Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hakem ve VAR Değerlendirme Başlığı

Ali Ece: “Bizim hakemlerin egolarının VAR’a trip attığı bir maç daha izliyoruz.”

Ali Ece: “Gözünün önünde olanı çalmayacak doğru kararı veremeyecek kadar kötü hakemsin bari VAR’a bak bir zahmet.”

SM-N950F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Daha ne desin bu yüzsüz köpeklere
Böyle adilik görülmedi
Kasıtlı yapıyorlar
Kimse bana hakemlerin masum olduğunu söylemesin!

Simdi sevgili dostlar , 2 haftadir ozellikle buyuk maclarda ciddi hakem hatalari var , derbiye ve akhisar macina tekrar donmeyelim

Rodrigues in pozisyonunda buyuk bir facia var , oncelikle hakemin bunu gormesi lazim , bu formadan cekmeyi gorup karar veremeyen hakem bu ligde hakemlik yapamaz

Yine de dogruya evrilen bir sekilde VAR oyunu durdurdu , hepimiz dedik ki tamam penalti geliyor. O asamadan sonra 2 olasilik var . Eger var hakemleri izlemene gerek yok devam dediler ise skandal buyuk , o ekran basindaki hakem de hakemlik yapamaz

Yok eger (bu konuda bilgi eksigim olabilir) hakemin "git izle" uyarisina ragmen izlemeyi reddetme hakki varsa (ben yok diye biliyordum ama burcin keskin bu hakkinin oldugunu soyledi) o halde orta hakem sucludur

Gelelim dune.

Macta 3 adet pozisyon var , 2 si kesin yanlis , birini tartisirim . Hepsi de kayseri aleyhine.

Umut un cekildigi pozisyonun tartisilacak bir tarafi yok . Yuzde yuz faul ama yuzde yuz de gol sansi yok . Verilecek karar belli , serbest vurus ve umut vaad eden akini engellemekten sari kart

Forumda bu pozisyona VAR in mudahale etmesi gerektigi konusulmus . Bu mumkun degil . Cunku direk kirmizi kart , penalti , nizami olmayabilecek bir gol gibi durum olmadigi icin VAR hakemleri bu konuda uyarida bulunamaz . Kurali elestirebilirsiniz ama boyle

Hakem de aklina suphe dusup ne Var hakemlerine soru sorabilir , ne de kendi karar alip izleyebilir . Bunlari yapmasi mumkun degil. Buradaki hata hakemlerin tembellesip pozisyonlara konsantre olmaktan uzaklasmasi .

Ikinci pozisyonda kafam karisik , asiri geri donuldu ama o esnada top oyundan cikmadi , hic bir kayseriliye degmedi veya oyun bir sekilde durmadi , geri donulebilir ama bence asiri uzun bir zaman. Var in kafamda soru isareti yaratan yanlarindan biri zaten bu

Pozisyona gelince ,hakem yorumu , yani yuzde yuz el var veya mesafe yakin carpma var diye ahkam kesemem , gol de verilebilir ya da iptal de edilebilir . Ben el acik diye elle oynamaya yakinim ama gri bir pozisyon

Gelelim lens e . Bir kere hakemin buna sari kart gostermesi facia . Ama ayni hakem gecen hafta mustafa yumluya sari gosterirse bugun de buna anca sari cikarir . Idare-i maslahat mi derler , aynen oyle.

Burada esas sorun Var da. Cunku bu pozisyonda (takim edemedim) , eger uyarmadilarsa bir facia da bu . Eger kirmizi olabilir gibisinden izle dedilerse ve izlemedi veya izleyip sarida israr etti ise hakem bir kez daha suclu

Çalışmıyor bu hakemlerle çalışmıyor. Ya hakemler değiştirilsin ya bu sistem kalksın en azından eskiden görmeme ihtimallerine sığınıyorduk tüm iyi niyetimizle ama şimdi bile isteye temas olmayan pozisyonda penaltı veriyor gerçekten ligin başları diye çok ses çıkmıyor ama bunlar hata filan değil artık infial yaratır rekabet düzeyi sadece 1 tık daha arttığında ki ligin boyunun kısaldığı zamanları düşünemiyorum.

Kabahat federasyonda. VAR'a rağmen bu kadar hata yapan, pozisyonu izlediği halde yanlış karar veren, izle dendiği halde izlemeye gerek görmeyip yanlışında ısrar eden hakeme çakacaksın 7-8 hafta ceza, göndereceksin 3-4 hafta amatör küme maçına sonra akılları başlarına gelecek. Salak herifler. Güya ben teknolojiden daha iyi görürüm havalarında bir çoğu..

