Yurt Dışına Taşınıyorum (Master + İş) / Tavsiyelerinize Açığım - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yurt Dışına Taşınıyorum (Master + İş) / Tavsiyelerinize Açığım

@Berke Karabacak ben yan komşuya gidemiom adam amerika diyo.

biz 300 liralık ayakkabıyı trendyoldan 200 e düşürdük diye seviniyoruz adamlar kaz tüyü diyor.

Daha çok namaz kılmalıyım belki öbür tarafta bizim de yüzümüz güler

Bu arada sen kendini kurtarmışsın kardeşim darısı diğer genç arkadaşlarımızın başına @Mert Can Önengüt
Abi başın bağlıysa yengeden bi izin al da bi Ukrayna'y gidip gelelim. En uygun ora herhalde :d

Uniyi bitirdiğimde penn state'den burslu kabul almıştım ve o zaman cesaret edip gitmedim, giden arkadaşlarım oldu, hepsi ya çok iyi özel şirketlerde yada üniversitelerde akademik kaldılar, krallar gibi. Benim alan makine-nükleer mühendislik. Tr de doktora mı da yaptım, ortalamanın epey üzerinde de kazanıyorum ama o kadar pişmanım ki gitmediğime, daha dün konusu oldu arkadaşla, aklıma bir kez daha sıçayım dedim.
Yurtdışı deneyimine gelince, Projelerde çalışma amacıyla belçikada bikaç yıl kaldım EU ya bağlı olarak geçici görev diyelim. Yemekti içmekti çamaşırdı hava soğuktu güneş yakıyordu vs bunlar bit kadar ayrıntılar kardeşim bunları düşünmen bile abestir. Durma git yolun açık olsun.

Hayırlı uğurlu olsun. Ülkeden kaçmana sevindim.

Fransa hk. olsa detaylı fikir verme şansım vardı ama ABD ile ilgili pek detay bilmiyorum. Tekrardan hayırlı olsun.

Dübürü sık, ne olursa olsun orada kal. ABD bu boru değil ;)

Merhabalar, öncelikle konuyu doğru başlıkta mı açtım emin değilim, eğer yanlışsa bir moderatör doğru başlığa atabilirse sevinirim.
Detayları okumak istemeyenler için en alta TL/DR ekleyeceğim

Bugün yurtdışında, Amerika'daki Ivy League okullarından birinin yüksek lisans (master) teklifini kabul ettim.
Bölümüm mühendislik üzerine ve ileride çalışmak istediğim alan "data science" ile alakalı.
Ağustosun ortasına doğru oraya gitmiş olacağım ve 1 yıllık bir bölüm okuyacağım, bitirdiğimde en az 3 yıllık çalışma iznim olacak.

Ancak bazı endişelerim var. 26 yaşımdayım, sorumluluk sahibi biriyim, Koç lisans, Boğaziçi Yüksek lisans mezunuyum.
Ancak daha önce yurtta bile kalmadım, yemeğimi vs hep dışarıdan sipariş eden, kendi çamaşırını yıkamayan biriyim.
Gideceğim yerde de hizmet sektörü çok pahalı olduğu için bunlar artık bir opsiyon olmayacak.
Duygusal birisiyim, ancak gideceğim okul en yüksek intihar oranı olan okul Amerika'da.
Hiçbir zaman canıma kıyabileceğimi zannetmiyorum, böyle yönelimim yok, ancak orada 3 yıl çalışmayıp,
buraya geri döndüğüm senaryoyu gerçekçi yapıyor sadece. Ha bu arada aşırı soğuk, Ardahan Simulator gibi bir yere gidiyorum okumaya.

Okuduğum bölümün mezunlarının medyan maaşı yıllık 105.000 dolar, ancak bundan vergi düşünce vs elimde kalacak olan 63.500 civarı olacak.
Bu paraları kazanmak için California'ya gidersem bir de, zaten aylık 2bin dolar falan kiraya gidecek,
1500 de yaşam masrafı olsa, kenara her ay 1750$ ayırabiliyor olacağım. Bu zamanla artabilir, çünkü yeni mezunların maaşı bu.
Ve tabii bu her türlü şu an bana teklif edilen aylık 5bin liraya kıyasla üstün de olsa, yine de zahmete değer mi diye düşündürtüyor.

