Total Futbol - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Total Futbol

Cevap: Total Futbol

2 sene öncesi değil miydi Topal ve Ayhan ile gelen şampiyonluk.O zaman "Turkish Viera" denilen adam ne oldu da böyle oldu.Bunlarla futbol oynanmaz derecesine geldik sözde Rijkaard sistemi yüzünden.

Rijkaard'ın artılarını bir tarafa eksilerini diğer tarafa yazsak,artıları cümle eksileri paragraf olur.Forumda Rijkaard eleştirilince bile tepkiler geliyor.Rijkaard eleştirilmez diye birşey yok.Zor durumda sakat oyuncularla, taktiğini devam ettirebileceğini mi sanıyor.Barça'daki kaliteli oyuncularla bunu yapabilir ama burada olmaz.Bir B planın mutlaka olması lazım.Rijkaard'ın Barcelonadaki kariyerinden yukarıda bahsettim, aslında bir devrim değildi onun Barça'da yaptığı.

Ben sizin bahsettiğiniz sistemin seneye oturacağından şüpheliyim.Çoğumuz "Rijkaard ilk sene Barcelona'da da başarısızdı" yüzünden önümüzdeki sene süper olacağız sanıyor.Tamam sabır gösteririz ama ışık ta vermiyor ki.Her yeni gelen teknik direktörlerde en az 1 oyuncu parlarken bizde hepsi geriye gitti.

Rijkaard kafasındaki modeli en az 2-3 yıl sonra oturtur.O kadar sabrımız ve zamanımız olacak mı ?

Barcelona bu sistemi aşama aşama Cruyff zamanından beri üstüne koya koya gidiyor.

2 sene öncesi değil miydi Topal ve Ayhan ile gelen şampiyonluk.O zaman "Turkish Viera" denilen adam ne oldu da böyle oldu.Bunlarla futbol oynanmaz derecesine geldik sözde Rijkaard sistemi yüzünden.

Rijkaard'ın artılarını bir tarafa eksilerini diğer tarafa yazsak,artıları cümle eksileri paragraf olur.Forumda Rijkaard eleştirilince bile tepkiler geliyor.Rijkaard eleştirilmez diye birşey yok.Zor durumda sakat oyuncularla, taktiğini devam ettirebileceğini mi sanıyor.Barça'daki kaliteli oyuncularla bunu yapabilir ama burada olmaz.Bir B planın mutlaka olması lazım.Rijkaard'ın Barcelonadaki kariyerinden yukarıda bahsettim, aslında bir devrim değildi onun Barça'da yaptığı.

Ben sizin bahsettiğiniz sistemin seneye oturacağından şüpheliyim.Çoğumuz "Rijkaard ilk sene Barcelona'da da başarısızdı" yüzünden önümüzdeki sene süper olacağız sanıyor.Tamam sabır gösteririz ama ışık ta vermiyor ki.Her yeni gelen teknik direktörlerde en az 1 oyuncu parlarken bizde hepsi geriye gitti.

Rijkaard kafasındaki modeli en az 2-3 yıl sonra oturtur.O kadar sabrımız ve zamanımız olacak mı ?

Barcelona bu sistemi aşama aşama Cruyff zamanından beri üstüne koya koya gidiyor.

Barcelona, Johan Cruyff dönemine başarısızlıkla başladı, başarısızlıkla bitirdi. Rijkaard dönemine de başarısızlıkla başladı, başarısızlıkla bitirdi. Ama bu dönemler Barcelona için geri dönüş, yeniden başlama dönemleri oldu. Çoğu Barçalı taraftarlar Rijkaard'a ve Cruyff'a, Guardiola'dan daha çok saygı göstermesinin nedeni de budur. Sistem oturtmak sanıldığı gibi kolay değildir. Kulübün bütün futbol branşlarına o sistemin tohumları atılır ve alt yapıdan çıkan oyuncular uygulanan sisteme yabancı kalmaz. Barcelona'da bu şekilde futbolun odak merkezi olmuştur. Bunlar belirttiğin gibi 1 senede değil, 2-5 sene içerisinde oluşmuştur. Bir daha ki sezon Rijkaard'ın oluşturduğu sistemin oturacağını kimse garanti edemez. Yani gidip Avrupa'da başarılı olacağımızı sanmıyorum bile... Ama oynadığımız futbol; futbol olacak, ligde de şampiyon olacağız. Bir daha ki sezon ile tamamen oturmuş, alt yapıdan verim alan bir Galatasaray olacak. O zaman da herkes oturup Galatasaray'ı Avrupa'da ki başarılarıyla konuşacak. Rijkaard bırakıp gittikten sonra da başımıza gelen isim Tugay olacaktır. Tugay'da tohumlanan sisteme yabancı olmayıp, Rijkaard'ın enjekte ettiği sisteme devam edecektir.

