Umut Bulut Borsaya Bildirildi - Sayfa 46 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Umut Bulut Borsaya Bildirildi

Cevap: Umut Bulut Borsaya Bildirildi!

Kimsenin başkasının futbol bilgisini, zekasını eleştirmesini savunmuyorum. Ama şu siyah olarak vurguladığım cümlede yazılanlar ile öncesinde ve sonrasında yazılanlar arasında bir çelişki olduğunu düşünüyorum. Öyle ki son maçta Elmander sakatlandıktan sonra oyun düzenimiz bozuldu deyip, sonrasında Elmander' in bu gibi sakatlıklarında onun vazifesini yapabilecek bir oyuncu transferini eleştirmek benim pek aklıma yatmıyor.

Melo' yu hepimiz çok seviyoruz ve istiyoruz. Ancak şunu da görmek gerekir ki Melo' nun Galatasaray' da bu denli başarılı olmasının en büyük etkeni bana kalırsa Elmander' in ileride baskı kurarak Melo ve Selçuk' u rahatlatmasıdır. Elmander' siz oynadığımız maçları da hatırlamak gerekir.

Şimdi Elmander' in ileride kurduğu baskı Galatasaray' ın futbolu için bu kadar önemliyken, aynı baskıyı kurabilecek bir oyuncunun alınıp Elmander' in yedeklenmesi sizlerde niçin bu kadar sıkıntı yaratıyor? Benim esas merak ettiğim konu bu.

Sadece Yönetimi ve transfer politikalarını eleştirmek için bu yorumları yapıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Bence yapılan her iki transferde gayet yerinde. Belli yaşlara gelmiş iki tecrübeli ve önemli futbolcunun alternatiflerini kadroya kattık.

Çelişki olduğunu düşünmüyorum. Defans yapmak anormal bir durum değil söylemek istediğim bu. Bazı arkadaşlar istatistik yazmışlar kaçırdıklarının istatistik verileri yok tabi haklısınız. Ferguson'un dediği gibi "İstatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez.”. Aslında İngiliz'lerin istatistiklerle ilgili bir atasözü daha var ama kimseye hakaret etmek, küçük düşürmek ya da yüklenmek amacında olmadığım için yazmıyorum.

Ligde her sene 14+ gol atan 6+ asist yapan adam mı kalas yahu :eek: Tamam çok yetenekli bir adam değil ama kesinlikle faydalı olacaktır.

Ben anlamıyorum. Futbolcu kiralamak nedir abi ya. Alacaksan bas parayı al. Sanki anadolu takımıyızda genç futbolcu alıyoruz takıma. Çok yazık.

Ben anlamıyorum. Futbolcu kiralamak nedir abi ya. Alacaksan bas parayı al. Sanki anadolu takımıyızda genç futbolcu alıyoruz takıma. Çok yazık.

Sacmalama Efehan.

Adam belki tutmaz bizde?

Su anda bonservisi ez 3.5 - 4 milyon euro, bu riske girmeye ne gerek var?

Kiralik al, seneye büyük katki verirse alirsin en kötü ihtimal yedek olur dersin, alirsin katki verirse.

Ama simdiden 3-4 milyon verilmez Umut Bulut icin, yedek kulübe icin yapilan transfer icin hele hele.

satın alma opsiyonuyla kiralama olayı çok iyi,tutmazsa yolla gitsin,tutarsa alırsın,bütün transferler böyle yapılsa keşke

Sacmalama Efehan.

Adam belki tutmaz bizde?

Su anda bonservisi ez 3.5 - 4 milyon euro, bu riske girmeye ne gerek var?

Kiralik al, seneye büyük katki verirse alirsin en kötü ihtimal yedek olur dersin, alirsin katki verirse.

Ama simdiden 3-4 milyon verilmez Umut Bulut icin, yedek kulübe icin yapilan transfer icin hele hele.

Jo'yu unutmuş gibi konuşuyorsun.

Riera gibi başımıza bela mı olsunlar sonra? Çok mantıklı opsiyonlu kiralamak. En mantıklısı hatta.

Böyle kiralanacagına adam gibi futbolcuya basarsın parayı alırsın. Kiralamak nedir çok saçma geliyor bana.

Melo'yu şu satın bile alamıyoruz. Satış opsiyonunu kendimiz koyduk fiyatı ama o belirledigimiz fiyatı veremiyoruz.

Böyle kiralanacagına adam gibi futbolcuya basarsın parayı alırsın. Kiralamak nedir çok saçma geliyor bana.

Melo'yu şu satın bile alamıyoruz. Satış opsiyonunu kendimiz koyduk fiyatı ama o belirledigimiz fiyatı veremiyoruz.

o fiyatı veremiyoruz diye birşey yok,melo'nun indirim yapmasını bekliyoruz.

o fiyatı veremiyoruz diye birşey yok,melo'nun indirim yapmasını bekliyoruz.

ne indirimi ya yalan dolan hepsi almak ıstemıyorlar rieranın 2.9 aldığı yerde ne indiriminden bahsediyorlar sazanmıyız biz adam gibi cıkıp almıycaz desınler cok indirim yok adalet riera 3 mılyon alsın engin 600 bın tl sonra bana adalet di oydu buydu masal oku

herkes GS'nin muhasebecisi olmuş sakin olun be biraz daha 1 hafta oldu transfer dönemi başlayalı. Tabiki kolay transferler daha önce bitecek

ne indirimi ya yalan dolan hepsi almak ıstemıyorlar rieranın 2.9 aldığı yerde ne indiriminden bahsediyorlar sazanmıyız biz adam gibi cıkıp almıycaz desınler cok indirim yok adalet riera 3 mılyon alsın engin 600 bın tl sonra bana adalet di oydu buydu masal oku

Sanki Riera kalacakmis gibi konusma. Rieranin gidecegi, ayrilacagi kesin gibi birsey. Ayni sey yillik 2.7 alan ama bir halta yaramayan Baros icin de gecerli. Böylece baska 2.5 milyondan fazla alan adam kalmamis olacak. Yeni transferler de, maksimum 2,5 -3 milyon arasi para alacak. Ayrica Melo garanti 3.5, mac basi ve bonuslarla 4 milyondan fazla para aliyordu. Bu inanilmaz bir rakam, yönetimin Melo'ya indirime git demesinden dogal birsey yok.

Başkanın vaad ettigi çok şeyler vardı nerde hani ?

Orasi ayri konu ama adam cikip "bonservisinde sorun yok" diyorsa, yoktur diye düsünüyorum. Diyelim almak istemiyorlar Meloyu, o zaman bonservisinde sorun yoksa bile "var" demek daha mantikli olmaz miydi? Böylece taraftara "juve 12 milyon euronun altina inmedi, Melo da 3.5 milyon olan garanti ücretinde indirime gitmem dedi, bu yüzden bu transfer'den vazgectik" derdi, kimsedede birsey diyemezdi. Yalan söyliyor olsaydi, böyle söylerdi.

Gecen sezon BEDAVA Pirlo gundeme geldiginde bastonlu dede yakistirmasi yapmadilar mi? Adam gitti Juventus'u sampiyon yapti.

Kardes Pirlo gibi Shevo gibi adamlar 40 yasina kadar oynarlar . Aslinda Yönetim Shevo'yu getirebilir 2 sene bomba gibi oynar. 2 sene olmasada en azindan CL icin bu senelik äcok faydali olur.

Evet biz aklıevveler eleştiriyoruz çünkü Umut Bulut bilmediğimiz bir futbolcu değil, Türkiye liginde bu adamı izledik ve kaçırdığı gollere güldük. Elmander'in sakatlandığı şampiyonluk maçında kısmen "Çanakkale geçilmez" deyip defans yatmamız anormal mi? Bence değil. Hamit vs. bilmem ne gibi futbolcular şahsen umrumda değil. Tek derdim şu orta sahadan Melo eksilmesin.

Danny bir stoper büyük işler yapabilir Türkiye liginde ve dünyada ne kazmalar stoper oynadı ve oynuyor biliyor o yüzden fazla yorum yapmaya gerek duymuyorum bu konuda. Gelelim para babalarının futbolu bilip, bilmememeleri konusuna. Hepsi bilirler, bilirler ama bilmezden gelirler. Çünkü futbolu biliyorsan bunlar ne biçim transfer bu takım nereye gidiyor gibisinden sorulara maruz kalırlar.

Son olarak arkadaşlar lütfen futbola beyin cerrahisi muamelesi yapmayın. Futbol dünyanın en basit oyunlarından biridir ve köydeki çobandan milyon dolarlara hükmeden para babaları dahil herkes bilmesi normaldir. Kimseye kızamazsınız "Yahu sen futboldan nasıl anlarsın!" diye çünkü adını yazamayan adamların sahada şiir gibi oynadığı bir spordur futbol ya da bir tercümanın dünyanın en büyük takımlarını yönettiği bir spordur futbol.

Şimdi eğer adın büyük takımsa ve iddialıysan normal değil. Sakatlanan tek bir futbolcu takımının tüm düzenini bozmamalı. Ha elinde Messi gibi, Ronaldo gibi dünyada başka eşi benzeri olmayan adam vardır ona yapıcak bişey yok ama o halde bile Alexis Sanches, Pedro gibi alternatiflerin olur. Yani açıkcası Elmander sakatlandığı için Çanakkale geçilmeze yatmamız tek silahı olan küçük takım kafasıdır. Bu da Selçuk'a, Melo'ya, Eboue'ye, Muslera'ya ve koca sene hiç durmadan mücadele eden çok sevdiğimiz diğer futbolcularımıza, takımını hiç yanlız bırakmayan taraftara, bir sezonda tüm kadroyu değiştirip yeni bir kadro kuran yönetime, sabahı akşamı Florya'da geçen Fatih Hocamıza haksızlıktır. Bu yüzden şampiyonluğu kaybettiğimizi düşünebiliyo musun?

