Istanbul Holidays | Yardım - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Istanbul Holidays | Yardım

Cevap: Istanbul Holidays | Yardım

ABD'de öyleydi. Emir'de bilir zaten. Et sudan ucuz. Şaka değil su ile aynı fiyatta. 4.ay sonu özlemden menemen yapalım dedik 3 kişi (2 Türk bir Makedon) toplam maliyet 35doları buldu. Yumurta-ekmek-domates-biber-zeytin-çay-peynir. Tek pişirimlik hani kilo ile sebze değil, ya da kalıp kalıp peynir değil:)

Bira da ucuz :) Yani øyle restaurantta falan aaaaaa bu et pahalidir falan deyip digerleri yendiginde daha ucuz olmuyor akliniz da bulunsun da :)

Avrupa'da et ucuz tavuk ve balık pahalıydı ( genel anlamda ). Arz - talep meselesi Avrupalı'lar zaten etçil millet değil balık etten çok tüketiliyordu gördüğüm kadarıyla ama balık etten çok daha pahalıydı.

Ben 6000 küsür euro ile gittim Hollanda - Utrecht'e 2009 da erasmus okumak için ( okumak diye gittik ama hiç okumadım gezdim :) ) hibe çıkmadığı için cebimden harcamak zorundaydım Türkiye'ye gelmeme 20 gün kala para bitti valla bidaha babamdan para istedim , arkadaştan, dosttan borç para istedim yolladılar 400 - 500 euro neyse.

Avrupa'ya giderken en büyük hayalim bütün büyük derbilere gitmekti :) hiç birine gidemedim para dayanmıyordu orada çünkü lüx harcamada yapmamıştım hiç bir zaman barınma, yeme, içme, ulaşım masrafları dışında yoktu pek masrafım. Öğrenciyiz sonuçta ne kadar masrafım olcak ki.

Hatta 2009 da Roma - Lazio derbisinin oynandığı gün Roma'da olmayı denk getirmiştim gittim maç biletlerini sordum kale arkası 200 euro'muydu neydi yuhhh lan dedim noluyoz Türkiye'de 60 tl versem dünyanın en büyük derbisine giderim :)

Öyle işte hiç bir maça gidemedim öyle stadlara boş boş gidip foto falan çekilmekle yetinmiştim :)

Diyeceğim o ki orada 6 ayda harcadığım parayı 2 yılda bitiremem Türkiye'de.

cok güzel bi yorum, tebrikler. Güzel Sözlerin icin de ayrica tesekkür ederim. Bende dediklerinin altina imzami atiyorum, insallah bu entegrasyon sorununu zamanla cözecegiz, ki artik ben buraliyim, cözmeliyiz, Türkiyeden cok Almanya benim Memleketim, bunu kimse yanlis anlamasin, Alman hayranligida degil, 22 Yildir bu ülkede yasiyorum, Alman Vatandasiyim, Türk Vatandasligim yok, o yüzden buradaki insanlarimizin da entegre olmasini istiyorum, ki ilerde yasim ilerledigi "Entegrasyonda baya yol katetmisiz" diyebileyim.

Bir yanlis anlasilmayi önlemek icin, tekrar diyorum: Ülkeye vallahi kötü gözle bakmiyorum, Ülkenin gelismesini cani gönülden istiyorum, cünkü Ülkeyle Bagim tamamen kopmus degil, sirf GALATASARAY bile o bagin kopmamasini saglar :), Antep'de yasayan akrabalarim da var, allah izin verirse yazinda gidip görecegim onlari. Insallah Türkiye hizla, emin adimlarla hakettigi yere gelir, bunu cani gönülden istiyorum.

İş arkadaşım Anteplidir. Çok güzel manzaralar gösterdi bana bende gideceğim bir ara. Birkan'a selam olsun buradan benimde kendimi geliştirmemde çok katkısı oldu. Güzel bir şehir görmeni tavsiye ederim. Annemde gitmişti geçen sene harika yiyecekler getirmişti. Sırf menengiç kahvesi için bile gidilir:) Ek olarak entegrasyona devam, ülkemizede katkı olacaktır bu. Yeri gelir burayada iş-aş olarak yatırım yaparsın, ailende yapsın. En azından kendi köyüne yapsın.

