Istanbul Holidays | Yardım - Sayfa 12 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Istanbul Holidays | Yardım

Cevap: Istanbul Holidays | Yardım

Bingooooooo :) Turkiye'yi sosyal devlet acisindan Almanya'dan Hollanda'dan Avusturya'dan falan daha iyi yaptiniz. Dediklerin kamu kurumlari icinmis. Sadece Almanya calis ya da calisma sanirsam cocugu 8-9 yasinda arkadasin aylik aldigi para 184 euro. Zaten su dediklerin kamu calisanlari kapsiyormus daha cok asgari ucret 700'lerde ona asgari gecim indirimi o kadar para verse ne olur vermese ne olur. Hayati kendiniz uzerinden kendi sartlariniz uzerinizden kuruyorsunuz.

2011 TUIK. Hani bunu kendi kurumunuz yapmis. Turkiye'de calisan 24.7 milyon ve bunun 10.6 milyonunun sosyal guvencesi yok. Yani herhangi bir guvencesi yok. Neredeyse nufusun yarisi guvencesiz calisiyor.

Issizlik paraniz sadece isinizi kaybettiginizde ve cok cuzi bir miktar ve az bir dønem icin ødeniyor. Zaten bu noktalarda bile tosluyor sosyal devlet Kuzey Avrupa'dan Almanya'dan falan Hollanda'daya yakin gibi tezleriniz.

Sosyal devletin temel ønceligi ekonomik esitsizligi engellemek fakat dedigim gibi dunyada sondan ucuncu bu konuda. Zaten Iskandinavya'yi hic katmiyorum. Dunyanin en sosyal bølgesi. Kalkip bugun dunyanin en buyuk ekonomileri olan Almanya'dan falan esit gibi demek sartlar gayet ilginc.

Egitim icin defter kitap verse ne olur. Mesala OECD egitim raporlarina baktiginda gene øgrenci basina olan maliyetin vs. vs. Turkiye'nin kat be kat ustunde oldugunu gørursun Kuzey Avrupa'da.

Gelelim burslara burs var. Danimarka'da var. Basvuruyorsun direk aliyorsun. Sonrasinda Almanya'da falan da var. Hatta øzel kurumlar da var burs veren.

Ekstra buyuk sirket calisani falan nasil oluyor anlamiyorum. Tatil suresi 1 ay. Dogum izni vs. vs. Turkiye'nin cok uzerinde.

Yani calisan nufusun yarisinin sosyal guvencesinin olmadigi diger onlarcasinin hatta milyonlarcasinin cok az bir paraya calistigi gelir dagilimi konusunda dunyada sondan 3. bir ulke icin cogu Avrupa ulkesinden sartlar iyi demek ve neredeyse sosyal ve ekonomik sartlar icin Almanya'dan Avusturya'dan falan iyi demek ya iki gercekligi gørmediginizi ya da hayati kendiniz uzerinden kurdugunuzu gøsterir.

Hani Istanbul'u olsun diger yerleri olsun Istiklal'den Nisantasindan Levent'den falan olusmuyor. Onlarca varos bølgesi vs. vs. ordaki hayat sartlari su bu onca sey var.

Bir diger dedigin bilmiyorum nasil para ødemesi gerekiyormus. Evli isen bile direk esini vatandasi falan degilse oranin kendin uzerinden sigortalattirsin ve ameliyata falan para ødemezsin. Herkes saglik kapsami icerisindedir vs. vs.

Zaten direk su kamu calisanlarini getirip aldiklari 70 TL falan cocuk yardimini diger Avrupa ulkelerinde direk vermelerini calisip-calismama ve kamu-øzel falan ayrimi yapmadan verdigini gørmemek su calisanlarin yarisinin sosyal guvencesi oldugunu gørmemek gelir dagiliminda sondan 3. oldugunu gørmemek sanki Avrupa'da burs yokmus gibi konusmak ya iki gercekligi gørmemekle alakali ya da ne bileyim garip bir hal olsa gerek sosyal ve ekonomik acidan Turkiye'yi Almanya Hollanda ve Avusturya gibi ulkelerle kiyaslamak.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındaki gelir testine şimdiye kadar 545 bin hane başvurdu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 97 bin hanenin gelir testi incelemelerini tamamlarken, 76 bin ailenin hiçbir geliri olmadığı saptandı.

Hani sunu gørmeden 97 bini tamamlanip digerleri ne halde ordan da baya sayi gelir bunlardan hani 76 bin ailenin sifir cektigini gørmemek ve birey ben bu sartlara sahibim ya da kamuda calisanlara su kadar veriyorlar ( digerinde kamu ve øzel ayrimi yapmadan yapilan yardimi gørmemek cocuk yardimini vs. vs. ) 70 TL civari gibisinden kalkip Turkiye'yi sosyal devlet acisindan Kuzey Avrupa ulkeleri ile kiyaslamak tuhaf birsey.

