Sarp-Ayhan-Barış Üçlüsüne Çullanıp Rijkaard'a Toz Kondurmayanlara Tarihten Örnekler - Sayfa 16 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sarp-Ayhan-Barış Üçlüsüne Çullanıp Rijkaard'a Toz Kondurmayanlara Tarihten Örnekler

Cevap: Sarp-Ayhan-Barış Üçlüsüne Çullanıp Rijkaard'a Toz Kondurmayanlara Tarihten Örn

Rijkaard öncesi Barça 5 sene şampiyon olamadı diye hatırlıyorum.

Cevap: Sarp-Ayhan-Barış Üçlüsüne Çullanıp Rijkaard'a Toz Kondurmayanlara Tarihten Örn

Anlamadığım nokta, Fatih terim 9 haftada nasıl bir sistem oturtmuş? Fatih Terimin hiç bir zaman sistemi olmadı ki? Doldur boşalt, gaz ver olayı vardı Fatih terimde..Rijkaardta 4-4-2yi bile bilmeyen adamlara 4-3-3 öğretiyor. Beceremediklerini anlayınca garibim 4-2-3-1e döndü. İstediği transferler olsa, görün siz o zaman cümbüşü.

"Fatih Terim' in hiç bir zaman sistemi olmadı ki?"

Total Futbol dediğiniz şeyi inceleyelim. "Total" İngilizcede "Bütün" kelimesinden geliyor. Demek istiyor ki takım halinde savunma, takım halinde hücum, savunma hattı ile hücüm hattı arasındaki mesafenin azaltılması, oyunu oynayan taraf olmak, bunun içinde topa sahip olmak.

Şimdi sistemi olmadığı söylenen Fatih Terim' in 4 yıl üstüste şampiyon olmuş, UEFA Kupasını kazanmış kadrosunu düşünelim, o takım Total Futbol' un kralını oynamıştır.

"Fatih Terim' in hiç bir zaman bir sistemi olmadı ki?" ifadesini 17-18 yaşındaki arkadaşlar yazsa hadi neyse derim yetişemediler, seyredemediler. Ama senin yaşın müsait seyretmişsindir o takımın nasıl oynadığını. Rijkaard' a destek vereceğim derken Galatasaray tarihinin tartışmasız en iyi teknik direktörüne "sistemi yoktu" demek bence büyük ayıp. Kaldı ki "Sistemsizlik" ile 4 sene üst üste şampiyon olup, bi de yetinmeyip UEFA Kupası kazanacaksam, "Sistem, sistem" diye de kasmanın manası yok.

Neyse elbette ki düşüncelerine saygılıyım ama bunları yazmak istedim yorumunu görünce, umarım kusura bakmazsın.

Gelelim "Sarp, Barış, Ayhan" konusuna;

Rijkaard Galatasaray' ın başına geçtiğinden beri 3. transfer dönemini yaşıyoruz.

5 Haziran 2009 ' da Rijkaard Galatasarayın teknik direktörü oldu.

Temmuz 2009' da Elano ve Keita transfer edildi. Biri gitti, birinin bileti elinde.

Ocak 2010' da Linderoth ve Nonda gitti. Yerlerine Jo, Dos Santos ve Lucas Neill geldi. Jo ve Dos Santos gitti. Neill takımda.

Gene Ocak 2010' da Caner Erkin takıma katıldı. Opsiyonu kullanılmadı, Fenerbahçeye gitti.

Bu sene Çağlar Birinci, Serdar Özkan, Ali Turan, Mehmet Batdal, Musa Çağıran, Lorik Cana ve Pino transfer edildi. Belirli maliyetler karşılığında.

Bu üçlü orta sahanın alternatiflerinden Mehmet Topal da satıldı.

Özetle Frank Rijkaard takımın başına geldiğinden beri 13 futbolcu takıma katıldı. Şimdi bu 13 futbolcudan kaç tanesi "Sarp, Ayhan, Barış" üçlüsünün alternatifi bir bakalım. Bir tek "Lorik Cana" değil mi? E madem bizim sorunumuz bu üçlü ortasahada, transfer yaparken üç kuruşun, beş kuruşun da hesabını yapıyoruz, bu diğer 12 oyuncuya niye para harcandı diye sormazlar mı adama?

