Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi? - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

Cevap: Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

Bölümüm itibari ile çok kitap okumalıyım ve en son Turgut Özakman'ın Korkma İnsancık Korkma adlı kitabını okudum.

Son sayfalarında gözyaşlarımı tutamadım. Çok etkileciyi bir kitap. Okumayanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Roman okurken kendi hayalinle olayı izlersin ama film izlerken yönetmenin hayal dünyasını izlersin.

hatırLamıyorum..en etkiLendiğim kitap KELEBEK'ti..her sayfası heyecandı :) bi de Darağacında 3 Fidan..

hatırLamıyorum..en etkiLendiğim kitap KELEBEK'ti..her sayfası heyecandı :) bi de Darağacında 3 Fidan..

Kelebek kitabının yazarı kimdir? Konusunu biraz anlatır mısın? Biri daha önermişti o kitabı.

Suan bende okuyorum ve okudugum 200 sayfa çok heyecanlıydı. (kaldı 308 sayfa :eek:)

Okumanızı tavsiye ediyorum

Kitabın yazarı Henri Charriere, kendi hayatını anlatıyor. Kısaca konusu:

Hiç işlemediği bir suçtan müebbet kürek mahkumu olan Henri Charriere isimli Kelebek lakaplı Fransız vatandaşının mahkumluğu sırasında yaşadığı olayları anlattığı kitaptır. Henri Charriere bu kitapta kürek cehenneminde yaşadıklarını, kaçma girişimlerini ve aklınıza bile gelemeyecek değişiklikteki olayları kaleme almıştır. Gerçek bir yazar olmayan Henri Charriere'in bu kadar akıcı ve samimi bir üslupla yazması da gerçekten takdire değerdir, kitap tüm dünyada ve Fransa'da uzun süreler en çok satan kitaplardan biri olmuş ve yazarına büyük başarılar getirmiştir. Kitap çok beğenildiği için daha sonra filmi de çekilmiştir. Hiç işlemediği bir suçtan ötürü müebbet hapse çarptırılan bir kürek mahkumunun özgürlük uğruna verdiği çabaların hikayesidir. Önce maturette, clousiot ve jesus adlı arkadaşlarıyla kaçarlar. Cüzzamlıların yaşadığı bir adaya gelirler ve cüzzamlıların yardımıyla trinidad'a kaçarlar. Buranın halkının büyük desteğini görürler. Oradan da ayrılırlar ama bu kez daha güçlü bir tekne ve 3 kaçak mahkum da eklenerek. Büyük güçlüklerle curaçao adası'na giderler ve rio hacha cezaevi'ne girmek zorunda kalırlar.Kelebek(henri) buradan da bir yolunu bulup kaçar ve kızılderililerle yaşar.2 kadına aşık olur ve 2si de onun karısı olr. Oradan da kaçıp santa marta'da bir kiliseye sığınır ancak rahibeler onu ele verir. Barnquilla cezaevine gönderilir oradan da kürek cehennemine...Kaçtığı için 2 yıl hücre cezası yer. Hücreden sonra royale adalarına gönderilir.orada da birçok kez kaçmayı dener ancak başaramaz. Tekrar hücreye girer ancak bu kez 18 ay kalır. Bir yolunu bulup şeytan adasına gider.Sylvain adlı bir arkadaşıyla un çuvallarının içine hindistan cevizi doldurarak sal yaparlar ve kaçarlar.kourou adasına gelirler. Cik-cik adlı bir arkadaşıyla Geogetown şehrine gelirler ve uzun bir müddet kalırlar.orada yaşayamayacklarını anlayınca da güçbela Venezuela'ya giderler. Bir müddet cezaevinde kaldıktan sonra özgür olurlar.

Şimdiki Çocuklar Harika...

Aziz Nesin'in 1967'de yazdığı bir kitaptır. 52 kere basılmıştır. Bu kitapta Ahmet ve Zeynep ismlerinde iki çocuk ayrılıp mektuplaşma yoluyla birbirlerine yaşadıkları olayları anlatırlar. Ahmet ile Zeynep eskiden aynı okulda okumaktalardır, ancak Zeynep sonra Ankara'ya taşınır. Mektuplaşmaya söz vermişlerdir. Ayrıca Zeynep'in Metin, Ahmet'in ise Fatoş adında birer kardeşleri vardır. Ahmet Zeynep'e, Zeynep de Ahmet'e, okulda, evlerinde yaşadıkları olayları anlatırlar. Başlarına gelenleri, arkadaşlarını, dostluklarını gibi. Bu kitap çocukların annelerine, babalarına ve öğretmenlerini nasıl gördüklerini anlatır ve çocukların kendini nasıl savunması gerektiğini öğretir.

