Yurt Dışına Taşınıyorum (Master + İş) / Tavsiyelerinize Açığım - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yurt Dışına Taşınıyorum (Master + İş) / Tavsiyelerinize Açığım

Estağfurullah, beğeni kasıyormuş gibi görünmek istemedim o yüzden sınırlamaya çalıştım, ama tavsiyelerinize her zaman açığım :)
şaka yaptım üstad
ben tabii git ya da kal diyemem. gitmenin de kalmanın da negatif veya pozitif yanları var tabi. mesela en büyük negatif taraf ABD'de göçmen olarak yaşamak. Sistematik ırkçılığın olduğu bir ülke. Hatta üniversitedeki akademide bile yoğun bir ırkçılık var sokağı geçtim.

Ama dikkat çekmek istediğim kısım ekonomik alan. anlaşılan o ki türkiye ekonomik olarak daha da darboğaza girecek. ABD'de ise şimdilik (özellikle 2-3 yıl kadar) sosyal korumacı bir ekonomi yönetimi sergileyecek. ABD'de işler bireyler için daha iyiye gittiği gibi Türkiye'de yurttaşlar daha da yoksullaşacak. Diğer bütün etmenleri dışarıda bıraktığında gitmek için uygun bir zaman dilimi. Dahası seçim vs. var. İktidar değişse de bugünden daha kötü olacak.
Koç-Boğaziçi tahsilli yüksek mühendise verdikleri para 5 bin lira. gerçekten komik. Ben git ya da gitme diyemem ama gitmek için uygun bir dönem olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür ederim,
Üniversite bakarken iş imkanlarına da baktığım kadarı ile yanıtlayabilirim sorunuzu.
Anladığım kadarı ile California veya New York City civarında gelir daha yüksek oluyor ama aynı şekilde gider de artıyor.
Benim sektörümde gelirin git gide yükseldiği, hayatın da uygun olduğu Chicago vardı, yanılmıyorsam Amerika'daki
iş bulmak için yeni merkezlerden biri olarak gösteriliyor. Ama Chicago da soğuk, muhtemelen sıcak bir yere gitmek isteyeceğim.

Bir diğeri de Texas'ta Austin bölgesine çok yatırım olduğunu okumuştum.
Öğrenci nüfusu artışıyla, bildiğimiz amele Texas'tan farklı baya diyorlar Austin için, iş imkanları da dolayısıyla epey
yükselmişmiş ve hayat çok daha uygunmuş, kira vs açısından en azından.

Son olarak da Seattle'da çok fazla start up ve iş imkanı olduğunu okumuştum.
Hatta bir tanıdığım yazılım mühendisi olarak orada işe girdi. Ancak Seattle Amerika'nın en sol en üstünde,
o kadar da uzak olmak istemiyorum Türkiye'ye, uzak olacaksam da değsin bari diye California diyorum.

seattle dan uzak dur resmen bir copluk

Bende diyorum nasıl kabul etmişler diye, allahın unuttuğu yere çağırmışlar meğer. :asd:

İşin şakasını geçersek bilişim işi için bu işin kalbine gitmek. Yalan yok bende senin için heyecanlandım.
Adım adım hayatının değişimini düşünmek ne yalan söyleyeyim büyüleyici.

Yolun açık olsun, her ne olursa olsun geri dönmeyi düşünme bence

Gayet guzel yorumlar gelmis. Benim bir sey yazmama gerek yok ama California'da 18 yil yasamis ve tahminen bir iki yila oraya geri donecek biri olarak belki bir yardimim dokunur diye bir iki sey yazayim.

Cok guzel bir okula gidiyorsun. Bunu biliyorsun zaten. Boyle kaliteli okullarda ozellikle de iyi bir ogrenciysen is arayan olmaktan cok, isverenler seni arar/pesine duser.
Bolumun de sahane. Bunu da biliyorsun.

Amerika'da eger kendini isine verip saglam calisirsan cok cabuk yukselirsin. Kafani aylik sadece $1,750 kenara koyabilecegim dusuncesiyle bulandirma, ki o rakam da gayet iyi bir rakam. Ben finans okuyup o alanda calistigim icin belki bana iyi geliyordur. Sonucta kenara koydugun paranin belli bir yuzdesini her ay Amerikan borsasindaki index fund'lara yatirirsan 15-20 yil icerisinde rahatca emekli olma secenegini bile onunde bulabilirsin. Turkiye'de bunu yapabilecek misin? Bence Cornell gibi bir universiteye gitmek ve Amerika'da kariyer yapmak, neredeyse her turlu zahmete deger.

Zaten baslangic maasin son derece iyi. Ama en onemlisi eger kendini isine adayip siki calisan biriysen, o $100K, once senior pozisyona yukselip $125k civari olur sonra da dusuk seviyede bir mudur olarak $150K arti bonuslar seviyesine cikar. Hatta VP falan olursan $250K arti bonuslara cikar. Bunu 5-7 sene arasinda basarabilirsin.