Kısaca anlatmak istediğim şey madem Barcelona gibi olacağız bizim Cruyff'ımız Rijkaard, Rijkaard'ımız Tugay olacak. Guardiola'mızda bakarsın Arda olur kim bilir? :)

Yazdıklarınızın hemen hemen hepsine katılıyorum.

Lakin Topal'da, Ayhan'da iki yıl önceki Topal ve Ayhan değiller. Bu takımda en çok umut bağladığım ve beklenti içerisinde olduğum oyuncuların başında idi Topal. Ancak bu oyunculardaki geriye gidişi sadece ve sadece Rijkaard'a bağlayamayız.

Elbetteki eleştiri olacak, elbette bu Rijkaard'da da yapılacak. Hiç bir sözüm olamaz.

Ayrıca Barca örneğinde olduğu gibi seneye süper olacağımızı düşünmediğime de inanmanızı isterim. Dediğim gibi son derece klişe bir örnekti zaten. Benim için meyve toplama zamanı zaten asgari 2-3 sene idi.

Barcelona'nın geçirdiği evrim konusunda sonuna kadar haklısınız. Cruyff'lu dönemi çok iyi hatırlıyorum. Yaklaşık 15 - 20 yıl öncesi Romario'lu,Stoichkov'lu dönemler..

Ne yazık ki, günü birlik yaşayan, Ben şampiyon olamazsam Fenerbahçe de şampiyon olmasın diyen taraftarlar gibi olamadım. Galatasaray'dan başka kimin ne olduğu ya da olmadığı umrumda bile değil. İsterse Fenerbahçe 10 şampiyonluk fark atsın hiç farketmez. Benim beklemeye sabrım var. Bir Barca gibi olacaksak ömrümüz yettiğince bekleriz. Benim tek isteğim takımım güzel futbol oynasın. Üzüleceksek de öyle üzülelim. Son 5 haftada üzüldüğümüz gibi değil.

Barcelona, Johan Cruyff dönemine başarısızlıkla başladı, başarısızlıkla bitirdi. Rijkaard dönemine de başarısızlıkla başladı, başarısızlıkla bitirdi. Ama bu dönemler Barcelona için geri dönüş, yeniden başlama dönemleri oldu. Çoğu Barçalı taraftarlar Rijkaard'a ve Cruyff'a, Guardiola'dan daha çok saygı göstermesinin nedeni de budur. Sistem oturtmak sanıldığı gibi kolay değildir. Kulübün bütün futbol branşlarına o sistemin tohumları atılır ve alt yapıdan çıkan oyuncular uygulanan sisteme yabancı kalmaz. Barcelona'da bu şekilde futbolun odak merkezi olmuştur. Bunlar belirttiğin gibi 1 senede değil, 2-5 sene içerisinde oluşmuştur. Bir daha ki sezon Rijkaard'ın oluşturduğu sistemin oturacağını kimse garanti edemez. Yani gidip Avrupa'da başarılı olacağımızı sanmıyorum bile... Ama oynadığımız futbol; futbol olacak, ligde de şampiyon olacağız. Bir daha ki sezon ile tamamen oturmuş, alt yapıdan verim alan bir Galatasaray olacak. O zaman da herkes oturup Galatasaray'ı Avrupa'da ki başarılarıyla konuşacak. Rijkaard bırakıp gittikten sonra da başımıza gelen isim Tugay olacaktır. Tugay'da tohumlanan sisteme yabancı olmayıp, Rijkaard'ın enjekte ettiği sisteme devam edecektir.

Kısaca anlatmak istediğim şey madem Barcelona gibi olacağız bizim Cruyff'ımız Rijkaard, Rijkaard'ımız Tugay olacak. Guardiola'mızda bakarsın Arda olur kim bilir? :)

Barcelona,Cruyff'ın hegemonyası altındadır.Cruyf zamanında başarısız oldular ama aşama aşama üstüne koyup gittiler.Altyapılarını sisteme uygun yaptılar.Örn:Messi,İniesta...Sisteme alışma süreci çekmediler.

Barça'ya Rijkaard'ı aldıran Cruff'tur.Şimdide öğrencisi Guardiola'yı getirdiler.Adamlar yıllarını verdi bu işe.Bizde durum farklı.Ama belkide olacaktır kim bilir.Sen,ben bilemeyiz ne olacağını.Ben Rijkaard'ı açıkcası bu sene beğenmedim.Mevcut kadroyu kullanmasınu bilemedi,oyuncu seçiminde ,transferde hatalar yaptı.Ama sabrım yok anlaşılmasın.Ben Rijkaard'ı eleştiririm ama onun sadece 1 yıl içinde dediklerini yapamayacağının farkındayım.Zaman gerekli.O da hatalarından ders çıkarmasını bilmesi lazım ki burası Barcelona değil Galatasaray.

Senin benim sabrım var ama,medyanın,Polat'ın arkasında bekleyen lisecilerin,başarı da başarı isteyen taraftarın sabrı ne kadar olacak? .Bakalım, Rijkaard,Adnan Polat ne kadar sabredecek.

Yazdıklarınızın hemen hemen hepsine katılıyorum.

Lakin Topal'da, Ayhan'da iki yıl önceki Topal ve Ayhan değiller. Bu takımda en çok umut bağladığım ve beklenti içerisinde olduğum oyuncuların başında idi Topal. Ancak bu oyunculardaki geriye gidişi sadece ve sadece Rijkaard'a bağlayamayız.

Elbetteki eleştiri olacak, elbette bu Rijkaard'da da yapılacak. Hiç bir sözüm olamaz.

Ayrıca Barca örneğinde olduğu gibi seneye süper olacağımızı düşünmediğime de inanmanızı isterim. Dediğim gibi son derece klişe bir örnekti zaten. Benim için meyve toplama zamanı zaten asgari 2-3 sene idi.

Barcelona'nın geçirdiği evrim konusunda sonuna kadar haklısınız. Cruyff'lu dönemi çok iyi hatırlıyorum. Yaklaşık 15 - 20 yıl öncesi Romario'lu,Stoichkov'lu dönemler..

Ne yazık ki, günü birlik yaşayan, Ben şampiyon olamazsam Fenerbahçe de şampiyon olmasın diyen taraftarlar gibi olamadım. Galatasaray'dan başka kimin ne olduğu ya da olmadığı umrumda bile değil. İsterse Fenerbahçe 10 şampiyonluk fark atsın hiç farketmez. Benim beklemeye sabrım var. Bir Barca gibi olacaksak ömrümüz yettiğince bekleriz. Benim tek isteğim takımım güzel futbol oynasın. Üzüleceksek de öyle üzülelim. Son 5 haftada üzüldüğümüz gibi değil.

Ben açıkcası korkuyorum biliyor musun.Çünkü hiçbir ışık alamadım.Geçen seneki oyuncularızdan sayar mısın hangisi bu sene daha iyi,ruhumuz yok,isteğimiz yok ama eksilerimiz çok.

Ve birde şundan korkuyorum.Rijkaard'ın sözleşmesi bitince büyük takımlara gideceğinden,buraya devrim için değil para için gelmesinden.Giderse sanırım güzel bir kalaylama düşünüyorumi,içimden ama.:)

Dediğim gibi Rijkaard'ı daha çok eleştireceğim ama 1 yıl onun için az zaman .Bir yıl için buraya gelmedi o.Bunun farkındayım.Sabrım bol,ama eleştirimde bol olacak.2-3 sene belki daha fazla yeterki o ışığı göreyim,benim sabrım sonsuz olacak.Ama gitsin demek hakarettir.Bir yıl için gelmedi buraya o.

