Karl Heinrich Marx'ın Felsefesi - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Karl Heinrich Marx'ın Felsefesi

Cevap: Karl Heinrich Marx'ın Felsefesi

dinle ne ilgisi var yahu hakkaten komunizmin

bu sistem bir ideolojiden eşitlikçiiktende ziyade gelir dağılımıyla ekonimiyle ilgili bir kavram

çağımızın sıkıntısı ne? insanların köle gibi çalıştırılması. günde 10 saat çalışan işçinin aylık 800 lira alması ve bazılarının bu işçiler üzerinden servetine servet katması, bir kısmın fakirleşirken diğer kısmın müthiş bir şekilde büyümesi. bu neden böyle? 100 üzerinden değerlendirirsek, gider 20 ise gelirin 70'lik bölümü yöneticilere, 10'luk bölümü çalışanlara kalıyor.*

böyle olmamalı mesala firma 1 milyon değil de 600 bin kar etmeli, işçiler insan gibi koşullarda çalıştırılıp 800 değil de 2500 almalı. yine 14 bin alan müdür 6 bin, banka hesabına her ay 300 bin lira indiren patron 200 binde kalmalı.*

insani koşullarda çalışıp 1800 lira alan işçilerin, deli gibi çalışıp 2000 lira değil de yine normal şekilde çalışıp 3000 lira kazanan müdürlerin olduğu bir dünyada bence hepimiz daha mutlu olurduk.

ama tabi bunlar başka bi rdaşın dediği gibi bana göre ütopyanında ötesinde bişi

Hocam haklısınız da başlık komünizm değil,Karl Marks'ın felsefesi,yani Marksizm.

Karl Marks'ın felsefesi başlık.

Marksizm'in temellerinden biri diyalektik materyalizmdir.Yani Marksist olup da Tanrı'ya inanmak gibi bir durum söz konusu olamaz. :)

Sapla samanı birbirine karıştırmanın lüzumu yok.

Bir insan teist veya deist olup da aynı zamanda diyalektik materyalist olabilir. Benim gözümde tutarsız biri olur o ayrı; ama olmayacak diye bir kural yok. Karl Marx'ın bile din/tanrı inancı konusunda nerelerde olduğu tartışmalıdır. Deist olduğunu, musevi olduğunu ve ateist olduğunu iddia edenler var. Bu konu biraz Charles Darwin'in ateist zannedilmesine benziyor.

Irk kavramına gelirsek, bilimsel olarak insanları birbirinden ayıran herhangi bir ırk kavramı yoktur zaten. Yani ırk dediğimiz şey bir Dede Korkut masalından ibarettir. Sorun şu ki; Marksizm ırkı reddetmiyor, ama ben reddediyorum :)

Proleterya eternasyonalizmi ile küreselleşmeyi birbirine karıştırmayın.

Sapla samanı birbirine karıştırmanın lüzumu yok.

Bir insan teist veya deist olup da aynı zamanda diyalektik materyalist olabilir. Benim gözümde tutarsız biri olur o ayrı; ama olmayacak diye bir kural yok. Karl Marx'ın bile din/tanrı inancı konusunda nerelerde olduğu tartışmalıdır. Deist olduğunu, musevi olduğunu ve ateist olduğunu iddia edenler var. Bu konu biraz Charles Darwin'in ateist zannedilmesine benziyor.

Irk kavramına gelirsek, bilimsel olarak insanları birbirinden ayıran herhangi bir ırk kavramı yoktur zaten. Yani ırk dediğimiz şey bir Dede Korkut masalından ibarettir. Sorun şu ki; Marksizm ırkı reddetmiyor, ama ben reddediyorum :)

Proleterya eternasyonalizmi ile küreselleşmeyi birbirine karıştırmayın.

Öncelikle materyalizm ne demek?Her şeyin maddeden,maddesel etkileşimlerden olduğunu savunan görüş.Yani materyalizme göre madde tek ve esas gerçekliktir.Diyalektik materyalizm ise diyalektik yöntemi kullanan materyalizm işte.Bu düşüncede olan birisi Tanrı'ya inanabilir mi?Tutarsızdan ziyade çelişkili olur.

Irk dediğin olgu sana göre hikaye olabilir ancak var olduğu bilinen bir gerçek.Kanıt arayacak olursan ırkların farklarına bak işte.2*2=4 ü kanıtlamak gibi bir şey bu.

Atatürk Sosyalizme karşıydı sanırım. :)

Dinde de yeri yok sanırım.

Bu sistem iyi diyoruz ama

En iyisi Osmanlı Sistemi.

Abd'nin bile örnek aldığı sistem.

Atatürk Sosyalizme karşıydı sanırım. :)

Dinde de yeri yok sanırım.

Bu sistem iyi diyoruz ama

En iyisi Osmanlı Sistemi.

Abd'nin bile örnek aldığı sistem.