Rijkaard destekçilerinin yanıtı belli. Transferi Rijkaard yapmıyor, yönetim yapıyor. Nasıl oluyor bu iş? Rijkaard diyor ki "Ben Makoun' u istiyorum", yönetim ne diyor "Sus sen bilmezsin sana Jo alacağız biz, Dos Santos alacağız" mı diyor. Rijkaard "Orta sahaya ihtiyacım var önceliği oraya verelim" Yönetim, "Gerek yok önce Pino yu bir alalım da biz" mi diyor. Buna mı inanıyorsunuz? Buna inanıyorsanız eğer nerede kaldı Rijkaard' ın büyük teknik direktörlüğü, anadolu takımı hocasından ne farkı kaldı.

Rijkaard dışında herkes suçlu, yönetim suçlu, futbolcular suçlu, sağlık ekibi suçlu, malzemiceler suçlu, taraftar suçlu, çaycı suçlu. Bir Rijkaard sütten çıkmış ak kaşık.

Herhangi bir teknik direktörden önce de belirli bir süre şampiyonluk yaşamamış olabilir Barcelona veya herhangi bir takım,mevzu o değil.

Sistem deniliyorsa eğer, kulübün yapılanması ve sistemin bugünlere gelmesinde Cruyff bir numaralı etken.

Onun dönemindeki Rüya Takım da inanılmaz işler yaptı mesela: 4 La Liga şampiyonluğu kazandı, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Kupa Galipleri Kupası kaldırdı.Ama bunlardan daha önemlisi Barcelona'yı bugünlere taşıyan o anlayışı kulübe entegre etmesiydi. Bugün bile Guardiola denilen teknik direktörlük kariyeri sıfır olan bir adam,Barcelona ile kaldırılmadık kupa bırakmıyor.

Rijkaard öncesi Barça 5 sene şampiyon olamadı diye hatırlıyorum.

Herhangi bir teknik direktörden önce de belirli bir süre şampiyonluk yaşamamış olabilir Barcelona veya herhangi bir takım,mevzu o değil.

Sistem deniliyorsa eğer, kulübün yapılanması ve sistemin bugünlere gelmesinde Cruyff bir numaralı etken.

Onun dönemindeki Rüya Takım da inanılmaz işler yaptı mesela:Üstüste 4 La Liga şampiyonluğu kazandı, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Kupa Galipleri Kupası kaldırdı.Ama bunlardan daha önemlisi Barcelona'yı bugünlere taşıyan o anlayışı kulübe entegre etmesiydi. Bugün bile Guardiola denilen teknik direktörlük kariyeri sıfır olan bir adam,Barcelona ile kaldırılmadık kupa bırakmıyor.

Bu yazıyı yazan arkadaşa 100 puan helali hoş olsun. Ben sırf bunları söyledim. Diye provakatör sıfatı verilerek 3 gün ceza aldım. Umarım seni sınırsız ihraç etmezler. Doğrular her zaman acıtır. Rijkaard sistem kuramaz yaratamaz ve bu takıma da hiçbişi veremez.

Kusura bakmayında son dakikalarda takım goller yiyorsa hatasınıda Rijkaarda aramak ayıptır. Aykut o topa çıkıp yumruğu çaksa şuan bunları konuşmayacaktık. Bu kaleciler bizi bu sene çok kanser edecek.

İyi de o Aykut'a şans verende Rijkaard efendi. Cana - Ufuk ve Pino ile başlasa şu an 5-6 farklı galibiyeti ve gelecek rakibi konuşuyor olacaktık. Ama hocamız bizimle ve yönetimle dalga geçti.

İyi de o Aykut'a şans verende Rijkaard efendi. Cana - Ufuk ve Pino ile başlasa şu an 5-6 farklı galibiyeti ve gelecek rakibi konuşuyor olacaktık. Ama hocamız bizimle ve yönetimle dalga geçti.

Cana,Pino oyundayken golleri yedik.Ufukuda kaç kere izlediniz mükemmel kaleci oldu?

Cana,Pinonun hazır olduğunuda nerden biliyorsunuz?

"Fatih Terim' in hiç bir zaman sistemi olmadı ki?"

Total Futbol dediğiniz şeyi inceleyelim. "Total" İngilizcede "Bütün" kelimesinden geliyor. Demek istiyor ki takım halinde savunma, takım halinde hücum, savunma hattı ile hücüm hattı arasındaki mesafenin azaltılması, oyunu oynayan taraf olmak, bunun içinde topa sahip olmak.

Şimdi sistemi olmadığı söylenen Fatih Terim' in 4 yıl üstüste şampiyon olmuş, UEFA Kupasını kazanmış kadrosunu düşünelim, o takım Total Futbol' un kralını oynamıştır.