Senin benim sabrım var ama,medyanın,Polat'ın arkasında bekleyen lisecilerin,başarı da başarı isteyen taraftarın sabrı ne kadar olacak? .Bakalım, Rijkaard,Adnan Polat ne kadar sabredecek.

Bu sözler üzerine söylenecek fazla bir şey kalmadı. Futbolun sadece bir oyun olduğunu, kazandıktan sonra sadece mutlu olmayı, kaybettikten sonra ise sadece üzülmeyi bilmeyen bir toplumuz. Yapacak fazla bir şey yok, Rijkaard ve Adnan Polat ne kadar dayanıp, sabrederler ise biz de o kadar sabredeceğiz.

İyi geceler..

Mevcut eldeki futbolcularla, Rijkaard'ın total futbolu oynatabilmesinin odukça zor olduğunu çok önceden söylemiştik. Total futbol, aynı şeyleri düşünmeyi ve her bölgede, aynı anda hareket etmeyi gerektirir ki, bunu da takım içerisinde yapabilecek futbolcu sayısı oldukça az. Total futbolun oynanabilmesinin önündeki futbolcu engelleri kaldırılmadığı müddetçe, bu futbol tarzını yıllar geçsede göremeyiz. Bu oyuncularında kimler olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz..

İstatistiklere baktım.

Barcelona(aslında bakmasamda olur ya)

Xavi 3 gol 13 asist(geçen sene 6 gol 22 asist)

İniesta 1 gol 11 asist,(geçen sene 4 gol 13 asist)

Arsenal

Cesc Fabregas 20 gol 21 asist

Diaby 6 gol 4 asist

Liverpool

Gerrard 12 gol 13 asist(geçen sene 27 gol 18 asist)

Chelsea

Frank Lampard 27 gol 17 asist(geçen sene 25 gol 23 asist)

Fenerbahçe

Alex 18 gol 16 asist(gerçi forvet saymak lazım)

Trabzonspor

Gustavo Colman 10 gol 10 assist

Selçuk İnan 2 gol 6 asist(defansif oynuyor)

Bursaspor

Pablo Batalla 8 gol 5 asist

Anderlecht

Mbark Boussoufa 18 gol 25 asist

Galatasaray

Arda Turan 11 gol 27 asist

Elano 6 gol 8 asist(Tsl de 3 gol 1 asist)

Mehmet Topal 0 gol 1 KK. 1 Asist

Ayhan Akman 0 gol 4 asist(lig de 2)

Barış Özbek 5 gol 5 asist(ligde 1 gol 3 asist)

Mustafa Sarp 3 gol 1 asist

bunlarda bizimkilerin istatistikleri.Arda Turan'ın mükemmel istatistiği dışında gol attıran bir oyuncu pek yok.Bu bile sadece neden bu sene bu kadar zorlandığımızın kanıtı ki.Çoğu kişinin yuhaladığı o çocuk olmasa şu an belki 6. idik.Oynamadığı 5 maçta 8 puan kaybetmesek şu an en az 5 puan daha fazlamız olurdu.(Trabzon +Sivas'tan) bu bile bizi hala iddialı yapmaya yeterdi.Yine bir şekilde Fenerbahçe'ye yenilsek bile.

Seneye Şampiyon olmak istiyorsak bizim ligde en az 10 gol 10 asist yapabilecek bir oyuncuya ihtiyacımız var.Defansif yönü kuvvetli bit oyuncu daha bulursak o zaman belki total futboldan söz edebiliriz.Şu an TOPAL FUTBOL oynuyoruz maalesef.

Total futbol mu kaldı ki ? Geçen sene en azından sahada birşeyler yapmaya, oynamaya çalışırdık. Şimdi ne oynadığımızı bilmiyoruz.

Cevap: Total Futbol [Hafta 13]

Mustafa Sarp in oyundaki etkinligini gorememek beni de umutsuzluga itiyor.

Adam in her kafasindan gecen, o anda yapilmasi gereken sey. Yapamasa bile dedigin gibi.

Mustafa Sarp kesinlikle ilk 11 adamidir tek gecerim

kalabaliktan topu cikarirken nereye pas attigina bir bakin

:asd22:

LESH yorum

Üst Alt