Osmanlı Sistemi'nin son kullanma tarihi geçti.Osmanlı'yı sevip saygı duymak ayrı şey,Osmanlı'ya özlem duymak ayrı şey.Osmanlı'nın her şeyi çağ dışı artık.

Ben de toplumcu(sosyalist) ekonomi felsefesini benimsiyorum.Ancak milliyetçilikle tümleşik bir şekilde. :)

Öncelikle materyalizm ne demek?Her şeyin maddeden,maddesel etkileşimlerden olduğunu savunan görüş.Yani materyalizme göre madde tek ve esas gerçekliktir.Diyalektik materyalizm ise diyalektik yöntemi kullanan materyalizm işte.Bu düşüncede olan birisi Tanrı'ya inanabilir mi?Tutarsızdan ziyade çelişkili olur.

Irk dediğin olgu sana göre hikaye olabilir ancak var olduğu bilinen bir gerçek.Kanıt arayacak olursan ırkların farklarına bak işte.2*2=4 ü kanıtlamak gibi bir şey bu.

Marx diyalektik materyalizmi tarihsel olgulara uyarlayarak açıklar. Yani dediğin şey tamamen farklı, hiç alakası olmayan bir durum.

Öyle olduğunu farzetsek bile: materyalistler doğanın işleyişine dış güçlerin müdahalesinden kopararak kendi öz devinimi içinde ele alırlar. Tanrı bilimin konusu değildir, çünkü hakkında ne hipotez oluşturulabilir ne de kontrollü deney yapılabilir. Yani bu materyalizm dediğimiz şet lise kitaplarında geçen materyalist-idealist gibi bir şey değil.

Castro bir Katolik, Darwin bir Agnostik, Marx muhtemelen bir Deist. Bu adamlar materyalist değil mi yani? :)

Osmanlı Sistemi'nin son kullanma tarihi geçti.Osmanlı'yı sevip saygı duymak ayrı şey,Osmanlı'ya özlem duymak ayrı şey.Osmanlı'nın her şeyi çağ dışı artık.

Ben de toplumcu(sosyalist) ekonomi felsefesini benimsiyorum.Ancak milliyetçilikle tümleşik bir şekilde. :)

Modernize edilebilir.Fakat topraklarımız Osmanlı'nın 3'te 1 zaten.O sistem zaten uygulanmaz.

En güzel sistem, Milliyetçi "Türk"iye.

Kurdistan'ın adını ağzına alan direk müebbet hapis.

Pkk bayrağı açan direk müebbet hapis.

İstiklal mahkemeleri gibi olsun yani.Bu kadar özgürlük herkese özgürlük fazla geldi bize.

Mecliste pkk propagandası yapıyorlar, eşitlik deniyor.

Dağda sarılıyorlar , eşitlik deniyor.

Okul yakıyorlar,Otobüs yakıyorlar,Polis,asker şehit ediyorlar.

Çocukları öldürüyorlar.

Yeni bir sistem gelmeli acil olarak.

Türkler birlik olmalıyız.

Marx diyalektik materyalizmi tarihsel olgulara uyarlayarak açıklar. Yani dediğin şey tamamen farklı, hiç alakası olmayan bir durum.

Öyle olduğunu farzetsek bile: materyalistler doğanın işleyişine dış güçlerin müdahalesinden kopararak kendi öz devinimi içinde ele alırlar. Tanrı bilimin konusu değildir, çünkü hakkında ne hipotez oluşturulabilir ne de kontrollü deney yapılabilir. Yani bu materyalizm dediğimiz şet lise kitaplarında geçen materyalist-idealist gibi bir şey değil.

Castro bir Katolik, Darwin bir Agnostik, Marx muhtemelen bir Deist. Bu adamlar materyalist değil mi yani? :)

Fidel Castro ateist birisi öncelikle. :)

Darwin evet agnostik,agnostik olmak pek çelişmez,Marx'ın da dediğin gibi ne olduğunu tam bilmiyoruz.

Lise kitapları vs. değil arkadaşım materyalizmin tanımı budur.Diyalektik materyalizmin farkı,en iyi olduğunu iddia etmez.Değişmeye açıktır.

Rica ediyorum konu hakkında yorum yapmayacak olan içine etmesin. Gidin başka bir başlık açık Pkk nasıl bitirilir diye, onu orda tartışın. Tövbe tövbe, Karl Marx'ın Felsefesi başlıklı konu geldi İstiklal Mahkemelerine dadandı ya hu.

Modernize edilebilir.Fakat topraklarımız Osmanlı'nın 3'te 1 zaten.O sistem zaten uygulanmaz.

İstiklal mahkemeleri gibi olsun yani.Bu kadar özgürlük herkese özgürlük fazla geldi bize.

Çocukları öldürüyorlar.

Osmanlı milliyetçi değildi,İslamcıydı.Türkler sıradan bir halktı Osmanlı'nın yönetim anlayışında.Müslüman ve Gayrimüslim anlayışı vardı.