"Fatih Terim' in hiç bir zaman bir sistemi olmadı ki?" ifadesini 17-18 yaşındaki arkadaşlar yazsa hadi neyse derim yetişemediler, seyredemediler. Ama senin yaşın müsait seyretmişsindir o takımın nasıl oynadığını. Rijkaard' a destek vereceğim derken Galatasaray tarihinin tartışmasız en iyi teknik direktörüne "sistemi yoktu" demek bence büyük ayıp. Kaldı ki "Sistemsizlik" ile 4 sene üst üste şampiyon olup, bi de yetinmeyip UEFA Kupası kazanacaksam, "Sistem, sistem" diye de kasmanın manası yok.

Neyse elbette ki düşüncelerine saygılıyım ama bunları yazmak istedim yorumunu görünce, umarım kusura bakmazsın.

Gelelim "Sarp, Barış, Ayhan" konusuna;

Rijkaard Galatasaray' ın başına geçtiğinden beri 3. transfer dönemini yaşıyoruz.

5 Haziran 2009 ' da Rijkaard Galatasarayın teknik direktörü oldu.

Temmuz 2009' da Elano ve Keita transfer edildi. Biri gitti, birinin bileti elinde.

Ocak 2010' da Linderoth ve Nonda gitti. Yerlerine Jo, Dos Santos ve Lucas Neill geldi. Jo ve Dos Santos gitti. Neill takımda.

Gene Ocak 2010' da Caner Erkin takıma katıldı. Opsiyonu kullanılmadı, Fenerbahçeye gitti.

Bu sene Çağlar Birinci, Serdar Özkan, Ali Turan, Mehmet Batdal, Musa Çağıran, Lorik Cana ve Pino transfer edildi. Belirli maliyetler karşılığında.

Bu üçlü orta sahanın alternatiflerinden Mehmet Topal da satıldı.

Özetle Frank Rijkaard takımın başına geldiğinden beri 13 futbolcu takıma katıldı. Şimdi bu 13 futbolcudan kaç tanesi "Sarp, Ayhan, Barış" üçlüsünün alternatifi bir bakalım. Bir tek "Lorik Cana" değil mi? E madem bizim sorunumuz bu üçlü ortasahada, transfer yaparken üç kuruşun, beş kuruşun da hesabını yapıyoruz, bu diğer 12 oyuncuya niye para harcandı diye sormazlar mı adama?

Rijkaard destekçilerinin yanıtı belli. Transferi Rijkaard yapmıyor, yönetim yapıyor. Nasıl oluyor bu iş? Rijkaard diyor ki "Ben Makoun' u istiyorum", yönetim ne diyor "Sus sen bilmezsin sana Jo alacağız biz, Dos Santos alacağız" mı diyor. Rijkaard "Orta sahaya ihtiyacım var önceliği oraya verelim" Yönetim, "Gerek yok önce Pino yu bir alalım da biz" mi diyor. Buna mı inanıyorsunuz? Buna inanıyorsanız eğer nerede kaldı Rijkaard' ın büyük teknik direktörlüğü, anadolu takımı hocasından ne farkı kaldı.

Rijkaard dışında herkes suçlu, yönetim suçlu, futbolcular suçlu, sağlık ekibi suçlu, malzemiceler suçlu, taraftar suçlu, çaycı suçlu. Bir Rijkaard sütten çıkmış ak kaşık.

Güzel tespitler.

Aslında çoğu kişinin Rijkaard'la alıp veremediği yok(TU). "Sabır" denildi,evet yapılan yanlış işlere rağmen bunu da en iyi Galatasaray taraftarı yapar. Kabullenemediğim ve bazı arkadaşların da sabrını zorlayan sanırım Rijkaard'ı savunayim derken Galatasaray'ın değerlerini ayaklar altına almak.

Tüketim çağındayız ve marka bağımlılığı haddinden fazla olan bir nesil yetişiyor. Saınırım sorunların kaynağı burada.

Cana,Pino oyundayken golleri yedik.Ufukuda kaç kere izlediniz mükemmel kaleci oldu?

Cana,Pinonun hazır olduğunuda nerden biliyorsunuz?

Evet 75 dk da geri çektiği takıma o oyuncular sürdü.

