Covid-19 - Koronavirüs Haberleri | Eris Varyantı Türkiye'de - Sayfa 203 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Bizim Uber zekalı milletimiz asi olmaya gitmiyor ya randevu almıyor ya randevuya gitmiyor komşuların söylediklerini dinleyen milyonlar var

O zaman aşı uygulanacak grup sırasını genişletsinler. Alt yaşlarıda aktif etsinler madem elde yeterli aşı varsa. (Var ki 150 bin tane libyaya falan gönderebiliyoruz) 40 lı yaşlara kadar açsınlar o zaman günde 1 milyon kişi sıra alıyor mu almıyor mu görelim.

Pfizer firmasının kendi çalışmasından...

Aşının yan etkileri. Doz ve yaş aralıklarına göre görülme oranları...
55 yaş üstünde sistemik ve lokal yan etkiler 16-55 yaş aralığına göre daha az görülmüş
En sık lokal yan etki omuz bölgesinde ağrı
En sık sistemik yan etkiler halsizlik, baş ağrısı, titreme, kas ağrısı. Tabi ateş eşliğinde
Ciddi yan etki var mı derseniz gerçekten çok çok nadir olarak bazı hastalarda aritmi, lenfadenopati, sağ bacakta parestezi gibi ciddi bulgular olmuş. Hatırlarsanız yüz felci geçiren de vardı. Ama çalışılan 44 bin kişilik sayıya bakınca bu ciddi yan etkiler çok çok az kişide görünüyor gerçekten.

NEJMoa2034577_f2.jpg

Yapılan çalışmada plasebo ve Biontech ile aşılananlarda pozitif vaka farkını aşağıdaki sağdaki grafik ve altındaki sayılarda görebiliriz.
Bu arada makalenin tamamını okudum.
%95 aşı etkinliği aynı zamanda Hipertansiyon gibi kronik rahatsızlığı olanlarda da gösterilmiş.
44 bin kişiyle yapılan bu çalışmada ; çalışma boyunca 5-6 civarında kişi ölmüş. Ölüm sebepleri ateroskleroz, akut Mİ , aritmi gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Ama bunlar aşının yan etkisi olarak geçmiyor. Çünkü ölüm sebebinde bunlar belirtilirken bu kişilerde Covid-19 enf. dair bir kanıta rastlanmamış.
Büyük ihtimal altta yatan başka hastalıkları olduğu için vefat etmişler. Ama bu çalışma sırasında öldükleri için raporlara ölüm olarak geçiyor işte.

NEJMoa2034577_f4.jpg

Bu aşı bence gayet güvenebileceğiniz bir aşı. Veriler ve etkili olduğu grupların genişliği (kronik hastalar ve bazı mutasyonlar da dahil ) bunu çok net ortaya koyuyor.

Aşı değil ilaç çözer bu işi. Ne bekliyordunuz aşı olacaksınız 5 yıl yetecek mi

6 ayda bir tekrarlanması lazım ortalama, biz daha 6 ayda herkesi aşılamayı beceremeyeceğiz.

Asi çıktığından beri aynı şeyi diyorum biz halkın yarısını asilayana kadar ilk aşı olanlarin koruyuculugu bitecek ..Tek umut virüsün bizler için olumlu bir mutasyona uğraması

Asi çıktığından beri aynı şeyi diyorum biz halkın yarısını asilayana kadar ilk aşı olanlarin koruyuculugu bitecek ..Tek umut virüsün bizler için olumlu bir mutasyona uğraması
1 yıl önceki postlarda yazmıştım benim de beklentim oydu ama bu şerefsiz öldürmeye oynuyor, gittikçe güçleniyor. Adam olan zayıflar; üzerinde yaşadığı vücuda adapte olur, bu yapışıp bırakmıyor.

Bu kuluçka süreleriyle nsıl bitecek kestiremiyorum artık.

Aşı değil ilaç çözer bu işi. Ne bekliyordunuz aşı olacaksınız 5 yıl yetecek mi

6 ayda bir tekrarlanması lazım ortalama, biz daha 6 ayda herkesi aşılamayı beceremeyeceğiz.
Aşı ile kökü kazınan çok hastalık var ama üstat
Misal çocuk felci artık ülkemizde çok nadir bir hastalık haline geldi aşı sayesinde
Kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklar da keza eskisine nazaran çok çok az

Uzun etkili immünizasyon sağlayan bir aşı bu süreçte umuyorum ki bulunacaktır. Ama şu 2-3 yıllık süreçte hiç değilse 2 doza ek olarak bir 2 doz daha yaptırın demiş adam.

