Kitap Okuma Hedefleri | Kitap Tavsiyeleri - Sayfa 23 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
James joyce ulyssesi okumayi göze alan var mi?ekside zor kitap,anlasilmiyo falan denmis. @Osman SEDEN kardo sen okudun mu

Sergen bunu İngilizler bile anlamıyormuş
Hatta İngiliz dil profları bile :))
Türkiye’de İngiliz dil edebiyat bölümünde bir kısım okutuyorlarmış bunu, biraz İngiliz edebiyatının derinliğini göstermek biraz da kastırmak için sanırım
Eşime sordum, birşey anlamayı beklemeden orjinalini okuman gerekir diyor

Çünkü hem bir dahi tarafından kendine has bir dille, çok ağır ve bir kısmı artık kullanılmayan bir ingiliz edebiyatıyla ve birçok farklı kültürden bilinçaltı öğelerle yazılmış, hem de tüm bunlar bilinçaltı göndermeler ve sembolleri anlatmak için kullanılmış olduğundan, eğer çeviriyi okursan, çeviriyi yapanın o sembolden veya göndermeden ne anladığını, yani yorumunu okumuş olursun diyor eşim

Örneğin bizim kültürde “çiyan gibi birisi” dersen kötü zarar veren biri aklına gelir ama başka bir kültürdeki çok bilinmeyen bir masalda diyelim ki bu sıfat “çok yediği halde güzelliği hiç bozulmayan birini” anlatıyor

Şimdi James abi diyor ki “Diana çiyan gibiydi” (tabi bunu da direk böyle söylemeyip bir çağrısımla anlatıyor)
Sonra başka bir yerde “o kadar iyi bir kalbi vardı ki bu yüzünün güzelliğine yansıyordu” diyor (ama bunu da 3. kültürden bir sembolle ağır bir edebiyat ve ingilizceyle anlatıyor)

Şimdi bu kompleksiteyi 10’la çarparsan James Joyce böyle birşeymiş benim anladığım

Ben de merak etmedim değil valla ama sanırım emekliliği bekliycem okumak için

Sergen bunu İngilizler bile anlamıyormuş
Hatta İngiliz dil profları bile :))
Türkiye’de İngiliz dil edebiyat bölümünde bir kısım okutuyorlarmış bunu, biraz İngiliz edebiyatının derinliğini göstermek biraz da kastırmak için sanırım
Eşime sordum, birşey anlamayı beklemeden orjinalini okuman gerekir diyor

Çünkü hem bir dahi tarafından kendine has bir dille, çok ağır ve bir kısmı artık kullanılmayan bir ingiliz edebiyatıyla ve birçok farklı kültürden bilinçaltı öğelerle yazılmış, hem de tüm bunlar bilinçaltı göndermeler ve sembolleri anlatmak için kullanılmış olduğundan, eğer çeviriyi okursan, çeviriyi yapanın o sembolden veya göndermeden ne anladığını, yani yorumunu okumuş olursun diyor eşim

Örneğin bizim kültürde “çiyan gibi birisi” dersen kötü zarar veren biri aklına gelir ama başka bir kültürdeki çok bilinmeyen bir masalda diyelim ki bu sıfat “çok yediği halde güzelliği hiç bozulmayan birini” anlatıyor

Şimdi James abi diyor ki “Diana çiyan gibiydi” (tabi bunu da direk böyle söylemeyip bir çağrısımla anlatıyor)
Sonra başka bir yerde “o kadar iyi bir kalbi vardı ki bu yüzünün güzelliğine yansıyordu” diyor (ama bunu da 3. kültürden bir sembolle ağır bir edebiyat ve ingilizceyle anlatıyor)

Şimdi bu kompleksiteyi 10’la çarparsan James Joyce böyle birşeymiş benim anladığım

Ben de merak etmedim değil valla ama sanırım emekliliği bekliycem okumak için
Biraz ara vermistim kitap okumaya ama sen simdi boyle anlatınca birden cazibeli geldi kitap,okuyacağım inşallah

Merhaba arkadaşlar Türkiye’den Amerika’ya en kolay ve ucuz nasıl kitap temin edebilirim

Almak istediğim kitaplar Türkçe en az 15-20 tane alacağım.
Yurtdışında yaşayan arkadaşlar yahut Amerika’daki arkadaşların daha önce böyle bir deneyimi oldu mu?

Merhaba arkadaşlar Türkiye’den Amerika’ya en kolay ve ucuz nasıl kitap temin edebilirim

Almak istediğim kitaplar Türkçe en az 15-20 tane alacağım.
Yurtdışında yaşayan arkadaşlar yahut Amerika’daki arkadaşların daha önce böyle bir deneyimi oldu mu?
Amazon Türkiye olabilir belki renktaş? D&R’da yurtdışına gönderiyordu ama nasıldır bilmiyorum.

Hiç okumayanlar ya da çabuk sıkılanlar için sürükleyici kitap önerilerim
Vladamir Bartol- Alamut Kalesi
John Verdon- Aklından Bir Sayı Tut
Bu iki kitabı toplam 800-900 sayfadır bir haftada falan okudum.
Çoğumuzun bildiği George Orwell in iki kitabı Hayvan Çiftliği ve 1984 okursanız şu an yaşadığımız hayatı okumuş gibi olursunuz.
Türk yazarlardan ise Sabahattin Ali'nin birçok kitabını okudum ve hepsini de sevdim.

Unutkan Ayna | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

@Keramettin TANRIVERDİ
okudun mu reis?

5'i İngilizce olmak suretiyle 30 kitap bitirmeyi hedefliyorum. 2. Dünya Harbi'ne dair o kadar isim,tarih vs. bilgi var ki sağlamlaştırmak için farklı kaynaklar ve tekrar okumalar yapmak gerekiyor. Geçen sene odaklanmaya karar verdiğim milli mücadele ve genç cumhuriyet dönemi ile ilgili de öneri yapabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.
Şununla başladık ;

Kitap_2021121614340896097310.jpg

Üst Alt