Türkiye'nin sorunlarını eleştirmek için yazılmıştır. Eleştirdiği konuların bazıları; eğitim sistemi, ezbercilik, okulların sorunları, aile ilişkileridir. Burada anne ve babalara karşı da bazı sözler vardır.

Kitabın özeti: Zeynep ve ailesi babasının yeni işi yüzünden Ankara’ya taşınmıştır. Ahmet onun İstanbul’daki eski okulundan bir arkadaşıdır.Kitap bu iki çocuğun birbirine yazdığı mektuplardan oluşmuştur.Zeynep Ahmet’e yeni evinden, okulundan bahseder.Ahmet de ona okullarına müfettiş geldiğinde neler olduğunu bahseder.Zeynep daha sonra Ahmet’e babasının arkadaşlarının babalarıyla kavgasını,babasının ve ailesinin öğütlerini anlatır.Ahmet’te ona yeni öğretmenini ve fedakarlık konusunda yazdığı yazıyı anlatır.Zeynep ve Ahmet sürekli birbirlerine mektup gönderiyorlardı.Zeynep bir başka mektubunda yazılı yoklamalardan ve bir arkadaşının acı dolu bir hikayesinden bahseder.Bunun üzerine Ahmet Zeynep’e yazdığı mektubunda sınıfındaki bir çocukla yaşadığı anıyı anlatır.Mektupların ardı arkası kesilmez.Zeynep başka bir mektubunda arkadaşına bir arkadaşının doğum gününden bahseder.Ahmet ona yeni yılda neler yapacağını ve neler düşündüklerini yazar.Zeynep pasaklı olmaktan vazgeçip düzenli olmaya başlar,büyükbabasını ziyaret eder,kardeşi Metin’i azarlanmaktan kurtarır.Ahmet ise şiir ile ilgili yeni bir olay yaşar, çocuklarla ilgili yeni şeyler öğrenir,evlerine gelen misafirlerle ilgili bir anı yaşar,arkadaşı Hüseyin kötü bir olay yaşadığı için üzülür.Zeynep ve Ahmet bunları ardı ardına mektuplarla birbirlerine anlatırlar.Mektuplar bitmek bilmez.Daha sonra Ahmet Zeynep’e çocuk bayramında yaşadıklarını anlatır.Zeynep ve Ahmet her seferinde birbirlerine büyük bir heyecanla mektup yazarlar.Bu kitapta bütün bu yaşanan olaylar ve heyecanlar bizlerle paylaşılıyor.

Çok güzel bir kitap gecen gün okudum. Tavsiye ederim

Dan Brown okuyun:D

bu adam var ya... çocuk kitabı yazsa bu adam,

cin ali'yi arkadaşı çetin dışarı bir hayvana bakması için çağırırdı.

cin ali hayvana bakmak için çıktığında çetin'in yerde uzandığını fark ederdi.

çetin'in güzel, alımlı ve sportif küçük kardeşi kevser cin ali ile beraber yan mahalleye kaçarlardı.

yolda cin ali ve kevser'e birisi "bilmece bildirmece dil üstünden kaydırmaca bilin bakalım ne?" derdi,

cin ali ile kevser beraber bu bilmeceyi çözerlerdi...

sonra cin ali ile kevser'e ne olurdu bilmiyoruz. sanki beraber olacaklarmış gibi ama işte en sonu olduğu için bilmiyoruz.:D

Paragraf ve anlama-yorumlama konularında yeteneğimi arttırmama yardımcı olmuşlardır. :)

KİTABIN ADI: ŞEKER PORTAKALI

KİTABIN YAZARI: JOSE MOURA DE VASCONCELOS

KİTABIN KONUSU: Ailesinden baskı gören ve bu yüzden aradığı değerleri başkasında bulan bir çocuğun,ilk başta korkması ve sonra da onu babası olarak görmesi

Harika bir kitap tavsiye ederim.

KİTABIN ADI: ŞEKER PORTAKALI

KİTABIN YAZARI: JOSE MOURA DE VASCONCELOS

KİTABIN KONUSU: Ailesinden baskı gören ve bu yüzden aradığı değerleri başkasında bulan bir çocuğun,ilk başta korkması ve sonra da onu babası olarak görmesi

Harika bir kitap tavsiye ederim.

Çocuklara hitap etmesine karşın, büyüklerin de ders çıkarması gereken bir kitap ...

Çoçukken okumuştum.

Yaklaşık iki ay önce tekrar okudum.

Tavsiye ederim.

Steinbeck'ten Bitmeyen Kavga okudugum en guzel kitap. Bunun ustune daha iyi bir kitap okuyacagimi da zannetmiyorum. Herkese oneririm bu kitabi.

Üst Alt