işsizlik | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

işsizlik

şuan bursada ciddi manada işçi açığı var, çok büyük vasıflı-vasıfsız işçi ihtiyacı var. aynı zamanda müthiş de bir işsizlik var. bu nasıl saçmalık diyorsanız kısacası şöyle adam jeoloji mühendisi ama akademik durumunu gizleyip dandik bir fabrikada meslek lisesi mezunu olarak işe giriyor çünkü alanında iş bulamıyor. 3 harflilerin kasiyerleri öğretmen, ibf mezunu vs dolu.

çaresizlik, çevre baskısı, umutsuzluk ve sevmediği işlerde çalışan milyonlarca mutsuz insan.

toplumumuzda söyle bir kanı var. ağır eleştiri yaparsam karşımdaki insan değişim gösterir.

kilolu insanlar içinde böyledir, işsiz insan için veya bekarlar içinde yapılabilecek en ağır eleştiri yapılır ve değişim beklenir.

iş bulamayabilirsin, iş beğenmeye de bilirsin bu seçim hakkımız yok ise insan olmanın ne önemi var. kaç kere maaş teklifini beğenip, yönetici ve şirket yapısını beğenmediğim işi reddettiğim oldu. mutsuz olacaksam niye gidip çalışayım ki?

en kötüsü de ailede cahil biri varsa kalkar bari bime gir der.

şuan bursada ciddi manada işçi açığı var, çok büyük vasıflı-vasıfsız işçi ihtiyacı var. aynı zamanda müthiş de bir işsizlik var. bu nasıl saçmalık diyorsanız kısacası şöyle adam jeoloji mühendisi ama akademik durumunu gizleyip dandik bir fabrikada meslek lisesi mezunu olarak işe giriyor çünkü alanında iş bulamıyor. 3 harflilerin kasiyerleri öğretmen, ibf mezunu vs dolu.

çaresizlik, çevre baskısı, umutsuzluk ve sevmediği işlerde çalışan milyonlarca mutsuz insan.
İşçi açığının olması, işsizliğin çok olması yanlış eğitim politikasıdır. İnsanları üniversitede oyaladılar. Zanaat öğreneceği yaşlarda üniversitede boş boş zaman geçiriyor. Dört sene sonunda mühendis oluyor. Memlekette milyonlarca mühendis var. Mühendislik yapamıyor, zanaat bilmiyor. Ne yapsın bu insanlar? Marketlerde asgari ücrete çalışıyor.

Çocuk sahibi olan aileler çocuklarına iyi yatırım yapmalılar. Kafası basıyor akademik anlamda başarılı olacaklarsa devam, ama sırf üniversite okumak için çocukların yıllarını heba etmeyin. Dün kombi bakımı yapmaya geldi adam. Muhabbet dahil 20 dk kaldı gitti. 1200 TL aldı gitti. Müthiş ücret.

İşçi açığının olması, işsizliğin çok olması yanlış eğitim politikasıdır. İnsanları üniversitede oyaladılar. Zanaat öğreneceği yaşlarda üniversitede boş boş zaman geçiriyor. Dört sene sonunda mühendis oluyor. Memlekette milyonlarca mühendis var. Mühendislik yapamıyor, zanaat bilmiyor. Ne yapsın bu insanlar? Marketlerde asgari ücrete çalışıyor.

Çocuk sahibi olan aileler çocuklarına iyi yatırım yapmalılar. Kafası basıyor akademik anlamda başarılı olacaklarsa devam, ama sırf üniversite okumak için çocukların yıllarını heba etmeyin. Dün kombi bakımı yapmaya geldi adam. Muhabbet dahil 20 dk kaldı gitti. 1200 TL aldı gitti. Müthiş ücret.

Hocam açık söyleyeyim üniversitelerimizin çoğu iyi bir lise düzeyinde bile değil. Sadece işsizlik az görünsün, bölge halkı ekonomik olarak faydalansın diye açılmış onlarca saçma sapan üniversite var. Halkın gördüğünü bunlar görmüyor mu, elbet görüyor ama işlerine geliyor müdahale etmiyorlar.

