STSL 13/14 H:3 | Eskişehirspor 0-0 Galatasaray | M.S | 30 Ağustos - Sayfa 82 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

STSL 13/14 H:3 | Eskişehirspor 0-0 Galatasaray | M.S | 30 Ağustos

Burak'ın kanatta oynayamayacağını dün 10 dakika içerisinde gördük...

Selçuk'un performansının yerlerin dibinde olduğunu bir kez daha gördük...

Drogba'nın frikik sevdasının bir an önce Fatih Terim tarafından engellenmesi gerektiğini dün akşam bir kez daha yaşadık...

Takımda kanat oyuncusu eksiği olduğunu dün daha iyi anladık...

Takımın yaz sezonu boyunca adam gibi kondisyon çalışması yapmadığını, 3 maçtır son 20 dakikaları kendi kalemizde oynamamızla görmeye devam ediyoruz....

Drogba'nın tek başına gol yükünü çekemeyeceğini dün akşam gördük...

Sniejder'in etrafındaki oyuncular yüzünden nasıl çıldırdığını dün akşam gördük...

Gökhan Semih ikilisinin hataya çok yatkın olduğunu dün akşam yine gördük...

6+0+4 sisteminin bizim takımı nasıl olumsuz etkilediğini çok daha iyi gördük...

Terim'i çok sevmeme ve savunmama rağmen heyecanını yitirmiş olduğunu dün akşam gördüm...

Dün akşam son iki yıldaki en can sıkıcı maçı izledim... Bir 90 dakika daha oynasak gol atamazdık sanırım...

Son 2 macta kalede Muslera olmasaydi ne olurdu kim bilir. Benim icin takimin acik ara en büyük cilegi Muslera´dir.

Drogba, Sneijder, Selcuk gitsinler de Muslera´nin elini öpsünler siraya dizilip.

Ne var bu bazi deplasmanlarda anlamadim gitti. Ilac mi veriyorlar, tehdit mi ediyorlar, büyü mü yapiyorlar anlamadim ya.

Bu macin telafisi Besiktas deplasmanidir. Antalya ve Besiktas maclarini almazsak kriz baslar.

Bu yavşak hakemi konuşan da yok ilginç... Adam oyunu soğutmak için elinden gelen herşeyi yaptı. Hucumda faul veriyor, avantaj kuralını hiç işletmiyor. Topun başına aheste aheste gelerek maçı iyice sığutuyor... Yan hakem eğer "değil" dese adamlara penaltı verecekti. Buz gibi golu neresine sığdıracak?

Bu yavşak hakemi konuşan da yok ilginç... Adam oyunu soğutmak için elinden gelen herşeyi yaptı. Hucumda faul veriyor, avantaj kuralını hiç işletmiyor. Topun başına aheste aheste gelerek maçı iyice sığutuyor... Yan hakem eğer "değil" dese adamlara penaltı verecekti. Buz gibi golu neresine sığdıracak?

Böyle dandik bir futbol olunca ortada hakem en son konuşulacak konudur...

Hakemi konusup ne yapacagiz ki? Evet Cüneyt Cakir´in Türkiye´de böyle bir aliskanligi var.

Bunu sadece bizim maclarda degil, her lig macinda yapiyor. Mactan cok o ön plana cikiyor, cikariyor.

Her 30 saniyede duruyor mac resmen. Ama sadece Galatasaray maclarinda degil iste.

Sen topunu oyna, sonra hakemi de elestiririz. Vermedigi penaltiya sükredelim bence ilk önce. Verse kimse agzini acamazdi

o kadar kalitesiz top oynadık ki. hakemi konusamıyoruz.

Drogba'nın frikik sevdasının bir an önce Fatih Terim tarafından engellenmesi gerektiğini dün akşam bir kez daha yaşadık...

Takımın yaz sezonu boyunca adam gibi kondisyon çalışması yapmadığını, 3 maçtır son 20 dakikaları kendi kalemizde oynamamızla görmeye devam ediyoruz....

Sniejder'in etrafındaki oyuncular yüzünden nasıl çıldırdığını dün akşam gördük...

Terim'i çok sevmeme ve savunmama rağmen heyecanını yitirmiş olduğunu dün akşam gördüm...

