Total Futbol - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Total Futbol

Cevap: Total Futbol [Hafta 15]

O dediğin cesareti malesef ben Rijkaardda göremedim. Adam mecbur kalmadıkça milli takım defansı diye defans hattına hiç dokunmuyor. Cesaret ise al sana fırsat. Oysa bu defans hattı ile total futbol biraz zor. Allahtan Zan sakatlandı da mecburen Topalı koydu. Bakalım Zan dönünce ne olacak. Oysa ben RİjkaardıN Servet ve Zanı yedek oturtma ihtimalini sevmiştim. Rijkaard 7 oyuncusunu oynatamayan İBB den korkarsa liderde cesaret yoksa oyunculardan bunu beklemek ne kadar doğrudur tartışılır.

Total futbol şıp diye oynanacak bir yapıya sahip değil. Biz daha yolun çoook başındayız. Taraftar ve yönetim sabırlı olursa uzun süreli başarılar elde edeceğimiz bir sistem.

Total futbol diyip duruyoruz ama Rijkaard Servet ve Zanda ısrar ediyor demekki onlarla bu işin olacağına inanıyor diyesim geliyor ama buna inanmak istemiyorum.Bu ikili ve total futbol bu nasıl bir çelişkidir. Madem Rijkaard bir sistem adamı neden Uğur ve ön libero olarak oynattığımız adamları stoper mevkiinde düşünmedi. Demekki bazı oyuncuları oynatmak adına Rijkaard sistemden ödün verebiliyor mu?

Bu arada Barcelona'nın Total Futbol oynadığını savunanlar Total Futbolun ne olduğunu bilmiyor demek. Zaten Total futbol oynama niyetinde de değil barça. Belirli bölgelerde total var. Galatasaray'ın da şu anda öyle... Kanatlarda ve orta alanda total futbol felsefesi uygulanıyor.

Dünya üzerinde Total Futbolu bir Hollanda milli takımı oynamıştır. 4-6-0 düzeniyle sahaya çıkıp, defansın forvet, forvetin defans görevi yaptığı, Kimin nerede oynadığını kimsenin çözemediği takım oyunudur; Total futbol. Şayet Rijkaardın böyle bir planı varsa johan cruyff gibi total liderinin takımda olması lazım. Tabi taraftarın ve camianında sabırlı olmasıda önemli. .

Bana sorsalar Galatasaray şimdiki barça gibi mi oynasın yoksa o zaman ki Hollanda milli takımı gibi mi diye sorsalar Hollanda milli takımı derim. Maçlarını izledim futbolu barçadan kat be kat daha çok zevk veriyor.

Cevap: Total Futbol [Hafta 16]

Bir maçta sürekli ofsayt taktiği uygulamak 2 gol yenmesine rağmen devam etmek hangi total futbol kitabında yazıyor acaba.Bırakın total futbolu amatör kümede bile uygulanmıyor artık ofsayt taktiği.Ki ofsayt taktiğini uygulayacak 4 savunma oyuncusunun da hızlı olması gerekir ve birbirini çok iyi tanıyan,aynı anda karar alıp aynı anda hareket edebilecek kadar senkronize bir 4'llü olursa şayet denenebilecek bir sistemdir ama Galatasaray'ın bugünkü savunma hattının ömür boyunca uygulayamayağı bir sistemdir.Servet ve Hakan Balta gibi ağır stoperler ve as kadroda yer almayan Caner-Uğur ikilisiyle bu 4'lü asla ve asla ofsayt taktiği uygulamamalıydı ama maç boyunca üstelik 2 gol yenmesine rağmen en az 4-5 pozisyonda uygulandı bu taktik.Maçın kazanılması sayesinde bu büyük gaflet puan kaybına neden olmadı..

Onu bunu bilmiyorum da şu savunmadaki ikili ne zaman 3 maç ardarda aynı isimden oluşacak işte biz o zaman az gol yiyeceğiz..Maalesef bu işler de gökhan zan ,emre güngör gibi kronik sakat adamlarla olmuyor..Acilen bir kaliteli defans oyuncusu bulmamız gerekiyor ara transferde..

