kornerin atildigi taraf degil

Zaten futbolda boyle bir kural da yoktur , ama prosedur vardir . Aslinda bu hep kafami mesgul etmistir , iyi ayagi olan ama solak olan bir oyuncuya sahip takim bana kalirsa her korneri o oyuncuya ayni taraftan attirabilir

Burada kurala degil ama prosedure gore hakemin bir tarafi gostermesi lazim ama tam belirlenemedigi zaman sorun cikarmasin diye kurala yazilmamis durumda

Gg nin kornerinde diger taraftan kullanilmasi gerekiyordu ve gol oldu ama kurallara aykiri degil

Yani son dakika penaltı pozisyonu olacak 1 tane Antalyaspor'lu itiraz etmeyecek Maicon bile kendi el kaldırmıyorsa zaten penaltı değildir hadi hakem göremedi diyelim Maicon VAR olduğunu bilmiyor mu hakeme itiraz edebilir pozisyon incelenir ama demek ki el bile kaldırmıyorsa kendini öne doğru bıraktı. Maç bitiyor Diego'nun itiraza bakın penaltısı yenmiş takım süreyi işaret eder mi basın da saçmalayıp dursun :D
1241241412.png

Üst Alt