Neymis mesala. Benim ablam calisiyor. Yillik izni 1 ay. Tatil øncesi double maas. Calisma saati haftada 35 saat vs. vs. :) Sonrasinda al bunu Turkiye'de bir isyerinde calisan ile kiyasla falan gibi. Iste orda calisan birisi søyleymis. Burda genel calisma sartlarina sosyal guvencelerine vs. vs. bakarsin. Yani calisma saatleri bile Turkiye'de Avrupa'ya gøre cok fazla iken cogu yerde ve nufusun yarisindan fazlasi bu sartlarda calisirken hayati birey kendisi uzerinden kurup Turkiye gercekligini kendi gercekligiymis gibi ortaya koyup Almanya Holllanda falan ile kiyaslamasi garip bir durum.

Bireysel su ørnek. Avusturya'da su sartlarda imis. Digerinde bilgisaray muhendisi cumartesi gunu calisan Turkiye'de bireyler var vs. vs. Maaslar ortada kisi basi dusen gelir ortada sosyal devlet icin aktarilan fonlar ortada vs. vs. ve burdan kalkip Avrupa ile kiyaslamak sosyal devlet olarak garip birsey. Yani su nufusun yarisinin sosyal guvencesinin olmamasi bile cogu seyi acikliyor ekstra gelir dagiliminda sondan 3. olmasi.

Bu yazıya birkaç eleştiri getireyim, konumuz Türkiye'nin sosyal devlet olup olmaması, Türkiyede sosyal devlet politikasının olmadığından bahsetmiştiniz, bense olduğunu birkaç baştan savma örnekle açıkladım :) Baştan savma diyorum, çünkü sadece bildiğim birkaç durumu yazdım. Ayrıca yazdıklarımdan sadece çocuk parası kamu çalışanlarına verilen miktarlardı, bu demek değil ki diğer vatandaşlarada verilmiyor. Diğer yazdığım durumlarsa bütün Türk vatandaşları için geçerli. İlginç bir tezde bulunacağım, özellikle sosyal hizmetler alanında Avrupanın çoğu ülkesinden ilerideyiz. Sadece kimsesiz çocuklar yuvaları ve yurtları hakkında bir örnekle anlatayım durumu, önceden devlet, çoğu avrupa ülkesinde olduğu gibi, kocaman bir yurt ve yuva yaptırır, içerisine çocukları koyar, toğlu yemek toplu uyku filan ailesiz çocuklara aile ortamını anımsatacak en ufak bir şey göstermezdi. Son 5 yıldır, sosyal hizmetler evler kiralıyor, her evde 3 veya 4 kişi kalıyor. Yanlarında bakıcı öğretmen(onlar anne veya baba diyor) kalıyor, nöbetleşe çocukların yiyeceğinden temizliğine ilgileniyorlar. Çocuklar canları ne isterse o yemek yapılıyor, belirli bütçeyle beraber alışverişe gidiliyor. Aile ortamına yakın bir ortam sağlanıyor. Bu mesela bildğim hiçbir Avrupa ülkesinde olmayan bir sistem. Buna benzer güzel bir sürü imkan var. Sağlık konusunda atılımlar yapılıyor ama birkaç bölge dışında hiç yeterli seviyede değil. Ama gelişime su götürmez. Sağlık için vatandaşlardan para alınmaması sadece kamu görevlileri için geçerli bir uygulama değil ayrıca. Neyse, dediğim gibi Selen hanım, çocuk bakım ücretleri dışındaki bahssettiğim herşey bütün vatandaşlarımız için geçerli. Çocuk parası diye geçen miktarlar sadece kamu çalışanlarının miktarlar, ama diğer vatandaşlarada benzer yardımlar var.

Konu çok alakasız yerlere gitmiş lan Özgür abi sen en iyisi google'a yaz İstanbul'da gezilecek yerler diye daha iyi olur :)

Cebinde 400 € olduğunu belli etme, aksarayda maytaplı meyve tabağı iki biraya alırlar tamamını üstelik borçlu çıkarsın, nerden geldiğini şaşırırsın

Tamam oldu belli etmem saklarim, yazin gelmis olsaydim tipimden belli olurdu gurbetçi oldugumu ama simdi ki$in pek siritmam,belli olmaz ama yinede dikkatli olurum :)

Istanbula çok gidip gelen bir amcam var Fransada, onunla ve arkadasimla gidecem, butun dediklerinizi not aldim, artik tek eksiklerim : guzel restoran adresler ve bilet için torpil bi zahmet yardim etseniz super olur renktaslarim

Tamam oldu belli etmem saklarim, yazin gelmis olsaydim tipimden belli olurdu gurbetçi oldugumu ama simdi ki$in pek siritmam,belli olmaz ama yinede dikkatli olurum :)

Istanbula çok gidip gelen bir amcam var Fransada, onunla ve arkadasimla gidecem, butun dediklerinizi not aldim, artik tek eksiklerim : guzel restoran adresler ve bilet için torpil bi zahmet yardim etseniz super olur renktaslarim

Ataköy 5.kısım Şark Sofrası, Bebek tarafında balık restaurantları, Gelik-Florya. Bunlar pahalı olanlar.

Normal ve farklı tatlar için, Taksim İstiklal'de Fesleğen var kendine has bir yer on numara. Tavsiye ederim. Üsküdar'da sahile yakın restauranlat var 3-4 katlı onlarda iyidir. Kadıköy'de sahile yakın restaurantlar var oralarıda tavsiye ederim.

Üst Alt