İlaçlar üzerinde de çalışma yapılmalı tabi ki. Şimdiye kadar elde mevcut olan ve esasen farklı hastalıklarda kullanılan ilaçlar ( misal sıtma, kistik fibrozis , antiviral ilaçları vs vs ) kullanıldı daha çok.
Ama dediğin gibi bu hastalık özelinde yeni bir ilaç üretimi de sürece olumlu katkısı olacaktır.

Aşı ile kökü kazınan çok hastalık var ama üstat
Misal çocuk felci artık ülkemizde çok nadir bir hastalık haline geldi aşı sayesinde
Kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklar da keza eskisine nazaran çok çok az

Uzun etkili immünizasyon sağlayan bir aşı bu süreçte umuyorum ki bulunacaktır. Ama şu 2-3 yıllık süreçte hiç değilse 2 doza ek olarak bir 2 doz daha yaptırın demiş adam.

İlaçlar üzerinde de çalışma yapılmalı tabi ki. Şimdiye kadar elde mevcut olan ve esasen farklı hastalıklarda kullanılan ilaçlar ( misal sıtma, kistik fibrozis , antiviral ilaçları vs vs ) kullanıldı daha çok.
Ama dediğin gibi bu hastalık özelinde yeni bir ilaç üretimi de sürece olumlu katkısı olacaktır.
Eğer o seviye etkili bir aşı bulunursa ok ki onun için de 3-5 yıl gerektiği söylenmişti. Sen daha iyi bilirsin tabii ama çocuk felciyle sürekli mutasyona uğrayan bir virüsü kıyaslayabilir miyiz aynı açıdan?

İlaç konusu efektif çözüm demek. Yan etkisiz bir burun spreyi bulunduğunu düşünsene, semptomları yok etse ciddi katkı sağlar tedavi sürecine. Sonuçta grip de aslında ağır bir virüs ama semptom gidericilerle kolay geçirilebiliyor.

Eğer o seviye etkili bir aşı bulunursa ok ki onun için de 3-5 yıl gerektiği söylenmişti. Sen daha iyi bilirsin tabii ama çocuk felciyle sürekli mutasyona uğrayan bir virüsü kıyaslayabilir miyiz aynı açıdan?

İlaç konusu efektif çözüm demek. Yan etkisiz bir burun spreyi bulunduğunu düşünsene, semptomları yok etse ciddi katkı sağlar tedavi sürecine. Sonuçta grip de aslında ağır bir virüs ama semptom gidericilerle kolay geçirilebiliyor.

Kesinlikle çok doğru bence de
Ciddi semptomlularda ventilasyon için doğru zaman seçimi , ne kadar oksijen verileceği bile önemli detaylar
Esasen Covid ile ilgili tüm bilinmeyenleri açığa çıkarmak ve o bilinmeyen semptomlara yönelik ilaç geliştirmek bu 2-3 yıllık süreçte yapılamayacak şey değil gerçekten.
Damarlarda, kalpte bile etkileri var mesela çoğu hastada. Bugüne kadar akciğer etkisi üzerinde duruldu doğal olarak. Ama immün sistemin virüse tepkisi , kardiyovasküler sisteme , hatta gastrointestinal sisteme veya diğer sistemlere yaptığı etkiler bu süreçte artık netlik kazanmalı ki etkin ilaç seçimleri yapılabilsin
Mesela bazı kişilerde sitokin fırtınası diye bir olay oluyor ki akciğer harap hale geliyor. Bu olayları da inşallah bilim insanlarımız açığa kavuşturur.

Devamlı mutasyon olması dediğin gibi aşı uygulanmasında eli zayıflatan bir unsur üstat. Bu mutasyonların bir sonu gelir mi o da bilinmez elbet ama şu an için bazı mutasyonlara etkisi olan aşıları olup hiç değilse bir yıl beklemek en doğru olanı gibi

Hakkımızda hayırlısı. Min. 2-3 yıl bu şekilde devam edecek gibiyiz şimdilik

Burun sprayi ile aşı olunabilecek bir duzeye ilerliyoruz. Boyle calismalar mevcut bildigim kadariyla Israil de mesela. Eger bunu başarabilirlerse aşı olan kişi sayısı epeyi artacaktir. Sırf iğne olduğu için cok tırsan var. Aşı olanlarin sayısı derhal artmali. Cok yavaş ilerliyoruz dünyada

Üst Alt