Mehmed Bir Cihan Fatihi | Kanal D - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mehmed Bir Cihan Fatihi | Kanal D

savaş sahnesini izleyince kendimi Spartacus izliyormuş gibi hissettim.

hani böyle hayali bir karakter çıkarsalar böyle sahneler çekseler anlarım da sırf şöyle sahneler çekiyoruz biz demek için gladyatöre çevirmişler koskoca padişahı

Bu ne lan, Akşemsettin rolünü verseler sırıtmayacak adama, 21 yaşındaki Fatih karakterini vermişler :D

2011 de 40 yaşındayken halit ergenç hem genç Kanuni Sultan Süleyman'ı hemde yaşlı Kanuni Sultan Süleyman'ı hakkıyla oynadı hocam , bu tarz projelerde ve artık teknoloji ile oyuncunun yaşından çok performansı daha değerli

Merakla bekliyorum. İsimler çok iyi. Ülkemizde 4-5 sene önceye kadar tarihi dizi eksikliği vardı ama şimdi dizilerin yarısı tarihi,askeri dizi oldu.

Muhteşem Yüzyıl iyi kapı açtı bu konuda.

2011 de 40 yaşındayken halit ergenç hem genç Kanuni Sultan Süleyman'ı hemde yaşlı Kanuni Sultan Süleyman'ı hakkıyla oynadı hocam , bu tarz projelerde ve artık teknoloji ile oyuncunun yaşından çok performansı daha değerli

Halit Ergenç'e katılıyorum lakin Kanuni 25 yaşında tahta çıktı, zaman içinde gayet iyi yaşlandırdılar. Fatih ise 19 yaşında tahta çıktı, açıkçası fragmanlardan görüldüğü kadarıyla pek 19 yaşındaymış hissi vermiyor. Güray'ın dediği gibi İsmail Hacıoğlu gerçeğe çok daha yakın olurdu, Fatih iri yarı birisi değildi zira. Gerçi bunlara çok takılmamak lazım, öyle bakacak olursak Halit Ergenç ile Kanuni arasında tip olarak zerre benzerlik yok.

Merakla bekliyorum. İsimler çok iyi. Ülkemizde 4-5 sene önceye kadar tarihi dizi eksikliği vardı ama şimdi dizilerin yarısı tarihi,askeri dizi oldu.

Muhteşem Yüzyıl iyi kapı açtı bu konuda.

Tarih çok hassas bir konu doğru bir şekilde incelenmesi araştırılması gereken bir alan. Tarihi diziler ise bu incelikten çok çok uzak. Özellikle Payitaht ve Diriliş benzeri trt yapımları rezalet. Büyük zarar veriyorlar hatta. Ciddi ciddi diziden tarih öğrendiğini sanan kalabalık bir kitle var çünkü. Fatih gibi çok önemli bir tarihsel figürün de doğru şekilde aktarılabileceğini sanmıyorum.

Tarihe sadık kalınmasını geçtim senaryolar berbat. Hadi izleyen sıkılmasın diye belli başlı tarihsel etkenleri göz ardı etse anlarım da salak saçma olaylar mantık hataları gırla gidiyor. Her bölümün 2,5 saat olması ayrı bir olumsuz etken.

Kısaca tarihi diziyi böyle yapacaklarına hiç yapmamalarını tercih ederim. Fatih dizisinden de hiç umutlu değilim..

Tarih çok hassas bir konu doğru bir şekilde incelenmesi araştırılması gereken bir alan. Tarihi diziler ise bu incelikten çok çok uzak. Özellikle Payitaht ve Diriliş benzeri trt yapımları rezalet. Büyük zarar veriyorlar hatta. Ciddi ciddi diziden tarih öğrendiğini sanan kalabalık bir kitle var çünkü. Fatih gibi çok önemli bir tarihsel figürün de doğru şekilde aktarılabileceğini sanmıyorum.

Tarihe sadık kalınmasını geçtim senaryolar berbat. Hadi izleyen sıkılmasın diye belli başlı şeyleri göz ardı etse anlarım da salak saçma olaylar mantık hataları gırla gidiyor. Her bölümün 2,5 saat olması ayrı bir olumsuz etken.

Kısaca tarihi diziyi böyle yapacaklarına hiç yapmamalarını tercih ederim. Fatih dizisinden de hiç umutlu değilim..

İzlenen şeyin dizi olduğunu bilmek lazım tabi, ne yazık ki önemli bir kitle belgesel muamelesi çekiyor dizilere. Gerçi bu durum sadece biz de değil genel olarak dünya sinemasında sıkıntı... Mesela 300 filmi (hem 1 hem 2) gerçek tarih ile uzaktan yakından alakası yok, felaket çarpıtmalar var. Köle tüccarlarını özgürlük savaşçısı yapıp çıkmışlar (spartalılar) sonra ha keza spartacus dizisi; felaket çarpıtmalar var yaz yaz bitmez roman olur.

Çandarlı Halil Paşa rolü için Çetin Tekindor ismi muazzam bir seçim olmuş. Aynı şeyi Fatih rolü için söylemek zor. Orta yaşlılık dönemi için olabilirmiş ama gençliğini de Kenan'ın oynaması biraz saçma ve inandırıcılıktan uzak olmuş.

Bir de proje ilk ilan edildiğinde Metin Akpınar ismi de kadroya dahildi sanırım sonra olmamış galiba büyük kayıp. Keşke olabilseydi. Büyük renk ve kalite katardı.

