Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi? - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

Cevap: Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

200+ hatta 400+ kitap okuyanlar var kendilerini tebrik ederim ciddi bir sayı bence, kitap okumak için elime ne zaman kitap alsam pek başarılı olamamışımdır klasikler genelde sıkar derin devlet tarzı seyleri zaten sevmem (mit'den emekli çaycı bile kitap yazar o hala geldi) evet okudugum bir kaç kitap var ve bu kitaplar herkes tarafından sevilerek okunabilecek kitaplardır bence ;

-Tolstoy,İnsan ne İle Yaşar (klasik olarak biterebildigim tek kitap)

-Gülse Birsel , Gayet Ciddiyim , Hala Ciddiyim , Yolculuk Nereye Hemşerim

-Yaşam öyküsü , Nicola Tesla , Albert Einstein , Charles Darwin (devamı var inşallah okuyacagım) aşşagıdaki linkten inceleyebilirsiniz ;

https://www.tubitak.gov.tr/home.do?all=t&ot=1&rt=&sid=537

bende yılda 10 tane okurum en bagımlı oldugum begendıgım roman Atılla-Tanrı nın kılıcı

bilmem ki hiç saymadım ama bir yılda 10dan fazla okuyorum genelde.

en sevdiğim kitaprta şiddetle öneriyorum

jean chiristophe grange-siyah kan

Her hafta minimum 1 bitiririm, 2'yi 3'ü bulduğu da olur. Felsefi, politik, bilimkurgu ve fantastik kitaplar tercih alanımdır. 500'ü bulmuştur en az diye tahmin ediyorum...

200-max 250 tanedir. Yüzyıllık yalnızlık, parfümün dansı, koku, cyrano de brgerac,fight club bunları severim. Fantastik kitaplar din kitabı olsaydı peygamberi olacak adam; J.r.r. tolkien i söylemeye gerek yok. Stephen king in çok kitabını okudum. Ama hepsini diyemem hepsi türkçe ye bile çevrilmedi zira. Yalnız peter straub la ortak yazdığı tılsım ı okumayanlar lütfen stephen king okuruyum diye gezmesin:cool: Epik eser severler için ;ramses serisi, gılgameş, alamut, alamut a dönüş ,semerkant, ışık bahçaleri, bunları okumananızı tavsiye ederim. Nietszche Ağladığında ve Böyle Buyurdu Zerdüşt kitaplarını okuyacaklara tavsiyem; zamanına dikkat edin. Öncelikle +21 yaş sınırı koyuyorum. Akabinde hayatınızın çok mutlu bir döneminde falan okumaya başlayın. Diğer türlüsü çok zararlı tecrübeyle sabittir...

Her hafta minimum 1 bitiririm, 2'yi 3'ü bulduğu da olur. Felsefi, politik, bilimkurgu ve fantastik kitaplar tercih alanımdır. 500'ü bulmuştur en az diye tahmin ediyorum...

500'e yaklaşmak, tek idealim!

Nietszche Ağladığında ve Böyle Buyurdu Zerdüşt kitaplarını okuyacaklara tavsiyem; zamanına dikkat edin. Öncelikle +21 yaş sınırı koyuyorum. Akabinde hayatınızın çok mutlu bir döneminde falan okumaya başlayın. Diğer türlüsü çok zararlı tecrübeyle sabittir...

Nietzsche'nin düşüncelerinin temelini sağlık oluşturur; okurunun hastalıklı olmasının onun gözünde daha bir değeri vardır. Hastalıklı derken karamsarları diyorum! Yaş sınırı felan değil mesele; Nietzsche çocuk oyuncağı değildir, hatta bunu Nietzsche ile de sınırlandırmayalım, ciddi bir amacı olmayan bilgi ediniminin tek derdi vakit öldürmekten öteye geçemez. Bir de bunu kültürün en ciddi meseline oturtun; felsefe! Siz, isterseniz Zerdüşt'ü 100 kere okuyun, Hırıstiyan ve Yahudi teolojisinden, Schopenhauer'dan, Stoacılık'dan bihaberseniz Nietzsche'nin Zerdüşt'de bahsettiği "avere" okuru olursunuz: Tüm yazılmışlar arasında sevdiğim tek şey, birilerinin kendi kanıyla yazdığıdır. Kanla yaz: fark edeceksin ki, kan ruhtur. Kolay bir iş değildir, meçhul kanı anlamak: nefret ederim avere okurlardan. *

Belki de şiirlerine;

1.Çağrı;

Tadına aşımın bir bakın!

