Yeni Formalar Tanıtıldı - Sayfa 11 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yeni Formalar Tanıtıldı

Cevap: Yeni Formalar Tanıtıldı

Bazı arkadaşlar parçalı forma standart zaten gibisinden laflar etmiş... Arkadaşlar standart olan forma değil, ortadan parçalı kavramıdır. Her sene küçük şık ve zekice değişiklikler uygularsın, aynı kalan şey formanın ortadan parçalı olmasıdır o kadar. Taraftarı kandırır gibi her sene aynı forma yapılır mı ayıp ya...Bir de sözüm ona sponsor değiştirdik, değiştirmez olaydık...

Bazı arkadaşlar parçalı forma standart zaten gibisinden laflar etmiş... Arkadaşlar standart olan forma değil, ortadan parçalı kavramıdır. Her sene küçük şık ve zekice değişiklikler uygularsın, aynı kalan şey formanın ortadan parçalı olmasıdır o kadar. Taraftarı kandırır gibi her sene aynı forma yapılır mı ayıp ya...Bir de sözüm ona sponsor değiştirdik, değiştirmez olaydık...

Standart iste. :) kucuk degisiklikler yapmak standarti bozmaz, formanin genel sekli uc asagi bes yukari bellidir, rotuslar isin gercegi cok da farkettirmez biz burda gecen seneki yok cok harikaydi yok ondan onceki seneki berbatti diye kendimizi yirtsak da aslinda forma %97 aynidir.

Uc tane formanin lansmani yapildi, biraz amiyane olacak ama dusuncem su: bi tanesinin parcali olacagi zaten biliniyordu, yaraticilik falan beklemiyorum onda, siyah eh iste kotu degil ama mukemmel de degil. ama o sariyi vallaha ben anlamadim birisi bana anlatsin. Duz sari formaya kirmizi yuvarlak yaka yapmak icin insanin hangi grafik tasarim vs bolumunu kac senede kac puanla bitirmesi lazim, bu formayi tasarlayan arkadas nasil oluyor da Nike da is bulmus vallaha anlamadim; ilkokul cocuguna sari ve kirmizi renklerden uc tane forma ciz desen yeminle bunu cizer sonra cok basit oldu diye siler. Ben cizerdim kucukken benimkiler bile bunlardan daha yaraticidir. :( Bi de su tasarimcilar entel dantel aciklamalar yapmiyorlar mi "kulübün renkleri olan sarı kırmızı cesurca kullanıldığından takımın ruhuna uygun bir görüntüye sahip." renkleri cesurca kullanmak ne demek?

sonuc olarak su forumda iki arkadas var onlarin avatarlarindaki formalar bunlara bin basar.

Son olarak yanlisim varsa duzeltin ama biz son 15 senede herhangi bir markayla olan forma anlasmamizi tamamladik mi hic? Hep iptal ettik ne hikmetse. Tamam klubun cikarlari onde gelir ama sozunun adami olmak denilen de birsey var, birazda verdigmiz sozun arkasinda durmaliyiz bence..

Standart iste. :) kucuk degisiklikler yapmak standarti bozmaz, formanin genel sekli uc asagi bes yukari bellidir, rotuslar isin gercegi cok da farkettirmez biz burda gecen seneki yok cok harikaydi yok ondan onceki seneki berbatti diye kendimizi yirtsak da aslinda forma %97 aynidir

Ben de diyorum ki bütün olay senin o küçümsediğin %3'lük oranda yatar. Netice itibariyle tasarım aslında detay yaratma işidir.

Bkz:

1998-1999 parçalı ve füme formalar

2000-2001 kırmızı ve füme formalar

2001-2002 parçalı

2003-2004 parçalı

2004-2005 beyaz forma

2005-2006 parçalı başta olmak üzere tüm formalar

2006-2007 parçalı başta olmak üzere tüm formalar

2007-2008 parçalı başta olmak üzere tüm formalar

Formaları beğenmeyen arkadaşlar için nacizane önerim şıdır:

Kamp ürünlerinden illaki beğendiğiniz bişeyler çıkacaktır. Her sene en azından 1 forma tutarında resmi ürülerimizden alın.