Cana
sezon öncesinden beri takımla çalışıyor ve takımın en değerli adamlarından biri kalitesi belli (Marsilya -PSG ve Sunderland kaptanı yaplmış bir adam)

Pino ise direk monako kampından geldim her an hazırım dedi GSTV de

Ufuk iyi veya kötü onu tartışmam ama 8 yıldır 2. kaleci olan ve her görev verildiğin GS nin o kulvarda elenmesini sağlayan Aykut varken kötü de olsa Ufuk u tercih ederim ki adam 2 sezon 60 maç TSL bankoydu. Aykut ise Şampiyon olduğumuz sezon Steau maçında yediriği goller yüzünden ŞL ne gidemedik. Sivas la şampiyopnluk maçında ise 3 hatalı gol yedi. ve Ayhan 90 a takmasa 4. golü belki de herşey bitiyordu. Kısaca Aykut = 0

SEn Rijkaard'ın ismine ve görüntüsüne kapılmışsın. Ben ise 1 sene 3 aydır takıma öğrettiklerine ve seçimlerine bakıyorum hala "0" elde var "0".

Evet 75 dk da geri çektiği takıma o oyuncular sürdü.

Cana
sezon öncesinden beri takımla çalışıyor ve takımın en değerli adamlarından biri kalitesi belli (Marsilya -PSG ve Sunderland kaptanı yaplmış bir adam)

Pino ise direk monako kampından geldim her an hazırım dedi GSTV de

Ufuk iyi veya kötü onu tartışmam ama 8 yıldır 2. kaleci olan ve her görev verildiğin GS nin o kulvarda elenmesini sağlayan Aykut varken kötü de olsa Ufuk u tercih ederim ki adam 2 sezon 60 maç TSL bankoydu. Aykut ise Şampiyon olduğumuz sezon Steau maçında yediriği goller yüzünden ŞL ne gidemedik. Sivas la şampiyopnluk maçında ise 3 hatalı gol yedi. ve Ayhan 90 a takmasa 4. golü belki de herşey bitiyordu. Kısaca Aykut = 0

SEn Rijkaard'ın ismine ve görüntüsüne kapılmışsın. Ben ise 1 sene 3 aydır takıma öğrettiklerine ve seçimlerine bakıyorum hala "0" elde var "0".

Cananın o zaman ne dediği önemli değil o an hazır olup olmaması önemli.Ayrıca dediğim gibi gol yediğimizda cana oyundaydı.

S.özkan hazırlık maçlrını iziledin mi bilmiyorum ama hazırlık maçlarının Ardadan sonra en iyisiydi tabiki onunla başlayacak.

Ufuka gelirsek bana göre Aykuttan daha kötü bir kaleci.Rijkaard bir ışık görse emin ol aykuttan daha fazla şans veirirdi.Bu demek olyuorki ya formsuz çalışmıyor ya da yetenekli değil.Barrcelona zamanında Valdesi çıkaranın oynatanın Rijkaard olduğunu unutmayalım hatta valdese tepkiler olduğundada arkasında duran oynaytan rijkaardtı.

Ben görüşümü bu konu başlığının taa en başında belirttim ve hala fikrim sabit.

Tamam Rijkaard-cı arkadaşlar yönetim ve oyuncular suçlu. Kabul ederek soruyorum. Bu transferleri beğenmediğini söylüyorsunuz ayrıca takımın kalitesini hocamızın. O halde neden hala burda çıkıp bu konuya açıklık getirmedi. Bunu yapmıyorsa eğer oyunculara bir sistem yaratsın yani potansiyellerine göre.

Bu takım total-totel futbolu oynayamaz açık bu. Ben dahil herkes ister başarıyı sistemi vs. Ama olmuyorsa yanlışlık vardır demektir. Sapr suçlu Barış suçlu Ayhan yaşlı. Yahu hocamız hala bu adamları oynatıyor. Belgrad maçındaki komik taktik hataları cabası. Açıklamaya bak : "oyuncularım oyunun sonunda maçı soğutamadı" . Yahu bu takım Galatasaray be,Belgrad kim yatacak skorun üstüne hemde 2-0. 5-0 olur da deriz dinleniyorlar birşey deniyorlar. 2-0'ın neresi rahat skor. Niye böyle birşey talep edersin ve/veya bunun arkasına sığınırsın ?