Bira da ucuz :) Yani øyle restaurantta falan aaaaaa bu et pahalidir falan deyip digerleri yendiginde daha ucuz olmuyor akliniz da bulunsun da :)

Bira da ucuz olsun canım. Su niyetine içiliyor. Budwiser 12li = 4 litreye yakın 7 dolardı, Washington'da 5.75 Dolardı unutmam çünkü 3 kolü almıştık:). Suyun litresi 1.5 dolardı:).

İş arkadaşım Anteplidir. Çok güzel manzaralar gösterdi bana bende gideceğim bir ara. Birkan'a selam olsun buradan benimde kendimi geliştirmemde çok katkısı oldu. Güzel bir şehir görmeni tavsiye ederim. Annemde gitmişti geçen sene harika yiyecekler getirmişti. Sırf menengiç kahvesi için bile gidilir:) Ek olarak entegrasyona devam, ülkemizede katkı olacaktır bu. Yeri gelir burayada iş-aş olarak yatırım yaparsın, ailende yapsın. En azından kendi köyüne yapsın.

usta, antebe ilk defa gitmeyecegim, daha önce de gittim, ama cok oldu gitmeyeli 2006'ydi sanirim. Antebin mutfagi meshurdur, ah o kebaplar, nohut dürümleri, kavurmalar, baklavalar, of off

Neyse, sohbetine doyum olmuyor,büyük keyif aldim, istersen bi ara msn üzeri de yazariz, saat 5 oldu bizim burada, artik uyku vakti :)

Sana ve bu konuyu takip eden tüm GSC'lilere iyi geceler/Sabahlar diliyorum.

Iyi Geceler GSCimbom, her nerede yasaniyor ve yasatiliyorsan.

Dip Not: Bugün Günlerden GALATASARAY! Bu sözü normalde hep Galatasarayimizin Maci oldugu gün söylerler ama ben bugün de söylüyorum, cünkü derbi var, her sonuc Galatasarayimizin isine gelecek. O Yüzden Bugün Günlerden GALATASARAY! :D

Avrupa'da et ucuz tavuk ve balık pahalıydı ( genel anlamda ). Arz - talep meselesi Avrupalı'lar zaten etçil millet değil balık etten çok tüketiliyordu gördüğüm kadarıyla ama balık etten çok daha pahalıydı.

Ben 6000 küsür euro ile gittim Hollanda - Utrecht'e 2009 da erasmus okumak için ( okumak diye gittik ama hiç okumadım gezdim :) ) hibe çıkmadığı için cebimden harcamak zorundaydım Türkiye'ye gelmeme 20 gün kala para bitti valla bidaha babamdan para istedim , arkadaştan, dosttan borç para istedim yolladılar 400 - 500 euro neyse.

Avrupa'ya giderken en büyük hayalim bütün büyük derbilere gitmekti :) hiç birine gidemedim para dayanmıyordu orada çünkü lüx harcamada yapmamıştım hiç bir zaman barınma, yeme, içme, ulaşım masrafları dışında yoktu pek masrafım. Öğrenciyiz sonuçta ne kadar masrafım olcak ki.

Hatta 2009 da Roma - Lazio derbisinin oynandığı gün Roma'da olmayı denk getirmiştim gittim maç biletlerini sordum kale arkası 200 euro'muydu neydi yuhhh lan dedim noluyoz Türkiye'de 60 tl versem dünyanın en büyük derbisine giderim :)

Öyle işte hiç bir maça gidemedim öyle stadlara boş boş gidip foto falan çekilmekle yetinmiştim :)

Diyeceğim o ki orada 6 ayda harcadığım parayı 2 yılda bitiremem Türkiye'de.

