İstanbul'un Fethinin 567. Yıldönümü Kutlu Olsun - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'un Fethinin 567. Yıldönümü Kutlu Olsun

Ben önceden faşizme, kafa tası avcılığına düşmandım. Faşizm'in bir ara tanımını değiştirmişler ben orayı kaçırmışım bir baktım beni de "Faşist" ilan etmişler :)

"Hiçbirimiz Ermeni olamıyorsak hepimiz faşistiz", " Hiçbirimiz Azeri olmuyorsak hepimiz hümanistiz", "Hepimiz Türkiyeli isek hepimiz hümanistiz" veyahut "Hepimiz Türk isek hepimiz faşistiz"...

Seçeneğini belirle,kategorize etsinler.

Tabiki de var Burak

Hint deniz seferinin dönüşünde

Emri altındaki gemileri bıraktığı için idam edildi

yani bir nevi vatan hainliği ile suçlandı

yani kısaca adamın bilim adamlığı tarafında sıkıntı yok

devlette aldığı görevi ifa edemediği için idam edildi

ama Osmanlı'da bunun aksi de durumlar görülmüştür

misal olarak Hazerfan Ahmet Çelebi'yi gösterebiliriz

Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insan olmuştur.

Yalnız devrin hükümdarı 4. Murat ilk başlarda bu çalışmaları desteklese de

sonrasında etrafında yer alan ve bilimsel çalışmalardan rahatsızlık duyanların etkisi altında kalarak

Hazerfan Ahmed Çelebi'nin bilimsel çalışmalarını yasaklayıp sürgün etmiştir.

Piri reis idam edildikten sonra değeri anlaşılan biri bunu söylememe gerek yok sanırım hocam.

Bu arada Ahmet çelebi'nin efsanelerden ibaret olduğunu söyleyen tarihçiler mevcut. Osmanlı arşivlerinde kendisiyle ilgili hiçbir bilginin bulunmadığını söylüyorlar.

Kapatılan rasathanelere vs girmiyorum hiç.

Piri reis idam edildikten sonra değeri anlaşılan biri bunu söylememe gerek yok sanırım hocam.

Bu arada Ahmet çelebi'nin efsanelerden ibaret olduğunu söyleyen tarihçiler mevcut. Osmanlı arşivlerinde kendisiyle ilgili hiçbir bilginin bulunmadığını söylüyorlar.

Kapatılan rasathanelere vs girmiyorum hiç.

Burakcım Piri Reis idam edilmeden önce de değeri bilinen bir kişiydi

Kaldı ki oldukça önemli bir makama geldi.

Hazerfan konusuna gelince

Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde geçmektedir

hatta Avusturya elçisi Busbecq'in meşhur hatıratında da yer alır.

Kapatılan rasathaneler konusuna gelince onda haklısın

zaten benim verdiğim zaman diliminde olmuyor bunlar

Ben 15. yy ortalarına kadar Avrupa'dan önde olduğumuzu söyledim

Sonrası maalesef malum zaten :(

istanbulun fethi ile yenicaga gecilmedi artik bu komik slogandan vazgecilsin. Bende kucukken buna inanirdim. Yani bukadar buyuk tarihi olayin bukadar sacma sloganlara ihtiyaci yok.

Üst Alt