Sigaraya Zam Geldi - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sigaraya Zam Geldi

Cevap: Sigaraya Zam Geldi

Ben sigaraya başladığımda Winston 3.75 idi 3 sene önce. sırasıyla 3.90-4.30-5.50 oldu. 5.50 olunca kaçağa yöneldim 3.50 den. Şimdi olmuş 10 lira, millet hayli hayli kaçağa geçecek bunun kaçışı yok

Bu arada kaçağa yönelecek arkadaşlara hatırlatayım, maddi sebebler yüzünden kaçağa yöneleceğinize gidin bırakın. Kaçak sigara demek terör örgütüne akan para demek. Vatan hainliği böyle başlar.Bir nevi 3 kuruş için vatanınızı satmış oluyorsunuz, bir paket kaçak sigara askere sıkılan 100 keleş mermisi demek. Verginizi verin, vermeyenleri uyarın. Hem bu bilinci ne kadar aşılarsanız bizden alıcakları vergiler zamanla o kadar düşer ;) Şahsi fikrimdir.

Bu arada kaçağa yönelecek arkadaşlara hatırlatayım, maddi sebebler yüzünden kaçağa yöneleceğinize gidin bırakın. Kaçak sigara demek terör örgütüne akan para demek. Vatan hainliği böyle başlar.Bir nevi 3 kuruş için vatanınızı satmış oluyorsunuz, bir paket kaçak sigara askere sıkılan 100 keleş mermisi demek. Verginizi verin, vermeyenleri uyarın. Hem bu bilinci ne kadar aşılarsanız bizden alıcakları vergiler zamanla o kadar düşer ;) Şahsi fikrimdir.

Alice Harikalar Diyarında :)

Kaçakçılıkla alakası yok yazdıklarımın. Hem o işle mücadeyi başka koldan yürütür devlet. Ben sağlık ve sağlığa giden bütçe ile ilgili olan kısımdan bahsettim.

Farketmez.

3 sene önce devlet bazı ürünlerde KDV'yi %18'den %8'e,ÖTV'yi %30'dan %15'e düşürdüğü aydan sonraki ayda 1 milyar TL daha fazla vergi toplamış.Sağlık bütçe giderleri olanlardan bahsetmişsin.Ortada daha ucuza alabileceğin kaçak sigara varken sen marketlerde satılanın fiyatını arttırarak tiryakileri kaçak sigaraya yönlendirmiş olursun.Bir tiryakiye sigarayı zam yaparak bıraktıramazsın.Aynı zamanda kaçak ürünler normalden sağlığa daha zararlı ürünler,yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olmuyor musun?

Yapılması gereken vergileri düşürmek,vergi denetim mekanizmalarını iyileştirip cezaları arttırmak olmalı.Sen resimdeki ağaca takılıp tüm portredeki görüntüyü kaçırıyorsun bu yazdıklarınla.

Farketmez.

3 sene önce devlet bazı ürünlerde KDV'yi %18'den %8'e,ÖTV'yi %30'dan %15'e düşürdüğü aydan sonraki ayda 1 milyar TL daha fazla vergi toplamış.Sağlık bütçe giderleri olanlardan bahsetmişsin.Ortada daha ucuza alabileceğin kaçak sigara varken sen marketlerde satılanın fiyatını arttırarak tiryakileri kaçak sigaraya yönlendirmiş olursun.Bir tiryakiye sigarayı zam yaparak bıraktıramazsın.Aynı zamanda kaçak ürünler normalden sağlığa daha zararlı ürünler,yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olmuyor musun?

Yapılması gereken vergileri düşürmek,vergi denetim mekanizmalarını iyileştirip cezaları arttırmak olmalı.Sen resimdeki ağaca takılıp tüm portredeki görüntüyü kaçırıyorsun bu yazdıklarınla.

