TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi.. - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçının ön analizi

Şimdi kafamda oluşan düşünce Kewell'ın daha zinde kalması adına yedek kalması ve Barış'ın ortasahaya geçip 3 lü koşan ortasaha ve önde Arda,Keita,Baros.Fener yorulunca da Kewell ve Nonda bitirir işlerini.

Cevap: TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçının ön analizi

Bu maçla ilgili analiz yapmayı konu ilk açıldığından beri çok istedim ama şu ana kadar hani klavyeye dökecek inanın birşeyler bulamadım. Çok değişik bir duygu bu maça tanıklık edecek olmak. Fenerli arkadaşlarımla atışmalarımız başlamıştı geçen haftadan ve artarak sürüyor, formamla geziyorum ve heyecanlıyım. Yani bu sitedeki herkes gibi. Şu anda kafamdakiler toparladım ve bunları unutmadan bir an önce aktarmak istedim. Umarım bu güzel beyin fırtınasına bir katkıda bulunabilirim.

Öncelikle 2 takımında maça nasıl geldiklerine bakalım. Bu sezon Galatasaray ligde ve avrupada oynadığı 18 maçta 1 kez yenilmiş. Fenerbahçe ise 16 maçta 2 mağlubiyet almış. Ligde Fenerbahçe 2 puanlık avantajla çıkıyor bu maça. Yani iki takımda oldukça formdalar. Son maçlarında da İstanbul'u Bükreş karşısında gayet iyi temsil ettiler.

Derbi tarihinde ise büyük bir moral avantajı var Fenerbahçe'nin. Galatasaray'ın takım ve taraftar olarak üzerindeki baskı olumlu veya olumsuz etken olmaya müsait. Bunu Pazar akşamı göreceğiz. Fenerbahçe camiası için Galatasaray maçından daha büyük maç yoktur. Bir derbi bittikten sonra ondan sonraki derbi konuşulur. Galatasaray'a endeksli bir yaşam vardır suyun öte yakasında. Bu tarafta ise son zamanlarda gelişen biraz "züğürt tesellisi" denebilecek bir psikoloji gelişti; "Herhangi bir maç bu maçta." Bunu diyenler ya yalan söylüyor ya da Futbolun keyfi ne demek, taraftarlık ne demek bilmiyor bence. "Şampiyon olalım da varsın yine yenilelim", yahu hem yen hem şampiyon ol değil mi?

Sahaya inecek olursak, önce kısa kelimelerle iki takımı tarif ederek başlayalım;

Galatasaray = Hız, Keyif, Kanat, Gol

Fenerbahçe = Denge, Pas, Orta saha, Alex

Galatasaray açısından bakmaya çalışacağımız için, analiz birimimizi Galatasaray olarak alacağız. Galatasaray takımının oynamaya çalıştığı sistemin 18 maçında sonunda görüldü ki en önemli unsuru kanatları. Keita ve Sabri’nin Sürüklediği sağ kanat ile Kewell ve zaman zaman Arda'lı sol kanat takımın lokomotifleri. Bunun saf bir tercih olduğunu düşünmekte saflık olur kanaatindeyim. Bu aynı zamanda bir eksikliğin kabulü. Galatasaray'da orta sahanın ortası maalesef yetersiz. Ayhan ve Mustafa yine zaman zaman Topal maalesef oyunun iki yönünü oynayamıyorlar. Oynamaya çalıştıklarında da tek yönünü dahi yapamaz hale geliyorlar. Rakip kendi ceza alanı yayından bizim yay bölgesine kadar neredeyse Ankara-İstanbul otobanı kadar rahat geliyor. En ufak bir sertlik, en ufak bir rahatsız etme yok. Birazda bu sebepten Fair-Play liginde lideriz. Bu liderliğin bu açıdan çokta iyi bir şey olmadığını düşünüyorum.

Fenerbahçe ise bu sene yıllardır kanayan sorunu olan kanatlara takviyelerle girdi lige. Mehmet ve Santos kanatları canlandırmak amacıyla alındı. Ama bu oyuncuların geride kalan haftalarda ısrarla içerden oynamaya gayret etmeleri, Fenerbahçe’nin kanatlarını yine kırmış durumda. 4 kanat oyuncusunda Gökhan dışında pozisyon hazırlayan nerdeyse kimse yok. Ancak Orta saha Türkiye'nin şu anda tek modern anlamda orta sahası ve bana göre Keita ile birlikte ligin en formda ismi olan Emre bu sene harika bir performans gösteriyor. Her ne kadar gollerde veya gol paslarında Alex'in adı geçse de, bütün ataklar onunla başlıyor. Hem de kendi arkadaşlarından çok, rakipten kaptığı toplarla. İki takımın maçlarının aynı gün olduğu maçlarda dikkatle izlerseniz Emre ile bizim orta sahalarımız arasında fark çok net ortaya çıkıyor. Trabzon maçında Ayhan'ın hatasıyla yediğimiz golü hatırlayalım. O pozisyonları gol olmasa da sezon başından beri veriyoruz. Ancak aynı toplar Emre'ye atıldığında topu alıp rakip eksiltip yüzünü rakip alana dönebiliyor bu hem rakibi az adamla yakalama hem de kendi savunmasındaki adamların olası top kaybında dengesiz yakalanmasını engelliyor ki bu, işte takım savunması dediğimiz fenomenin bir parçası. Yani Emre sadece top kapmıyor aynı zamanda kaptırmıyorda. Orta sahalarını sağlam yapan diğer bir konuda kanatlarında dezavantaj olarak bahsettiğim ama burada avantaja dönüşen kanat adamlarının içe kat etmeleri. Dolayısıyla burada rakipten hep en az bir fazla adamla bulunuyorlar. Kendisine verilen topları da sonuca hem asist hem gol olarak çevirme yeteneği fazla olan Alex'te diğer avantajları.