Dün akşam son iki yıldaki en can sıkıcı maçı izledim... Bir 90 dakika daha oynasak gol atamazdık sanırım...

Burak kanatta oynamaya mecbur değil.Burak sabit bir mevkinin oyunsudur ama ne olursa olsun Süper Lig şartlarında şu an ligdeki oyuncular içinde en büyük gol silahıdır.

Burak gibi bir santrafor varken,Drogba ve Sneijder'den ikisini almazdım,birini alırdım,buda Drogba olurdu.Cünkü Sneijder'de sabit bir mevkide oynuyor,yani Burak'ta Sneijder'de ne kanata gidiyor,nede çizgiye iniyor,nede geriden top kapıp atak baslatıyorlar.

Kısaca ikiside etkinlik alanları geniş olmayan oyuncular.Dolayısıyla sadece Burak'a yüklenmek bence doğru değil.Burak kadar Sneijder'de Hücumda ağır kalmamızın,rakip savunmaları zorlayamasımızın nedenidir.

Özete Burak-Sneijder bir arada oynayamaz.Hangisi kesilecek ? İkiside benim için kıymetli oyuncular,dolayısıyla hangisi formda ise o ilk 11 baslar,diğeride yedek olur.

Sneijder çıldıracağına,daha hareketli futbol oynasın,bir bölgede sabit kalmasın.

Kondisyona gelince,29 yas ortalama bir takımdan bahsediyoruz,ee bırakında cok iyi kondisyonumuz olmasın.2 yıldan beri bas bas Galatasaray artık gençleşmeli,bu takım bizi uzun vadede getirmez diyorum ama kime ne diyorsun.30 yas üstü transfere devam genee..

Gökhan ile Semih'i oynatmak zorundayız,hatta 2 tane yabancı kanat alırsak,Eboue kesilip yerine Hamit oynayabilir.Ne olursa olsun Galatasaray'ın cok yönlü,hareketli,dinamik 2 tane kanat oyuncusuna ihtiyacı var.Kanatta demeyeyim,Komple 2 tane hücumcuya ihityac var aslında.Birileri gibi bir bölgede sabit kalmayacak hücumcuyaa,sürekli hareket halinde olduğundan rakip defansın basını döndürecek hücumcuya,,

Burak kanatta oynamaya mecbur değil.Burak sabit bir mevkinin oyunsudur ama ne olursa olsun Süper Lig şartlarında şu an ligdeki oyuncular içinde en büyük gol silahıdır.

Burak gibi bir santrafor varken,Drogba ve Sneijder'den ikisini almazdım,birini alırdım,buda Drogba olurdu.Cünkü Sneijder'de sabit bir mevkide oynuyor,yani Burak'ta Sneijder'de ne kanata gidiyor,nede çizgiye iniyor,nede geriden top kapıp atak baslatıyorlar.

Kısaca ikiside etkinlik alanları geniş olmayan oyuncular.Dolayısıyla sadece Burak'a yüklenmek bence doğru değil.Burak kadar Sneijder'de Hücumda ağır kalmamızın,rakip savunmaları zorlayamasımızın nedenidir.

Özete Burak-Sneijder bir arada oynayamaz.Hangisi kesilecek ? İkiside benim için kıymetli oyuncular,dolayısıyla hangisi formda ise o ilk 11 baslar,diğeride yedek olur.

Sneijder çıldıracağına,daha hareketli futbol oynasın,bir bölgede sabit kalmasın.

Kondisyona gelince,29 yas ortalama bir takımdan bahsediyoruz,ee bırakında cok iyi kondisyonumuz olmasın.2 yıldan beri bas bas Galatasaray artık gençleşmeli,bu takım bizi uzun vadede getirmez diyorum ama kime ne diyorsun.30 yas üstü transfere devam genee..

Gökhan ile Semih'i oynatmak zorundayız,hatta 2 tane yabancı kanat alırsak,Eboue kesilip yerine Hamit oynayabilir.Ne olursa olsun Galatasaray'ın cok yönlü,hareketli,dinamik 2 tane kanat oyuncusuna ihtiyacı var.Kanatta demeyeyim,Komple 2 tane hücumcuya ihityac var aslında.Birileri gibi bir bölgede sabit kalmayacak hücumcuyaa,sürekli hareket halinde olduğundan rakip defansın basını döndürecek hücumcuya,,

Bence Burak'a burada çok fazla tolerans gösteriliyor. Dün akşam maçın tamamını izlediysen gol atamamaktan daha beterini yapıyordu verdiği o saçma sapan pasla.. Ayağındaki hiç bir topu tutamaz mı bir insan..