Herkeste doğuştan tümleşik "bir çakıltaşı ile nehrin yatağını mı değiştireceksin" mantığıyla hangi vergi denetim mekanizması ile ceza toplayabilirsinki? Ama o bilinci oturtursan en azından bir sonraki nesile(mesela şu an 9-14 yaş arasındaki nesile)

o zaman senin dediğin olur abi. Ama şu an toplumda hakim olan ne kadar az vergi verirsem o kadar cebime kalır mantalitesi ile o dediğin olmuyor. Fikir güzelde uygulamasını bu topluma yapamazsın. Haa sistemi getir zamanla alışır diyorsan zaten benim dediğime geliyor. Ama o sistem oturana kadar alamadığın vergi içinde patlar. Herkes bilir ki makro ekonomik verilerle en azından vergi gelirini garanti edeceğin bir bütçe sunmazsan(meclise değil, global piyasaya) ne ekonomi kalır ne başka birşey. Bence aslında aynı şeyleri söylüyoruz farklı yollardan, tek fark ben sigara içmeyenlerin bütçesinden içenlere harcama yapılmasını etik bulmadığım için şu anda ki sistemin günlük olarak uygulanmasıından yanayım. Uzun vadede ne yapılabileceğinin planlarını elbette yapıyorlardır. Yapmıyorlarsa zaten gün gelir yapmayanlardan hesap sorulur ;)

Umarım Winston veya Camel'da değişiklik yoktur. Lanet olsun ya 10 TL olanları bile var son zamlardan sonra.

Zorla Alsancak'tan 3.5 TL'lik Winston'lara itiyorlar bizi.

Bir kaç sayfa öncede yazdım. Sigarada paket başına hedeflenen vergi miktarı 13 TL, sadece vergisi 13 TL olana kadar zamma devam. Eğer devam etmezse SGK cepten yiyor, bir nevi sigara yüzünden hastalanıp harcadığımız sağlık masraflarını sigara içmeyen vatandaşlar ödemiş oluyor. Hedeflenen bütçeye ulaşmanın 2 yolu var;

1. Sigara tüketimini azaltıp dolaylı yoldan sağlık harcamalarınıda azaltmak.

2. Vergiyi artırıp hem 1. maddeye destek olmak hemde bütçe hedefini yakalamak.

Bizim millet 1. den vazgeçmeyince paketi EU ortalaması olan 8 Euro'ya kadar zam yaparlar.

Bu arada bir paket sigaranın maliyeti: 13kr + lojistik vs maliyeti toplam 22Kr. Sigara firmalarının elde ettiği kazanç paket başına 2.2TL. Bayii 15-40 Kr civarı sanırım dağıtıcısına göre.

Su mantigi hic bir zaman anlayamadim. EU ortalamasi ise o zaman isci ve calisanlarin maaslari da EU ortalamasina ciksin. Hayir bir ara TV'de denk gelmistim gecen yillarda arkadasin evinde iken tartisma var bir belediye baskani diyorki Avrupa'nin en ucuz ulasimina sahip ulkelerden biriyiz. Kimse de sormuyor ya guzel de ordaki kisi basina dusen gelirle Turkiye'de kisi basina dusen gelir ayni mi diye. Kursunlar orantilari o zaman tam olarak. Maas ve fiyatlar arasinda.

Siradan bir iste calisanin hayat standarti Avrupa'da siradan bir iste calisan insanin hayat standartina yukselsin kriterimiz Avrupa ise. Duruma gøre Avrupa standartlari duruma gøre Ankara standartlari.

Ekstra alamiyor devlet vergiyi. Vergi kaciran kacirana. Ekstra bazi iskollarindan fazla vergi almasi gerekirken alamiyor. Sonra benzin dogalgaz araba sigara icki vs. vs. direk onlarda vergi arttirimina gidiyor. Tamam sigara dedigin gibi olsun. Ordan saglik harcamasi diyelim. Araba sonrasinda benzin falan onlari ne diye yapiyor ? Niye hep surekli bu OTV midir nedir onda vergi arttirimi yapiliyor. Orda da arabalardan alinan vergiler araba kazalarinda yaralananlarin saglik harcamalarini gerektirecek kadar olmadigindan mi vergi arttirimina gidiyor.

Bir gün maltepe'nin 6 lirayı geçeceğini söyleseler gülerdim. :D

Neyse tam zamanında bırakmışız sigarayı.

