⚽ SL 22/23 H:3 | Ümraniyespor 0-1 Galatasaray | MS | 19 Ağustos - Sayfa 163 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

⚽ SL 22/23 H:3 | Ümraniyespor 0-1 Galatasaray | MS | 19 Ağustos

Takımda birlikte oynama eksikliği var. Oyuncular birbirine bırakıyor topu falan bu işler biraz zaman istiyor. İlk yarı adamların top bile kontrol edememesi çok değişikti. Takımda kendini gösterme ve biraz güven eksikliği sorunu da var.

Bizim takımın herhangi bir bölgesinde oynayan ve dikine gidebilen Toreira hariç 1 tek adam söyler misiniz arkadaşlar.

Dikine derken zamanındaki Ndiaye gibi, Keita gibi Bruma gibi Ribery gibi adam soruyorum yalnız.

80. dakikadan sonra izlemedim takıma sinirlenip ama neyseki kazanmışız. İzlediğim bölüme kadar olan değerlendirmem şu şekilde; Torreira nefis cidden her hareketi ile kalitesini belli ediyor müthiş transfer ve henüz tam hazır bile sayılmaz bence. Oliveira sorumluluk alıyor ve iyi frikikler atıyor ama biraz daha enerjik olması lazım. Mertens takıma özgüven katıyor ve tam bir lider ama fiziken hala zayıf bu eksiği giderirse çok iş yapacaktır. Seferovic ne yazık ki hayal kırıklığı gol atamamasından bağımsız oldukça etkisiz oynuyor. Kerem ikinci yarı tam iyi oynamaya başlarken çıktı ama bu maçın ilk yarısı ve ilk 2 maçta kötüydü muhtemelen sebebi buydu. Defansif açıdan fena değiliz ama bireysel hatalar yine büyük dert gibi Abdülkerim çok sıkıntılı bir hata daha yaptı neyseki ofsayttı bu sefer. Boey beklediğimden çok daha diri ve istekli umarım bu şekilde devam eder ve Dubois ile orayı götürür. Genel olarak takım uyum sağladıkça ve 2-3 nokta transfer gelirse daha iyi olacağımız aşikar.

Çok değerli galibiyet aldık ama ciddi şekilde uyarılması gerekenler var. Mücadeleden kaçanlar aklını başına almalı. Uyum sorunları bu aşamada normal. Orta sahaya bir bağlantı oyuncusu bence şart. Mertens girer girmez oyunun şeklini değiştirdi ama onu fazla geride kullanmak da oyuncunun verimini düşürür.

Çok kıymetli bir üç puan. Maçı özellikle o kritik dakikalarda -hem de ikinci kez bir deplasmanda- koparmak kolay iş değil. Gomis, bu kurtarıcılığıyla, bir zamanlar suyun karşı tarafının oyuncusu olan Semih Şentürk için MTde de söylenen nöbetçi golcü lakabını aldı nezdimde. Çok büyük bir golcü. O gittikten sonra da çok zorlandık yerini doldurmakta, işte bugün bana bunu da hatırlattı. Seferi maalesef ki yeterli bulmuyorum. Bir zamanlar Pandev'in TR kupasında verdiği katkı kadarını verse kafi ondan. Çok fazla bir beklentim yok. Bugün kaçırdığı gol, maçın moral motivasyonu aldı götürdü, üzerimizdeki baskıdan ya da ölü topraktan da ötürü tüm seyri değiştiren bir atak oldu ve bana göre kaçırılmaması gereken bir pozisyondu. En azından bu profesyonellikte biri bunu yapmamalı. En olmadık yerde de misal aynı kişi uzaktan şut denedi, burada yapması lazımdı oysa. Biz bunlardan çektiğimiz için de zaten hep sıkıntı yaşadık gol yollarında. Şimdi daha kısıtlı pozisyon üretirken her atağın kıymeti bilinmeli. O sebeple kızdım biraz. Umarım beni zamanla utandırır. Mertens ve Torre maça başka hava kattı. Özellikle Mertens. Çok haraketli bir oyuncu. Çok sevdim bu yönünü. Bence miço ve bir sağlam on numara, sadece orta sahamızı değil, defansı bile kurtaracak bir hamle olur. İnşallah hocanın üç adamdan kastı bu bölge için de geçerlidir. Yıllardır, Sneijderden sonra bu gözler bunu çok aradı. Bir Reges vardı kapayan, on numara olmasa da onu aratmayan o da gidince zaten şampiyonluklarda da tökezledik. Bir kanat da isterim kendi adıma. Onye bence maliyet açısından keşke düşünülseydi, Kerem de Marcao gibi elden çıkarılsaydı, Hamza Yunus Abdulkerim yerli olarak denenseydi...Yani bilmiyorum, Onye tabi ki tam olarak belki çoğunuzu tatmin etmeyen, kaçırdıklarıyla da belki delirten biri ama bu adam bence ekonomik anlamda da bizi zorlamazdı ve en önemlisi ligi tanıyordu. Sefer yerine o alınsa, daha skorer bir golcü daha transfer edilseydi belki o puzzle tamamlanırdı gibi. Neyse, nasip değilmiş. Bir ara Draxler ismi bile geçiyordu ve çok heyecan verici isimdi. Bu ligde bu tarz adamlar iş görür. Hızlı kanatlar her zaman skor üretmede daha önde. Bence böyle biri hala şart oğlu şart. Takımda bunu da eksik buluyorum. Belki o zaman Vpa bile bu kadar göze batmayabilir...