Sniejder konusuna gelirsek... Bence defansif olarak haklı olsan da ofansif olarak Sniejder'in hızına yetişebilen tek bir oyuncu yok şu takımda. Hızlılık sadece koşmaktan ibaret değil. Adam tek toplarla oyunu yeterince hızlandırıyor. Sniejder dışında herhangi bir futbolcu o topu alır şöyle bir etrafında döner, önü kapatıldığında geriye yönelir vs.

Gökhan ile Semih'i oynatmak zorundaysak ne diye Chedjou'yu aldık? Ayrıca İki maçta da mükemmele yakın oynayan bir adamın takımdan bu saçma kural yüzünden kesik yemesi moral bozucu...

Takımı gençleştirmekten bahsediyorsun ama gençleştirecek yerli oyuncu bulabiliyor musun bu kalitede. 29 yaş ortalamasındaki oyuncuların yeri geldiğinde nasıl koşturduğunu hepimiz biliyoruz. 30 yaşındaki Melo bu kadar koşabiliyorsa 27-28 yaşındaki oyuncular da bir zahmet koşsunlar.. Özellikle Selçuk artık hatun sevdasını bir kenara bırakıp şu futboluna bir çeki düzen vermeli...

hepsine eyvallah ama

1- wesley de etkisiz..daha fazla sorumluluk almalı

2-Hoca artık kaybetmekten korkuyor

Neyse enseyi çok fazla karartmaya lüzum yok. Ligin en çetrefilli iki deplasmanını da peşin peşin oynadık. İşin güzel tarafı, ikinci yarı bunlarla üst üste içerde oynayacak olmamız. Önümüzde seri yapabileceğimiz bir fikstür var.

Bence Burak'a burada çok fazla tolerans gösteriliyor. Dün akşam maçın tamamını izlediysen gol atamamaktan daha beterini yapıyordu verdiği o saçma sapan pasla.. Ayağındaki hiç bir topu tutamaz mı bir insan..

Sniejder konusuna gelirsek... Bence defansif olarak haklı olsan da ofansif olarak Sniejder'in hızına yetişebilen tek bir oyuncu yok şu takımda. Hızlılık sadece koşmaktan ibaret değil. Adam tek toplarla oyunu yeterince hızlandırıyor. Sniejder dışında herhangi bir futbolcu o topu alır şöyle bir etrafında döner, önü kapatıldığında geriye yönelir vs.

Gökhan ile Semih'i oynatmak zorundaysak ne diye Chedjou'yu aldık? Ayrıca İki maçta da mükemmele yakın oynayan bir adamın takımdan bu saçma kural yüzünden kesik yemesi moral bozucu...

Takımı gençleştirmekten bahsediyorsun ama gençleştirecek yerli oyuncu bulabiliyor musun bu kalitede. 29 yaş ortalamasındaki oyuncuların yeri geldiğinde nasıl koşturduğunu hepimiz biliyoruz. 30 yaşındaki Melo bu kadar koşabiliyorsa 27-28 yaşındaki oyuncular da bir zahmet koşsunlar.. Özellikle Selçuk artık hatun sevdasını bir kenara bırakıp şu futboluna bir çeki düzen vermeli...

Burak'ı bir tane saçma-sapan pası ile vurmak doğru değil.Burak 90 dakika oyunda kalsa en azından 1 tane atabilirdi.Burak'ı çıkararak biz bu maçta gol atmak istemiyoruz dedik.Düz adam ama bir sekil golünü yapıyor.Ya Burak ya Sneijder diyorum,hangisi formda ise o oynasın ama ikisi bir arada oynamasın.

Sneijder'in cok yönlü oynamamasından bahsediyorum ben.Hızlı paslar atabilir ve hızlı düşünebilir ama su anda Galatasaray rakip defanslar tarafından kolayca kitlenecek bir durumda.Bunun nedenide Burak ve Sneijder'in hareket alanlarının geniş olmaması.İkiside bir mevkiye çakılı oynuyorlar.

