ÖSYS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Sayfa 11 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

ÖSYS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Cevap: ÖSYS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

İngilizcesiz olmaz artık, hele ilerde özel sektör ihtimali olabilir düşünüyorsan

Adam Osmanlıca bileni mi alsın, Osmanlıca + İngilizce bileni mi?

Bence ikincisi abi. Eğer eğitim dili %100 İngilizce anlam teşkil etmeseydi, Ne Boğaziçi Ne Odtü Ne fatih,Ne koç tam burslu eğitimini İngilizceye çevirmezdi bence.

Hatice, ODTU'de okumak ayrıcalıktır. Gayet güzeldir. Ankara DTC İngilizce değil diyerek bir seçim yapmak yanlış diyorum. Okula girin Fransızca da öğrenirsiniz. Dersler var. Gidip başvurursun. Ben bir süre İspanyolca almıştım mesela. Sonra derslerimin ağırlığından dolayı bırakmak durumunda kaldım. Ancak bu bir seçim değildir. Devlete girer Tarihçiler genelde. Özel sektörde de yapacağınız öğretmenlik olur.

Haa "+" sı şu olur. Mesela, Ankara TED Kolejinde Tarih öğretmeni olmak için başvurursun. Orada İngilizce bilmek "must" dır. O noktada bir adım önde olursun. Ancak bu tip kolejlerde "yeni mezun" almıyor bilgin olsun. İngilizce bilmeyeni dövüyorlar artık:)

Hatice, ODTU'de okumak ayrıcalıktır. Gayet güzeldir. Ankara DTC İngilizce değil diyerek bir seçim yapmak yanlış diyorum. Okula girin Fransızca da öğrenirsiniz. Dersler var. Gidip başvurursun. Ben bir süre İspanyolca almıştım mesela. Sonra derslerimin ağırlığından dolayı bırakmak durumunda kaldım. Ancak bu bir seçim değildir. Devlete girer Tarihçiler genelde. Özel sektörde de yapacağınız öğretmenlik olur.

Haa "+" sı şu olur. Mesela, Ankara TED Kolejinde Tarih öğretmeni olmak için başvurursun. Orada İngilizce bilmek "must" dır. O noktada bir adım önde olursun. Ancak bu tip kolejlerde "yeni mezun" almıyor bilgin olsun. İngilizce bilmeyeni dövüyorlar artık:)

Odtü Tarih mezunu olup medyada çalışan,hatta özel sektörde iletişim alanında çalışan ve çok memnun olan kişilerle de tanıştım

Eğer üniversitede kalamaz isem bu tip bilgileri değerlendirmek zorundaydım

Abim ben okuyup gördüğümden değil, kendi rehberlik tarih hocalarımın dediklerinden diyorum İnternetten bak mesela İlk 3binle alan tüm Tarih bölümleri İngilizce, yani burdan büyük bir genellemeye varılabilir. Hem ingilizceyi okuldan sonra halledenle tüm derslerini ingilizce alan birinin seviyesi aynı olmaz kanımca. Neyse abi tavsiyen için sağol yine de, ama ben bu dereceyle Ankara üniversitesine gitmezdim yani,sıralaması epey geride. Hocalarımda yazdırmadılar.tercih sebebim sadece bu bildiğim/bilmediğim olabilir.

Hatice, o hocaların ne dediğinin bir önemi yok.

400 küsür puan almış biri var. Nişanlımın komşusu, Makine Mühendisliğine yönlendirmişler. O yüzden o hocalar için sene başında "şuraya öğrenci gönderdik" demeleri için "ODTU" yaz diyor birçoğu bir anlam teşkil etmiyor.Gönlüne göre olsun. Başarılı olun. Bizler, vatandaş olarak gurur duyacağız. Belki denk gelir benim evladımın hocası olursun. Ancak söz konusu Tarih. Tarih-İngilizce bu coğrafyada aranan bir eşleşme değil. Özel kolej-Üniversiteler dışında. Tarihi başka dilde eğitim veren dünya da başka bir Üniversite de yoktur. Haa Amerikan Tarihi, İngiliz Tarihi okursun ana bilim dalı bu olur saygılar derim. Ankara DTC ise markadır. Size puanı düşük gelmiş olabilir. Ancak Ankara'da Ankara DTC markadır. Yılların bölümüdür. Önemli isimler çıkarmıştır. En büyük hocalar da ordadır. Puan düşme sebebi ise İngilizce eğitim vermiyor oluşu ise gülerim buna:) Okulda İngilizce dersi rahat rahat alırsın.