Şimdi affınıza sığınarak, ben post çok atmıyorum, daha çok okumayı ve "lurklemeyi" seviyorum, ancak postlarını beğendiğim birkaç kişiye bir şeyler sormak istiyorum:

@Levent Akgün abi gideceğim yer baya soğuk bir yer. Yanılmıyorsam sen de İzlanda'ya yerleşmiştin. Soğuk yerler için önerin var mıdır, nereden ne almalıyım,
başka kariyer tavsiyelerine de açığım, bir de Amerika'ya giden uçaklar güvenlidir değil mi, çok uçmama rağmen, bir türlü alışamadığım bir olay uçmak.

@Keramettin TANRIVERDİ yorumlarınızı okuyorum ve çok beğeniyorum. Benim yaşımdaki birinin kaçırmaması gereken bir şey aklınıza geliyor mu?
Malum teknoloji sektörünün kalbine gidiyor olacağım, okuyacağım bölüm de Operations Research and Information Engineering,
yani kabaca endüstri ve bilgisayar mühendisliği karışımı bir ders programı çıkarabiliyorum kendime.
Zaten Koç'ta elektrik elektronik, Boğaziçinde mühendislik yönetimi okudum (endüstri dersleri.) Yani altyapım var, eğer şu sektörü yakından takip etmeni
öneririm dersen mutlaka bakarım, orada Machine Learning, Artificial Intelligence vs almayı düşünüyorum.

@Osman SEDEN reis sen de zevkli adamsın. Aklına takılan, şunu mutlaka yaşa diyeceğin bir olay var mıdır, gitmişken kaçırmayayım.
Amazonda çalışırsam, figüran olarak yüzüklerin efendisi dizisi 2.sezona falan yanlamaya çalışırım.

@Hayri Cund Reis tier 1 troll olduğun için, ne zaman ciddi olduğunu anlayamıyorum bazen, ama senin düşüncelerine de saygı duyuyorum,
sormuşken sana da sormak istedim tavsiyen varsa diye.

@Oğuzhan Ölmez ne olur bol bol dolar al.

TL/DR Aklımda bu tarz bin soru var, eğer yurtdışında yaşamakla ilgili tecrübeniz varsa, şuna bak, bunu sakın kaçırma diyebileceğiniz;
Ya da data science sektöründe şunlarla ilgilen, böyle network kurman önemli tarzı önerileriniz varsa, her türlü tavsiyeye açığım,
bilinçsiz olarak başlayacağım bir yolculukta hazırlıklı olmak istiyorum.
Ve dürüst olmak gerekirse güzel bir heyecan hissiyle beraber aynı zamanda korkuyorum.
Eğer tavsiye vermek için benden daha çok bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen çekinmeyin, teşekkürler.
Hayırlı olsun kardeş öncelikle Amerika'da eğitim almak için ve sonrasında çalışma ve yaşamak için en ideal yaşta atılmışsın olaya tebrik ederim bunun için ben de üniversitede makina mühendisliğini bitirdikten sonraki Türkiye'de işsiz geçen ilk bir kaç yıl boyunca 24-25 yaş civarlarındaydım Amerika'ya gitme planları yapmıştım hatta İngilizcem ileri seviyede olmasına rağmen güzel de bir dil okulu bulmuştum Amerika'da 1 yıl boyunca dil eğitimi aldıktan sonra master/doktora falan yaparım süreyi uzatırım sonrasında bir iş bulurum vatandaşlığa falan geçerim diye hayallerim vardı fakat aileden gelen bir varlık olmadığı için maddi sıkıntılar nedeniyle hemen gerçekleştirememiştim ve ertelemiştim. Bugünün parası bir 80-100 bin lira hazır param olsaydı o zamanlar bir saniye durmadan çekip giderdim. Öncelikle bir özel sektörde işe girip bir iki yıl çalışarak söz konusu parayı biriktirip öyle giderim diye hesapladım ve yemeden içmeden aldığım tüm maaşı biriktirmeye başlamıştım. Fakat Türkiye'de o yıl gerçekleşen büyük kriz sonrası çalıştığım demir çelik sektöründe 6 ayım dolmadan işten çıkartıldım. Sadece ben değil 20 yıllık mühendisler dahi işten çıkartılmıştı. Birisi yanımda ağlıyordu ben 20 yıldır bu fabrikada demir çelikte çalışıyorum başka iş bilmem bundan sonra ne yaparım diye. Sonrasında ben de özel sektörden korkup kpss sınavına çalıştım aynı yıl sonlarına doğru bir devlet işine girdim. Maaş iyi, iş iyi Amerika'da dil eğitimi almaktan vazgeçtim. Fakat yine de Amerika'da çalışma ve yaşama hayallerim devam ediyordu. Amerika green kart çekilişine 5 yıl boyunca başvurdum. İlk bir kaç yıl çıkmadı. Bekarken o zamanlar çıksaydı işimden 2 yıl ücretsiz izin alıp Amerika'ya gidecektim. Kafama koymuştum. Ama tam evleneceğim sene green kart çıktı. Hanım da almamı istemedi ve Amerika'da yaşamayı kabul etmedi zaten. Kazandığım boşa gitti. Neyse yaş oldu şuan 35 bu Amerika işi benden geçti. Artık çocuğu okuturuz Amerika'da. Hep kendimi anlattım kusura bakma senin böyle benim eski hayallerimi gerçekleştirdiği görmem beni eskilere götürdü. Umarım her şey gönlünce olur. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edersin orada. Başarılı olursun. Tavsiye anlamında daha önce gitmediğim için fazla bilgi veremeyeceğim. Takip ediyoruz. Güzel haberlerini almamız temennisiyle. Yolun açık olsun.