Onu bunu bilmiyorum da şu savunmadaki ikili ne zaman 3 maç ardarda aynı isimden oluşacak işte biz o zaman az gol yiyeceğiz..Maalesef bu işler de gökhan zan ,emre güngör gibi kronik sakat adamlarla olmuyor..Acilen bir kaliteli defans oyuncusu bulmamız gerekiyor ara transferde..

Buluncak merak etme. Ezequiel Garay olursa pek makbule geçer bu isim.

Atletico Madrid total futbol karşısında(Barca) hep fark yiyor.Bakarsın bizimkilere ilham gelir Barca gibi oynarlar.:D

Cevap: Total Futbol [Hafta 17]

Yalnız Rıjkaard son maçlarda 4-4-1-1/4-2-3-1 deniyor.Dikkatimi çekmedi değil.Bu bence olumlu yansıdı.Arda'dan çok daha fazla verim alıyoruz.Sezon başından değişen şey köprü görevi Ayhan'ın değil Elano'nun.Bakalım böyle devam edecek mi?

Arda ortada olduğu zaman onun orta sahanın ortasındaki savunma yönü zayıf olduğu için 4-2-3-1'e veya 4-4-1-1'e dönüyoruz, bu sene başında da böyle gibiydi. İşin güzel tarafı basit bir maç olsa da Elano resmen çift ön libero oynadı Sarp ile beraber ve canım medya bundan bahsetmedi bile. Kanattaki oyuncular Caner ve Barış olunca o sistem tabi 4-2-3-1'den çok 4-4-1-1 oluyor. Çünkü kanattaki oyuncular bir Keita veya Kewell gibi forvet özellikli değildi, Caner hadi neyse ama Barış'ın öyle olduğunu söylemek zor. Bu bence biraz da eksiklerin olduğu maçların sistemini deneme amaçlıydı. Yoksa genel sistemimizin yine 4-3-3 ağırlıklı olacağı ve nadiren de 4-2-3-1'e benzeyeceğini söyleyebiliriz ancak Arda ortada oynamadığı sürece göreceğimiz Elano'lu orta sahaların (örneğin Topal-Sarp-Elano veya Topal-Ayhan-Elano) 4-2-3-1 değil 4-3-3 olacağını düşünüyorum.

Arda ortada olduğu zaman onun orta sahanın ortasındaki savunma yönü zayıf olduğu için 4-2-3-1'e veya 4-4-1-1'e dönüyoruz, bu sene başında da böyle gibiydi. İşin güzel tarafı basit bir maç olsa da Elano resmen çift ön libero oynadı Sarp ile beraber ve canım medya bundan bahsetmedi bile. Kanattaki oyuncular Caner ve Barış olunca o sistem tabi 4-2-3-1'den çok 4-4-1-1 oluyor. Çünkü kanattaki oyuncular bir Keita veya Kewell gibi forvet özellikli değildi, Caner hadi neyse ama Barış'ın öyle olduğunu söylemek zor. Bu bence biraz da eksiklerin olduğu maçların sistemini deneme amaçlıydı. Yoksa genel sistemimizin yine 4-3-3 ağırlıklı olacağı ve nadiren de 4-2-3-1'e benzeyeceğini söyleyebiliriz ancak Arda ortada oynamadığı sürece göreceğimiz Elano'lu orta sahaların (örneğin Topal-Sarp-Elano veya Topal-Ayhan-Elano) 4-2-3-1 değil 4-3-3 olacağını düşünüyorum.

Elano on libero mevkisinde oynayarak verebilecegi verimi tam olarak yansıtamıyor ama yine de oyununu zevk alarak izliyorum daha tam olarak Turkiyeye alısmıs degil o sorunu da hallederse tadından yenmez

Denizli maçında sanki Total futbol sinyalini verdik.Ama 3.lig takımı ölçü değil.Süper ligde bu şekilde oynarsak şampiyon oluruz yahu.Yalnız Arda tam olarak oyun kurucu mevkisine hazır değil.O yüzden organizasyonda sıkıntı yaşadık.Yeni forvetin gelişi ve Elano 'nun o bölgeyi almasıyla bu sıkıntıyı giderebiliriz.

Üst Alt