Sistem Değişmeli mi? - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Sistem Değişmeli mi?

Cevap: Sistem Değişmeli mi?

Sistemde değişime gerek yok.Benim tek sıkıntım Elano.Lincoln'den bile az mücadeleci.Çok dert açıyor başımıza.Elano'nun yerine Appiah tarzı adam bulsak süper olur.

Sistemde değişime gerek yok.Benim tek sıkıntım Elano.Lincoln'den bile az mücadeleci.Çok dert açıyor başımıza.Elano'nun yerine Appiah tarzı adam bulsak süper olur.

Yok artık dostum başka Elano'yu mu izliyoruz bi Ankara maçında iyi ki kötü oynamış ne maçmış arkadaş ya ?

Lincoln'den bile az mücadeleci denildi ya artık daha ne denilebilir ki bu adam için Lincoln'den fazla laf attınız Elano'ya oha diyorum sadece şaşkınlıkla izliyorum sizleri......

Yok artık dostum başka Elano'yu mu izliyoruz bi Ankara maçında iyi ki kötü oynamış ne maçmış arkadaş ya ?

Lincoln'den bile az mücadeleci denildi ya artık daha ne denilebilir ki bu adam için Lincoln'den fazla laf attınız Elano'ya oha diyorum sadece şaşkınlıkla izliyorum sizleri......

Fener maçında ne yaptı Elano kardeşim?Hadi o maçı geçtim Buca maçında top kaptırıp oyundan atılır mı bu kadar yetenekli adam?Güney Amerika'lılar Türkiye'ye geliyorlar,parayı alıp yatıyorlar.İnşallah utandırır beni.Eğer Elano iyi oynasın burada hepinizden ilk ben özür dileyeceğim siz haklıymışsınız diye söz veriyorum.Ama ben şu anda sadece fikrimi söylüyorum.Şaşkınlıkla izleyecek bişey de göremiyorum cümlelerimde.

hücum hattımız iyi ama geri dörtlümüz o kadar iyi değil ocakta defansa takviye yapılırsa daha iyi olur

Bende katılıyorum buna. Tamam destekliyoruz umarım daha iyi olacak diyoruz ama bende sene başından beri Emana, Appiah tarzı oyuncu beklerken Elano geldi. Sevindik hepimiz ama şimdi her şey ortada aslı sorun defans ve orta sahada.

Fener maçında ne yaptı Elano kardeşim?Hadi o maçı geçtim Buca maçında top kaptırıp oyundan atılır mı bu kadar yetenekli adam?Güney Amerika'lılar Türkiye'ye geliyorlar,parayı alıp yatıyorlar.İnşallah utandırır beni.Eğer Elano iyi oynasın burada hepinizden ilk ben özür dileyeceğim siz haklıymışsınız diye söz veriyorum.Ama ben şu anda sadece fikrimi söylüyorum.Şaşkınlıkla izleyecek bişey de göremiyorum cümlelerimde.

Neyse tartışmak yersiz hocam ama özür dileyecen yani kaçarı yok inşallah :D

Benim izlediğim kadarıyla Elano başka bir yerdede yazdığım gibi 4-3-3 sisteminde kesinlikle orta üçlüde oynayacak oyuncu değildir.Bu sistemde en verimli ileri 3lünün sağında oynabilir. Ancak bence Elano 4-4-1-1, 4-3-2-1, 4-3-1-2 ve benzeri sistemlerde forvet arkası veya 4-4-2 sisteminde sağ iç oynayabilecek bir oyuncudur. Yani Elanonun oynadığı bir takımın orta sahasında yanında veya arkasında oyunun her iki yönünüde oynayabilen en az üç orta saha oyuncusu şart.Rijkaard sistemi değiştirmeyeceğine göre ya Elanodan vazgececek yada ileri üçlüde görev verecek. Rijkaard Sivas maçında Ayhanı oynatmayarak benim gibi düşünen ve Ayhanı eleştirenleri çok sevindirmiştir. İnşaallah Ayhanı zorunlu olmadıkça oynatmaz. Rijkaardı bir kez daha takdir ediyorum. Ancak Elano sorununu nasıl çözecek merakla bekliyorum.Zamanla bunuda göreceğiz.

Ve yukarda Elano'nun şu anki durumdan anlaşılacağı üzere bizim orta sahaya 3 koşan oyuncumuzu yerleştirmemiz gerek.Defans kurgumuz aynı kalabilir başka seçenek yok zaten ama önlerindeki dizilim şöyle olmalı.

Barış- Sarp(Linderoth-Topal)- Ayhan

Keita Arda

Baros

Konunu açıldığı topicin tarihine bakarsak biz gs'li taraftarla haftalar öncesi aklın yolunu bulmuşuz ama hocamız daha henüz yeni denedi bu taktiği sivas karşısında. Şimdi bize tepki veren arkadaşlara soralım.Sivas maçında orta sahamızın dirençli olmasını beğenmediniz mi?

Dilerim ki hocamız Keita ve Elano'nun dönmesinden sonrada ortada Barış Sarp Ayhan veya Topal 3'lüsünden vazgeçmez...

Ayhan, Sarp, Linderoth, Barış, Topal arasında Ayhanı en son düşünülmesi gereken kişi olarak görüyorum hem performans hem yaş hem fiziki güç bakımından. Linderoth bile kaç yıldır sakat adam oynadığı sürelerde en çok koşan adamlardan. Ayrıca Ayhan gibi el freni değil. Daha yaratıcı. Örnek vermek gerkirse Buca maçında Ardanın gölünde Kewella attığı pas

Konunu açıldığı topicin tarihine bakarsak biz gs'li taraftarla haftalar öncesi aklın yolunu bulmuşuz ama hocamız daha henüz yeni denedi bu taktiği sivas karşısında. Şimdi bize tepki veren arkadaşlara soralım.Sivas maçında orta sahamızın dirençli olmasını beğenmediniz mi?

Dilerim ki hocamız Keita ve Elano'nun dönmesinden sonrada ortada Barış Sarp Ayhan veya Topal 3'lüsünden vazgeçmez...

Acaba hocamızın bu üçlüyü takımda eksik var diyemi oynattı yoksa gerçekten dirençli bir orta saha yaratmak içinmi?

Elano ve Keita döndüğünde yine

Sarp---Ayhan

---Elano---

mı olacak yoksa artık koşan mücadee eden orta sahamı?

Bende sezon başında hayalledim bu üçlüden Barca üçlüsüne benzeyen bir durum çıkar mı diye. Ama arada kafama takılan şey orta saha yeterli olabilecek mi diye hep düşündüm ve hep beraber bunuda yaşadık. Umarım bu mücadeli orta sahamız devam eder.

Acaba hocamızın bu üçlüyü takımda eksik var diyemi oynattı yoksa gerçekten dirençli bir orta saha yaratmak içinmi?

Sarp---Ayhan

---Elano---

Bende sezon başında hayalledim bu üçlüden Barca üçlüsüne benzeyen bir durum çıkar mı diye. Ama arada kafama takılan şey orta saha yeterli olabilecek mi diye hep düşündüm ve hep beraber bunuda yaşadık. Umarım bu mücadeli orta sahamız devam eder.

Dediğimiz barış ayhan sarp 3'lüsü bazı arkadaşlarımız tarafında hücum yönünden eksik görülebilir ki doğrudur.Ama biz daha Elano'nun oynadığı maçlarda atak varyasyonlarından bir etkinlik göremedik ve aksine defansımızda bu sebeple açıklar verdik.Gönül ister ki Barca'daki gibi oyunun 2 yönünü iyi oynayan Xavi İniesta Toure 3'lüsü olsun bizde ama onlar yok.

Bu sebeple bir tercih yapmamız gerek ya defasn ağırlıklı orta saha ile kanatlarda keita ve arda ile etkili olmaya çalışıcağız yada Elano'yu ilk 11 de başlatıp defansı riske ederek Elanonun bize ısınmasını sağlayacağız.

Hangisi mantıklı?

Benim tahminim Rijkaard Elano transferinde kendisininde rolü olduğundan ne sistemden nede Elanodan vazgececektir. Bence Rijkaardın kafasında orta sahada Sarp, Elano, Linderoth üçlüsü var kanatlarda Keita ve Arda ilerde ise Baros.Şuan Baros sakat olduğu için mecburen Nonda oynayacak. Bence Rijkaardın kafasındaki ideal ilk 11de bu oyuncular var defans malum zaten. Devre arasında Gökhanın yerine bir defans ve birde alternatif forvet oyuncusu alınacaktır. Bu durumda Kewell yedek kalacak. Bu şekilde ne zamana kadar devam eder dersek bence 2. devre Beşiktaş macına kadar bu böyle devam eder.Beşiktaş macından sonra Elano bu şekilde devam ederse Elanonun yerine Arda Ardanın yerinede Kewell yerleşir. İdeal 11 için bunları söylüyorum tabiki rotasyon dahilinde duruma göre değişiklikler olacaktır.

Benim tahminim Rijkaard Elano transferinde kendisininde rolü olduğundan ne sistemden nede Elanodan vazgececektir. Bence Rijkaardın kafasında orta sahada Sarp, Elano, Linderoth üçlüsü var kanatlarda Keita ve Arda ilerde ise Baros.Şuan Baros sakat olduğu için mecburen Nonda oynayacak. Bence Rijkaardın kafasındaki ideal ilk 11de bu oyuncular var defans malum zaten. Devre arasında Gökhanın yerine bir defans ve birde alternatif forvet oyuncusu alınacaktır. Bu durumda Kewell yedek kalacak. Bu şekilde ne zamana kadar devam eder dersek bence 2. devre Beşiktaş macına kadar bu böyle devam eder.Beşiktaş macından sonra Elano bu şekilde devam ederse Elanonun yerine Arda Ardanın yerinede Kewell yerleşir. İdeal 11 için bunları söylüyorum tabiki rotasyon dahilinde duruma göre değişiklikler olacaktır.

Duran, bir de şu var Elano Brezilya milli takımında sürekli 11'de başlıyor.Ve oynadığı alana bakıyoruz orta sahanın sağında kanatta görev veriyor.

Man Citydeki oynadığı yere bakıyoruz yine forvetin arkasında değil kanatlarda görev alıyor.

Ancak bizde Keita'nın olması mecburen Elano'yuı forvet arkasına hapsediyor.Ama bence Elano bir lincoln alex tarzı oyuncu değil.

Duran, bir de şu var Elano Brezilya milli takımında sürekli 11'de başlıyor.Ve oynadığı alana bakıyoruz orta sahanın sağında kanatta görev veriyor.

Man Citydeki oynadığı yere bakıyoruz yine forvetin arkasında değil kanatlarda görev alıyor.

Ancak bizde Keita'nın olması mecburen Elano'yuı forvet arkasına hapsediyor.Ama bence Elano bir lincoln alex tarzı oyuncu değil.

Elanonun Lincoln veya alex tarzı bir oyuncu olmadığı zaten aşikar.Ancak bir ön libero kadarda defansif özellikleri yok. Elanonun sorunu defansif özelliği zayıf olduğundan 3lü orta saha sistemine alışamaması ve parantez içinde Ayhan gibi bir orta saha oyuncusu ile oynamak zorunda kalması. Ayrıca ben şu hissede kapıldım Arda Elanoyu kıskanmış gibi geldi. Nerden çıktı dersen Arda forvet arkası oynamayı sevdi gayette başarılı oldu ve artık forvet arkası oynaması gerektiğini düşüncesine kapıldı. Fakat Elano olduğu için mecburen solda oynamak zorunda kaldı. Bu nedenle bir süre Elanoya karşı içinde gizli bir kin besledi. Dolayısı ile Elano ile paslaşma yerine daha çok çalıma kaçtı .Birde Ayhan gibi bir el freni olunca otomatikman hem Arda hemde Elano istediği oyunu oynayamadı. Ancak ben Ardanın fener maçından sonra düşünme sürecinde olduğunu ve hatasını anlayıp bu düşünceden sıyrılacağını düşünüyorum.Linderothun da düzelmesi ile bundan sonra orta sahanın ve dolayısı ile Arda ve Elanonunda düzeleceğini ve yukarda belirtiğim ideal 11in kurulacağını tahmin ediyorum.

Sarp---Ayhan

---Elano---

Renkdaş galiba hocamızda barış topal sarp (ayhan -tobias) üçlüsünün orta sahanın direnci bakımından olmazsa olmazları olarak gördü. Sivas ve Dinamo maçlarında bu oyuncuları sürekli oynattı.

Biz bu konuyu bu forumda 4. haftada konuşurken bazı arkadaşlarımız bana tepki göstermişti.Hocamızın sistemine sabredin diye.Ama bir Elano Bir Keita bir kewell aynı 11 de başlamaz başlarsa her maç 3 4 pozisyon yaşarız kalemizde demiştik.

Benim tahminim tecrübeli hocamız bu 3'lüyü özellikle büyük maçlarda mutlaka kullanacaktır.Çünkü aklın yolu bir.

Ama bu taktik böyle devam ederse yedek kalacak olan Elano sorunuyla uğraşabilirz.

Elano Brezilya milli takımındaki gibi kanatlarda görev alırsa etkili olabilir.ama arda ve keitanın varlığı onun için sıkıntı.

Evet bu sistem oturmaya başladı çok gol atıyoruz yeter artık,şimdi klasik 4-4-2'ye geçelim.

Değişmemeli. Sanki Elano'lu , Keita'lı maçlar daha zevkli oluyor. Mehmet Topal ve Mustafa Sarp monte olmalı ve Elano onların önünde oynamalı. Elano üst düzey performans gösterdiğinde, bu takım tadından yenmeyecek.

Başlık ofsayt zaten,ulan sistem ha deyince olacak şey değil ki,sen bir yemeği yıllardır sağ elinle yiyorsan,sol elinle yemeyi öğrenmek gibidir,yeni sisteme alışmak örnek saçma oldu biliyorumda,tamamen sabırsızca açılmış bir konu.Yenilgilerde bol bol hortlar bu konu.

su anki orta uclunun "savasan" oyuncularin tarafindan doldurulmasi direnc yonunden takima cok buyuk bir katki yapiyor, burda bir luks problemi cikiyor ortaya, Elano, Arda, Kewell, Keita, Aydin, Nonda, "Baros" 'in bir kismi ya yedek basliyacak veya ilk 18e bile giremiyecek,

neyseki bunun en buyuk avantaji giren oyuncunun kalite acisindan Turkcell Super liginde bir rakibi yok. Ne Besiktasta ne Fenerbahcede bu kadar genis etkili bir yedek kulubesi yok, su anlik tek sorun forvet mevkisi. onuda insallah devre arasi hal ederiz insallah o isim de Sercan Yildirim olurum.

Üst Alt