Ayrica disaridan yemegini de alsan, laundry servis de alsan o kazandigin maas sana rahatca yeter. Tabii eger okul surecinde bunlari karsilayamazsan o farkli bir konu. Okulun icindeki dormlarda bozuk paralarla makul ucretlere kiyafetlerini yikayacagin yerler olacaktir. O surecte biraz disini sikacaksin.

Gidilecek yerler/yapilacak seyler cok fazla. Eger dogayi seviyorsan muhtesem ulusal parklar var. Yemek yemeyi seviyorsan Amerika'nin dort bir kosesinde farkli farkli muhtesem yemekler var. BBQ kulturu cok iyi seviyede. Guzel BBQ kulturu olan bir eyalete gidip "burnt ends" yemeni tavsiye ederim.

Sana bol sanslar dilerim. Cok seyi kafana takma. Beklediginden de rahat bir tecrube olacagini dusunuyorum.

Tavsiye olarak tek bir tavsiyem var. Okudugun okul cok iyi bir okul. Orada cevre edinmen belki de kariyerinde sana yardimci olacak en buyuk etken olabilir. Basarili olacagini dusundugun sinif arkadaslarinla iyi gecinip, okul bittikten sonra da iletisime devam etmeni sahsen tavsiye ederim.

Bol sanslar. Iyi calismalar/eglenceler.

Gayet guzel yorumlar gelmis. Benim bir sey yazmama gerek yok ama California'da 18 yil yasamis ve tahminen bir iki yila oraya geri donecek biri olarak belki bir yardimim dokunur diye bir iki sey yazayim.

Cok guzel bir okula gidiyorsun. Bunu biliyorsun zaten. Boyle kaliteli okullarda ozellikle de iyi bir ogrenciysen is arayan olmaktan cok, isverenler seni arar/pesine duser.
Bolumun de sahane. Bunu da biliyorsun.

Amerika'da eger kendini isine verip saglam calisirsan cok cabuk yukselirsin. Kafani aylik sadece $1,750 kenara koyabilecegim dusuncesiyle bulandirma, ki o rakam da gayet iyi bir rakam. Ben finans okuyup o alanda calistigim icin belki bana iyi geliyordur. Sonucta kenara koydugun paranin belli bir yuzdesini her ay Amerikan borsasindaki index fund'lara yatirirsan 15-20 yil icerisinde rahatca emekli olma secenegini bile onunde bulabilirsin. Turkiye'de bunu yapabilecek misin? Bence Cornell gibi bir universiteye gitmek ve Amerika'da kariyer yapmak, neredeyse her turlu zahmete deger.
Küçümsediğim bir para değil yanlış anlamayın, burada 1 yılda kazanacağım para, orada 1 ayda kazanıyor olacağım.
Ben de dediğiniz gibi düşünüyorum, sadece adımı gerçekten atmaya gelince biraz korktum / ikileme düştüm.

Zaten baslangic maasin son derece iyi. Ama en onemlisi eger kendini isine adayip siki calisan biriysen, o $100K, once senior pozisyona yukselip $125k civari olur sonra da dusuk seviyede bir mudur olarak $150K arti bonuslar seviyesine cikar. Hatta VP falan olursan $250K arti bonuslara cikar. Bunu 5-7 sene arasinda basarabilirsin.

Ayrica disaridan yemegini de alsan, laundry servis de alsan o kazandigin maas sana rahatca yeter. Tabii eger okul surecinde bunlari karsilayamazsan o farkli bir konu. Okulun icindeki dormlarda bozuk paralarla makul ucretlere kiyafetlerini yikayacagin yerler olacaktir. O surecte biraz disini sikacaksin.

Gidilecek yerler/yapilacak seyler cok fazla. Eger dogayi seviyorsan muhtesem ulusal parklar var. Yemek yemeyi seviyorsan Amerika'nin dort bir kosesinde farkli farkli muhtesem yemekler var. BBQ kulturu cok iyi seviyede. Guzel BBQ kulturu olan bir eyalete gidip "burnt ends" yemeni tavsiye ederim.

Sana bol sanslar dilerim. Cok seyi kafana takma. Beklediginden de rahat bir tecrube olacagini dusunuyorum.

Tavsiye olarak tek bir tavsiyem var. Okudugun okul cok iyi bir okul. Orada cevre edinmen belki de kariyerinde sana yardimci olacak en buyuk etken olabilir. Basarili olacagini dusundugun sinif arkadaslarinla iyi gecinip, okul bittikten sonra da iletisime devam etmeni sahsen tavsiye ederim.

Bol sanslar. Iyi calismalar/eglenceler.

Not aldım, zaten dediğiniz gibi iyi çalışırsam, sınıf arkadaşlarım benimle bağlantı kurmak isteyecektir diye düşünüyorum.
Biraz daha rahatladım, çok teşekkür ederim.

Üst Alt