Ya Feda, Ya Veda! Küçülmek Tek Çözüm! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ya Feda, Ya Veda! Küçülmek Tek Çözüm!

Bir de şu aksine büyümeliyiz tezine şöyle cevap vereyim. Renktaşlarım durumun vehameti malesef bu stratejiyi artık devre dışı bıraktı. Yani istesen de büyüyemiyorsun. Çünkü borçlanamıyorsun bile mevcut durumda. Hiçbir banka sana kredi vermiyor, teminat vermiyor. Yani şu an sportif başarıyı yakalayacak kadro kuralım desek de kuramayız. Çünkü sermaye girişi yok. Tasarruftan başka seçenek kalmamış durumda. Keşke büyüyerek borcu çevirebilsek. Ama büyüme yatırım ister, yatırım sermaye ister, sermaye garanti ve öngörülebilirlik ister. Galatasaray'In maliyesi güven veren yapıda olmadığından bu zincir artık işlemez oldu.

Ama buradaki sorun şu olması gerekenle istenen arasında bir gerilime batıyorsun. Şöyle ki diyelim bir küçülme yaptık zaten son iki senedir inanılmaz kötü bir futbol başarısı var ortada. Bunu başlıca taraftara nasıl anlatacaksın. Taraftar şuan maça gelmiyor ki haklı ödediğinin karşılığını alamıyor sahada. Bu olmayınca alışverişte yapmıyor. Böyle arz talep dengesini de kuramıyorsun. E sen zaten bugüne kadar taraftarı kulübün sahibi olarak görmemişsin. Her defasında genel kurulu göstermişsin sahiplenmeyi. Böyle olunca bilinçli adamlar hmm diyerek kendilerini geri plana atıyor. Katılımcılık sıfır ayrıştırma yüzde yüz.

Tamam diyelim bu dili bıraktılar e bu sefer ortada sportif başarı geriye kalacak. Bir sene daha başarılı olamadık bu sefer yönetim başarısız olduğu için eleştirilecek ki doğal olan bu. Eleştirilince çığrından çıkan bu adamlar başarı için mecburen transfer yapacak. Kaldı ki şuan kadro enkazımızdan bahsetmiyorum bile. Bu da doğrudan giderleri arttıracak ayrıca doğru planlama için doğru adamlarla çalışman lazım. Ben yıllardır Galatasaray'da öyle bir ekip göremedim. Yani bu işi yapacak adam yok kulüpte. Biz mecburen belli noktalarda başarılı olmak için ciddi harcamalar yapmak zorundayız. Ayrıca bana kimse altyapı falan demesin o iş öyle ha diyince olmuyor yıllardır görüyoruz. Kim çıktı Arda'dan başka yıllardır.

Yani kısacası bizim kulüp kimseye bu 3-4 senelik küçülmeyi falan anlatamaz. Taraftar ve medya baskısını kaldırabilecek bir yapımız yok bizim olamayacakta.

Kücülme diye anlatmayacaksin ki zaten. Ben cok rahat 30 Milyonluk maas bütcesi, ve 10 Milyon Avroluk transfer bütcesi ile, su ankinden cok daha iyi bir takim kurarim. Bu az para degil aga. Maas bütcemiz 10 sene evele nazaran 3-4 kati en az.

Yabanci cok para kazanan oyunculari satarsin, az para alan yerlilerin maaslarinda indirime gidersin. Bizde izlenmesi gereken politika bu. Yine 2.5- 2 verecegin oyuncular olur, ama takimin cok daha dengeli temel üzerinde gider.

Sen yönetimlerin ve taraftarlarin genel davranis sekillerini iyi özetledin, ama bize zaten yeni ve farkli birseyler lazim.

Omer dogru seyler yaziyorsun

"artik" kelimesine takildim . Artik deyince sanki eskiden buyume gosterdigimiz donemde senelik bilancolarda arti verebilmisiz gibi bir algi olusuyor

bizdeki ozon tabakasi her sene ama kucuk ama buyuk oranda ama buyuyor yani eger buyuyerek borclar odenebiliyor olsaydi 4 sene CL ve 3 sampiyonluk ile hayli ciddi bir borc azalimi olmaliydi degil mi ?

bundan daha basarili bir sekans yakalanamaz ama bu 4 senede borc azaldi mi ? Aksine artti

kucuk de takilsak buyusek de borc surekli artmis

Full maksimum basariyi elde ettigimiz dönemlerde, neden patlama yapamadik o vakit Arif ? Hatta ondan sonra harcamalara devam ederek, birsey bizim uygun yerimizde patladi maalesef.
Transfer aynı seviyede devam edilmeliydi.
Ama hedefler düştü. Kötü Oyuncular alındı..Devamı gelmedi.

