Hayri Kozak:"TOKİ'nin Aslantepe'ye 5 kuruş katkısı yoktur" - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hayri Kozak:"TOKİ'nin Aslantepe'ye 5 kuruş katkısı yoktur"

Cevap: Hayri Kozak:"TOKİ'nin Aslantepe'ye 5 kuruş katkısı yoktur"

Resmi bir yer değiliz...

TÜRKİYE CUMHURİYETİ yazmak üç saniyemizi almaz...

Hassasiyetim vatanımla ilgilidir...

Çok zor bişey demiyorum...

TC yerine TÜRKİYE CUMHURİYETİ yada TÜRKİYE desek hiçte zor olmaz...

Kısaltma bile olsa aklıma gelenleri düşündükçe zoruma gidiyor...:(

Resmi bir yer değiliz...

TÜRKİYE CUMHURİYETİ yazmak üç saniyemizi almaz...

Hassasiyetim vatanımla ilgilidir...

Çok zor bişey demiyorum...

TC yerine TÜRKİYE CUMHURİYETİ yada TÜRKİYE desek hiçte zor olmaz...

Kısaltma bile olsa aklıma gelenleri düşündükçe zoruma gidiyor...:(

Aklına gelen şeyler yanlış şeyler abi . Vatan sevgini anlayabiliyorum bizlerde çok seviyoruz ancak bazı kelimeleri kısaltma kullanmak doğrudur. Örneğin adam tc yazsam anlarım kızgınlığını , bak adam ne kadar önemsiyor seviyor ki T.C yazmış (büyük harfler ile) . Bu konudan baksan hiç bir sorun kalmayacak :)

Yuzyilin kaziginimi yedik biz simdi? Ya su Ali Sami Yen yillik en azindan 20 milyon dolar geliri getirmiyormu? Vazgectigimiz gelecek 30 sene X 20 milyon ? Al sana 600 milyon dolar. Arti Seyrantepe arazisinden en buyuk pay, arti Stad uzerinden kira ve ek gelir. Tek kulubun anahtarini vermedigimiz kalmis. Baya baya muthis kazik yemisiz. Herseyi gectim de, bizim yonetimin su Ak Parti ve RTE sevgisi nerden geliyor anlamadim. Bu korkunun temeli nedir?

Yuzyilin kaziginimi yedik biz simdi? Ya su Ali Sami Yen yillik en azindan 20 milyon dolar geliri getirmiyormu? Vazgectigimiz gelecek 30 sene X 20 milyon ? Al sana 600 milyon dolar. Arti Seyrantepe arazisinden en buyuk pay, arti Stad uzerinden kira ve ek gelir. Tek kulubun anahtarini vermedigimiz kalmis. Baya baya muthis kazik yemisiz. Herseyi gectim de, bizim yonetimin su Ak Parti ve RTE sevgisi nerden geliyor anlamadim. Bu korkunun temeli nedir?

https://www.gscimbom.com/forum/metin-oktay-futbol-forumu/57048-adnan-polat-ve-menfaatlari-_.html

Buradan geliyor.

Kraldan cok kralcilar rahatsiz ediyor. Bir stad bu kadar basa kakilmazki.

Bunu Herzaman söyledik ama öyle bir Medya varki herzaman bedava Stad di<e yayinladi Halka...!!!

ALLAH belanizi versin ne diyelim...

Ben bir genel kurul uyesi olarak bu konuda sizi aydinlatmak isterim. Hayri Kozak cok sevdigim bir buyugumuzdur ve her iki videoda soylediklerinin bir tanesi haric hepsi dogrudur. Ancak o 1 tane konu onemlidir , paylasmak isterim.

Konusmasinda 120 donum arazi ve stat yapim maliyeti karsiliginda Ali Samiyenin 35 donum ust kullanim hakkindan vazgecildigini ve BUNA EK OLARAK seyrantepedeki 384 donum arazinin 260 donume yakin bir kismindan vazgecildigini soylemis. Bu dogru degil. Geri kalan tum soyledikleri dogru olmasina ragmen bu dogru degil. Cunku bu arsa ile ilgili ilk plan suydu , paylasmak isterim . Arsanin bize tumunun 49 seneligine ust kullanim hakki (imari ile beraber) verilecekti. Yani teoride su sekilde bir islem olacakti.

Uzun sureli kiralama sozlesmesi ile arsanin uzeri (bir bolumu) imara da acilarak bize 49 seneligine tahsis edilecekti. Ardindan klup buraya villalar vs yaparak bunlari satacakti. Ve komik gelebilir ama alicilar yani villa sahipleri mulkiyeti (yani topragi) TOKI ye ait , kullanim hakki GS a ait ama ev mulkiyeti kendilerine ait bir sistem ile orada villa sahibi olacaklardi. Bu karmasik isin sonunda 49 sene sonra ne olacagi da (ornegin mirascilarin durumu , evlerin 49 sene sonra arsanin yeni sahiplerince yikilip yikilmayacagi) sozlesmeler ile detayli sekilde belli olacakti. Ancak bu sistem benim bir genel kurulu uyesi olmama ragmen icime sindiremeyecegim bir sey olurdu. Cunku arsayi satin alacak paramiz olmadigi icin uzun sureli kira sozlesmesi ile imar cikartmak hakkaten abarti bir durum olacakti.

Bu noktadan donulerek teklif su sekle getirildi. Ali Samiyen'in ust kullanim hakkina karsilik , 120 donum arsanin ust kullanim hakki ve stadyumun ve cevre yollarinin tam tesekkullu olarak klube verilmesi. Burada hassas bir nokta var , eger o 260 donumluk arsanin ust kullanim hakki tam olarak imza altina alinmis ve klubun uhdesine gecmis olsaydi ve yonetim (hangi yonetim olursa olsun) bundan da feragat etmis olsaydi o yoneticilerin engizisyon mahkemelerine cikarilmasi gerekirdi. Ancak o 260 donum imarli tahsis hic bir zaman elde edilemedi. Bunda Fenerbahcenin filan parmagi oldugu soylendi ,ancak fener klubu buna taraftar elbette olmamakla beraber bu sistem kimsenin zaten kabul edebilecegi boyutlari cok asan bir seydi.

Benim burada kagida dokulmeyen bir ihtimal uzerine yogunlasmam var. O da su, GSGM nun Ali Samiyen in ust kullanim hakki ile ilgili kira sozlesmesindeki yukumluluklerini yerine getirmeme karsiligi bize actigi davadan vazgecmesinin altinda bir gizli uzlasmanin oldugunu dusunuyorum. Kisisel fikrim odur ki ,fenerbahce filan degil , ama devlet bize , onceden o 384 donumu tahsis etmek uzere iken bu davanin sonucunda istese bedava olarak hazineye devrolabilecek Ali Samiyen arsasini toplumsal infiali de dusunerek ve o stadi ordan kaldirip ordan para da kazanmak icin satmak amaci ile bize bir teklif sundu.

Ve dedi ki ;(bunu diyen TOKI yani devlet)

Ey G.Saray klubu ,size 49 seneligine tahsis etmeyi dusundugumuz imarli 384 (bir kismi konut imarli ,bir kismi stadyum) donum arsa var. Bunu size verebiliriz . Ancak ote yandan elinizdeki sozlesmeye uygun davranmadiginiz ve davasi aleyhinize sonuclanacak bir Ali Sami yen arsaniz var , bunu sizden aliriz. Ancak bu durumda yeniden stat yapana kadar statsiz kalirsiniz , bu stadi yapacak bir mali durumunuz olmadigi da 15 senedir asikar. Gelin biz bunu su sekilde yapalim. Siz Ali Samiyeni devretmis gibi gorunun GSGM ye , sanki halen tum haklari size aitmis gibi ,hic dava yokmus gibi. Biz sizin Ali samiyeni kaybedeceginiz davayi geri cekelim. Arti size suan maddi imkanlarinizin elvermeyecegi olcude ciddi bir statyum yapalim . Bunun sartlari da sozlesmede yazsin (suresi ,otoparki , yapim teknigi vs) . Yalniz bu iki katki karsiliginda siz bu 380 donumun 260 donumunu artik dusunmeyin bile , biz de buraya hastane vs yapalim , o noktada hak iddia etmeyin.

Bu son paragrag EGER KI HAYRI KOZAK abimizin dedikleri dogru ise ve imza altina alinmis bir 384 donum var ise gecerli. Neticede son paragrafim bir yorumdur. Ancak dogru olmasi muhtemel bir yorumdur.

Yani ozetle ;

a) Klup geri kalan 35 senelik ust kullanim hakkini aslinda dava ile kaybetmis iken GSGM bu davayi geri cekecek

b) Klup elinden kaybetmedigi 35 donumluk Ali Sami yen arsasini devredecek .

c) TOKI , GSGM ye ve GS nin kullanimina ait bir stat yaparak bunu bedelsiz olarak 49 seneligine kiralayacak.

d) Klup hem davanin geri cekilmesi hem de kendi imkanlari kisitliyken kendisine bedelsiz verilecek stat karsiliginda , 380 donumluk arsada planladigi projenin 260 donumluk konut olayindan vazgececek.

Burada rakamlar konusur , kim karli kim degil ileride zaman gosterir , bugunden bilemeyiz. Ancak mali bilancolari iyi bildigim icin rahatlikla soyleyebilirim ki GS hakkaten suanki durumu ile stat yapacak bir mali tabloya kesinlikle sahip degil. Ve mevcut gelirleri ile hic transfer yapmasa ve surekli CL ye katilsa bile belki 10 sene sonra bu tip bir kaynaga sahip olabilirdi (Stat yapma kaynagi)

Bir diger konu da stat icin edinilebilecek gelirin buyuk bolumunun karsilanabilecegi Riva arazisinin , bu kararlar alinirken imarsizliktan ve 3 uncu kopru olayinin henuz netlesmemis olmasindan sebep 5 para etmedigiydi (2007 senesi) . Su an durumumuz iyi.

Bazen dusunuyorum ,sat kurucesme adasini dubai lilere . Sifirdan bir Wembley gibi stat yap , uzerine o 384 donumu satin al tapusu ile ,uzerine git fenerbahce ve besiktasin tum hisselerini al ,cebine de bir bunlar kadar da nakit para kalsin.

Biz Ali Sami Yen'de hangi yukumlulukleri yerine getirmemisiz ve niye bize dava acilmis?

Kabaca su sekilde aciklayim , fenerinden besiktasina , bizden trabzonuna , malesef spor klupleri devletle yaptiklari islerde her zaman arkalarindaki milyonlara guvenerek butun normal vatandaslari ve kurum kuruluslari baglayan konularda imtiyaz talep etmisler ve cogunlukla elde etmislerdi. Bu vergi olsun , arazi tahsisi olsun , imar izinleri olsun her konuda gecerlidir. Kimse digerinden masum degildir.

Suanda ornegin sukru saracoglu hakkinda yikim karari olan ancak uygulanmayan bir yapidir. hincalin gece kondu soylemi de burdan gelmektedir. ote yandan hem bizim hem de fenerin kalamis burnundaki spor amacli (!!!) tesisleri kacak yapi statusundedir ve kitabina uydurulup orda sadece yelken subeleri birakilarak ticari isletme olarak isletilmektedir , ustune ustluk fener klubu bunu divan pastaneleri ile ortaklasa yaparak bilakis kendini ihbar etmektedir. G.Saray adasinin buyuk bir bolumu denizin gobeginde isgal statusundedir , adanin satin alindigi donemki hali ile bugunku halini resimlerle ve sehir rehberi diye ibb nin (google a yazin cikar) , eski tarihli haritalarindan gorebilirsiniz . adanin yuz olcumu olmasi gerekenin 3 katindadir ve tamamen ticari isletme seklindedir.

bunun yani sira bizim floryada , fenerin butun dereagzinda isgal arazilerimiz mevcuttur . besiktasin fulya projesi ayni sekildedir. vergi konularinda spor kluplerine asla normal vatandasa ve sirketlere taninmayan bir cok imtiyaz taninmistir . Bu imtiyazlar elbette "klupler vermesin vatandas versin" seklinde yapilmiyor . borclar odenmeyerek bilincli olarak biriktiriliyor , ancak icraya konmayip ilk afla temizleniyor . bunu butun klupler yapiyor.

ali samiyenin protokolunde , klubun sami yenin yenilenme projesine baslayacagi tarih , bu esnada GSGM ye teslim edecegi 15 bin kisilik portatif bir stat , ve duzenli kira odeme yukumlulukleri var. Ancak klup bunlari devamli olarak odememe yoluna gitti . ancak ne zamanki karsimiza ciddi projelere adim atma zorunlulugu geldi , rakip fenerbahcenin guclenmesi , bizim 10 yillik surecte iyi yonetilmememiz , ayrica gucsuzlesen klup yapimiz nedeniyle bu carpikliklar su yuzune cikti.

sorunuzu cevaplarsak , nasil taksidini odemedigimiz icin 30 milyon liralik ribery 5 kurus kazandirmadan bizden gitti ise ,ali samiyendeki kira ve diger yukumlulukler yerine getirilmedigi icin GSGM once alacaklarin tahsili icin , ardindan kira sozlesmesinin iptali icin dava acti. Burda dava devam ederken klup bazi maddelerden yararlanip borcunu odedi de mi kurtuldu ,yoksa GSGM TOKI ile anlasip GS i da buna dahil edip karli gordugu yeni bir stat elde edecegi icin ve bunu kullanacak takim GS oldugu icin davayi mi geri cekti , buralar cok gri halen. Zaten Seyrantepe olayi yatsa idi bundan yatacakti , ama artik stat bitti , o stadi kullanacak baska bu buyuklukte takim da olmadigi icin orasi bizim.