Ayrıca Melo transferi ile Umut Bulut transferini karşılaştırmak daha önce bahsettiğim geniş çerçeveli düşünmemekle aynı harekettir. Yönetimin zor kurtulduğumuz Beşiktaş'ın durumuna tekrar düşmememiz için edindiği bir takım prensipleri vardır. Melo'ya denmiştir ki yıllık ücretini düşür seni alalım. Dünyadaki tek orta saha oyuncusu Melo olmadığı gibi 29 yaşına gelmiş bu oyuncuya çok sayıda alternatif zaten hazırlanmıştır.

Bir de arkadaşlar sağ olsunlar Umut Bulut'un istatistiklerini yayınlamışlar, gerçi ben hiç istatistik anlamında bakmamıştım daha çok takım düzenine katkı ve sahada üstleneceği göreve bakmıştım ama benim 5 gol civarında sandığım yıllık gol sayısı da 14 civarıdaymış ki takım halinde skor üreten bir Galatasaray için bu esas forveti açısından bile gayet yeterli bir rakamdır. Zira zaten Umut önümüzdeki sene atıyorum kötü bir sakatlık nedeniyle Elmander'in yerini alsa dahi esas skorer forvetimiz olmayacaktır. Bu noktaya yönetimin önemli bir isim baktığı gayet ortadadır. Hatta ben yine pasaportu nedeniyle Burak Yılmaz'ın alınmasını çok isterim.

Son olarak Umut'un bize katacağı taktik avantajları düşünebildiniz mi hiç? Skoru elde ettiğimiz ve baskı yediğimiz maçlarda hücum hattının her yerinde oynayan Elmander'in yanına Umut'u alıp 4-3-3'ün 4-4-2'nin çeşitli varyosyanlarına geçiş yaparak yada oynadığımız sistemi muhafaza ederek muazzam bir hücum pres ile takımı öne çıkartıp baskıyı kırmamız ve maçı kolay atlatmamız gibi alternatifler üretmek mümkün olacaktır. Yada skor üretmemiz gereken ama bir türlü oyunun kontrolünü elimize alamadığımzı maçlarda Elmander ile birlikte rakibi sahasına sindirmemize yapacağı katkı?

Şimdi böyle bir transfer nasıl beğenilmiyor da sırf spektaküler hareketler yapmıyor diye yönetime sallanıyor anlamıyorum. Yanlış anlamayın ben sinirlenmiyorum, herkesin sahip olduğu eleştiri hakkımı kullanarak taraftarın zihniyetini eleştiriyorum. Çünkü bu zihniyet Arda olayında gördük ki Galatasaray'a büyük zarar veriyor. Futbolcularımız Sami Yen'de mağbedimizde ıslıklanıyor, kaptanımız ıslıklanıyor, sevgilisi toplumumuzun ahlak anlayışına aykırı şekilde ağza alınıyor, tezahurat malzemesi yapılıyor ve malesef bizi Galatasaray yapan, gurur duyduğumuz tarihimizin yaşandığı stadımız asla unutulmayacak bir utanç ile gözü yaşlı şekilde emekliliğe uğurlanıyor. Sakat sakat Fener maçına çıkıp acı içinde koşturan kaptanımızı küstürüp takımdan kaçırmaktan bahsetmiyorum bile. O unutulur ama söylediğim leke unutulmaz. Kusura bakma da ben bu zihniyeti eleştirmiyim, olayları yorumlamaya tenezzül etmeden sağdan soldan duyduğu her lafı gerçek kabul edip klübe bilenen ve saçmalayan taraftarı eleştirmiyim de belki aylar süren kafa patlatmaların sonucu oluşmuş bir transfer politikası çerçevesinde önümüzdeki sezon başarıyı yakalamak için çaba harcayan Fatih Terim'i ve yönetimi mi eleştireyim? Hayır dikkatinizden kaçmasın 2 ay önce önümüzdeki sezon için Jefferson Farfan'a talip olmuşuz. Bu nasıl çalışıldığının ip ucudur görene. Bu sene çok eminim ki her transfer sezonunda duyduğumuz kamp dönemine tam kadro girecez palavrası gerçek olacak ve 20 Haziran'da UEFA'nın kararını açıklamasıyla 10 gün içerisinde transfer bitecektir. Futbolu bizden daha iyi bilenlere saygı duyup bu planlı çalışmayı yapanları savunmayalım mı yani ?

Üst Alt