Valla ben iyi para biriktirmiştim ABD'de:) Neyse. Maç dedin Galatasaray-şikeciler derbisine öğrenci iken 85TL vermiştim eski açıktan o çok koymuştu 35tl lik biletti karaborsa:)

usta, antebe ilk defa gitmeyecegim, daha önce de gittim, ama cok oldu gitmeyeli 2006'ydi sanirim. Antebin mutfagi meshurdur, ah o kebaplar, nohut dürümleri, kavurmalar, baklavalar, of off

Neyse, sohbetine doyum olmuyor,büyük keyif aldim, istersen bi ara msn üzeri de yazariz, saat 5 oldu bizim burada, artik uyku vakti :)

Sana ve bu konuyu takip eden tüm GSC'lilere iyi geceler/Sabahlar diliyorum.

Iyi Geceler GSCimbom, her nerede yasaniyor ve yasatiliyorsan.

Dip Not: Bugün Günlerden GALATASARAY! Bu sözü normalde hep Galatasarayimizin Maci oldugu gün söylerler ama ben bugün de söylüyorum, cünkü derbi var, her sonuc Galatasarayimizin isine gelecek. O Yüzden Bugün Günlerden GALATASARAY! :D

İyi geceler bende yatarım yavaştan. Kebap diyip kaçtın olmadı ama:)

İyi sabahlar herkese.

Valla ben iyi para biriktirmiştim ABD'de:) Neyse. Maç dedin Galatasaray-şikeciler derbisine öğrenci iken 85TL vermiştim eski açıktan o çok koymuştu 35tl lik biletti karaborsa:)

ABD'ye Work and Travel a gidenler para biriktiriyormuş valla öyle diyor arkadaşlar ama Avrupa'ya gidince cepten yedim hep keşke ABD'ye gitseymişim diyordum

ABD'ye Work and Travel a gidenler para biriktiriyormuş valla öyle diyor arkadaşlar ama Avrupa'ya gidince cepten yedim hep keşke ABD'ye gitseymişim diyordum

Avrupa'da havaalanında başlıyor soygun ve ağır kurallar:) ABD - Detroit Havaalanına indiğim anı unutamam. Sigara kullanıyorum ben tam 18 saat içememiştim:) İndim Fox Sports Bar vardı. Koca bardak budwieser ve 10a yakın sigara içmiştim gideceğim yere kalkan uçağa 2.5saat vardı:) ABD orijinal ve farklı. Yani Türkiye'den görsel olarak farklılığı olan ve kendine has güzelliği olan şehir-altyapı-mekanlar açısından güzel bir yer.

Almanya'da entegrasyon sorununu cøzmek cok zor bence. Cunku nufus cok fazla Turk nufusu Almanya'da ve birlikteler gettolar olsun falan siradan bir Witten 100.000 kisi yasiyor herhalde her taraf dønerci falan :) O noktada cok zor entegre olurlar bence Turkler. Ya bir de farkli kultur. Mesala cogu kimse yanlis anlamasinda køyden falan direk gelmisler Avrupa'ya. Bu durum Turkiye'de sehirlerde bile sorun yaratmis varoslar falan ve o bølgeler halen kent kulturunun icine girmemisler. Turkiye bile bu catismayi dolayli yasiyorki Almanya falan bence entegrasyon cok zor. Cunku gettolasmislar ve o gettolarinda kendi kucuk køylerini yasiyorlar. Bilmiyorum tam Almanya'yi yeni jenerasyon daha iyi diyorlar ki søyle de birsey olabilir birkac jenerasyon sonra entegrasyon sorunu diye bir sey kalmayabilir cunku direk sonraki kusaklar Alman hissedebilir kendini ya da direk o kulture alisip Turk kulturune yabancilasabilir. Fakat ben bu durumun iste programlar sosyal entegrasyon projeleri ile falan cøzulecegine inanmiyorum. Cunku Turk nufus cok mu cok fazla ve gettolasmislar.