Not: Bende formaları pek beğenmedim ama yinede en az bir tane alacağım.

Formalar katalog olmasa kesinlikle alırdım.Genk ile freiburg u(formalarımız aynı) bizimle bir tutan nike akıllı olsun ilk önce.Birde sanki özel tasarım falan yapmışlarmış gibi lansman yapıyorlar.

Yok arkadaş ben gelecek seneyi bekleyeceğim. Bu sene paramı kulübümüze harcarım. Eminim gelecek sene çok güzel ve bize özel formalar gelecek. O yüzden bu sene çakma gibi duran formaları almam, diğer Galatasaray ürünlerinden alırım. Hatta dün anahtarlık alarak işe başladım. :) Yalnız dikkatimi çeken bir şey daha var. Nike'ın yaptığı Galatasaray tişörtleri maç formalarından daha güzel olmuş. :D

dsc_5689acq5.jpg

galatasarayformaları.com da eklenen bir resim.

Nike ınki daha kaliteli duruyor gerçekten.

Arma dikişli ve daha büyük.Yıldızlar da öyle.

Ama nike ın arkası ve yakası parçalı değil o kötü.

bence arkasının parçalı olmaması daha şık.arka fontta çirkin bir görüntü oluyor parçalı olunca arkası.

dsc_5689acq5.jpg

galatasarayformaları.com da eklenen bir resim.

Nike ınki daha kaliteli duruyor gerçekten.

Kusura bakma ama ikisinin de hiç bir esprisi yok. Parçalı forma bile kurallara uygun olarak yapılmamış.

Ben forma tasarımlarını hiç beğenmedim. Sarı formanın olması çok güzel ama bu şekilde olmamalıydı. Sarı kumaşın üzerine galatasaray ve nike amblemi eklemekten başka hiç bir şey yapmamışlar. İnsan biraz özgün bir şeyler yapar...

Kusura bakma ama ikisinin de hiç bir esprisi yok. Parçalı forma bile kurallara uygun olarak yapılmamış.

Ben forma tasarımlarını hiç beğenmedim. Sarı formanın olması çok güzel ama bu şekilde olmamalıydı. Sarı kumaşın üzerine galatasaray ve nike amblemi eklemekten başka hiç bir şey yapmamışlar. İnsan biraz özgün bir şeyler yapar...

Bence de ikisi de kötü ama kumaş,arma vs kalitesine bakarsak Nike daha kaliteli yapmış.

nike'a geçişin ardından yeni formalar için alınan istihbaratlar neticesinde yükselen beklentilerin ardından kanımca çok aşırı ve haksız tepkilere maruz kalmış olan formalardır.

bu açıdan galatasaray formaları blogu da haksız eleştirilere maruz kalıyor. zira alınan istihbaratlar bu sezon için geçerli olmasa da, bu sezondan itibaren gerçekleşecek pek çok yeniliği, çıkacak pek çok ürünü doğrular nitelikte.. mesela antrenman formalarımız doğrudan nike'ın manchester united gibi takımlara yaptığı bu sezonki kalıplardan hazırlanmış. diğer tshirtler, kamp ürünleri, fermuarlı ceketler vs. gayet şık, sade ve nike'ın "elit" takımlarına hazırladığı ayarda ürünler...

formalara gelirsek... 5 ayda özgün tasarımı oluşturmak, buna uygun kalıpları hazırlamak ve on binlerce adet üretime geçirmek kolay şeyler değil. ancak şu da bir gerçek ki, daha bu zamanlardan tasarlanmaya başlanan 2012-2013 formalarımız "elit" takımlar çizgisinde ve bize özgün olacak... galatasaray'a bir dünya para ödeyen ve ciddi bir satış beklentisi içerisinde bulunacak, store'lara yeni bir düzenleme getirecek olan nike'ın bu birliktelikten para kazanmamaya çalışması gibi bir düşüncede olduğu düşünülemez.