Hep eleştirilen Galatasaray savunması ile Fenerbahçe savunması arasında ben ciddi bir fark görmüyorum. Aynı hataları yapma olasılığı olan oyuncular rakipte de var ama dediğim gibi onların orta sahası başta Emre olmak üzere bu oyuncuların dengesiz yakalanmasına izin vermiyor.

Bu maçı kafamda oynattığımda o kadar çok alternatif aklıma geliyor ki, Allah Rijkaard'a kolaylık versin diyorum. Fenerbahçe’nin ne oynayacağı artık belli. Sezon başından beri aynı kadro ve sistemle devam ediyorlar. Bizde sistem ısrarı olsa da sistemi uygulayan oyuncular konusunda bazı bölgelerde arayış sürüyor. Bunu birazda sezon başı yedek düşünülen ama formda olan isimlerde sağlıyor. Birde bu maça 3 savunma yönü olan oyuncuyla çıkma ihtimalide eklenince iş iyice komplike bir hal alıyor. Kewell-Arda-Elano mu, Topal mı Sarp mı, Nonda mı Baros mu? Bu sorular herhalde hepimizin kafasında. Benimde kendimce kafamda bir 11 var bunu yazımın sonunda paylaşacağım. Ama şimdi gelelim nasıl oynamamız gerektiğine;

- Öncelikle Galatasaray maça sakin başlamalı, ama korkaklık ve çekingenlik çizgisine kaymadan.

- 11 kişi tamamlamaya gayret etmeliyiz. Hakem ve Tribünlerden mümkün olduğunca etkilenmemeye çalışmalıyız.

- Hızlı oynamalıyız. Ve mutlaka KANATLARA inmeliyiz. Topun orta sahada kalmamasına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde çıkarken yakalandığımız çok pozisyon görebiliriz. Belki Elano bu topu kanatlara indirme konusunda bir adım öne çıkabilir.

- Şut atmalıyız, rakibin rahat gelmesini engellemeliyiz. Fenerbahçe’ye bu maça kadar şut atmaya çalışan iki takım vardı; Manisa ve Antep sonuçlara lütfen dikkat.

- Ve bana göre sistemden değil oyunculardan fedakârlık beklemeliyiz. 4-2-3-1'den vazgeçmemeliyiz bence ama o öndeki 3’lünün savunmaya yardımı her maçın en az 2 katı fazla olmalı. Özellikle ortadaki ismin. Arda’da bana bu fedakârlık yönünde cazip geliyor o bölgede. TOPAL’da bu maçta bence mutlaka oynamalı. Her ne kadar formsuz desekte son maçta iyiydi. Bu maçta topu kullanmakta değilde top kazanmakta sorun yaşayacağımızı düşününce ve buna birde TOPAL'ın her FB maçında iyi oynadığını düşününce Mustafa'dan 1 adım önde olduğunu düşünüyorum.

- Ve sonuç olarak bence bu maça gerçekten motive olmalıyız. Ben herkesin aksine fazla motiveden değil tam tersi rakipten daha az motive olduğumuzdan bu maçları 9 senedir kaybettiğimizi düşünüyorum. Ancak beraberlikte bence her yönden avantajımıza.

Leo, Sabri-Gökhan-Servet-Hakan, Topal-Ayhan-Arda(Elano),Kewell, Keita, Nonda(Baros)

Not: Baros'un bu maçta 90 dakika oynarsa ve işler kötü gitmeye başlarsa atılacağını düşünüyorum. Kötü bir his sadece.

Biraz uzun oldu ama umarım katkıda bulunmuşumdur.

Saygılarımla..

Cevap: TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi..

İki ön libero en doğrusu olabilir..

----m.Sarp-----M.Topal-----

----------Ayhan-------------

Cevap: TSL 10. hafta Fenerbahçe-Galatasaray maçı analizi..

Mehmet Topal oynarsa ve Alex'i topla buluşturmazsa bu akşam güzel bir sonuç alabiliriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt