Hollanda Nasıl Tarım Lideridir? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hollanda Nasıl Tarım Lideridir?

Türkiye'nin Tarım Seviyesi Nedir ?

• Kullanılan toplam oy
    20
Anladım ben. Red Light District diyorsun sen.

tour_img-501798-148.jpg
Bence buradan Arife güzel bir kız, güzelde bir daire bakalım

Bizde tarım olayını nasıl size anlatayım:

Tahıl ürünü için olan olayı örnek vermek istiyorum(tütün, üzüm, zeytin, fındık, bahçecilik, seracılık o kadar çok sorun var ki) Türkiye'de destekleme alımının en büyük yekününü tahıl icra ediyor... Devlet çiftçiye destekleme yapıyor. Tavan ve taban fiyatı belirliyor. Atıyorum tavan fiyatı 100 lira, taban fiyatı 70 lira...Benim çiftçim rekolte ve kaliteli buğday için uğraşmıyor, en adi, hiç bir işe yaramayan yem için bile kullanılamayacak kalitede buğday üretiyor(kimyasal deyin, gdo deyin, kalitesiz ıslah edilmemiş tohum deyin, ne derseniz deyin)... Devlet bu işe yaramaz tahılı mecburen 70 liradan alıyor. Silolar tahılla dolup, taşıyor fakat bu tahılın büyük çoğunluğu telef oluyor. İçerdeki tahıl açığını kapatmak için Rusya'dan A kalite buğday ithal ediyor. Hal böyle olunca devlette tavan ve taban fiyatlarını düşürüyor ister, istemez. Bu her sene böyle hem fiyat, hem ürün, hem kullanılan kimyasallar ve gdolu tohumlar sonucu verimsiz hale gelen toprak oranı, hem de çiftçi olarak azala azala bu halimize geldik.. Burada çiftçiye eğitim vermeyen ve onları bu yola itmesini sağlayan sistemi sorgulanmalı. Kısaca çiftçi kalite bakımından tabiri yerindeyse hırsızlık yapıyor, devlette buna göz yumuyor.

Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken şimdilerde ithal etmezsen açlıktan ölecek duruma geldik. Bunda ülke olarak hepimiz suçluyuz.

Bizde tarım olayını nasıl size anlatayım:

Tahıl ürünü için olan olayı örnek vermek istiyorum(tütün, üzüm, zeytin, fındık, bahçecilik, seracılık o kadar çok sorun var ki) Türkiye'de destekleme alımının en büyük yekününü tahıl icra ediyor... Devlet çiftçiye destekleme yapıyor. Tavan ve taban fiyatı belirliyor. Atıyorum tavan fiyatı 100 lira, taban fiyatı 70 lira...Benim çiftçim rekolte ve kaliteli buğday için uğraşmıyor, en adi, hiç bir işe yaramayan yem için bile kullanılamayacak kalitede buğday üretiyor(kimyasal deyin, gdo deyin, kalitesiz ıslah edilmemiş tohum deyin, ne derseniz deyin)... Devlet bu işe yaramaz tahılı mecburen 70 liradan alıyor. Silolar tahılla dolup, taşıyor fakat bu tahılın büyük çoğunluğu telef oluyor. İçerdeki tahıl açığını kapatmak için Rusya'dan A kalite buğday ithal ediyor. Hal böyle olunca devlette tavan ve taban fiyatlarını düşürüyor ister, istemez. Bu her sene böyle hem fiyat, hem ürün, hem kullanılan kimyasallar ve gdolu tohumlar sonucu verimsiz hale gelen toprak oranı, hem de çiftçi olarak azala azala bu halimize geldik.. Burada çiftçiye eğitim vermeyen ve onları bu yola itmesini sağlayan sistemi sorgulanmalı. Kısaca çiftçi kalite bakımından tabiri yerindeyse hırsızlık yapıyor, devlette buna göz yumuyor.

Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken şimdilerde ithal etmezsen açlıktan ölecek duruma geldik. Bunda ülke olarak hepimiz suçluyuz.
Ucuz olsun (kalite önemli değil) çok kazanalım mantalitesi. Eğitim yetersizliği

Başlık hollanda ama konumuz tarım olduğu Çin ile ilgili bir kaç görsel paylaşmak istiyorum.

1 milyardan fazla olan nüfuslarını nasıl besliyorlar

Şu konuma ait balık çiftlikleri Ningde Körfezi, Fujian, Çin (26°43'02.8"K 119°57'45.2"D)

1641566421723.png

yaklaştıralım

1641566442978.png

onlarda ne yüzen çiftlikler ?

1641566470310.png

sadece deniz ve okyanusta değil suyu buldukları her yere (göl,akarsu vs) bu çiftliklerden kurmuşlar.

1641566549989.png

Deniz ürünleri tüketimine yönelik küresel talep yılda 143.8 milyon ton olduğu ve Çin'in tek başına en büyük deniz ürünleri tüketimine sahip olduğu ( 65 milyon ton, küresel tüketimin %45'i), ardından Avrupa Birliği (13 milyon ton), Japonya'nın (7.4 milyon ton) olduğu tahmin edilmektedir. milyon ton), Amerika Birleşik Devletleri (7,1 milyon ton) ve Hindistan (4,8 milyon ton).

başka bir bölgenin görseli - Nanxun, Huzhou, Zhejiang, Çin (30°46'14.5"K 120°09'02.9"D)
bu bölgedeki çiftliklerde daha önce prinç yetiştiriyorlarmış ama balık daha karlı olduğu için hepsini deniz ürünü yetiştirmek üzere kullanmaya başlamışlar.

1641566601242.png

1641566944829.png

bu bölgenin bir diğer ilginç yanı balık çiftliklerinin etrafında bulunan ağaçlar.
ipek böceği yetiştirmek için kullanılan bu ağaçlarla kendi aşağıdaki eko döngüyü yaratmışlar.

1641566871354.png

devam postu ile tarımsal üretimlerine devam edeceğim.

Üst Alt