Ben okurken alabileceğim yabancı diller, ücretsiz, şunlardı : Rusça, Çince, Japonca, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca. Ayrıca bölüm dili İngilizce. O yüzden hikaye. İngilizceyi her türlü alırsınız.

Odtü Tarih mezunu olup medyada çalışan,hatta özel sektörde iletişim alanında çalışan ve çok memnun olan kişilerle de tanıştım

Eğer üniversitede kalamaz isem bu tip bilgileri değerlendirmek zorundaydım

Elbette. Ancak sirkülasyon çok olmaz diyorum ısrarla. O insanlardan 1-2 kontenjan olur genelde. Çok sık iş değiştirmezler. Benim mesleğimde bu böyle değildir. Ben şuan 65 KPSS puanı ile istediğim yerde işe başlarım. Yine istersem yarın İstanbul'a giderim. Hatta yurtdışında da teklif alabiliyorum 1 başvuru ile. Sizin bölüm böyle değil. Daha ciddi ve tertip ister.

Yerinde olsam, ya akademisyen (eğer disiplinli isen), ya da özel öğretmenlik özellikle benim oturduğum semtteki Dershane-Kolej vs de... yüksek cüretle çalışırdım. Plase Devlet olurdu.

Hatice, o hocaların ne dediğinin bir önemi yok.

400 küsür puan almış biri var. Nişanlımın komşusu, Makine Mühendisliğine yönlendirmişler. O yüzden o hocalar için sene başında "şuraya öğrenci gönderdik" demeleri için "ODTU" yaz diyor birçoğu bir anlam teşkil etmiyor.Gönlüne göre olsun. Başarılı olun. Bizler, vatandaş olarak gurur duyacağız. Belki denk gelir benim evladımın hocası olursun. Ancak söz konusu Tarih. Tarih-İngilizce bu coğrafyada aranan bir eşleşme değil. Özel kolej-Üniversiteler dışında. Tarihi başka dilde eğitim veren dünya da başka bir Üniversite de yoktur. Haa Amerikan Tarihi, İngiliz Tarihi okursun ana bilim dalı bu olur saygılar derim. Ankara DTC ise markadır. Size puanı düşük gelmiş olabilir. Ancak Ankara'da Ankara DTC markadır. Yılların bölümüdür. Önemli isimler çıkarmıştır. En büyük hocalar da ordadır. Puan düşme sebebi ise İngilizce eğitim vermiyor oluşu ise gülerim buna:) Okulda İngilizce dersi rahat rahat alırsın.

Ben okurken alabileceğim yabancı diller, ücretsiz, şunlardı : Rusça, Çince, Japonca, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca. Ayrıca bölüm dili İngilizce. O yüzden hikaye. İngilizceyi her türlü alırsınız.

Ankaraya laf yok, ama malesef Tarih bölümündeki puan kıstası dil, puan ve sıralamalara bakabilirsiniz. Ben de Ankaralı olmadığım için, üniversiteler hakkında dar bilgiye sahip olmadığım için, rehberlik hocalarımın ve okuldaki kendi hocalarımın yönlendirmeleriyle öğrencilerin %95inin yaptığı gibi sıralamam ile tercih yaptım. Anlatmak istediğim tek nokta bu.