Teknik kapasitesinin iyi olmasının yanında,Hareket alanı geniş,tempolu,ceza sahası icine dalabilecek,kısaca rakip ceza sahası cevresinde hemen her yere basarak rakip savunmayı bunaltacak ve hataya zorlayacak iki tane hücum elemanı şart,bunun için Chedjou'yuda keserim,Eboue'yide,cünkü Galatasaray Süper Ligde dünkü savunma hattı ile gene iyi bir savunma yapar ama dünkü hücum hattı ile hücumda hiçbir tehlike yaratamaz.

Sneijder yukarıda saydığım özellikte 2 tane kanat,daha doğrusu 2 tane komple hücumcu ile sabit bir mevkide durarak oynayabilir,bir nevi organizatörlük yapar ama su anda Galatasaray'ın hücumda etkisiz olmasının bir nedeni Burak ise diğer nedeni de Sneijder'dir.Bunu artık görün.

Birde Sneijder İnter'de bu kadar hareketsiz değildi.

Birde şöyle bakmak lazım duruma geçen sene zaten Bursaspor ve Eskişehirspor deplasmanlarından 1 puan aldık.

11/12 sezonu 3. hafta topladığımız puan: 4

12/13 sezonu 3. hafta topladığımız puan: 7

ve bu sezon 3. hafta topladığımız puan: 5

Sadece bu 2 maç üst üste geldiği için ve beraberlikler üst üste geldiği için sıkıntı yapıyoruz. Ama şöyle de bir durum var takım cidden çok kötü oynuyor. Sanki takım sezon başı kampa girmemiş gibi, ve hafta içi hiç antrenman yapmıyorlar gibi veya antrenmanlar verimsiz geçiyor. Burada ise suçlu fatih terimdir.

Takımın eksiği var mı? Elbette var. Ama bence elimizi kolumuzu bağlayan şu yabancı sınırı. Türk yedeklerimize bakıyorum kimi sokarsan sok oyuna, oyunun akışını değiştirecek bir adamımız yok. İşte böyle bir sorunun varsa kaliteli yerlileri alacaksın paraya kıyacaksın. Kim var kaliteli yerli Türkiyede? Açıkcası benim beğendiğim yok bir alper verdi onuda rakibimize kaptırdık. Ozaman gurbetçilere yönelmek gerekiyor eskişehirspor Tarık Çamdal diye bir oyuncu bulmuş ben çok beğendim. Biz neden bulamıyoruz böyle adamları? Tamam ilk 11 oyuncusu olamaz bizde. Ama şuan mevcut yedek oyuncularımızdan daha iyi.

En azından bu sene umut bulutu alana kadar gaziantepspordan aynı paraya muhammed demiri alırdık. Umut bulutu alma sebebimizde bence vefa! Hani adam o kadar emek verdi satmak olmaz ayağı bence. Ben buna çok karşıyım kardeşim. Kim katıyor bu duygusal yapıyı klübe? fatih terim mi? Ben futbolcuya aysal gibi eleman gözü ile bakarım. İş yaparsa kalır kalmazsa kovulur. Asla duygusallığa gerek yok. Büyük klüp böyle olunur.

Gelelim yabancı sınırına, yönetim bunu neden zamanında kabul etmiş? Bence yönetimin bunu kabul etmesi hedeflerimizin sandığımız kadar büyük olmaması. Ünal aysal bir açıklama yapmıştı hatırlıyor musunuz? Bu yabancı sınırı olayı değişecek, değişmezse bu kararı verenler değişecek! Nerde o iş? Ne oldu o işe? Tabi ki gücümüz yetmedi. Madem bu işlemi yapamayacaksın niye konuşuyorsun?

Bu sene yönetimin yapacağı şey aslında çok basitti. Madem yabancı sınırı var alacağın oyuncular belli.

Alper Potuk

Kerim Frei

Muhammed Demir

Bruma veya Nani gibi hızlı bir kanat oyuncusu

ve scout ekibini yollayacaksın almanyaya oradaki genç 15 - 18 yaş arası yetenekli cocuklardan 2-3 tane kapacaksın. Bunun için ise 5 milyon euro ayaracaksın ucuza kapacaksın o oyuncuları.