Ama ister ( A ) , ister ( B ) yap... Bir temel problemimiz var. Bütün pozisyonlara profesyonel Çalışanlar getirmelisin.

Mehmet Ö. Ne gibi Bilgi/tecrübe yahut referansı var şuanda oturdu mevki için misal ?

C7jcxChWsAAF79J.jpg

Eger dursun populizme yenilmeyip ornegin sneijder ile sozlesme yenilemek icin masaya tavan ucret 3 diye otursaydi ve mirin kirin ettiginde tepkilerden cekinmeyip git diyebilseydi

ya da serdar eren gibilerin bonservislerine 4 er verecegine serbest kalan varsa merter adem vs doldursaydi sportif acidan elestirirdim ama mali anlamda dogruyu yapiyor derdim

harcanan paranin 30-40 milyon euro civari olmasi sportif basarisizliktan daha fazla rahatsiz ediyor beni

bunu ancak su sekilde affederim , kimseyi almazdin ve o aldigin serdar cavanda ahmet tolga eren surekli oynar hale gelir ve basarili da olur geri oderse harcamalarini ,o zaman tamam derim

Doğru planlama ile olur diyenleri anlıyor ve kısmen katılıyorum ama 2-3 sene önce olsa doğru hamlelerle belki kurtulurduk ama artık çok radikal olmak zorundayız. Bence de Tarık Veysel ve Sabri alacağına git Eboue al daha mantıklı idi. Ama o da geçti artık. Net olarak Victoria, Perez, Niculescu bulmak zorundayız ve tabi bunu oynatabilecek hoca. Malesef daha naif çözümler için geç kalındı. Arda abi de Doğu da söylediklerinde haklılar. 1 milyonluk verimli oyuncu 300 binlik verimsizden daha karlıdır ama şu an yapılacak şey hem verimli hem 300 bine oynayan adam bulmak. Zaten işin zorluğu da burada. Bu yüzden radikal ve planlı olmak lazım.

Devam eden kontratlara gelirsek burada talibi olanları derhal elden çıkarmak lazım. Yerlilerin talibi olmayabilir. Bunlarla da oturup konuşacağız. Elbette bir anda 2 milyon tavan rakama inemeyebiliriz ama bunu planlayıp mesela 1 sezon sonra başarabiliriz. Örneğin Yasin'i ele alalım. Bu adam Galatasaray'dan öyle ya da böyle gitme korkusuna kapılsa inanın bırakın zammı indirim bile talep edebilir. Bu oyuncuların bir çoğu kendi kapasitelerinin farkındalar ama çark kurulduğu için kendilerini büyük görüyorlar.

İşte en kritik nokta burası. Lucescu gibi birini bulup inisiyatif tanırsan, rahatlıkla bulur takımın ihtiyacına uygun adamları; mesela Terim böyle bir durumda asla kısa vade çözümü üretemez, o yüzden de boşta olsa bile gelmeyecek kadar kurnazdır...

3 lü defans denemesine filan fazla takılmayalım, ben Tudor' dan ümidimi kesmedim. Kendi kurmadığı mütevazı Karabük takımında oyunculardan azami verimi alabilmiş olması önemlidir. Hiçbir TD ün diriltemeyeceği kadar geberik durumdaki kadromuza kısa sürede can veremedi diye kendisi hakkında olumsuz yargıya varmak haksızlık olur. Özellikle eski Doğu bloku ülkelerinden makul bedelle faydalı futbolcular transfer ettirmesini umuyorum...

Temel sorun şu; mevcut oyuncu grubuna 65 milyon euro ödeniyor fakat bu oyuncuların toplam ederi 35-40 milyon euro civarı olmalıydı. 65 milyon ödediğin takım ligde rahatça şampiyon CL'de de çeyrek final oynamalı ki verdiğinin karşılığını böyle alırsın.

Tudor un bir denemesi mi bu yoksa bunlarla 4 lu hata zaten hemen degistirelim ki bu sene de biraz mac kazanalim mi ,hangisi kestiremiyorum

eger denemesiyse buyuk hata aynen bruma filan uzerinden vermeye calistigi mesaj hatasi gibi

senin icin klup icin ikincilik cok onemli ,hedefini once ikincilik sonra da eleme maclarina koymalisin ki hem maddi ferahlik sagla hem de rakibinin zenginlesmesine bir olcude set cek

Tudor un bir denemesi mi bu yoksa bunlarla 4 lu hata zaten hemen degistirelim ki bu sene de biraz mac kazanalim mi ,hangisi kestiremiyorum

eger denemesiyse buyuk hata aynen bruma filan uzerinden vermeye calistigi mesaj hatasi gibi

senin icin klup icin ikincilik cok onemli ,hedefini once ikincilik sonra da eleme maclarina koymalisin ki hem maddi ferahlik sagla hem de rakibinin zenginlesmesine bir olcude set cek
Bruma kendisi Rizeye gitmek istememiş