Herkeste doğuştan tümleşik "bir çakıltaşı ile nehrin yatağını mı değiştireceksin" mantığıyla hangi vergi denetim mekanizması ile ceza toplayabilirsinki? Ama o bilinci oturtursan en azından bir sonraki nesile(mesela şu an 9-14 yaş arasındaki nesile)

o zaman senin dediğin olur abi. Ama şu an toplumda hakim olan ne kadar az vergi verirsem o kadar cebime kalır mantalitesi ile o dediğin olmuyor. Fikir güzelde uygulamasını bu topluma yapamazsın. Haa sistemi getir zamanla alışır diyorsan zaten benim dediğime geliyor. Ama o sistem oturana kadar alamadığın vergi içinde patlar. Herkes bilir ki makro ekonomik verilerle en azından vergi gelirini garanti edeceğin bir bütçe sunmazsan(meclise değil, global piyasaya) ne ekonomi kalır ne başka birşey. Bence aslında aynı şeyleri söylüyoruz farklı yollardan, tek fark ben sigara içmeyenlerin bütçesinden içenlere harcama yapılmasını etik bulmadığım için şu anda ki sistemin günlük olarak uygulanmasıından yanayım. Uzun vadede ne yapılabileceğinin planlarını elbette yapıyorlardır. Yapmıyorlarsa zaten gün gelir yapmayanlardan hesap sorulur ;)

E senin söylediğinin bu mantaliteyle ne farkı var ki.Burada ağır vergilerden bahsediyoruz,farkındamısın bilmiyorum ama eğer maaşlı çalışan biriysen maaşının 3'de 1'i (ki yıl içinde gittikçe artıyor) gelir vergisi,sigorta vs. kalemlere gidiyor.Sen ortalama %10'ar ÖTV ve KDV ödüyorsun aldığın çoğu ürüne,bu demektir ki kazandığın maaşın yarısını devlete hibe ediyorsun.

Ben vergi olmasın demiyorum elbette,devletten hizmet bekliyorsak vergi vermemiz lazım.Ama senin dediğin bir sonraki nesile hikayesi senin bu oranları düşürmeden devam ederse yalan olur.Hayır hükümet özelleştirmeyi çok seviyor,yurtdışında vergi toplama işini özelleştiren devletler var,yap böyle milletin yakasına çök.Örnek de verdim,devlet bazı ürünlerde ÖTV ve KDV'yi düşürdüğünden sonraki ay 1 milyar TL daha fazla vergi toplamış.Demek ki ağır vergiler çözüm değil.

Savunduğun sağlık olayına geliyorum.Sigara içenlerin sağlık problemleri devlete büyük yük diyorsun.Benim geçen seneki hastane masrafım ilaçlar dahil sadece 24TL,yani devlete 176TL maliyet getirmişim.Benim aylık sigorta ödemem ise bu getirdiğim yükten daha fazla,benim ödediğim paralarla başka insanlar tedavi oldu o zaman.Ben de derim ki Ben 1500TL ödemişim 200TL masrafım var devlet bana paramı iade etsin.Olur mu hiç öyle şey?Sigara insana bu şekilde bıraktırılır mı?Saçma.

Adam gibi vergi oranları,sıkı denetim mekanizması ve inanılmaz yüksek&caydırıcı cezalar ile bu iş olur.Gerekirse maliyenin yaptığı bu işi özelleştir,özel şirketler mafya gibi çöksün vergi kaçıran esnafın üstüne.

Bu ülkede vergi şampiyonları Aydın Doğanlar,M.Emin Karamehmet'ler değil...Her ay sabit geliri olan devlette çalışan memurlar ya da özel sektörde çalışan insanlar bu ülkenin vergi şampiyonu.Bordrolu çalışan insanlar...Bu insanların vergi kaçırma gibi bir şansı yok,maaşından gelir vergisi,aldığından kdv&ötv kesiliyor.Ama gidip kuyumcu senelik karını 1000TL gösterip komik bir rakam ödüyor,taksimdeki en işlek lokanta zarar yazıp vergi bile ödemiyor.Bu vergi artışları hep orta direğin belini büküyor,hükümette burayı para kazanma kapısı görüyor maalsef.

Üst Alt