Dediklerin güzel de Osmanlı sistemiyle ne alakası var anlamadım?

Çocukları öldürüyorlar.

aynn kank suriyeden cihata baslıyalım diyorum sonra israilogulları[21.yzyıl bizansı bunlar] sonra ırak iiran arabistan [islam siyasi birliqi saglandı] sonra avrupa [haclılar dize getirildi] sonra rusya [komunisler bitirildi][karedeniz ic golu haline geldi] sonra afrika [mazlumlara aş verildi] amerika feth edildi [zina kubar ve bilimum günahın ve potansiyel gunahın önüne geçildi] güney amerika alındı [ iyi futbolcular galatasaraya gonderildi] sonra avusturalya ve asya alındı [dunya turk ve musluman oldu ]

Benim sana anlatamadığım şey, Marx bir paleontolog değil. Adam bir sosyolog ve bu yöntemini tarihsel alana uyarlıyor. Şimdi bana tanrının tarihin neresinde yer aldığını tam olarak söyleyecek misin? :)

Materyalizm tartışmasını Marx üzerinden yürütmek saçma, çünkü Marx işin o boyutuyla çok daha az ilgileniyor.

Ayrıca görünüş farklılıkları falan ırkla hiç ilgili değildir, adaptasyonlarla ve kalıtsal varyasyonlarla ilgilidir. Irk kavramını iyice abartmış olan sosyal-darwinistlere göre de Avrupai ırklar en üstün ırktır. (kendi görüşleri içinde oldukça tutarlı) Çünkü medeniyetin bir ilerleme olduğu yanılsaması içindedir. Bence Türklerin yapması gereken en son şey ırkçılık çünkü yırtınsak da Japonlardan daha üstün olduğumuzu hiçbir bilimsel veriyle ortaya koyamayız.

Milliyetçilik bizimki gibi 3. dünya ülkelerine ihraç edilen bir sabotaj ideolojisidir.

Benim sana anlatamadığım şey, Marx bir paleontolog değil. Adam bir sosyolog ve bu yöntemini tarihsel alana uyarlıyor. Şimdi bana tanrının tarihin neresinde yer aldığını tam olarak söyleyecek misin? :)

Materyalizm tartışmasını Marx üzerinden yürütmek saçma, çünkü Marx işin o boyutuyla çok daha az ilgileniyor.

Ayrıca görünüş farklılıkları falan ırkla hiç ilgili değildir, adaptasyonlarla ve kalıtsal varyasyonlarla ilgilidir. Irk kavramını iyice abartmış olan sosyal-darwinistlere göre de Avrupai ırklar en üstün ırktır. (kendi görüşleri içinde oldukça tutarlı) Çünkü medeniyetin bir ilerleme olduğu yanılsaması içindedir. Bence Türklerin yapması gereken en son şey ırkçılık çünkü yırtınsak da Japonlardan daha üstün olduğumuzu hiçbir bilimsel veriyle ortaya koyamayız.

Milliyetçilik bizimki gibi 3. dünya ülkelerine ihraç edilen bir sabotaj ideolojisidir.

Tanım bu bilader,yani sen tek gerçeklik madde deyip de Tanrı'ya inanamazsın.Adama ne olduğun belli değil derler.

Siyasetle bilim farklı alanlar.Bilime kalsa siyaset denen olguyu kaldırıp atmamız gerekir.

Ayrıca milliyetçilik mi 3.dünya ülkelerine ihraç edilen bir ideoloji yoksa enternasyonalizm,liberalizm,komünizm gibi ideolojiler mi?

Bizi bin yıllardır sabote eden şey milliyetçilik değil tam tersine hümanizm ve enternasyonalizm zehiridir.

türklerin enternasyonalizmi telefonda bilgisayarda ayfon 5 de falan enterneyiz biz

Tanım bu bilader,yani sen tek gerçeklik madde deyip de Tanrı'ya inanamazsın.Adama ne olduğun belli değil derler.

Siyasetle bilim farklı alanlar.Bilime kalsa siyaset denen olguyu kaldırıp atmamız gerekir.

Ayrıca milliyetçilik mi 3.dünya ülkelerine ihraç edilen bir ideoloji yoksa enternasyonalizm,liberalizm,komünizm gibi ideolojiler mi?

Bizi bin yıllardır sabote eden şey milliyetçilik değil tam tersine hümanizm ve enternasyonalizm zehiridir.

Yahu ben zaten inanmıyorum. Ben zaten bunu tutarsız, daha doğrusu korkakça bir şey olarak görüyorum; ama tanrı inancını gelip bilimin içine sokmadığın takdirde istediğin şeye inanabilir insan. İsterse hindu olsun, bunu bilimsel tez olarak üretmeye çalışmadığı sürece materyalizm ile çelişen herhangi bir durum yok.

Birader enternasyonalizmin fikri geçmişi bin yılı bulmadı ki daha, sana nasıl bin yıllardır pompalanıyor bu zehir :D

Üst Alt