Hani birakalim Alman kentlerini entegrasyonu falan Turkiye'de bile varoslar ki hepsi Turkken kent yasantisindan daha soyutlar orda bile kent yasantisinin icine girmekten daha cok kendi geldikleri køyleri ya da Anadolu kentlerini kulturlerini yasiyorlar. Bu bile cok zor ki Turkiye'de kirmak Almanya'da nasil kiracaksin. Bence buyuk problem. Herkes elestirdi ama bence Merkel dogruyu søyledi entegrasyon projesi cøkmustur dediginden zamaninda.

Merkel gereksiz kişilik. Sarkozy'nın sarkmış versiyonu:)

Entegrasyon konusunda haklısın bizim milletin yapısında da var bu sorun. Gelenekselci yapıdayız. Birde din farklılığı etkiliyor. Kültür zaten bizde karışık. Doğu ve Asya karışımı kültürü Avrupa ile entegre etmek orada büyümüş Mahir gibiler tarafından ancak olabilir.

Avrupalılarda birbirinden değişik mesela Hollanda'da Türkleri sevmiyorlardı. Çoğu kuzey ülkesinde de sevmiyorlardı. Ama İtalya'da, Portekiz'de, İspanya'da falan sıcak bakıyorlar Türkler'e dışlamıyorlar. ( İtalyanlar milliyetçi insanlar olmalarına rağmen )

Avrupalılarda birbirinden değişik mesela Hollanda'da Türkleri sevmiyorlardı. Çoğu kuzey ülkesinde de sevmiyorlardı. Ama İtalya'da, Portekiz'de, İspanya'da falan sıcak bakıyorlar Türkler'e dışlamıyorlar. ( İtalyanlar milliyetçi insanlar olmalarına rağmen )

Hollandalı sevse ne olur sevmese ne olur:) KArman çorman ülkeler:) Kuzey ülkeleri zaten ayrık onların dünyası bu dünya bile değil. Selen'e baksana yatan hali ile para kazanıyor. Emir de çaktı teklifi:) Ama cevap gelmedi:)

Sevmeme sebepleri daha cok ordaki Turklerin yasantisindan dolayi. Ordaki yasayan Turkler uzerinden kuruyor Turk algisini. Mesala senin varoslarindaki genclerini Avrupa'daki metropollerde o sekilde davranirlarken dusun. Hepsi degil de tabi yani suca egilimliler falan. Hani durum cok farkli gettolarda. Ve o da direk kendi gørdugu Turkler uzerinden tum Turklere dair algi gelistiriyor. Gelenler Turkiye'nin buyuk sehirlere Avrupa'dan Turkiye hakkinda daha farkli dusunurler ve Turkler hakkinda da.

Yani direk mesala Danimarka'da Turkler uzerine gørdukleri sunlardir. Ki Almanya'ya gøre daha iyi Turklerin durumu. Okumazlar. Siradan is edinirler. Tutucudurlar. Kizlarinin zorla evlendirilmeleri ile ilgili haberler cikar gazetelere. Sevgilisi var diye ailesinden dayak yeyip siginanlar. Sonra her tarafta dønerci dukkanlari. Dili iyi konusamayanlar vs. vs. Hani bøyle bir durum uzerinden Turkler hakkinda olumlu dusunce beslemesini beklemek hayalperestlik olur. Cok farkli kultur ve tabiki de Turkleri kendi kultur degerlerine gøre degerlendirir Turklerin yasadiklari ulkede Avrupalilari degelendirip elestirdikleri gibi.

Sevmeme sebepleri daha cok ordaki Turklerin yasantisindan dolayi. Ordaki yasayan Turkler uzerinden kuruyor Turk algisini. Mesala senin varoslarindaki genclerini Avrupa'daki metropollerde o sekilde davranirlarken dusun. Hepsi degil de tabi yani suca egilimliler falan. Hani durum cok farkli gettolarda. Ve o da direk kendi gørdugu Turkler uzerinden tum Turklere dair algi gelistiriyor. Gelenler Turkiye'nin buyuk sehirlere Avrupa'dan Turkiye hakkinda daha farkli dusunurler ve Turkler hakkinda da.

Haklısın galiba kuzey Avrupa'da göçmen çok Türk var. Saydığım ülkelerde İtalya, İspanya, Portekiz gibi güney Avrupa'da Türk göçmen pek yok hiç yok gibi hatta bu yüzden Türkler ile ilgili ön yargıya sahip değiller onlar.