Kaleci konusu. Türkiye'de en iyi yerli kaleciyi ezeli rakibimiz çıkarıyor. Sebebi ise şu sabır ve gelenek. Biz ise import ederek geçiniyoruz. Ve o adamlar gittiğinde geride bir boşluk ile kalıyoruz. Ufuk'u koy görelim bırak hata yapsın. Bizim maçta milli kalecide olan Volkan'ın hatasını gördük hepimiz. Bizde bu hatayı Ufuk yapsa çoktaaan giderdi, ya da biterdi. Burda bir sorun var yine. Kaleci Türk olmalı ve o yeteneği çıkarmak en azından kaleci için zaman-sabır ister. Bizimle adı geçen yabancı kalecilerinde ben çok iyi kaleciler olmadığı kanaatindeyim.

Kısacası, Rijkaard karakterli bilgili efendi ve marka bir adamdır. Doğru. Ama bunlar geçen sene karın doyurmadı son maçlarda da. Sistemi algılayamayan oyuncularla zorlamanın alemi yok eğer ki yönetim Rijkaard-cı taraftarın düşündüğü gibi davranıyorsa-yani almıyorsa istediklerini- bu daha da vahim. Nerde bu adamın büyüklüğü, kalitesi ?

Ben takımımdan günü kurtarmasını değil, başarılı olmasını istiyorum. Türk oyuncularımızın kalitesinin artmasını istiyorum veyahut onların oynayabileceği sisteme dönmemizi. İddaa ediyorum, 4-4-2 oynasak çok farklı bir takım oluruz. Bize daha uygun bir sistem olduğu için.

Cananın o zaman ne dediği önemli değil o an hazır olup olmaması önemli.Ayrıca dediğim gibi gol yediğimizda cana oyundaydı.

S.özkan hazırlık maçlrını iziledin mi bilmiyorum ama hazırlık maçlarının Ardadan sonra en iyisiydi tabiki onunla başlayacak.

Ufuka gelirsek bana göre Aykuttan daha kötü bir kaleci.Rijkaard bir ışık görse emin ol aykuttan daha fazla şans veirirdi.Bu demek olyuorki ya formsuz çalışmıyor ya da yetenekli değil.Barrcelona zamanında Valdesi çıkaranın oynatanın Rijkaard olduğunu unutmayalım hatta valdese tepkiler olduğundada arkasında duran oynaytan rijkaardtı.

Serdar iyi oyuncu ama bu takımın sağ açığı asla olamaz. Pino girince kalite artışı o kanatta. Olgun ataklar yarattık nitekim 2.gol o kanattan geldi. Topla çok oynaması, çok koşması beni ilgilendirmez. Barış'ta topla çok buluşuyor. Ben sana S.Özkan top kayıplarınıda sayarım burdan. Yarattığı (!) atakları da. Harcadıklarını da. İyi bir yedek olması lazım sadece 11 adamı değil kendisi kusura bakmayın.

Serdar iyi oyuncu ama bu takımın sağ açığı asla olamaz. Pino girince kalite artışı o kanatta. Olgun ataklar yarattık nitekim 2.gol o kanattan geldi. Topla çok oynaması, çok koşması beni ilgilendirmez. Barış'ta topla çok buluşuyor. Ben sana S.Özkan top kayıplarınıda sayarım burdan. Yarattığı (!) atakları da. Harcadıklarını da. İyi bir yedek olması lazım sadece 11 adamı değil kendisi kusura bakmayın.

Güzel tespitler. Pino 65 -70 dk oynar. Son 20 dk da taze kuvvet Serdar oyuna girer. Güzelbir yedk olur. Daha ötesi de olmaz.

Onur!a ne dersek diyelim sağlam Rijkaardcı çıktı GS li olsa biraz daha objektif olabilirdi.

Bir takım kapasitesinin %10 o olmayan bir takıma 2. yarı mahkum oynuyor ve hocası çıkıp oyunu soğutmadık - koşa koşla çıktı oyundan bizimkiler gibi saçma sapır konuşuyorsa. O takımdan bir yol olmaz.

Büyük bir takıma şu skor olsa kızmam kalite derim ama Şu başlıktaki 3 adamın satın aldığı bebe bilik küme düşmemek için oynayan bir takıma dabu oyun ve skor çok ağır. Sorun varsa HOCA da.

Şunu anlamıyorsunuz.

Siz herkesi hep en güzel dönemlerinde hatırlıyorsunuz.

Mondragon'u da öyle mesela. Lucescu'yuda, Terim'ide. Galatasaray'ıda hep 2000'deki gibi.

Ama öyle değil.

Mondragon gönderilirken, artık hemen hemen herkes "gitsin artık" diyordu. Çünkü performansı çok ciddi düşmüştü.

Lucescu için bugün herkes keşke olsa tekrar diyor. Ancak o zamanlar Lucescu'ya oynattığı "uyku getirici" futboldan dolayı denmedik şey kalmamıştı. Hele Real Madrid'e 3-0 yenildiğimiz maça çıkardığı kadro, çıkarabileceği en kötü kadroydu. Utanmasa 11 stoper ile sahaya çıkacaktı. Orta sahada en ofansif adamımız B. Akin'di resmen maçta.

Fatih Terim döneminde de, özellikle 97-99 yılları arasında resmen doldur boşalt oynu yüzünden denmedik kalmıyordu. Adeta tüm takım geriden topu şişirir, Hakan indirirse gol pozisyonu olurdu. Allah'tan Hagi vardıda bireysel yeteneğiyle güzel atak başlatıyor veya 30 Metreden gol atıyordu. Defanstada neyseki Pope vardıda, adam akıllı top gönderiyorduk ileriye.

Yeter be Terim yeter diye sızlanan o kadar çok olduki. Herkesi güzel günleriyle hatırlarız biz. Böyle yapımız.

Gerets'in ilk yılıyla hatırlarız. Ama o ikinci yılki rezalet performansını hatırlayan yoktur.

Mesela Rijkaard bu sene şampiyon olsa ve takımdan gitse, 5 yıl sonra "adam Mustafa Sarp'larla şampiyon oldu be" deriz. Tıpkı Lucescu'ya "o kadroyla şampiyon oldu" derken ilk 11'inde Mondragon, B. Korkmaz, Hakan Ünsanl, Suat, Ergün, Sergen, Perez, Ümit Karan, Jardel vs. gibi adamlar yokmuş gibi.

Güzel tespitler.

Aslında çoğu kişinin Rijkaard'la alıp veremediği yok(TU). "Sabır" denildi,evet yapılan yanlış işlere rağmen bunu da en iyi Galatasaray taraftarı yapar. Kabullenemediğim ve bazı arkadaşların da sabrını zorlayan sanırım Rijkaard'ı savunayim derken Galatasaray'ın değerlerini ayaklar altına almak.

Tüketim çağındayız ve marka bağımlılığı haddinden fazla olan bir nesil yetişiyor. Saınırım sorunların kaynağı burada.

Bürke Ayçan çok güzel yazmış ve aynı güzellikte Ayberk Çetin devam etmiş.

Bende birkaç ilavede bulunmak istiyorum.Rikard gerçektende büyük bir marka bir tercih meselesi.Ama bu hocanın mantelitesi , felsefesi ve yöntemleri bizim şartlarımıza uyarmı ? iyi değerlendirmek gerekiyordu,madem amacın kaliteli yıldızlardan kurulu bir takım kurmak ozaman oyuncularında rikard kalitesinde olacak.

Ama bizim takımın rikard gibi bir hocadan ziyade, eldeki kadrodan maksimum verimi alacak, oyuncuların eksik yönlerini tek tek iyileştirecek, çalışkan azimli ve BAŞARIYA AÇ hocalara ihtiyacımız var.Zamanında Fatih Terimde , başarıya AÇ olarak geldi, burnu havada olarak değil oyuncularını beğenmemizlik yapmadı, onları medya önünde eleştirmedi, yeri geldi hırpaladı ama onların iyiliği için bir şeyler yaptı.

Ben Rikardın bize bir şey verebileceğini artık düşünmüyorum.Fatih Terimde misyonunu artık tamamlamıştır.GALATASARAY bu ülkenin en büyük kulübüdür,bizim ülkemizin yerli başarılı hocalarıda vardır.Yapmamız gereken o hocaların önünü açmaktır, onların BAŞARIYA AÇLIKLARINDAN faydalanmalıyız.KULÜBÜMÜZÜN İHTİYACI OLDUĞU HOCA, 2000 YILINDA UEFA ŞAMPİYONU YAPTIKRAN SONRAKİ FATİH TERİM DEĞİL, 1996 DA ANKARAGÜCÜNDEN BİZE GELEN FATİH TERİMDİR.

Bu ülkenin en büyük başarıları hep yerli hocalarla gelmiştir, uefa kupası,süper kupa,dünya ve avrupa 3.lükleri.Amerika zaten keşfedilmiş neden tekrar arıyoruz ki?Bizim şuanki halimizi Fener 10 yıldır yaşadı ve sonuç alamadı.

Abdullah AVCI,Ertuğrul SAĞLAM,TOlunay KAFKAS, bu adamlar bu ülkenin değeridir.Emin olun hocasız çıksın bu takım Belgradı rahat eler.

Şunu anlamıyorsunuz.

Siz herkesi hep en güzel dönemlerinde hatırlıyorsunuz.

Mondragon'u da öyle mesela. Lucescu'yuda, Terim'ide. Galatasaray'ıda hep 2000'deki gibi.

Ama öyle değil.

Mondragon gönderilirken, artık hemen hemen herkes "gitsin artık" diyordu. Çünkü performansı çok ciddi düşmüştü.

Lucescu için bugün herkes keşke olsa tekrar diyor. Ancak o zamanlar Lucescu'ya oynattığı "uyku getirici" futboldan dolayı denmedik şey kalmamıştı. Hele Real Madrid'e 3-0 yenildiğimiz maça çıkardığı kadro, çıkarabileceği en kötü kadroydu. Utanmasa 11 stoper ile sahaya çıkacaktı. Orta sahada en ofansif adamımız B. Akin'di resmen maçta.

Fatih Terim döneminde de, özellikle 97-99 yılları arasında resmen doldur boşalt oynu yüzünden denmedik kalmıyordu. Adeta tüm takım geriden topu şişirir, Hakan indirirse gol pozisyonu olurdu. Allah'tan Hagi vardıda bireysel yeteneğiyle güzel atak başlatıyor veya 30 Metreden gol atıyordu. Defanstada neyseki Pope vardıda, adam akıllı top gönderiyorduk ileriye.

Yeter be Terim yeter diye sızlanan o kadar çok olduki. Herkesi güzel günleriyle hatırlarız biz. Böyle yapımız.

Gerets'in ilk yılıyla hatırlarız. Ama o ikinci yılki rezalet performansını hatırlayan yoktur.

Mesela Rijkaard bu sene şampiyon olsa ve takımdan gitse, 5 yıl sonra "adam Mustafa Sarp'larla şampiyon oldu be" deriz. Tıpkı Lucescu'ya "o kadroyla şampiyon oldu" derken ilk 11'inde Mondragon, B. Korkmaz, Hakan Ünsanl, Suat, Ergün, Sergen, Perez, Ümit Karan, Jardel vs. gibi adamlar yokmuş gibi.

Tespit doğru ama eksik Lucescu konusunda. O 2 maçıda net hatırlıyorum. Madrid deplasmanına zaten eksik gitmiştik. Onu geçtim, o kadro yapısı ile çokta kötü olmayan bir tercih yaptı açılsaydık o günün Barselonasından fark yiyebilirdik bile. Geçelim, uyutucu futbol meselesine. Hemfikirim az kızmazdım bende. Ama şunu iyi biliyorum, o adamın elindeki malzemeden ancak bu kadarı olurdu. Yani kötünün iyisini sundu öyle olmasa Beşiktaş'ın başında da başarılı olmazdı Donetsk'inde.

Lucescu gerçek bir profesördür benim gözümde. Tek şanssızlığı ortalama takımlarda çalıştı. Ona bir Chelsea-Barça-Madrid kadrosu verilseydi yapabileceklerini hayal bile edemiyorum kaldı ki Barça'ya karşı ki o gün Barça gerçekten çok iyiydi başabaş oynadı o maçta Donetsk.

Ne yazıymış arkadaş. İlla birileri beğensin de yorum yapsın diye çabalıyorsun. Okumuyor kardeşim işte, kimse takmadı demekki senin bu yazını.

Böyle başlıklı yazıları okumaya bile tenezzül etmiyorum, emeğe saygım var o ayrı. Geçiniz tarihi, size tarihten 14 yıl şampiyon olamayan takımı da gösteririm, gidip Trömsö'ye elenen takımı da. Yemişim tarihini, tarihimiz gurur duyulacak şeylerle dolu ama bir yerden sonra yeni tarihi yazmak gerekir. Rijkaard'ın azılı avcısı gibi olmuş herkes, yedirtmiyoruz size o adamı.

Böyle bir konu da bekliyordum açıkçası.