Çok daha tatlanacak yarın

Bir görseniz öbür gün hele!

Daha da istersiniz, - buyrun

Neyim varsa eskiden solgun

Yepyeni olacak bundan böyle!

23. Yorum;

Yorumlarım kendimi ben, hem de derinlemesine yaparım bunu:

Yardım gerek bana, bir başına başaramam kendimin yorumunu.

Kim okuyup beni çıkacaksa yukarı, bularak kendi yolunu,

Taşısın bakalım benim resmimi, görelim, parlak ışığa doğru. **

Şu alıntı ile daha bir bütünlük katalım;

Evvela hangi birey "hakkında" konuşulduğunun tanımlanması gerekiyor. Bu tanımı yaparken de bireyi mi yoksa "hakkında"lığın mı tartışıldığının ayırdına varmalıyız. Bireyi birey eden koşulların farklılığı bireyi de zorunlu olarak farklı kılacaktır, dahası bu birey kavramının nereden geldiği, hangi araçlar ile amaçlarına gittiğinin de ortaya konulması elzem olacaktır.

Kendine aitlik meseline göz atalım, burada göz ardı edilen; keyfi indirgemeler söz konusu; şimdi burada tam olarak açamayacağım, gözlerimi zar zor açık tutmaktayım.

Fiziksel olarak nesne de malzemeyi kendine özgü sanma hatası. İnsanın algılama sürecinde girdiği yoğunlaşma ve anın içinde malzemenin/nesnenin alabildiğine sömürülme istemi, veyahut tersi. Bir başka deyişle;

İnsan şimdiyi anlamlı/tutarlı - anlamlı olması için tutarlı olması bir ölçüt değildir! - kılmak adına belleğini sömürür, geçmişi kazarda kazar; olmuşlar üzerinden olacakların içerisin de, ancak keyfi yargılarda bulanabilir, bu yargı ihtiyat ve basiret gibi bilgi edinimi erdemlerinden oldukça uzak kalabilir. İmdi insan bu sürecin nesnesi olma bakımından - süreci istediğini kadar uzatın, tamamlayamazsınız, daha doğrusu ölürsünüz. - yeni yargılarını, düşüncelerini eskilerin üzerine kurmak zorunda, eskiler yeninin zorunlu olarak temeli oluşturacaktır! Bu yeninin yeniliğini de belirlememiz çok anlamlılık çağında pek de zor değildir. O yeni yeni bile değildir, öz olarak minimal değişimler, filozof açısından bakarsan bazı bazı kavramsallaştırmalar ile; geliştirilir/değiştirilir/yenilenir. Biçem de ve öz de bu ufacık değişimleri olsa olsa değerinin sofuluğu bakımından filozof yapar; felsefe yapma kolay bir iş değil ki o kadar!

Felsefe tarihi ufacık ufacık gelişmelerin tarihidir, aynı çağın filozofu arasında uçurumlar bulunmaz. Bilgi kolay gelişmez, insanlık tarihi entelektüalite açısından bir yanılgı tarihidir, öyle de olmaya devam eder! Kim bilir belki hakikate en çok yaklaşan Nietzsche idi, belki!

Demek istediğim, bir insanın kendi düşüncesi öyle ya da böyle etkilendiği şeyden ne kadar farklı olabilir? "Ben" nedir? Ne kadar ben olabilir. Dediğim gibi önce bireyin tarih içinde kavramsal olarak hangi planlarda ön plana çıkarıldığının bir araştırılması gerekir, araştırmanın ağacını zorunlu olarak felsefeden başlatın, politik doktrinlerde, dinsel öğelerden ayrıştırın; ideolojik kafaları bir inceleyin!

Alıntı ile, başkasınınkini ipliğe çıkararak da pek ala felsefe yapılabilir! Yeter ki yapıp eden ne yaptığını bilsin; aracın aracı, belki bir kolundaki ip kopmuş kukla.