Hayir hayir sosyal sistem cok gelismis. Issizlik parasi olarak bakmamak lazim. Mesala yaslilarin evine ucretsiz bakim hizmeti falan gidiyor tek cocuk icin harcanan egitim parasi vs. vs. tamamen sosyal devlet sistemi cok gelismis. Evet Turkiye'de yatarlar zaten vatandasligi alan Turklerin cogu da yatiyor :) Cok farkli kulturler bu konuda. Orda calismamak biraz abes gibi. Yani abes dedigim kimse sana gelip neden calismiyorsun falan demez de calismalari gerektiginin bilincindeler ve calisir da zaten cogu. Fakat iste gerileyen ekonominin sebebi direk issizlik cocuk parasi falan degil. Ona bakarsan gerekce olarak gøcmenleri de gøsteriyorlar. Bu daha cok politik manevra sosyal sistemi yikmak tamamen liberal ekonomiyi getirme falan noktasinda. Ekstra o sosyal sistemde zenginden cok fazla vergi alinir vs. vs. Yani o sebepler kendi ici søylemleri falan cok uzun bir konu.

Bu konuda yorum yapma ihtiyacı hissettim nedense :) Türkiyede de çocuk bakım parası, yaşlılara bakım parası, hastalara bakım ücreti ödeniyor. Babam sosyal hizmetlerde çalıştığı için biliyorum, sıkıntılı durumdaki kişilere(Ailesinde engelli birey olan, yaşlı olan, veyahut bakıma muhtaç hasta olan) ya kendi baksın, yada başkasına baktırsın diye yaklaşık 400 euro bakım ücreti ödeniyor. Az gelebilir, ama 800 milyona emin ol 800 kişi bulursun o yaşlıya bakacak Türkiyede. Yaşam ucuz en başta. Çocuk parasıda az bi miktar olabilir ama yanlış bilmiyorsam 150 lira idi çocuk başına. Ayrıca, devlet öğrencilerin kitaplarından tutun birçok şeyini bedava veriyor. Hatta yatılı öğrencilere atletine kadar veriyor, ki yatılı gerçekten fazla. Ayrıca, ilköğretimden üniversitesine kadar öğrencilere burs veren başka bir ülke var mı bilmiyorum. Bedava okul, bedava sağlık, bedava bakım.. Baktığın yere göre değişir herşey. Ben dünyada Türkiye kadar sosyal bir devlet var mı bilmiyorum. Çoğu zamanda bu yüzden kızmışlığım vardır, arkadaşlarla sırf bu gibi sebeplerden ötürü tartışmışımdır. Ama gerçekten öyle. Almanya ve Fransa gibi devletleri abim, amcam vs ailemin %50si oralarda yaşadığı ve birkaç kez ziyaretlerine gittiğim için biliyorum. Abim sabahın 5inde 6sında çıkıp akşamın 8inde eve geliyordu. Aldığı maaşta 2500 euro. Kaldığı ev 1100 euro. Gerisini siz düşünün artık. Ve dediğiniz gibi doğru düzgün sosyal güvenceleride yok. Yengem ameliyat olmak için Türkiyeye geldi, Avrupada yapsa bir sürü para gidecekti, yarısından da aza Türkiyede özel bi hastanede oldu ameliyatı.

Sizin bahsettiğiniz Türkiye sanırım bi 15-20 sene önceki Türkiye. Değiştik, bekleriz. Gelin bi görün, ondan sonra konuşalım :) 80 000 000 nüfusa yaklaşmış ülke 0 problemli olamaz, ama yavaş yavaş problemler ortadan kalkıyor :)