Bana kalirsa guven ortamini tesis etmek icin bazi pozisyonlardaki konusma kayitlarini aciklamalari yerinde olur

Fifa bunu yapti.

Ben rodrigues in pozisyonunda "git izle" denmedi mi yoksa denmesine ragmen hakem "ben gordum tekrar izlememe gerek yok" mu dedi , bunlari bilemiyorum. Bilsem kime kusur bulacagima da karar verebilirim

Bu onemli bir fark

Zaten VAR bunun icin var fakat her pozisyon sonucu bir var a basvurma ve geri donme imkani taninirsa maclar bitmez

Bu yuzden belli kriterler kondu , ben Var a tumuyle karsiyim ama bazi seyleri asamiyorsunuz

Mesela hatali bir kirmizi kart iptal edilebiliyor ama hatali bir ikinci sari karta bakilamiyor

Tam tersi , direk kirmizilik bir pozisyona bakip dogru karar verilebiliyor ama ikinci sariyi hakem atlarsa buna var karisamiyor

Daha cetrefilli durumlar da var . Var hakeme kirmizi kart suphesi ile izle dediginde hakem izleyip kirmizi verebilecegi gibi sari da verebiliyor ama pozisyon sarilik bir pozisyonsa var a bakilamadigi icin kart da kayniyor

Bunlari hep soyledik sistem baslamadan evvel . Yani hakemler kadar sistemin de kusurlari cok , zaten dogasi geregi bunlar bekleniyordu ama iyice artacak zamanla

Boşa tartışıyorsunuz VAR'ın gelme sebebi daha rahat istediği işlemleri yapmak geriye sar ileri sar veriken golü, penaltıyı iptal et oh ne ala ne hikmetse fbjk yaşamaz bunları, izleyip yine de devam derler amaç ortamı iyice kendilerine göre ayarlamak eskiden olsa verilen penaltıyı iptal edemezlerdi şimdi ise önce ver taraftar tepkisi indir aşağı sonra git iptal et oh ne ala.

Cunku henuz var hakemlerinin ifsa ve elestirisi baslamadi , yakinda onlarin da puanlari , hangi maca verildikleri irdelenecek

Sistemde problemler var . Sampiyonlar ligi ve euro 2020 gibi organizasyonlarda da goreceksiniz , cok sorun cikacak

Yenilginin cok sorun edilmedigi , futbola o kadar ciddi bakmayan yahut baksa da belirli bir limitte tepkisel davranan ulkelerde cok sorun yasanmiyor ama bizde git gide artacak

Yazdiginda yanilma yok ama henuz cogu insan var in kisitlamalarini bilmedigi icin pozisyon bazinda o macin hakemine yukleniyor

Aslinda bazen de var hakemi suclu olabiliyor , bazen de tam tersi

Ayrica sadece sistemden kaynakli sorunlar da var . Mesela bir pozisyon ofsaytken gol gelirse izlenip iptal
ediliyor

Ama hakem ofsayti kacirip top da kornere giderse ,O korner de gol olursa ,
Iptal edilemiyor

Yani golu yesen ofsayt sayesinde top sana gececekken , emek sarfedip kornere atsan , o yanlis kornerden golu kalende gorebilirsin

trabzonun attigi 2. golde once penalti sonra disarida fsul verildi pozisyona bakiyor ama faul yok ortada. nasil verebiliyor o faulu izlemesine ragmen. pasali oyuncunun ayagi sabit. burak gelip takiyor. boyle palabiyik gibi gordugunu anlamayan dallamalari hakem yapiyorlar

Yazdiginda yanilma yok ama henuz cogu insan var in kisitlamalarini bilmedigi icin pozisyon bazinda o macin hakemine yukleniyor

Aslinda bazen de var hakemi suclu olabiliyor , bazen de tam tersi

Ayrica sadece sistemden kaynakli sorunlar da var . Mesela bir pozisyon ofsaytken gol gelirse izlenip iptal
ediliyor

Ama hakem ofsayti kacirip top da kornere giderse ,O korner de gol olursa ,
Iptal edilemiyor

Yani golu yesen ofsayt sayesinde top sana gececekken , emek sarfedip kornere atsan , o yanlis kornerden golu kalende gorebilirsin

VAR'ın başındakiler ne dese iş orta hakemde bitiyor yani çok önemli değil kimin izlediği hakem anlamaz mı hangi pozisyona bakması, sorması gerektiğini.

Özellikle bizim maçlarda oluyor VAR hakemi orta hakeme gel bak pozisyonu izle diyor adam trip atıyor, izlemiyor.

Üst Alt