1 milyona yakın atanamayan öğretmen olan ülkede hala eğitim fakülteleri harıl harıl öğrenci alıyorsa bunu hangi akıl mantıkla izah edecekseniz zaten. Gerçekten ülke her anlamda aklını kaybetmiş durumda. 100. yılı coşkuyla kutladık ama şu iklimde yas daha fazla yakışırdı belki de. Hiç umut yok...

İşsizlik sadece bireye etki etmiyor malesef. Tüm çevresine dokunuyor adeta. Sanayileşen illlerde her zaman işçi açığı var zaten. Bence işsizliğin en büyük nedeni kalifiye eleman eksikliği. İş verenler her zaman olmuş kisileri tercih etme meyilinde, birini alıp sıfırdan yetiştirmeyi tercih etmezler. Bunun için ciddi reformlara ihtiyaç duyan bir eğitim sistemine ihtiyaç var. Bugün meslek liselerinin yapması gereken projeleri, imam hatip liselerinde yapıldığını görüyoruz.

Ben de 5.5 senedir teknik dokümantasyon üzerine çalışan bir yazılım firmasında çalışıyorum. İlk başlarda iyiydi de sonradan boka sardı. Mecburiyetten çalışıyorum işte bırakamıyorum. Sıfırın altında bir motivasyonla ne maddi ne de manevi tatmin duymadan işe devam etmeye çalışıyorum ama sabrımın son evresindeyim. Yaş oldu 41. Bir şeylere sıfırdan başlamak da zor. Allah kahretsin ne diyim.

Eğer hiç bir zaman işsiz kalmak istemiyorum diyorsanız üniversite okumayın bir el zanaatı öğrenin.
Eğer zengin olmak istiyorum diyorsanız yine üni okumayın, ticarete atılın.

İşsiz kalma korkusu yüzünden çalıştıkları iş yerlerinde iş stresi, mobbing, görev tanımı harici işler ve aptal insanlara(üstünse) katlanma da bir bu kadar yıpratıyor insanları.

Eğer işveren değilsen; işin olsun olmasın seni koruyan bir kurum yok ülkede.

Çok basit bir şey söyleyeceğim Hocam. Şuan 5-6 yıllık bir çalışan mobinge uğrarsa işi bırakırsa mobing yapan kurum doğal olarak tazminatsız çıkış verir. Çalışan dava açsa hakkı olan tazminatı almaya çalışsa 1 yıl sürer en iyi ihtimal. %100'den fazla enflasyon olan ve vasat bölgelerde bile kiraların 15 bine dayandığı bir ülkede...

Hukuk yoksa hiçbir şey yok.

Ben de 5.5 senedir teknik dokümantasyon üzerine çalışan bir yazılım firmasında çalışıyorum. İlk başlarda iyiydi de sonradan boka sardı. Mecburiyetten çalışıyorum işte bırakamıyorum. Sıfırın altında bir motivasyonla ne maddi ne de manevi tatmin duymadan işe devam etmeye çalışıyorum ama sabrımın son evresindeyim. Yaş oldu 41. Bir şeylere sıfırdan başlamak da zor. Allah kahretsin ne diyim.
Bu ülkede sıfırdan başlayacak cesareti buldum. Hiçbir şeyden senden değerli değil. Ben onu aştım. Başka sektörde yeni arayışlardayim. Gözüm kapalı gireceğim. Yurtdışını bile düşünmeye başladım.

Bu ülkede sıfırdan başlayacak cesareti buldum. Hiçbir şeyden senden değerli değil. Ben onu aştım. Başka sektörde yeni arayışlardayim. Gözüm kapalı gireceğim. Yurtdışını bile düşünmeye başladım.