Bu konuda yorum yapma ihtiyacı hissettim nedense :) Türkiyede de çocuk bakım parası, yaşlılara bakım parası, hastalara bakım ücreti ödeniyor. Babam sosyal hizmetlerde çalıştığı için biliyorum, sıkıntılı durumdaki kişilere(Ailesinde engelli birey olan, yaşlı olan, veyahut bakıma muhtaç hasta olan) ya kendi baksın, yada başkasına baktırsın diye yaklaşık 400 euro bakım ücreti ödeniyor. Az gelebilir, ama 800 milyona emin ol 800 kişi bulursun o yaşlıya bakacak Türkiyede. Yaşam ucuz en başta. Çocuk parasıda az bi miktar olabilir ama yanlış bilmiyorsam 150 lira idi çocuk başına. Ayrıca, devlet öğrencilerin kitaplarından tutun birçok şeyini bedava veriyor. Hatta yatılı öğrencilere atletine kadar veriyor, ki yatılı gerçekten fazla. Ayrıca, ilköğretimden üniversitesine kadar öğrencilere burs veren başka bir ülke var mı bilmiyorum. Bedava okul, bedava sağlık, bedava bakım.. Baktığın yere göre değişir herşey. Ben dünyada Türkiye kadar sosyal bir devlet var mı bilmiyorum. Çoğu zamanda bu yüzden kızmışlığım vardır, arkadaşlarla sırf bu gibi sebeplerden ötürü tartışmışımdır. Ama gerçekten öyle. Almanya ve Fransa gibi devletleri abim, amcam vs ailemin %50si oralarda yaşadığı ve birkaç kez ziyaretlerine gittiğim için biliyorum. Abim sabahın 5inde 6sında çıkıp akşamın 8inde eve geliyordu. Aldığı maaşta 2500 euro. Kaldığı ev 1100 euro. Gerisini siz düşünün artık. Ve dediğiniz gibi doğru düzgün sosyal güvenceleride yok. Yengem ameliyat olmak için Türkiyeye geldi, Avrupada yapsa bir sürü para gidecekti, yarısından da aza Türkiyede özel bi hastanede oldu ameliyatı.

Sizin bahsettiğiniz Türkiye sanırım bi 15-20 sene önceki Türkiye. Değiştik, bekleriz. Gelin bi görün, ondan sonra konuşalım :) 80 000 000 nüfusa yaklaşmış ülke 0 problemli olamaz, ama yavaş yavaş problemler ortadan kalkıyor :)

Turkiye'de cocuk parasi oldugu nerde yaziyor ? Yasli bakimi icin sartlar ne. Link gøndersene. Bir de Turkiye kadar sosyal devlet var mi demissin Turkiye sosyal devlet falan degil. Gelir dagilimi konusunda dunyada sondan ucuncu ulkede neyin sosyal devleti. Ciddi ciddi nerde yaziyor Turkiye'de cocuk parasi oldugu. Mesala issizlik parasi ne kadar nasil ødeniyor ne kadar surede ødeniyor. Hamilelik icin sure ne kadar ne kadar maas aliyorsun.

Saglik bedava falan degil. Biliyorum benim arkadasim calismiyordu hic bir guvencesi yoktu. Calisanlarin var guvencesi. Simdi yeni yasa cikarmislar orda da iste su kadarsa devlet karsilayacak falan diyorlar. Simdi yorgunum uyumam gerekli. Fakat baska zaman ciddiyim tek tek gidelim dediklerin uzerinden. Issizlik parasindan sosyal bakimdan egitimden burslardan cocuk parasindan vs. vs. hepsinden.

Turkiye ile Avrupa'yi sosyal devlet acisindan kiyasliyorsunuz anlamiyorum. Ciddiyim de bu konuda bir iki gun sonra ciddi ciddi karsilastiralim su dediklerinin hepsini.

Link gøndersen simdi yeterli olur cocuk parasi, issizlik parasi ( ne kadar oldugu ne kadar sure ødendigi ) yasli bakimi sartlari, vs. hakkinda linklerin hepsini okurum.

Linkleri gønder Cuma :) Ciddi ciddi okuyacagim. Nerde 1100 euro kira øduyor. Kira søzlesmesini de istiyorum. Villada oturuyor herhalde. Ya da Istanbul'un cok luks semti gibi bir yerde oturuyor.

Üst Alt