Sigara ve Zararları Hakkında - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sigara ve Zararları Hakkında

Yeni bıraktım, çok uzun zaman geçmiş gibi geliyor ama topu topu 3 ay olmuş bana 4-5 ay gibi geliyor. Bu gereksiz detayı niye verdim bilmiyorum neyse; keşke o kadar basit olsa... Nikotin insana en çok bağımlılık yapan madde ve sigara zararını zaman içinde gösteriyor ani ve sert fiziksel hasara yol açmıyor; yavaş yavaş öldürüyor yani. Sigara bağımlısı olmayan bir insanın bunun nasıl bir şey olduğunu anlaması zor. Bİr noktadan sonra istisnasız her duyguna sigara eşlik ediyor. Üzülüyorsun sigara içiyorsun, seviniyorsun sigara içiyorsun falan filan...

İnsanların çocuklarına yapacakları en büyük iyilik sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, sigara bırakılamaz diye bir şey tabiki yok zor da olsa bırakılıyor bir şekilde ama sigara özlemi uzun yıllar; hatta ömür boyu sürüyor.
Çok haklısın.Bırakalı 14 yıl oldu ama eskisi gibi olmasa da hala içesim geliyor :) Dediğin gibi en iyisi hiç başlamamak ve hatta hiçbir şekilde denememek.
Eminim şuanda çevrende sigara içen arkadaşlarının kokusunu çok net almaya başlamışındır :)

Sigara icen arkadaslara soruyorum, diyelim hayvanlari cok seviyorsunuz, ve kopeginiz/kediniz var. Ona mama alirken, paketin uzerinde "Zararlidir, Öldürür" yazsa, o mamayi alirmisiniz? Buyuk bir ihtimal almazsiniz. Peki sigarayi neden alip iciyorsunuz?

Sent from my A0001 using Tapatalk
Harika benzetme wow!
Sigara iciyoruz cunku seviyorum, daha baska aciklamasi var mi?

Harika benzetme wow!
Sigara iciyoruz cunku seviyorum, daha baska aciklamasi var mi?
Aslinda tam tersine, bir sigaradan ne cikar diyip iciyoruz. Eger sigara icenlerin 100'de doksani, ilk 100 sigarayi ictikten sonra cok kotu hastaliklara yakalanacagini bilse, icmez.

Uzun lafin kisasi, hersey psikolojik. Seviyorum demissin, iç tabiki, ama az ötede iç.. demek isterdim ama içme güzel kardesim içme, hem sagligina, hem cebine, hem etrafina zarar veriyor.

Son düzenleme:
img-neyzentevfikdurzuoguzkaanhq-385.jpg

Kendi iyiligim icin evet haklisin, ve psykolojik oldugunada haklisin elbette. Neyse ya uzatmak istemiyorum, insandan insana degisir sigara sevgisi, icmeyen anlamaz.
Ben iciyordum, biraktim. Haftada ortalama 1-2 paket iciyordum. Icki icerken cok iciyordum. Arabaya binince ilk yaktigim sey sigaraydi. Yaklasik 10 sene bu sekilde gitti.

3 sene önce biraktim. Umarim icen herkes birakabilir. Sevmek iyi bir neden degil, sevilen ama zararli olan okadar cok sey var ki.

Umarim birakabilirsin, kurtulursun.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Bırakmak isteyip bırakamayanları görünce şuramda bir acı hissediyorum.
Bırakılabilir sigara. ben hiç içmedim kendimden bilmiyorum.
Ben, benim Peder Bey'den biliyorum. Kendisi 25 yıllık aktif içiciydi. Öyle böyle değil hem de. Evde 12 parça küllük takımı ve yan ürün olarak 45 parça porseleninden efendime söyleyeyim çay bardağı altlığı olmasına rağmen delinmedik koltuk takımı bırakmamıştı zamanında.
Hatta sigara içme üzerine bir olimpiyat dalı olsa, bizim Peder onu da içerdi aman oraya da katılırdı. Öyle içiyordu adam.

Biz aile efradı olarak, bırak diye söylenmemizden adamın canına tak etti sanırım,
birgün; tamam bırakıyorum! dedi. Gerçi ben, sigarayı bırakma kararı aldığı için efkardan bir tane yakacak diye bekliyordum ama yakmadı. Tedirgin oldum ilkin. Gittim paketini getirdim; baba alsana bi tane dedim, almadı.
O günün üzerinden 15-16 sene falan geçti.
Artık şu sıralar "duman avcıları" ekibi falan kurmasını bekliyoruz.

Son düzenleme:
Günde 2,2.5 paket sigara içen bir insandım, 7 aydır içmiyorum ve artık yokluğunu zerre hissetmiyorum. Bırakmak isteyipte bırakamayanlara naçizane tavsiyem; ilk haftalarda ara ara gelen krizlerde bu durumun geçici olduğunu sürekli olarak kendinze telkin edin. Yoksunluk belirtilerini önemsememeye çalışın, bu anksiyeteyi sağlık açısından bir engeliniz yoksa hafifletmek için sarı kantaron otu ekstratı veya çayı içebilirsiniz.

Hiç öyle gözünüzde büyütmeyin bırakabilirsiniz.

Sigaranın ne zararı varmış efenim, biz doktorlar aç mı kalalım. Zararlı birşey olsa doktorlar bu kadar cok icmezdi bir kere..

fapatalk'dan gönderildi.?

Üst Alt