https://www.gscimbom.com/forum/562235-post19.html

"Okurken bir başka kimse bizim için düşünür: Biz sadece onun zihin sürecini takip etmekle yetiniriz. Nasıl ki yazmayı öğrenirken talebe öğretmen tarafından kalemle çizilmiş çizgileri takip eder: Okurken de tıpkı bunun gibidir; düşünme işinin büyük bölümü zaten bizim için bitirilmiştir. Bunun içindir ki kendi düşüncelerimizle meşgul olduktan sonra elimize bir kitap almak her zaman bizi bir parça rahatlatır. Fakat okurken zihnimiz aslında başka birisinin düşüncelerinin oyun alanından başka bir şey değildir; ve sonunda onlar bizden ayrılır, gelriye kalan nedir? Ve dolayısıyla öyle olur ki çok fazla - yani neredeyse bütün gün okuyan ve arada düşünmeksizin, eğlence yahut meşgale ile kendisini eğlendiren kimse, yavaş yavaş kendi kendine düşünme yeteneğini kaybeder, tıpkı at üstünden inmeyen bir adamın sonunda yürümeyi unutması gibi! Bir çok eğitimli insanın durumu bunden pek farklı değildir: Okumak onları ahmaklaştırır. Çünkü her boş vakitte okumak ve sürekli olarak sadece okumak zihni, mütemadiyen elle çalışmaktan daha fazla felç edici bir etkiye sahiptir, zira bu ikinci durumda uğraş kişiye kendi düşüncelerini takip edebilme imkanı sunar. Nasıl ki yabancı bir cismin ağırlığı üzerinden hiç eksik olmayan bir çelik yay sonunda esnekliğini kaybeder; başka bir kimsenin düşünceleri sürekli olarak üzerinde bir baskı yahut tazyik unsuru olarak varlığını koruyan bir zihin de körelir, kesinliğini kaybeder. Sürekli yiyerek bir kimse miğdesini bozar ve böylelikle bütün bedenine zarar verirse zihin de düşünce malzemesiyle lüzumundan fazla beslenerek boğulabilir. Çünki bir kimse ne kadar fazla okursa, okuduklarından kalan izler de kaçınılmaz olarak o kadar az olacaktır: Zihin üzerine tekrar tekrar yazılan bir tablete benzer. Derin derin düşünmeye zaman yoktur - Aslında güçlü ve sağlam bir yeni okumanın (zihne) akışı sadece daha önce okunmuş şeylerin unutulma sürücenin hızlanmasına hizmet eder - ve okunan şeyler ancak derin düşünmeyle hazmedilebilir, nasıl ki aldığımız gıdalar bizi yemekle değil sindirimle beslerse. Eğer bir kimse daha sonra üzerinde durup düşünmeksizin sürekli okursa okudukları kök salmaz, büyük bölümü itibariyle kaybolur. Gerçekten de bedensel gıdalarımızla zihinsel gıdalarımız arasında durum hemen hemen aynıdır: insanın yediklerinin beşte biri ancak hazmedilir, geri kalan buharlaşmayla, terlemeyle ve benzeri şekilde kaybolup gider. " ***

Belki de yapmamız gereken, 500'e yaklaşmak, ama söyleyip bırakmamak; söylemişken şu koca kütüphanenin resmini çekmektir! Bitirmek ve bitirmek, bir hafta içinde sıkıştıra sıkıştıra! Bir kitaba aylarınızı vermeniz aptallıktır! Örneğin Kant'ın "Yargı Yetisinin Eleştirisi'"ni bir okuyum dedim çocuk kitabı çıktı, hafif geldi, yarıda bıraktım; sıkmış, çok basit idi, sevmedim felan filan.

Son olarak edebiyat yerine film öneren, gereksiz gören arkadaşlar olmuş. Film izlerken insanın tek yaptığı "hazır imge"yi toplamaktır; edebiyat da yaratmak! Siz, New York sokaklarının keşlerini yaratıcılığa tercih ediyorsanız saygı duyalım! - Avrupa ve Uzakdoğu sinemasını katmadım; say desem kaç tane çıkar? -

* Böyle Buyurdu Zerdüşt - 1. baskı: Say yayınları, İstanbul, 2006

** Şen Bilim, Şiirler - 1. baskı: Say yayınları, İstanbul, 2002

*** Arthur Schopenhauer, Parerga und Paralipomena

200+ okumuşumdur sanırım ama hiç öyle klasik falan okumam. Genelde Polisiye/Gerilim türü okurum, o yüzden de pek bir etkisi olmuyor uzun vadede :)

En son da Alacakarnlık serisini bitirdim, bakalım yeni kitabı bekliyoruz.

Sanirim sorulan kurgu tipinde bir kitap.

Eger boyleyse Coelho'nun "Simyacı" kitabi tektir benim icin. Anlatim sekli, kurulan cumlelerin sadeligi hep etkilemistir beni. Sade olmak, komplike olmaya gore mukemmellige daha yakindir, yaptigim her iste sadeligi on planda tutmama, hayata bakis acima etki eden bir kitaptir. Muthis gercekten eger en son 14-15 yasindayken okuduysaniz da hayatinizin belli bolumlerinde tekrar tekrar okumaniz gereken bir kitap.