Son düzenleme:
Oyle ama belli ki tudorla bir didismeye girdi ki moralim bozuldu filan dedi

artik herseyi ekonomik dusunmemiz lazim, bir galibiyet 1.3 ya da 1.7 milyon tl demek hatirlamiyorum zamlanmisti yakin zamanda

mesela avrupa yokken orn sneijderin mac basi maliyeti tum kupa filan eklesen mac basi 100 bin euro yani bu adam sezonda 10 mac kacirsa 1 milyon euroyu bosa vermissin demek oluyor

yani 3-4 galibiyet primi sadece maclara bir sekilde cikamayan sneijdere odenen ve bosa odenen paraya anca yetiyor

sneijderin rakami buyuk diye ondan ornek verdim ,selcuk icin de soylenebilir

Bence batalım. Batalım ki bir grup azınlığın bünyesinde olan bir kulüp yerine daha herkesi kucaklayan bir kulüp olalım. Yoksa liseciler ve dinazorlar bırakmaz

Transfer aynı seviyede devam edilmeliydi.
Ama hedefler düştü. Kötü Oyuncular alındı..Devamı gelmedi.

Ama ister ( A ) , ister ( B ) yap... Bir temel problemimiz var. Bütün pozisyonlara profesyonel Çalışanlar getirmelisin.

Mehmet Ö. Ne gibi Bilgi/tecrübe yahut referansı var şuanda oturdu mevki için misal ?

Mali yapinin kötülenmesi, FFP´nin baskisindan dolayi o harcamalar otomatikmen düsmek zorunda klamis olabilir ?

dursunun böyle bir orman çocuğu olduğunu öngörebilseydik başkan olduğu 2 senede hiçbir transfer yapmadan altyapı takımıyla oynayıp

floryayı rivayı daha doğru değerlendirip borçları sıfırlayıp,kasada para bırakıp,temlikleri açtırıp

yeni başkan ve yönetimle çok güzel bir takım ve teknik heyet kurabilirdik

dursun senin

Eger dursun populizme yenilmeyip ornegin sneijder ile sozlesme yenilemek icin masaya tavan ucret 3 diye otursaydi ve mirin kirin ettiginde tepkilerden cekinmeyip git diyebilseydi

ya da serdar eren gibilerin bonservislerine 4 er verecegine serbest kalan varsa merter adem vs doldursaydi sportif acidan elestirirdim ama mali anlamda dogruyu yapiyor derdim

harcanan paranin 30-40 milyon euro civari olmasi sportif basarisizliktan daha fazla rahatsiz ediyor beni

bunu ancak su sekilde affederim , kimseyi almazdin ve o aldigin serdar cavanda ahmet tolga eren surekli oynar hale gelir ve basarili da olur geri oderse harcamalarini ,o zaman tamam derim

Ve bu dedigine ragmen mali acidan ibra edeceksin bunlari ha?

Küçülerek borçları ödeyeceğimizi sanan hala yöneticiler de varmış bu tarz adamlar Galatasaray'a başkan değil kulüpten direk ihraç edilmelidir. Galatasaray 25-30 milyon taraftarı olan Türkiye'nin en büyük kulübüdür ve Avrupa'nın en büyük takımları arasında yer alır. Küçülmeye gittiğimiz de ne stad geliri sağlanır ne forma satabilirsin ne de CL katılım geliri olur tam tersi büyüyerek borçları ödemeliyiz hatta düzenli ve hesaplı bir şekilde yapılmalıdır.

CL gruplara kalınsa 25 m euro yaklaşık olarak 100.000.000 TL para yapar
40.000 Kombine ortalama 1500 TL olsa 60.000.000 TL para yapar
500.000 Forma 160 TL den hesaplasak 90.000.000 TL yapar bunun %50 si kulübe kalsa 45.000.000 TL yapar
Şu 3 ünden toplam edilecek zararı söyliyeyim 200.000.000 TL civarında para kaybı oluyor
Daha saymadığımız daha çok şey var loca satışları vs saymakla da bitmez

4. Yıldız'ı aldığımız da umutla sabriyle sözleşme yenileyeceklerine iyi bir yıldız getirseler 1-1.5 m forma satılabilirdi ve kombine satışları 2 katına çıkardı ama harcamayız dediler saçma sapan adamlar aldılar takımı yerle bir ettiler hala küçülerek borçları bitirebileceğimizi düşünen yöneticiler varsa gitsinler kulüp yönetmesinler

Üst Alt