Tarihe sadık kalınmasını geçtim senaryolar berbat. Hadi izleyen sıkılmasın diye belli başlı tarihsel etkenleri göz ardı etse anlarım da salak saçma olaylar mantık hataları gırla gidiyor. Her bölümün 2,5 saat olması ayrı bir olumsuz etken.

her bölümü en az 120 dakikalık olan ve yine en az 3-4 sezon çekilecek olan dizide absürt şeyler yapmaları normal.

Ülkemizde kitap okuyan sayısı az olduğundan bu tip şeyler çok önemli. Siyasetçiler de bunu biraz propaganda gibi kullanıyor.

İnsanlar da "yıllardır bizi kandırdılar,işte gerçek tarihimiz" diye gaza gelerek izliyor. 6-7 sene evvel Fetih 1453 filmi vardı,o kadar reklamı yapıldı,rekor bütçe ayrıldı ama fos çıkmıştı.

Umarım 1 sezon olur ama güzel ve doğru şekilde aktarılır.

İzlenen şeyin dizi olduğunu bilmek lazım tabi, ne yazık ki önemli bir kitle belgesel muamelesi çekiyor dizilere. Gerçi bu durum sadece biz de değil genel olarak dünya sinemasında sıkıntı... Mesela 300 filmi (hem 1 hem 2) gerçek tarih ile uzaktan yakından alakası yok, felaket çarpıtmalar var. Köle tüccarlarını özgürlük savaşçısı yapıp çıkmışlar (spartalılar) sonra ha keza spartacus dizisi; felaket çarpıtmalar var yaz yaz bitmez roman olur.

Sadece dizi diye izlense problem yok zaten abi dediğin gibi dünya çapında tutmuş birçok dizi ve film tarihi gerçeklikleri hiçe sayıyor neredeyse ama eğlence gözüyle bakıp izliyoruz doğal olarak. Verdiğin örneklere Braveheart'ı da ben eklemiş olayım daha çok örnek var zaten de.

Ama ülkemizde hakikaten belgesel gibi izleyen tipler çok fazla gibi geliyor bana, bu da ben sadece dizi gözüyle baksam da kitlesel etkisinden rahatsız olmama sebep oluyor.

Son düzenleme:
her bölümü en az 120 dakikalık olan ve yine en az 3-4 sezon çekilecek olan dizide absürt şeyler yapmaları normal.

Ülkemizde kitap okuyan sayısı az olduğundan bu tip şeyler çok önemli. Siyasetçiler de bunu biraz propaganda gibi kullanıyor.

İnsanlar da "yıllardır bizi kandırdılar,işte gerçek tarihimiz" diye gaza gelerek izliyor. 6-7 sene evvel Fetih 1453 filmi vardı,o kadar reklamı yapıldı,rekor bütçe ayrıldı ama fos çıkmıştı.

Umarım 1 sezon olur ama güzel ve doğru şekilde aktarılır.

Boldladığım cümle tam olarak demek istediğimi açıklıyor. İnşallah Fatih dizisi dediğin gibi olur çok sevinirim kadro da sağlam bakalım..

Son düzenleme:
Halit Ergenç'e katılıyorum lakin Kanuni 25 yaşında tahta çıktı, zaman içinde gayet iyi yaşlandırdılar. Fatih ise 19 yaşında tahta çıktı, açıkçası fragmanlardan görüldüğü kadarıyla pek 19 yaşındaymış hissi vermiyor. Güray'ın dediği gibi İsmail Hacıoğlu gerçeğe çok daha yakın olurdu, Fatih iri yarı birisi değildi zira. Gerçi bunlara çok takılmamak lazım, öyle bakacak olursak Halit Ergenç ile Kanuni arasında tip olarak zerre benzerlik yok.

orası öyle ama yedirirler bir şekilde , görünüşte sıkıntı yaşasak da dizi ilerledikçe hissetmeyiz diye düşünüyorum.

Fatih Sultan Mehmet ile Kenan İmirzalıoğlu'nun tek benzerliği sanırım burun büyüklüğü, gerçi FSM'nin burnu çengelli denilen şekilde tasvir edilir, aktörün burnu öyle de değil.

Hiçbir benzerlik yok. Tıpkı Sherlock Holmes'i RDJ'nin oynaması gibi.

Alakası yok.

Başlıyorsan başla artık sanki bana orjinal ben-hur çekiyorlar...Yok savaş sahneleri çok gerçekçi olmalıymış...Hayırdır mel gibson ile mi çalıyorsun? Hayır mel gibson gelse belini çeviremeyen kenanı figüran yapmaz rol kesiyor diye...Öncelikle fatih zayıftı...Fatihi ilk büyük bütçeli filmde oynayan adam orjinal hayatta en çok fatih sultan mehmete benzeyen tiyatorocu olarak bilinen Devrim Evin o da gitti kanca diye burnundan estetik oldu sonra birkaç senenin ardından fetih 1453'te estetikki hokka pürüzsüz burnu ile fatihi oynadı...Ancak Türkiye'de olur...sokarım yapacağınız işe...

kenan imirzalıoğlu bu tür rollerin hakkını layıkıyla verirdi zaten . ayva tüylü yeni yetmelerden sonra bayağı oturaklı durmuş .

Osmanlı’da şehzadelerin sakallı olmaması lazım ki sakal&bıyık taht sevdasına yoruluyor diye okumuştum
19 yaşındaki Fatih’i Kenan’ın oynaması abes olmuş biraz.

Genel olarak beğendim

Üst Alt