Bir baska mutlaka okunmasi gereken kitap ise bence Jerzy Kosinski'nin "Being There" isimli kitabi. Turkce cevirisinin ismini bilmiyorum malesef. Hayati boyunca disariya cikmamis ve sadece odasinda ve bahcivanlik yaptigi bahcede yasamis olan "Chance"'in hikayesi. Bir gun ev sahibinin vefat etmesiyle kapi onune konur ve buradan sonra hayat onu ulkenin onde gelen ekonomi uzmani vs. gibi cok saygi duyulan bir kisiye donusturur. Isin garibi ise hic yalan soylememesi, her konuya iliskin sadece bahcivanlikta yasadigi tecrubelerden bahsetmesi ve herkesin bunu bir metafor olarak algilayip onu her konuda muthis bir uzman olarak kabul etmesi. Hayatin basitligine ve sadeligine iliskin bir kitap daha :) Ozellikle ulke ekonomisinin kotu gidisiyle ilgili bir soru uzerine "hasta olan agaclarin bazi dallarini budamaniz gerekebilir" benzeri bir yorum yapmasi hala aklimdadir :) Cok keyifli bir kitap.

En son okumakta oldugum ve uzun suredir bitiremedigim kitap ise Lapierre ve Collins'in "Yasımı Tutacaksin" kitabi. Bir matadorun gozunden, ve yoksulluktan zenginlige, yaptigin isi sevmeye, dunyaya ve insanlara o gozle bakmaya calismaya kadar ilginc bir icerigi var. Bitiremedim bir turlu orasi ayri :)

Eger kurgu degil de felsefe yonunde bir kitap araniyorsa kesinlikle Lao-Tzu'nin "Tao te ching" kitabini oneririm. Efsaneye gore milattan once 6. yuzyilda cin sınırını gecerken bir sınır askerine verdigi derslerin kisa bolumler halinde toplanmasidir. Tao felsefesinin temel taslarini olusturur ve yine benim cok sevdigim sadeligin onemini vurgular.

"Daha cok kanun koyulursa, daha cok suclu olacaktir"

"Su degisken, yumusak ve teslim olandir. Fakat su en guclu kayayi bile yok edebilir. Dunyada her zaman degisken, yumusak ve teslim olmayi bilen, kati ve degisemeyeni alt edecektir"

"Dunyayi kuvvetle ele gecirme, kuvvet sadece direnc olusturur. Bir ordunun gectigi yerden yalnizca dikenler yukselir. Yillarca cekilen acilar sonunda ancak muhtesem basarilar kazanilabilir."

Yanlis hatirlamiyorsam 81 sayfa boyunca bu tip kisa sozler mevcut.

Yalniz -eger varsa- cevirinin iyi olmasina dikkat etmelisiniz kesinlikle. Cok farkli cevirirleri var her dilde ve bazilari gercekten berbat. Mesela "Kucuk prens" kitabini Cemal Sureyya'nin cevirdigi versiyonu bence orijinalinden bile guzeldir :) . Ceviriye dikkat etmek gerek bu tip kitaplarda.

Eger okuyup bitirmek istediginiz kitap nedir denirse mutlaka Victor Hugo'nun "Sefiller" romanlarini bitirmek isterim bir gun.

Edit: Bir de gercekten yaratici hikayeler okumak istiyorsaniz Oscar Wilde'in "Being Earnest" oyunu ve Paul Auster'in kisa hikayeleri cok guzel.

KİTABIN ADI: ŞEKER PORTAKALI

KİTABIN YAZARI: JOSE MOURA DE VASCONCELOS

KİTABIN KONUSU: Ailesinden baskı gören ve bu yüzden aradığı değerleri başkasında bulan bir çocuğun,ilk başta korkması ve sonra da onu babası olarak görmesi

Harika bir kitap tavsiye ederim.

Yanlis hatirlamiyorsam bu bir seri "Deli fisek" ve baska bir isim altinda ayni uclemenin iki farkli kitabi daha mevcut, hepsi de cok guzel

Şeker Portakalı-Güneşi Uyandıralım-Deli Fişek üçlemesi güzeldir. Ama bu türde en iyi eserleri Samed Behrengi verir bence. Bir şeftali bin şeftali, Püsküllü Deve ve Ulduz Kız'ın kargaları yaş ayırt edilmeden okunması gereken kitaplardır. Özellikle çocuklarınıza kesinlikle okutmalısınız bunları. Fantastik-kurgu edebiyatı kesinlikle küçümsenmemelidir zira bu kitaplarda insanlar zaten çok güçlü olan bir alt temanın üstüne fantastik unsurları güzelce serpiştirmişlerdir ve bence bu çok daha zor bir iştir. Örneğin Lotr kadar yoğun bir temayı çoğu kitapta bulamazsınız. Sosyolojik, siyasi ya da aşkla ilgili olsun... Ancak bir Lord of the Rings le harry potter bir tutulamaz tabii. Lotr un arkasındaki söz kesinlikle doğrudur ve şöyledir; "Dünya ikiye ayrılır tolkien in yapıtı söz konusu olduğunda; Yüzüklerin Efendisini okumuş olanlar ve okuyacak olanlar" size tavsiyem okumuş olanlar tarafına geçin. Bunlar zaten bilinen şeyler bilinmeyenlerden Patrick Süskind in "Koku" su(filmi de yapıldı), Tom Robbins in "Parfümün Dansı" ve Gabriel Garcia Gomez in "Yüzyıllık yalnızlık" ı tavsiyemdir. Epik eserleri seven arkadaşlara da Christian Jacq(böyleydi sanırım) ın Ramses serisi amin maalof un her türlü eseri ve alamut, alamut'a dönüş, Gılgameş eserleri keyifle okunabilir. Yaşar Kemal, Reşat Nuri de okunmalıdır tabii. Özellikle Reşat Nuri nin acımak ı ve yaşar kemal in ince memed i de. Felsefe kitabı okumak isteyenler ama ben bunu okuyamam roman gibi sürükleyici olsun diyenler; Nietzsche Ağladığında yı alabilirler. Son olarak Stephen King in tüm eserleri süperdir ancak Kara Kule serisi kesinlikle okunmalıdır. Lakin 8 seridir ve bütçeye fena zarardır.

1. sınıftan bu nyana okuyorum..Hayata bakış açımı oluşturuyor kitaplar.İngilizce öğretmenliğinde okuduğum için okuduğum kitaplar ing oldu.Türkçem zayıfladı..

+500-550 filandır sanırım.Ama daha fazlada olabilir.

Türkiyede iken genelde derin örgütlerle(başta illuminati) ilgili kitap okurdum. Okumanızı tavsiye etmem çünkü herşeye karşı şüphe duymaya başlıyorsunuz, bir anda ' madem sonumuz belli neden yaşıyorum ' düşüncesine kapılıyorsunuz.

G.korede ise sınavlar ve tez yüzünden korece her türlü kitap okumaya başladım ve ne yazık ki bu dil yüzünden saçlarıma aklar düştü, 7 ayda 3 yaş yaşlandım.

Kitap okumak zevkli ama mecburiyetten okumak işkenceden daha kötü

Türkiyede iken genelde derin örgütlerle(başta illuminati) ilgili kitap okurdum. Okumanızı tavsiye etmem çünkü herşeye karşı şüphe duymaya başlıyorsunuz, bir anda ' madem sonumuz belli neden yaşıyorum ' düşüncesine kapılıyorsunuz.

G.korede ise sınavlar ve tez yüzünden korece her türlü kitap okumaya başladım ve ne yazık ki bu dil yüzünden saçlarıma aklar düştü, 7 ayda 3 yaş yaşlandım.

Kitap okumak zevkli ama mecburiyetten okumak işkenceden daha kötü

İlluminati kitaplarını ben de çok okudum:) Lise'de ciddi şeylerle ilgilenmek gerektiğini farkettim, dünyayı ilgilendiren daha ciddi ne olacaktı ki?:p:) Neyse yaş ilerledikçe biraz daha gerçek hayata dönülüyor. Ama komplo teorileri ve masonlarla ilgili kitaplar okumaya devam ediyorum tabi, sadece hobi olarak:)

İlluminati kitaplarını ben de çok okudum:) Lise'de ciddi şeylerle ilgilenmek gerektiğini farkettim, dünyayı ilgilendiren daha ciddi ne olacaktı ki?:p:) Neyse yaş ilerledikçe biraz daha gerçek hayata dönülüyor. Ama komplo teorileri ve masonlarla ilgili kitaplar okumaya devam ediyorum tabi, sadece hobi olarak:)

:ka05: Valla benim gibi böyle konulara ilgi duyan biriyle hiç karşılaşmamıştım. Hobi olarak, kendini kaptırmadan okunabilecek, ilgi duyulabilecek bir alan olarak düşünüyorum ama sadece hobi:D Hiç turgut gürsanın kitaplarını okudun mu?

Üst Alt