Son düzenleme:
Maşallah Koç ve Boğaziçi. Yolun açık olsun(Abd ye gidip Ardahan ı aynı cümlede kullanmak nedir lan).

napıyım abi, gideceğim yerin fotoğraflarına bakar mısın, bu bildiğin Ardahan :D
neyseki planladığım gibi gelişirse her şey 8 ay kalıp, california'ya kaçmak idealim

ddf4b985f641dd2cfb8effeb6b70be85.jpg
taughannock-falls-highestwaterfall.jpg

IMG_20160121_114816.jpg
Snow.jpg

mert öncelikle tebrik ederim umarım her şey gönlünce olur, california'dan daha ucuza yaşanabilecek ama benzer iş imkanları olan başka alternatif yok mu acaba abd içinde meraktan soruyorum
Teşekkür ederim,
Üniversite bakarken iş imkanlarına da baktığım kadarı ile yanıtlayabilirim sorunuzu.
Anladığım kadarı ile California veya New York City civarında gelir daha yüksek oluyor ama aynı şekilde gider de artıyor.
Benim sektörümde gelirin git gide yükseldiği, hayatın da uygun olduğu Chicago vardı, yanılmıyorsam Amerika'daki
iş bulmak için yeni merkezlerden biri olarak gösteriliyor. Ama Chicago da soğuk, muhtemelen sıcak bir yere gitmek isteyeceğim.

Bir diğeri de Texas'ta Austin bölgesine çok yatırım olduğunu okumuştum.
Öğrenci nüfusu artışıyla, bildiğimiz amele Texas'tan farklı baya diyorlar Austin için, iş imkanları da dolayısıyla epey
yükselmişmiş ve hayat çok daha uygunmuş, kira vs açısından en azından.

Son olarak da Seattle'da çok fazla start up ve iş imkanı olduğunu okumuştum.
Hatta bir tanıdığım yazılım mühendisi olarak orada işe girdi. Ancak Seattle Amerika'nın en sol en üstünde,
o kadar da uzak olmak istemiyorum Türkiye'ye, uzak olacaksam da değsin bari diye California diyorum.

Merhabalar, öncelikle konuyu doğru başlıkta mı açtım emin değilim, eğer yanlışsa bir moderatör doğru başlığa atabilirse sevinirim.
Detayları okumak istemeyenler için en alta TL/DR ekleyeceğim

Bugün yurtdışında, Amerika'daki Ivy League okullarından birinin yüksek lisans (master) teklifini kabul ettim.
Bölümüm mühendislik üzerine ve ileride çalışmak istediğim alan "data science" ile alakalı.
Ağustosun ortasına doğru oraya gitmiş olacağım ve 1 yıllık bir bölüm okuyacağım, bitirdiğimde en az 3 yıllık çalışma iznim olacak.