Eger bu is hic olmasa idi ve GSGM sami yen protokolunu fesh edip bizi samiyenden atsa idi , bu kez de toplumsal olarak cikacak infiali durduramazlardi , o riski alamadilar . ama klubun de artik hukuka ,kurumlara ve kanunlara saygili olarak seffaf yonetilmesi gerekiyor.

sadece galatasarayın büyüklüğünü bilen bir galatasaraylı..yalakalık yapma amacı yok bazılarınınki gibi

kutluyorum kendisini

Gençlik spor külübü başkanının açıklamasına baktım,hem bizim hem Fener'in hem Beşiktaş'ın stadları külüplerin malı degil gençlikspor külübünün tapulu malıymış.

Bu olaylar soguyunca butun statlar bir bir kluplere teslim edilecek. Bedelleri karsiliginda . Tabi en degerlileri 3 buyuklerin statlari. Bu durumda stadyumlarin arsa maliyeti ve uzerlerindeki yapinin maliyeti dikkate alinacak. Ornegin fenerliler stadi (kendilerine ait olmayan) genisletip guzellestirdikleri icin , harcadiklari o donemki para belirli bir oranla bugune cekilerek toplam stat+arsa icin belirlenen rakamdan dusulecek. Ancak burada onlar bedelsiz tapu istiyorlar ,boyle bir sey elbette mumkun degil. Ote yandan harcadiklari paranin hesaba katilmamasi da mumkun degil , cunku neticede GSGM ye ait bir mali kendi kaynaklari ile zenginlestirdikleri icin , bu para satis fiyatindan dusurulecek.

Bu sistemin zorlamaci yonu olmadigi icin istenirse tapu hic alinmayabilir seyrantepe icin. cunku 30 ya da 49 senelik kullanim haklari da stadyumlarin kullanim omurleri ile es degerdir. Bu kanun ciktigi zaman o donemki yonetimin onemli stratejik kararlarindan biri de bu konu olacaktir. Ancak imar tadilati ile bir belirsiz gelecekte daha cok gelir getirmesi muhtemel gorulurse stat yikilip baska bir sekilde degerlendirilebilecekse , ya da 49 sene sonra o arsanin elde olmasinin karliligi cok uzun vadede bugunden ongorulebiliyosa satin alinma yoluna da gidilebilir. Sahsen ben olsam cok kucuk rakamlar olmadikca seyrantepenin tapusunu almam. cunku stat cok yeni , yikilip yerine ne yapilirsa yapilsin geri donusumu 10 yillar alir. Bu yuzden atil yatirim olur , bedelsiz kiracilik daha akillica olur.

Ote yandan bu konu en cok fenerlileri ileride karistiracak. Cunku eger fener statin tapusunu alirsa , oranin imara acilma ihtimali cok buyuk. Ve bu durumda stat ya da gelir getirici baska seyler arasinda kalacaklar. Bu da onlarin klup tarihinin en buyuk ikilemi olacak. Tabi bu durumda bizim de mecidiyekoyu terketmis olmamiz bir hata olmus olacak. Ama sunu da dusunmek lazim ki , bu kararin ne zaman kanunlasacagi belli deil. Bunun realize oldugu gune kadar sami yen ile idare etsek bile , o gun stadi yikip yerine otel yapsak , bugun seyrantepe de baska seylerle dolmus ve stat yapacak yer kalmamis da olabilirdi. Stratejik ve zor kararlar anlicaginiz.

Benim sahsi yorumuma gore . Genislemeye cok musait , ileride daha sosyal alanlarin artacagi , ulasiminin ana arterlerden oldukca kolay olan bir stada sahip olmak bugunun kosullarinda klup icin oldukca avantajli oldu.

Galatasaray Spor Kulübü Başkan'ının söyleyeceği sözleri söyledi. Gerçekten Adnan Polat neden bu kadar sessiz, anlamak mümkün değil. Kendisini malesef çok küçük duruma düşürdü. Hayrettin Kozak'ı açıklamaları için tekrar tebrik ediyorum. Bu açıklamaları yönetimden de bekliyoruz. Ama bir ses çıkacağını sanmıyorum. Artık önüne gelen tesis ve stadyum ister oldu. Galatasaray'ı çok farklı bir noktaya getirmek isteyenler var. Açıkcası hedef olarak getiriyorlar. Bu stadyum modern ve mali açıdan güzel oldu. Ama bu olaylardan sonra içimize nasıl sinecek, bilmiyorum. Bu arada Hayrettin Kozak, Adnan Polat'tan özür dilenmesini istedi. Kesinlikle haklıdır. Ama Adnan Polat bu kadar sessiz kalmaya devam ederse, hem Başkanlık koltuğuna hem de Galatasaray'a zarar veriyor.

Tebrik ediyorum seni Hayri Baskan. Adnan Polat´i daha da ezdigin icin tesekkürler :) Cakma padisahlara gereken cevabi verdigin ve onurumuzu korudugun icin minnettariz.

Üst Alt