Ve mutluyum, Boğaziçi kaçtığı için bir burukluk var ama mutlu olmak istiyorum özetle

Hocam yukardaki yorumda da dediğim gibi, artık en alakasız bölümler bile İngilice, Odtü yurt dışına öğrenci gönderiyor mesela yüksek lisans için, İngilizcesiz olmaz bence

Hem ingilizce demek Osmanlıca Arapça Latince dersi verilmemesi değil ki,günümüze uyan bir tarih anlayışı olmuş bence,milliyetçi olarak bunu söyleyebilirim

Odtü Tarih mezunu bir ablayla tanıştım mesela,İngilizce dersi veriyor. Al sana ek iş kapısı. :b5:

Şunu tekrar yazayım ki yanlış bilinmesin. Yüksek lisansa okullar göndermez. Sen hakedersin ya da kendin karşılarsın. Haketmek için belli kota ve not barajı olur. Atıyorum 4.00/3.70 gibi bir ortalama + hoca referansı. Kendin gitmek istersende en az 3.00 olmalı puanın ve TOEFL'dan 89 ve üstü alacaksın.

Ayrıca bunu her okul yapar. ODTÜ'ye özel bir durum yok. Yeniden yazayım. Size bunları kim söyledi bilemiyorum. Ancak kısmen şişirme bilgiler. ABD'ye gittiğinde ya da İngiltere'ye ODTÜ'nün bir şirinliği kalmıyor onu bırak Türkiye nerede desen bilmiyor insanlar:)

Ankaraya laf yok, ama malesef Tarih bölümündeki puan kıstası dil, puan ve sıralamalara bakabilirsiniz. Ben de Ankaralı olmadığım için, üniversiteler hakkında dar bilgiye sahip olmadığım için, rehberlik hocalarımın ve okuldaki kendi hocalarımın yönlendirmeleriyle öğrencilerin %95inin yaptığı gibi sıralamam ile tercih yaptım. Anlatmak istediğim tek nokta bu.

Ve mutluyum, Boğaziçi kaçtığı için bir burukluk var ama mutlu olmak istiyorum özetle

Kıstasın bir önemi yok diyorum bende işte. O insanların tercihi, diğer bölümlerin popülerliği ve kontenjanla alakalı bir durum. Bırakın şu paunlamayı gerçeğe dönün diyorum bende:) Ben gidiğimde Yıldız Teknik'in Mühendislik puanları İtü ile yarışıyordu bazı bölümlerde:) Ya da Boğaziçinden fazlaydı. Marmara İşletme Boğaziçinden yüksekti:)

Kıstasın bir önemi yok diyorum bende işte. O insanların tercihi, diğer bölümlerin popülerliği ve kontenjanla alakalı bir durum. Bırakın şu paunlamayı gerçeğe dönün diyorum bende:) Ben gidiğimde Yıldız Teknik'in Mühendislik puanları İtü ile yarışıyordu bazı bölümlerde:) Ya da Boğaziçinden fazlaydı. Marmara İşletme Boğaziçinden yüksekti:)

Artık tercih süresi bitti abim, üniversiteler açıklandı, çok geç

Biraz teselli/tebrik/mutluluk verme daha iyi olurdu bence :)

abi artık dtcf'de okumak bile bir mesele okula girip çıkmak vs... biliyosundur. eğitim seviyesi de eski seviyelerde değil, içindeyim biliyorum :)

odtü'nün tek avantajı ing olması değil, sistemleri. insanları çalışmaya zorlayan bir sistemleri var. ayriyetten odtü'deki bir tane sözel bölüm vardır oda 'tarih' ;)

Artık tercih süresi bitti abim, üniversiteler açıklandı, çok geç

Biraz teselli/tebrik/mutluluk verme daha iyi olurdu bence :)

