Venables: "Maradona, Pele ve Messi'yi seyrettim ama Ronaldo hepsinden iyi" - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Venables: "Maradona, Pele ve Messi'yi seyrettim ama Ronaldo hepsinden iyi"

Kiyaslama yaparken sadece dönemin futbol anlayisini baz almamak gerek. 90larin sonuna kadar beslenme ve antreman konularinda bilimsel veriler hem daha azdi, hem de bugünkü kadar yogun kullanilmiyordu.

Maradona kariyeri boyunca Ronaldo'nun yaptigi antremanin yarisinin yapmamistir. Ronaldo'nunki kadar titiz hazirlanmis bir beslenme, calisma, dinlenme, uyku, masaj, vs. programi da olmamistir. Esit kosullarda ve düzeyde calisiyor olsalardi nasil bir fark olurdu kestirmek güc ama Ronaldo'nun mevcut sartlarda avantajli oldugu gercek.

Bana göre dünyanin gelmis gecmis en iyi futbolcusu Ronaldinho'dur cünkü benim icin bir futbolcuyu en iyi yapan sey top teknigi ve futbol zekasidir. Fiziksel kapasiteye dayali özellikler daha tali benim icin.

Şu hayatta en çok güldüğüm zevk aldığım şey sigara yakar yakmaz dolmuş ve otobüsün gelmesiydi. Şimdi buna forumda ronaldo tartışmalarını okumayı da ekledim. Çok eğleniyorum yazılanları okuyunca :asd:

İş dönüp dolaşıp aynı noktaya tekabül ediyor.Sonraki nokta ise Napoli ile italya kupası kaldırdımı olacak :D

85'te Verona, 91'de Sampdoria, hani o kadar efsane lig ise bu takımlar nasıl ilk şampiyonluklarını kazandı açıklasınlar, haklısın diyeceğim.

Bu durumu da Korayla zamanında tartışırken yakalamıştım, hiç bir video, belgesel, haberde bu belirtilmiyor, Napoli o zorlu İtalya liginde şampiyon oldu ilk kez diyorlar sadece.

85'te Verona, 91'de Sampdoria, hani o kadar efsane lig ise bu takımlar nasıl ilk şampiyonluklarını kazandı açıklasınlar, haklısın diyeceğim.

Bu durumu da Korayla zamanında tartışırken yakalamıştım, hiç bir video, belgesel, haberde bu belirtilmiyor, Napoli o zorlu İtalya liginde şampiyon oldu ilk kez diyorlar sadece.
Bana göre en iyi futbolcu Ozan İpek dönemin en zorlu liginde sıradan bir takımın 10 nosu olarak şampiyon yaptı takımını

elbette bu durumdan dolayi pelede cok büyük futbolcudur ama maradonadaki yetenek onda bile yoktur.
pele daha cok golcü oyuncuydu.
ve onun yanidaki oyuncular mayak gibiydi örnegin garrincha.
ama 86 maradonanin yaninda okadar iyi oyuncu yoktu adam kendi basina sampiyon yapti arjantini.
final pasi atmasa almanya maci alacak.

takimina dünya kupasini kazandirsinlar ondan sonra birdaha bakariz en önemli kriter budur.

En önemli kriter nasıl Dünya Kupası oluyor ya? Klose gelmiş geçmiş en iyi golcü o zaman? 2010 İspanya kadrosundaki en önemli oyuncular Messi ve Ronaldo'dan daha iyi o zaman? Böyle bir sürü yanlış önerme çıkar öyle bir kriter alırsak.

80'ler ile şimdinin takım savunması, savunmacıların seviyesi, kondisyonu gibi etkenleri göz ardı etmeyi bırakın artık. Aşağı yukarı 10 yıldır Messi de Ronaldo da inanılmaz bir istikrarla en üst düzeyin tepesinde durmaya devam ediyorlar. 3-4 yıllık prime dönemi olan büyük oyuncular karşılaştırılamaz bu isimlerle..

He Maradona daha büyük bir kişilikti, daha liderdi, daha yetenekliydi, tanrıydı falan filan desen bir şey demem ama gelmiş geçmiş en "iyi" oyuncu seçilirken dediğin şeyler kriter alınamaz..

Son düzenleme:
tek alt edebildikleri nokta.
tabi canim, git bak bakalim gol sayisi kimin fazla.
pele mi yoksa messi veya ronaldomu ?

pele kariyerinde 1000i gecmis az futbolculardan biri.

Peki bu maradona tek başına über takımdı da napoliynen niye CL kazanamadı biri bana açıklasın dönemin en zorlu ligi İtalya ise onu da alması lazım değilmiydi ahbablar

Üst Alt