Eksiklerimiz var ama bu kadro oturursa ve üç mevkiye adam alınırsa -ben kendi açımdan on no, kanat ve forvet, kanat forvet olursa o zaman bir sol bek tercih edilmesinden yanayım- bu takımın yedi hafta gibi bir süreçte açılacağını düşünüyorum. Torre ve Mertens beni umutlandırdı çünkü ve Miço da dönerse bu alanda sanki o geçmiş senelerin sıkıntısını çekmeyeceğiz gibi hissediyorum. Umarım bu açıklarda kapatılır. Asla umutsuz değilim bu sene için. Biraz böyle ıkına ıkına gideceğimizi de biliyorum ama eksiklerinde telafisini görmek isterim, eleştirmek için. Bana göre daha yolun çok başı ve daha çok sular akar. Sadece bu süreçte az kayıp yapmaya özen gösterelim. Sonrası sanki bize 11-12 sezonu anımsatacak gibi geliyor. Özetle sabırla bekleyenlerdenim ve hocaya da güveniyorum. Okan hocanın vaktinde müdahaleleri beni bu maç özelinde memnun etti. İkinci yarı da golü çok istedik ve bir şekilde attık da. Yediğimiz ofsaytlı gole gelirsek de Abdulun ikinci hatası oldu. Ofsayt olmasa maçı yine yemiş olacaktı. Bu biraz alarm veren durum. Şahsım açısından son yıllarda fb, jk kulüplerinin de dahil olduğu lig içi yerli transfer kapışmalarını çok tasvip etmiyorum. Transfer olan isimlere de bakarsak alanın elinde patlıyor zaten. Bundan dolayı gözümde biraz eksili bir transfer olsa da inşallah kendisi beni utandırır...

Bir diğer teşekkürümü de taraftara yapmak istiyorum. Arenadaki ambiyanstan ve enerjiden kat kat iyiydi.
laylay saldır GS tezahüratı dışında diğer güzel marşlarımızı duymak beni mutlu etti. Bu sinerji içerde de olmadı.
Vallahi diğeri artık takımın enerjisini de sömürmeye başladı ki çok iyi bestelerimiz var. Bugün işte taraftar, işte şampiyon moduna girdiysem biraz da onların sayesinde. İnşallah en kötü skor ve günümüz böyle olur. Yeter ki artık şampiyonluk hasretine son verelim. Bizim yerimiz Avrupa...Bu amaç için de aracı olan ligi geçmek şart. Ondan ayağınıza taş değmesin aslanlar.

Bu gün okan hocayı tek eleştirdiğim hususu kerem emre değişikliğiydi ortasaha etkili 25 dk sonradı düşmüştü kerem berkay değişikliğiyle orta sahaya dinamizim gelirdi emre futbolu kafasından silmiş gibi

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Maçın en iyisi kesinlikle Boey'di. Son dakikadaki ters kafası hariç mükemmel oynadı. Savundu, adam geçti, orta yaptı, şut attı. Dört dörtlük oynadı adeta. Böyle devam ederse Dubois'ten formayı alır.

