Mustafa Sarp, Ayhan Sorunsalı - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mustafa Sarp, Ayhan Sorunsalı

Cevap: Mustafa Sarp, Ayhan Sorunsalı

galatasarayda enaz 10 adamın gitmesi lazım seneye aykut gökhan çaglar ınsua mustafa ayhan mehmett barış aydın cana

Bu nedenle Ayhan ile Mustafa 2-3 futbolcunun yerine koşmak zorunda kaldı.

Frank Rijkaard..

Yapma be hocam, yapma!

Aslinda bunlara bide Ali Turan´i eklememiz gerekir. Evet belki stoperde cok daha faydali olur ama Ali Turan´in o bölgede oynamasini gercekten anlamiyorum. Rijkaard bana 2 saat boyunca neden onu tercih ettigini anlatsa yine de anlamayacagim. Diyelim ki Sabri´yi Milli maclar yüzünden korumak istedi, neden Serkan Kurtulus´u tercih etmez bu adam anlamiyorum.

Gelelim Ayhan'a ... Açıkça söylüyorum. Her maçta çok ağır küfürler ediyorum. Yalancı pres yapmasından, önündeki adama pas atamamasından, sürekli geriye dönmesinden, yan paslarından, stoperlerin arasına girmesinden BIKTIM. her maç izlemek istemiyorum bu adamı. Yazık şu taraftara! Yemin ederim yazık.DEfansif anlamda çok çok çok çok çok kötü. Press sıfır. Press dediğiniz de adama pas attırmayacaksın. Ayhan sadece adamın arkasına anlamsız şekilde yapışıyor. Maçlarda çok sinirlenirim açıkcası, ama son düdük çaldığı anda, herşey biter diye bakarım. Ama Ayhan'a sinirim bitmedi. Kusacağım çok şey var ama bana yakışmaz.

Yaşı itibariyle gençlerin karşında ikili mücadelede bazen zayıf kalıyor olabilir ama bu eleştirilere katılmıyorum. 2 stoperin önünde oynuyor Ayhan. Yan pas yapmasından doğal ne var Ayhan 'ın. Cana oynasa ara pasları mı atacak? Aslında Ayhan 2. yarıda daha çok risk alıp öne çıktı ve takımı da öne taşımış oldu. Önündeki adamlardan Misi yeni geldi o yüzden etkisizdi. Sarp Misi 'yle yanyana oynuyor zaten ona da atılmaz. Kanatlardan bindiren bir tek Insua vardı. Takımın en çok koşan adamıydı Ayhan.

Ama yaşı nedeniyle kaç maç böyle gider bilmiyorum ama son 4-5 maçta takımın en iyisi.

Bence de sorun Ayhanda ya da Mustafada değil. Problem oynamaya çalıştığımız şey ile ilgili. "Şey" diyorum çünkü oynamaya çalıştığımız bir sistem falan değil. Baros, Elano, Misimovic ve Kewell' lı bir forvet hattı ile oynarken orta sahayı Mustafa ve Ayhan ile tutamazsın. Mustafa ve Ayhanı geçtim, hani transfer döneminde çok istediğimiz Kallström, Makoun, Gökhan İnler, Nuri Şahin gelse onlar ile bile tutamazsın. Forvet hattından herhangi bir baskı görmeden çıkan rakip savunma ve orta saha direk göbekten Mustafa ve Ayhan ile burun buruna geliyor. Bu sebeple arkada boşluk bırakmak istemeyen Mustafa ve Ayhan stoperlerimize yaklaşıyorlar, bu da forvet ile savunma hattının arasının açılmasına sebep oluyor. Üstüne üstlük içeriye gömüldüğümüz için rakip takım çok kolaylıkla baskı kuruyor. Bunun sonucunda da gol yiyiyoruz.

Bence de sorun Ayhanda ya da Mustafada değil. Problem oynamaya çalıştığımız şey ile ilgili. "Şey" diyorum çünkü oynamaya çalıştığımız bir sistem falan değil. Baros, Elano, Misimovic ve Kewell' lı bir forvet hattı ile oynarken orta sahayı Mustafa ve Ayhan ile tutamazsın. Mustafa ve Ayhanı geçtim, hani transfer döneminde çok istediğimiz Kallström, Makoun, Gökhan İnler, Nuri Şahin gelse onlar ile bile tutamazsın. Forvet hattından herhangi bir baskı görmeden çıkan rakip savunma ve orta saha direk göbekten Mustafa ve Ayhan ile burun buruna geliyor. Bu sebeple arkada boşluk bırakmak istemeyen Mustafa ve Ayhan stoperlerimize yaklaşıyorlar, bu da forvet ile savunma hattının arasının açılmasına sebep oluyor. Üstüne üstlük içeriye gömüldüğümüz için rakip takım çok kolaylıkla baskı kuruyor. Bunun sonucunda da gol yiyiyoruz.

Evet bu yoruma kesinlikle katılıyorum. 11 kişi hiç etliye sütlüye karışmadan 40 metreye kadar yaklaştırıyoruz adamları. Çok rahat geliyorlar. İlk yarı kim Antep kim Galatasaray belli değildi. 2. yarı başlarda biraz daha öne çıktık, önde bastık -özellikle beklerin de önde basmasıyla ve göbeğe yakın oynamasıyla- o da 20-25 dk falan sürdü. Sonra kondisyon kalmadı takımda. Ama çok rahat geliyor rakipler üzerimize ve buna izin veriyoruz.

Bunun sebebi defans çizgisi ..https://www.gscimbom.com/forum/meti...5-defans-cizgisi-neden-bu-kadar-geride-_.html

Sorun sadece bu iki oyuncuda değil, Rijkaard takımı hala 4-3-3 oynatmaya çalışıyor. Kewell ve Elano(Pino) forvet oynuyor, Misimovic'in de defansif yanı eksik olduğundan ortasahanın tüm yükü bu iki oyuncuya kalıyor. Eğer adam gibi bir 4-2-3-1 oynasak kanat oyuncular top rakipteyken içeri sıkıp, sonra dışarıya açılmaları gerekir. Bizim takımda kanat oyuncuların içeri girmesi diye birşey sözkonusu değil. Defans geride olunca bu çok daha net belli oluyor, ortasahada sadece iki oyuncu olduğundan koca bir boşluk göze çarpıyor, Rijkaard'ın bunu görmemesi için kör olması lazım.

Bu konuya açan arkadaşın söylediklerine gelince; Tabiki Ayhan ve Mustafa Sarp'ın Galatasaray'da oynaması mümkün değil. Ama maçı önyargılı ile izlemiş olabilirsiniz. Yazıldığı gibi bu maçta Mustafa Sarp AMC oynadı ve defansif yönü sıfır demek ben maçı başka bir yerimle izledim demektir. Bir yerden özet temin ederseniz Mustafa Sarp ceza sahası içinde kestiği en az 3 atağı görebilirsiniz. Bu maçta defansif açıdan iyi oynadı. Bizim sorunumuz Rijkaard'ın Misimovicle 4-3-3 oynamaya çalışmasıdır.

Takımda pas alışverişi denen bişey yok, yardımlaşma denen birşey yok. Bu maçı bir geçiş maçı olarak düşünmek istiyorum. Eğer önümüzdeki iki-üç maç daha bu şekilde kontrollü, 1-0'a yatan bir takım izlersek Rijkaard'la en kısa zamanda yolları ayırmak gerekir.

Üst Alt