öncelikle evet, herkesin dediği gibi, formalar galatasaray'a özel tasarlanmış değil.

bu nedenle hayal kırıklığı yaratması normal. üç forma içerisinde de siyah forma ne yazık ki kötü bir seçim olmuş, tepki görmesi doğal...

ancak yine de sarısıyla kırmızısıyla, armasıyla bu formalar, galatasarayımızın forması.

son dönemde adidas'ın ürettiği birbirine benzeyen ve her tarafında ayrı parçalardan oluşturulmuş, kumaş kalitesi çok kötü, düz kalıp formalarından çok daha iyi olduklarını düşünüyorum parçalı ve sarı formamızın, sade yapıları ile...

3'ü de nike'ın kataloglarından seçilen tasarımlardan oluşturulan formalarımız içinde en büyük hayal kırıklığı bariz bir şekilde siyah forma... bu forma pek ala başka bir kalıptan seçilebilirdi. mesela fransa forması kalıbı olan "revolution" kalıbı, gayet güzel bir kesime ve düz bir siyah yapıya sahip. güzel olurdu. veya illa kırmızı/sarı renk mi kullanılacaktı, siyah ile o zaman başka bir kalıp seçilebilirdi bu forma yerine. mesela sarı formanın kalıbı... yakası kırmızı olur omuzlarından inen çizgi sarı olurdu, güzel olurdu.

nike'ın hazırda tek bir parçalı kalıbı olduğundan bizim parçalı forma da o kalıba uydurulmak zorunda kalmış.

sırtı düz kırmızı, yakası tamamen kırmızı, kolları parçalı değil, o yüzden kesinlikle "metin oktay parçalısı" demek mümkün değil. ama iki sezondur giymek zorunda bırakıldığımız adidas tarafından üretilen parçalıdan çok daha iyi görünüyor bana göre. keşke sarı, sol tarafta olsaydı ve yaka ile sırt parçalı olsaydı. bunları yapmak çok zor olmasa gerek diye düşünyorum ama tabii ne yazık ki böyle kullanacağız bu formayı 1 sezon boyunca. en azından parçalı formada her zaman sırıttığını düşündüğümü "üç çizgi" artık yok, kollar da yapışık olduğu gövdeden farklı renkte. bu açıdan geçtiğimiz sezona göre ilerleme var.

kumaşları standart dri-fit kumaşından olan bu iki formanın dışında, dri-fit teknolojisi daha da ileri seviyede olan ve nike'ın son bir kaç yıldır başarıyla uyguladığı geri dönüştürülen plasikten elde edilen iplikten üretilen sarı formamız bence bu üç forma içinde en güzel gözüken forma olmuş. en son 1996/1997 sezonunda giydiğimiz ve öncesinde şampiyonlar ligi'nde galatasaray denilince akla gelen sarı formamızın geri dönüşü mutluluk verici... bu formanın kumaşını da milli takımımızın formalarından ve elit takımların formalarından tanıyoruz. gerçekten futbolcuya serin ve kuru bir ortam sağlayan, teri vücutta kesinlikle tutmayan çok başarılı bir yapıya sahipler.

amblem ve yıldızlar da dikiş olmuş sonunda... çok da güzel olmuş.

fontlarımız da bize özgün olmuş her ne kadar juventus'u hatırlatsalar da. seneye daha güzel fontlar tasarlanacağına eminim ama en azından köşeli yapıları ve modern yapıları ile formalar üzerinde güzel durmuşlar.

neyse, yukarıda da dediğim gibi, bana göre haksızca aşırı derecede yıkıcı eleştiriye maruz kalan formalar olmuş. zira bu zamana kadar adidas da bize has bir kalıp üretmiş değildi, ondan önce umbro da, lotto da ve yine adidas da... özellikle 100. yıl formamızdan sonra adidas, tamamen o sezonki kalıplarına göre üretmekteydi formalarımızı. son dönemde çok satan turuncu, mor ve mercan formalar da gerek kumaş kalitesi gerekse kalıp/tasarım olarak ilerici formalar olmadılar hiçbir zaman. misal mor forma, parlak kumaşa sahip aykırı renk bir forma olmaktan başka bir özelliğe sahip değildi. bu nedenle nike'ın gerek kumaş kalitesi gerek sadeliği "forma" ele alındığı zaman çok daha başarılı durduğu düşüncesindeyim.

ekşi'den Galatasaray formaları konusunda bir uzman olan calibra'nın yazısı.

Üst Alt