Oyuncular üzerinden çok bakmamak lazım, ben çok kötü oynayan oyuncu görmedim
Puan kaybı olunca sinirleniyoruz, sağlıklı bakamıyoruz
Geçen haftaya göre koridor paylaşımı daha iyiydi
İlk yarıda takım ritmini yakalayamadı bir türlü
Bunda çok fazla pas hatası ve kontrol sorunları etkili oldu, biraz da uyum sorunu vardı
Bu pas kontrol sorunlarında bağlantı problemi vardı
Akbaba pas ve bağlantı, Kerem pas ve kontrol, biraz Yunus, biraz PVA da eşlik etti buna
Akbaba bence iyiydi, mücadeleye, oyun içinde kalmasına birşey diyemeyiz ama bence pek bağlantı işinin adamı değil
Daha çok golcünün yakınlarında dolaştığında tehlikeli olan bir tip
Takım topu getirecek, o da golcünün etrafında olacak
Bu yüzden bu bağlantı sorununu çözmek için Akbaba-Mertens değişikliği çok doğruydu
Mertens o bağlantıyı sağladı ve takım 2. yarı oynamaya başladı
İlk yarı pas-kontrolde aksayanlardan biri de Kerem’di ve hoca onu da çıkarmayı düşünmüş
Ama Mertens girince Kerem’i de oynatmaya başlamıştı
Eğer bu olmasaydı ben de daha 2. yarı başlamadan önce evvela Akbaba, ardından Kerem’i çıkarayım diye plan yapardım
Ama değişiklik sonrası oyunu görünce biraz daha ertelerdim
Bu yüzden tam oynamaya başlamışken çıkarmasını biraz ezbere buldum
Bir de Kerem çıkarken oyuncu tercihi bence yanlıştı, E.Kılınç’ın performansından demiyorum, o kanatta hiçbir zaman etkili olmamasından dolayı diyorum
En baştan BAY tercihi daha iyi olurdu
Daha sonra Yunus yorulunca da yerine E.Kılınç daha güzel olabilirdi
Zaten gidişatı görünce Bay’ı oyuna alıp sola, E.Kılınç’ı da sağa aldı
İkinci yarı Kerem çıkana kadar takım istediklerini yapabildi, sonra Bay girip Kılınç sağa geçene kadar takım biraz durdu, bu değişiklikle yine toparladı
Gomis’in girme dakikası iyiydi
Eleştirlen PVA da ikinci yarı iyiydi, biraz Kerem’le uyum sorunu var, bunda Kerem’in de hem defans zaafı, biraz da gezgin ve savruk oynamasının rolü var
Golün pasını da o verdi zaten ve akıllı bir pastı
Bay kenara açıldı, Mertens de peşinde adamla aynı kenara, defansı oraya yığdılar ve gomis stoperle başbaşa kaldı
Pva da kalabalık yere atmak veya geri dönmektense gomise attı
Gomisin alışı dönüşü vuruşu zaten 4-4’lüktü
Ama Gomis ilk 11 başlarsa devre arasına kadar oynar veya bu şekilde sonradan girer arkadaşlar
İlk 11 başlarsa da hamle için adam kalmıyor

Bu noktada Sefer’i çok eleştiren olmuş ama bence o da kötü oynamadı
Belli ki bencillik konusunda takımla konuşulmuş, Seferoviç’in vurmaması bundan, malesef bu ince bir çizgi, bu uyarıları yapınca bunlar da olabilir
Ama ben yine de bu konuşmanın yapılmasını takım oyunu adına olumlu buluyorum
Kerem de önceye göre daha fazla boşta adam aradı

Ortasaha bence tamam, defansif tamam, dönen toplar tamam, ileri top taşıma, ileri pas, defanstan alınca dönüp ileri hızlı hamle tamam
İlk yarıdaki geri-yan paslar azaltılmalı ki 2. yarıda azaldı
Oyunu kalabalık olmayan bölgeye hızlı aktarma çalışılmalı
Zaman geçtikçe ortasaha daha da iyi olacak bence
Hatta Cica bile girdiği sürede iyiydi, ona gelince hemen dönüp ileri hamleyi düşündü

Sadece ilkyarı kanattan gelen atakta ortadaki adam takip edilmedi ve penaltı noktasından bomboş vuruş şansı verdik
Buna çok dikkat edilmeli
Bir kez Nelson, bir kez de Abdülkerim bireysel hatayla yediriyordu, stoper geriye doğru hamle yaptıysa taca bırak daha iyi veya hemen pas
Top gevelenmemeli, çok pahalıya patladığını en iyi biz biliyoruz
Bir de kaç metreden bomboş gelen toplar oluyor, uzaklaştırırken nereye doğru vurulduğuna dikkat edilirse hemen dönen top atağı yemeyiz hem de bizim hızlı atak sayımız da artar

Son olarak Boey’i acımasız eleştirmiştim ama şu 2,5 maçta utandırdı
Yunusla koridor paylaşımı da iyiydi 2. yarı
Yunus hep içeri katederken o çizgiden bindirmeye çalıştı, böylelikle kanadı daha verimli kullanabildik
PVA da Bay girdikten sonra BAY çizgiyi kullanırken iç koridoru PVA kullandı ve asisti yaptı
Hele 90. dakikaydı galiba rakip şut için topun gelmesini beklerken yaptığı bir hareket var, açın izleyin, ben bravo dedim

Tabi oyun hala yeterli değil ama eleştiriler dikkate alınmış bence, özellikle 2. yarı
Her iki kanatta da oynayabilen, tek yakaladığında geçebilen skorer bir kanat tadından yenmez
Tabi o zaman da yerli sorunu olacak, belki iyi bir yerli stoper iyi olabilir

Son düzenleme:
Benim beinde sorun var. Ilk Antalya macinda Haji'nin Muslera'yi gecmeye calistigi ana kadar bein connect ile telefondan izledim. Giresun macini tvden sorunsuz izledim ama bugun yine komple cepten izledim.
Tvde 75 gs tvden sonra direk 83'e geciyor veya 82. Antalya macinda fabrika ayarlarina donup tekrardan arama ile kanallar geldi ama bugun gelmedi. Tv'ye de bein connect ayarladim ama ayni tadi verecegini sanmiyorum.

Üst Alt