Ancak bazı endişelerim var. 26 yaşımdayım, sorumluluk sahibi biriyim, Koç lisans, Boğaziçi Yüksek lisans mezunuyum.
Ancak daha önce yurtta bile kalmadım, yemeğimi vs hep dışarıdan sipariş eden, kendi çamaşırını yıkamayan biriyim.
Gideceğim yerde de hizmet sektörü çok pahalı olduğu için bunlar artık bir opsiyon olmayacak.
Duygusal birisiyim, ancak gideceğim okul en yüksek intihar oranı olan okul Amerika'da.
Hiçbir zaman canıma kıyabileceğimi zannetmiyorum, böyle yönelimim yok, ancak orada 3 yıl çalışmayıp,
buraya geri döndüğüm senaryoyu gerçekçi yapıyor sadece. Ha bu arada aşırı soğuk, Ardahan Simulator gibi bir yere gidiyorum okumaya.

Okuduğum bölümün mezunlarının medyan maaşı yıllık 105.000 dolar, ancak bundan vergi düşünce vs elimde kalacak olan 63.500 civarı olacak.
Bu paraları kazanmak için California'ya gidersem bir de, zaten aylık 2bin dolar falan kiraya gidecek,
1500 de yaşam masrafı olsa, kenara her ay 1750$ ayırabiliyor olacağım. Bu zamanla artabilir, çünkü yeni mezunların maaşı bu.
Ve tabii bu her türlü şu an bana teklif edilen aylık 5bin liraya kıyasla üstün de olsa, yine de zahmete değer mi diye düşündürtüyor.

Şimdi affınıza sığınarak, ben post çok atmıyorum, daha çok okumayı ve "lurklemeyi" seviyorum, ancak postlarını beğendiğim birkaç kişiye bir şeyler sormak istiyorum:

@Levent Akgün abi gideceğim yer baya soğuk bir yer. Yanılmıyorsam sen de İzlanda'ya yerleşmiştin. Soğuk yerler için önerin var mıdır, nereden ne almalıyım,
başka kariyer tavsiyelerine de açığım, bir de Amerika'ya giden uçaklar güvenlidir değil mi, çok uçmama rağmen, bir türlü alışamadığım bir olay uçmak.

@Keramettin TANRIVERDİ yorumlarınızı okuyorum ve çok beğeniyorum. Benim yaşımdaki birinin kaçırmaması gereken bir şey aklınıza geliyor mu?
Malum teknoloji sektörünün kalbine gidiyor olacağım, okuyacağım bölüm de Operations Research and Information Engineering,
yani kabaca endüstri ve bilgisayar mühendisliği karışımı bir ders programı çıkarabiliyorum kendime.
Zaten Koç'ta elektrik elektronik, Boğaziçinde mühendislik yönetimi okudum (endüstri dersleri.) Yani altyapım var, eğer şu sektörü yakından takip etmeni
öneririm dersen mutlaka bakarım, orada Machine Learning, Artificial Intelligence vs almayı düşünüyorum.

@Osman SEDEN reis sen de zevkli adamsın. Aklına takılan, şunu mutlaka yaşa diyeceğin bir olay var mıdır, gitmişken kaçırmayayım.
Amazonda çalışırsam, figüran olarak yüzüklerin efendisi dizisi 2.sezona falan yanlamaya çalışırım.

@Hayri Cund Reis tier 1 troll olduğun için, ne zaman ciddi olduğunu anlayamıyorum bazen, ama senin düşüncelerine de saygı duyuyorum,
sormuşken sana da sormak istedim tavsiyen varsa diye.

@Oğuzhan Ölmez ne olur bol bol dolar al.

TL/DR Aklımda bu tarz bin soru var, eğer yurtdışında yaşamakla ilgili tecrübeniz varsa, şuna bak, bunu sakın kaçırma diyebileceğiniz;
Ya da data science sektöründe şunlarla ilgilen, böyle network kurman önemli tarzı önerileriniz varsa, her türlü tavsiyeye açığım,
bilinçsiz olarak başlayacağım bir yolculukta hazırlıklı olmak istiyorum.
Ve dürüst olmak gerekirse güzel bir heyecan hissiyle beraber aynı zamanda korkuyorum.
Eğer tavsiye vermek için benden daha çok bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen çekinmeyin, teşekkürler.
ben niye etiketlenmiyorum
forumun dayısı olarak önemsenmemiş oldum şimdi

Üst Alt