Elbette Hatice. Dedim ya gurur duyuyorum. Önce bir Galatasaraylı olarak sonra vatandaş olarak:) Ankara'dasın bende buradayım. İlerde çocuğum olur hocası olabilirsin. Tebriklerimi iletiyorum. Uyarım şudur, dershane hocalarına inanmayın bu kadar. Bunu göz ardı etmeyin. Ankara'nın en iyi okulunu kazanmışsın. Bölüm olarak elle tutulur iş yapar bir bölümdesin. Sadece dikkatli olup disiplinli çalışmalısın. Bak bunu unutma, not ortalaman hayati önem arz ediyor. Çünkü bölümün Tarih. Birçok sosyal bölümde bu önemlidir. Uluslararası İlişkiler, Tarih, Coğrafya, diğer benzer bölümler, not ortalaması önemli. İyi çalışın. Mümkünse Çift Anadal yapın. Ya da 2.bir yabancı dil alın.

TED Koleji ile iletişimde ol derim. Eğer akademisyen olmayacaksan. Başarılar diliyorum:)

abi artık dtcf'de okumak bile bir mesele okula girip çıkmak vs... biliyosundur. eğitim seviyesi de eski seviyelerde değil, içindeyim biliyorum :)

odtü'nün tek avantajı ing olması değil, sistemleri. insanları çalışmaya zorlayan bir sistemleri var. ayriyetten odtü'deki bir tane sözel bölüm vardır oda 'tarih' ;)

:) Eyvallah. Ankara DTC her türlü favorim olurdu ancak içinde olan sizle daha iyi bilirsiniz. Sen oradaysan eğer Öğretim görevlisi arkadaşım var. Aklında olsun:)

:D

Hatice çok çok güzel bir üniversiteye girmişsin bu 1

Bölüm olarak sayısalcı olmasam okuyacağım tek bölüm olurdu tarih bu 2

Burda önemli olan Odtü nün tarih ile olan etkileşimi

İkinci olarak önemli olanda üniversitede kendini ne kadar geliştirebilmendir

Evet sana ingilizce eğitim verecekler,ingilizce hayatının en derinine kadar girecek bu sayede,Burda önemli olan bu eğitimi alırken bu ülkenin tarihini,dünya tarihini alrken Dünyaya TÜRKÇE pencereni asla ve asla kapatmaman

Çevremde o kadar çok Türkçeyi dışlamış,Türkçe düşünememeye başlamış tip var ki bu ülkenin geleceğinden endişe duymamak elde değil

Son olarak şunu söylim.Sadece odtünün ingilizcesinede güvenme.HEr türlü eğitimi üniversite içi dışı değerlendir.Tabi Türkçeyide asla ve asla kenarda unutma ;)Nacizade bir abi tavsiyesi olarak gör bunları ;)

:) Eyvallah. Ankara DTC her türlü favorim olurdu ancak içinde olan sizle daha iyi bilirsiniz. Sen oradaysan eğer Öğretim görevlisi arkadaşım var. Aklında olsun:)

eyw. cebeci'deyim abi ben (ilef) ilk senelerimde çok gidip gelmişliğim var sıhhiye'ye ama sonradan soğudum malum sebeplerden dolayı

eyw. cebeci'deyim abi ben (ilef) ilk senelerimde çok gidip gelmişliğim var sıhhiye'ye ama sonradan soğudum malum sebeplerden dolayı

Dediğim gibi ne sözleciyim ne de sosyal bilimci ama arkadaşlarım hep oralarda. Biri öğretmen, biri doktora yapıyor biri yüksek lisans:) Ortamları güzel hocalarını beğeniyorlar. Tabi, bu durum lisans seviyesinde nedir, ne değildir bilemem:)

İlk üniversitemi bırakmamın üstüne istediğim bölüme iyi bir puanla yerleştim :) Gazi Üniversitesi-Turizm Rehberliği.Hacettepe'de Alman veya Fransız dilide okuyabilirdim ama bu daha cazip geldi açıkçası.Ankara ile alakalı her sorunuzda yardımcı olabilirim renktaşlarım,bilginize :)

Üniversiteler arası geçiş oluyormuş, o konu hakkın da bilgisi olan var mı ? Seneye belki geçiş yapabilirim.

Üst Alt