Böyle birşey yapsaydık şuan eminim daha iyi durumdaydık.

hepsine eyvallah ama

1- wesley de etkisiz..daha fazla sorumluluk almalı

2-Hoca artık kaybetmekten korkuyor

Sniejder'e mükemmel oynuyor demiyorum zaten. Söylemek istediğim atağa kalktığımızda tek top oynamayı seviyor ve etrafındaki adamlar ise o tek paslara yetişmekten acizler... Defansif olarak kesinlikle hiç bir katkısı yok zaten...

Sniejder'e mükemmel oynuyor demiyorum zaten. Söylemek istediğim atağa kalktığımızda tek top oynamayı seviyor ve etrafındaki adamlar ise o tek paslara yetişmekten acizler... Defansif olarak kesinlikle hiç bir katkısı yok zaten...

onun hızına yetişecek kanat oyuncularımız yok haklısın sadece biraz daha fazla sorumluluk almalı daha fazla kaleyi düşünmeli

Burak'ı bir tane saçma-sapan pası ile vurmak doğru değil.Burak 90 dakika oyunda kalsa en azından 1 tane atabilirdi.Burak'ı çıkararak biz bu maçta gol atmak istemiyoruz dedik.Düz adam ama bir sekil golünü yapıyor.Ya Burak ya Sneijder diyorum,hangisi formda ise o oynasın ama ikisi bir arada oynamasın.

Sneijder'in cok yönlü oynamamasından bahsediyorum ben.Hızlı paslar atabilir ve hızlı düşünebilir ama su anda Galatasaray rakip defanslar tarafından kolayca kitlenecek bir durumda.Bunun nedenide Burak ve Sneijder'in hareket alanlarının geniş olmaması.İkiside bir mevkiye çakılı oynuyorlar.

Teknik kapasitesinin iyi olmasının yanında,Hareket alanı geniş,tempolu,ceza sahası icine dalabilecek,kısaca rakip ceza sahası cevresinde hemen her yere basarak rakip savunmayı bunaltacak ve hataya zorlayacak iki tane hücum elemanı şart,bunun için Chedjou'yuda keserim,Eboue'yide,cünkü Galatasaray Süper Ligde dünkü savunma hattı ile gene iyi bir savunma yapar ama dünkü hücum hattı ile hücumda hiçbir tehlike yaratamaz.

Sneijder yukarıda saydığım özellikte 2 tane kanat,daha doğrusu 2 tane komple hücumcu ile sabit bir mevkide durarak oynayabilir,bir nevi organizatörlük yapar ama su anda Galatasaray'ın hücumda etkisiz olmasının bir nedeni Burak ise diğer nedeni de Sneijder'dir.Bunu artık görün.

Birde Sneijder İnter'de bu kadar hareketsiz değildi.

Burak'ın gol atması için 30-40 metreden ara pası atmaya mecbur kalacaksak ve tek hücum stratejimiz bu olacaksa vay bizim halimize... O zaman 4-5-1 falan oynamamamız gerekiyor ya da 4-5-1 i şu şekilde oynamamız gerekiyor.;

............X...............

XX.....XX.....XX.....XX

..............XX............

.........XX.......XX......

XX.........................XX

.............XX...............

Bu durumda da Drogba'yı oynatacak yerin kalmıyor. Sağ kanadın yok, Sol kanadın yok... Ortaya koyacak Selçuk Melo dan başka bir oyuncun yok...

Bunun yanında ise 4-2-2kanatlarda-2 şeklinde oynayabilirsin ilk sezondaki gibi... Bu durumda da kanat oyuncuların yok maddesi tekrar gündeme geliyor. Bu sistemle oynandığı zaman burada küfredenlerin sayısı da az buz değil...

Eskişehir maçında oynanan sistem ise ;

............X...............

XX.....XX.....XX.....XX

.........XX.......XX......

XX...........XX..............XX

.............XX...............

Burak burda sol açık olarak başladı. 10 dakika sonra sağ açığa geçti... O da olmayınca forvete döndü... Forvetteyken yakaladığı bir pozisyonu mahvetti...