Murat takımımız paçavraya döndü ve 2 güne kadar nakavt olabiliriz Avrupa Ligi'nden bilmem farkında mısın! Rijkaard, Ahmet, Mehmet isimlerin önemi yok, Barcelona, Çemişgezek takımların isimlerinin önemi yok bu durumda lütfen girdiğiniz Total futbol türüblansından çıkın, bu rüyadan uyanın realiteye bakın 180 km hızla duvara tosnayacak bu takım pert olacak bedeli ağır olacak. Trömsö'ye elendi dediğiniz takımın hocası Gerets'in elindeki kadroyu imkanı daha doğrusu imkansızlığı yazmaya gerek duymuyorum. Gerets değil miydi Arda'ya şans veren hoca? Rijkaard kime şans verdi? Hiç kimseye hepsini takasta kullandı sağolsun.

Şu lanet olası 14 yılı anmayın artık midem bulanıyor sinirlerim bozuluyor! Arkadaşlar bir laf vardır Kötü örnek emsal teşkil etmez diye bu ilkeyi unutmayın. Forumda çok görmeye başladım tarihteki bu kara lekeyle övünenleri. İnanın bana hiç övünülecek birşey değil. O zaman bu takım fenerden 6 yedi her kadronun ve hocanın 6 yedirmesine hoş bakalım var mı böyle bir saçmalık! Ben bunları taraftar gözüyle değil mantıklı bir insan gözüyle yazıyorum. 14 yıl şampiyon olamadık neresiyle övünülür, neresi güzel bunun. Taraftar desteklemiş ne yapacaklardı? Kulübe askeri darbe gibi darbe yapıp yönetimi ele alıp taraftar mı yönetecekti? O zaman mecburen bir umutla taraftar maça gider olay bu.

Perşembe günü elenirsek eğer olur ya Rijkaard giderse bu sezon sonu olabilir, perşembe akşamıda olabilir düşünün ne verdi Galatasaray'a, ne geçti elimize? Takımın başına bu durumda geçecek hocanın ilk demecinde "enkaz devraldım" cümlesinin içinde geçeceğine sizi temin ederim. Takımın kaleciler amatör takımda oynar ancak, defans berbat, orta saha berbat, forvetlerimizden kendini ispat etmiş Baros ve birşeyler bekleyebileceğimiz Mehmet var başka biriside yok. Hiç olmazsa şu takıma defans yapmayı öğret, duran toplarda pozisyon almayı öğret kaleciler lunapark kalecisi gibi goller yiyor bir çare bul! Orta saha Bermuda şeytan üçgeni gibi gelen topu kaybediyor atak olamadan yok oluyor pas atmaktan acizler. Kanatlar ve santrforlar iyi takımın geri kalanında kısmen iyi elemanlar olmasına rağmen uyumsuz ve aksayarak oynuyor. Lütfen söyleyin bir takım duran toplardan saçma sapan yersiz goller yerse bunun sorumlusu kimdir? Takıma bunları çalıştırmayan, en azından 1 kere böyle bir olay cereyan ettiğinde hataları takıma izah etmeyen teknik direktör değil midir? Takımın orta sahası değirmen gibi yeteneksiz oyuncular gelen her topu yok ediyorlar Rijkaard'da ısrarla bu orta saha kurgusunu oynatıyor. Rijkaard sorumluluklarını yerine getirmiyor sanırım düşmüş bir 4-3-3 total futbolun peşine güzel bir hayal ama gerçekleştirmesi bu şartlarla olanaksız, sadece bize zarar verir Rijkaard'ın bu isteği. Günü kurtarmalı bugün çünkü bugünü kurtarmazsa bu takımın yarını da yanacak! Avrupa'dan elen, ligde şamaroğlanına döndürsünler, kupadan elen boşa giden koskoca 2 sene! Sırf adamın adı Rijkaard diye...

Teşekkürler Mehmet seninde vurguladığın noktalar son maçtan sonra bizlerinde anlatmak istediği ile aynı. Artık eski efsane oyuncularımızın yorumlarını bile hainlik olarak görenler var. Adam Rijkaard karakterli vs banane arkadaş bu takım oynamıyor. İyi atak yapıyoruz evet bir zahmetde yapalım. Önemli oyunculara sahibiz ofansta ve bu da olmasa zaten orta sıra takımı olurduk. UEFA 'dan elenmesek bile, ben ligde bu tempoyla çok gidiceğimizi sanmıyorum. 9.hafta net söylüyorum iyi bir sonuç beklemiyorum yine, yeniden.

Bu takımın mental eksiği top yapmış durumda. Ve hala hatalardan dönüş görmedik. Biz gördük ama hocamız görmedi. Ne diyelim, uyansak biraz artık. Geçen sene bende destekledim ilk senesi idi vs ama son maçlar artık yeter gerçekten tak etti.

Üst Alt