Gençliğimde toprağını öpecek kadar severdim buraları. İnan çoluk çocuk olmasa bu yaşta yurt dışına gitmek için gözümü bile kırpmam .

el isciligi özellikle almanyada cok pahali

kaynak islerdinden falan anliyorsaniz eger burada ortalamanin üstünde para kazanirsiniz

aynisi elektrik veya terzilik icin gecerli

gecen gün bir perdeciye sordum 4 tane perdeyi kaca kisaltir diye 200 euro tutar dedi

ulan ben o paraya türkiyede sifirdan yaptiririm onlari

Çok basit bir şey söyleyeceğim Hocam. Şuan 5-6 yıllık bir çalışan mobinge uğrarsa işi bırakırsa mobing yapan kurum doğal olarak tazminatsız çıkış verir. Çalışan dava açsa hakkı olan tazminatı almaya çalışsa 1 yıl sürer en iyi ihtimal. %100'den fazla enflasyon olan ve vasat bölgelerde bile kiraların 15 bine dayandığı bir ülkede...

Hukuk yoksa hiçbir şey yok.
Geçen İSG ve bu haklar konusunda uzman birisi ile konuşurken sordum bu mobbing olayını. İmkansıza yakın dedi ispatlanması.
*devamlı olması lazım
*kanıt olması lazım
*şahit olması lazım dedi.

İşçi açığının diğer sebebi de vasıflı yetkin elemanları maddi anlamda ikna edememektir. Ben 8 yıldır milimetrenin 0.001 hassasiyetin de mastar işçiliği yapıp 15.000 lira maaş alıyorken yeni işbaşı yapıp seri üretimde parça dizmekten başka bir iş yapmayan kişi de 15.000 liraya yakın maaşla başlıyor. Sırf bu sebepten işi bırakan yüzlerce kişi oldu. Ki çalıştığımız yer global bir Alman firması... Genelde beyaz eşyaları ile tanınır. Sendika işveren el ele işçileri z...meye mantığının sonucu budur. Toplu sözleşmede grev hakkın bile yok. Baştakiler ne grevi lan terörist misin mantığında oldukları için sadaka gibi maaşlara toplu sözleşme imzalanıyor. Köle gibi çalışıp sadaka gibi maaş alıyoruz. Yaradan hepsinin belasını versin.

Son düzenleme:
Geçen İSG ve bu haklar konusunda uzman birisi ile konuşurken sordum bu mobbing olayını. İmkansıza yakın dedi ispatlanması.
*devamlı olması lazım
*kanıt olması lazım
Sistem çok dandik, şimdi bu konuya şahit olacak kişilerde maalesef halihazırda orada çalışan kişiler oluyor e, o adamın da sorumlulukları varsa ki yüksek ihtimal şimdi doğruyu söylese o da işinden olacak, söylemese başka dert, yaşandı yani bu.

*devamlı olması lazım
*kanıt olması lazım

Hocam dediğiniz tabi işin asli yönü. İspatlasa bile süreç uzun ve yorucu, ekonomik olarak kazanınca dahi getirisi yetersiz. İşini kaybedince vasfına uygun iş bulmak problem. Hasılı her noktası boklu değnek bu mesele.

Gençlere tavsiyem deli cesaetiniz olsun ve ne olursa olsun anladığınız bir işe yönelip ticaret ile uğraşın... Simit satın limon satın...

Bende 2 ay once 3 yildir çaliştiğim firmayi biraktim. İşe zorla gidip gelmeye başlamiştim son dönemlerde. Bu psikoloji içine girince maaş kariyer boş şeyler geliyor insana. Kaldı ki bu devirde ne maaş alacaksın ki ne işine yarayacak. 2 aydır geziyorum boş bos tekrar özel sektor denen saçmalığa dahil olmayi düşünmüyorum. Ufak tefek bir birikimim var hiçbirşey yapamazsam dükkan açar zeytin peynir satarım :asd:

Üst Alt