Bu arada takımın en büyük handikabı orta sahada mücadele gücünün olmaması... Bu yüzden baskı kuramıyoruz ve pozisyona giremiyoruz. Rakibin ayağındaki toplar kalemize kadar geliyor.

Neyse takımın hali iyi değil... Herkes de bir boş vermişlik havası var... Sahaya çıkıp maçı bir şekilde tamamlayalım da eve gidelim havasındalar... Bu havadan kurtulmazsak bir an önce işimiz vahim...

dün gece çok kötü bir maç oynadık son 2 haftada 2 puan aldık ama 2side zor deplasmanlardı. kaybedilmiş birşey yok. sezon başında bu 2 maça zaten en çok 4 puan yazardık bence kayıp sadece 2 puan . ancak telafisi için 5.haftada bjk maçında en az 1 puan şart oldu. bu sene şampiyonlukta ciddi rakibimiz bjk olacaktır.

gelelim dün geceki maça:kötü oyunda çok fazla etken var. 1.si takımımız yaşlı geç form tutuyor bu 2 sezondur böyle. 2.si 2 sezondur zor deplasmanlarda kazanamıyoruz zaten bununda teknikten ziyada fizik yetersizlikten olduğunu düşünüyorum. bursa maçında rakip bizden 10km fazla koşmuştu. muhtemelen eskişehirde öyledir. yani rakip bizden hep 1 kişi fazla gibi. böyle oluncada dış saha performansımızın kötü olması normal. içerde bizde seyirci etkisiyle en az rakip kadar koşuyoruz zaten. taktiksel yanlışlar skorlarda en az etken olan şeydir bence. dün muhtemelen 4-5-1 4-3-3, 4-4-2 ne oynarsak oynayalım skor benzer olacaktı muhtemelen. ancak kafası transferle karışık olan Burakın oynaması hata olarak görülebilir.

önemli olan bundan sonra ne yapılacağı, tedavi nasıl olacak?

1-takımın bu sıkışık formattan kurtulması lazım. 4-1-2-1-2 sistemi bize birşey kazandırmayacak üstelik zor maçlarda oyun tamamen sıkışıyor ve rakibin kanatlarda hızlı adamları varsa allak bullak oluyoruz. içerideki maçlarda sorun değil ama zor maçlar için 4-2-3-1 yada 4-4-2 gibi bir sisteme dönmemiz lazım. bunun içinde burak-sneijder-drogba 3lüsünden biri mutlaka yedek oturmalı. maçına göre bu değişir. üstelik bu durumda yedekten sahaya sürülecek güçlü bir silahımızda olacaktır.

2- Drogbanın her frikiğin başına geçmesinin önüne geçilmeli

3- duran toplarda taktiksel bir çalışma yapılmalı. hep boşa kullanıyoruz.

4- kimse dile getirmemiş ama bu takımın göbekte acilen bir alternatife ihtiyacı var. (selçuk-melo ikilisine) bu bölgede dinamik genç her maç en az 12 km koşan bir oyuncuya ihtiyacımız var. selçuk bütün sezonun ağırlığını tek başına nasıl götürecek bilmiyorum. belki engin daha iyi olursa alternatif olabilir.

5- cehdjou semihtende gökahandanda daha iyi bir stoper. defansa mutlaka monte edilmeli. semih elinden geleni yapıyor ama üst düzey bir stoper olmak için eksikleri var. fizik, boy zamanlama gibi. semih belki sağ bekte denenebilir.

6- mutlaka kanata iyi bir yabancı alınmalı. bruma eğer çok iyi çıkarsa kesilecek adam chehdjou değil eboue olur. orada oynatacak hamit-sabri gibi alternatifler var. en azından bir maç chedjou bir maç eboue kesilebilir. bana kalsa sol bekede acilen transfer yapılması lazım ama bu olursa bu sefer ilerden bir yabancıyı tribüne göndermek gerekir yani bu pek mümkün değil. takımın en çürük yeri sol bek ama buna bir çözüm bulunacağını sanmıyorum artık.

7- yedek kalitemiz çok kötü.yedekten etki yapacak oyuncu yok. gerçi süper ligde herkeste aynı sorun var (6 yabancı kuralı sayesinde :() buna yapacak bir şey yok. iyi bir yerli varda bizmi almadık :)

Üst Alt