Akıl oyunları - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Akıl oyunları

Cevap: Akıl oyunları

asdasdr.jpg

bunu 60 saniye içinde bilene forumun en zeki üyesi lakabını takmak gerekir haberiniz olsun... 60 saniye'den fazla sürerse pek bir değeri kalmaz ama olsun :D

bilene sonsuz alkış... haydin bakalım :D

arkadaşlar, "olabilirmi" demeyin yahu.. herkes cevabını yazsın bıraksın. ben doğru bilen olursa söyliyim. böyle daha mantıklı diğil mi? zevki kalmıyor.. ozaman tutana kadar salla.. sallamayın lutfen yapabiliyosanız söyleyin çünkü bi amacı kalmıyo oyunun ozaman. bekliyorum cevapları... herkes cevabını versin ben söylicem doğru olanı. ama eğer sallıyosanız lutfen cevap vermeyin :eek:

arkadaşlar, "olabilirmi" demeyin yahu.. herkes cevabını yazsın bıraksın. ben doğru bilen olursa söyliyim. böyle daha mantıklı diğil mi? zevki kalmıyor.. ozaman tutana kadar salla.. sallamayın lutfen yapabiliyosanız söyleyin çünkü bi amacı kalmıyo oyunun ozaman. bekliyorum cevapları... herkes cevabını versin ben söylicem doğru olanı. ama eğer sallıyosanız lutfen cevap vermeyin :eek:

Zaten ben sallamadim "olabilirmi" dedim yani sordum, bunun neresi sallama bilmiyorum artik. Neyse oyuna donelim.

Bir tanede ben soraya kolay ama olsun.

bir adamı idam atmeye karar varmişler.padişahda biraz merhametliymiş adama demiş ki:ben bir kağıda ölüm diğerine yaşam yazıcam.eğer sen yaşamı seçersen affedileceksin. ölümü seçersen öldürüleceksin. adam da kabul etmiş.vezir de kötü birisi olduğundan ikisine de ölüm yazmış. adam bunu farketmiş ve bir şekilde kurtulmuş. ama nasıl??

Bir tanede ben soraya kolay ama olsun.

bir adamı idam atmeye karar varmişler.padişahda biraz merhametliymiş adama demiş ki:ben bir kağıda ölüm diğerine yaşam yazıcam.eğer sen yaşamı seçersen affedileceksin. ölümü seçersen öldürüleceksin. adam da kabul etmiş.vezir de kötü birisi olduğundan ikisine de ölüm yazmış. adam bunu farketmiş ve bir şekilde kurtulmuş. ama nasıl??

"Padişahım seçimi vezir yapsın, yaşamı seçerse, kalan kağıtta ölüm yazacağı için ben ölmeye razıyım" gibi birşey desin ;).

Yeni soru:

Bir metro hattında 10 dakikada bir sadece şehrin kuzeyine yada güneyine giden trenler var. Bu trenlerin sefer sayıları ve sefer araları eşit.

Adamın biri hergün evinin yakınındaki bu metro istasyonuna yürüyor ve gelen ilk trene biniyor. 10 gün geçtikten sonra 9 kez şehrin kuzeyine gittiğini ve sadece 1 kez güneye gittiğini farkediyor (Ne zeka ama:D).

Bu olay istatistik olarak nasıl açıklanabilir?

@Emir: yanıtlarsan ve hele doğru yanıtı verirsen vururum :D:p.

Yeni soru:

Bir metro hattında 10 dakikada bir sadece şehrin kuzeyine yada güneyine giden trenler var. Bu trenlerin sefer sayıları ve sefer araları eşit.

Adamın biri hergün evinin yakınındaki bu metro istasyonuna yürüyor ve gelen ilk trene biniyor. 10 gün geçtikten sonra 9 kez şehrin kuzeyine gittiğini ve sadece 1 kez güneye gittiğini farkediyor (Ne zeka ama:D).

Bu olay istatistik olarak nasıl açıklanabilir?

@Emir: yanıtlarsan ve hele doğru yanıtı verirsen vururum :D:p.

Geç binmiş olabilir mi?

Arkadaşlar bir ricam olacak bir soru yanıtlanmadan başka bir soru yazmazsanız iyi olur.Karışıklık oluyor.

Bir odadasınız.. Odanın 2 tane kapısı var, bunlardan biri dışarı açılıyor diğerinin ise arkasında duvar örülü.. Kapıların başında ise bekçileri var (Bekçiler hangi kapının kurtuluş oldğunu biliyorlar) ve bu bekçilerden biri hep doğruyu diğeri ise hep yalan söylüyor ve aynı zamanda sorduğunuz sorulara sadece Evet yada Hayır cevabı veriyorlar.. Bu durumda bekçilerden birine tek bir soru sorarak doğru kapıyı nasıl bulursunuz?

Bulana helal olsun.. :) Oradan burdan araştırmayın :D

Bir odadasınız.. Odanın 2 tane kapısı var, bunlardan biri dışarı açılıyor diğerinin ise arkasında duvar örülü.. Kapıların başında ise bekçileri var (Bekçiler hangi kapının kurtuluş oldğunu biliyorlar) ve bu bekçilerden biri hep doğruyu diğeri ise hep yalan söylüyor ve aynı zamanda sorduğunuz sorulara sadece Evet yada Hayır cevabı veriyorlar.. Bu durumda bekçilerden birine tek bir soru sorarak doğru kapıyı nasıl bulursunuz?

bundan kolay ne var :D

doğru kapıdaki doğru söyleyen bekçiye sorduğunda evet doğru kapı der, yanlış kapıdaki yalan söyleyen bekçiye sorduğunda evet doğru kapı der, aynı şekilde; doğru kapıda yalancı bekçi doğru kapı der, yanlış kapıda doğru söyleyen bekçi yanlış kapı der...

dolayısıyla, herhangi bir bekçi yanlış kapı derse diğer bekçinin kapısını açarım, doğru kapı derse onun kapısını açarım. bu kadar basit :D

bundan kolay ne var :D

doğru kapıdaki doğru söyleyen bekçiye sorduğunda evet doğru kapı der, yanlış kapıdaki yalan söyleyen bekçiye sorduğunda evet doğru kapı der, aynı şekilde; doğru kapıda yalancı bekçi doğru kapı der, yanlış kapıda doğru söyleyen bekçi yanlış kapı der...

dolayısıyla, herhangi bir bekçi yanlış kapı derse diğer bekçinin kapısını açarım, doğru kapı derse onun kapısını açarım. bu kadar basit :D

Sen hangisinin yalancı olup olmadığını bilmiyorsun.. ve sana verbilcekleri cevap sadece hayır yada evet.. :)

Bekçilerden birine şöyle sorar

-öbür bekçiye sorsam bana çıkış kapısı olarak hangi kapıyı gösterir .

sorduğu bekçi doğru söyleyen ise öbür bekçinin yalan söyleyen olduğunu

çıkış kapısını kapalı kapı olarak göstereceğinden öbür bekçinin göstereceği kapıyı gösterir çünkü sorduğu bekçi doğruyu söyleyen ise dolayısıyla göstermediği kapı çıkış kapısıdır

sorduğu bekçi yalan söyleyen ise öbür bekçinin doğru söyleyeceğini ve çıkış kapısını göstereceğinden sorduğu bekçinin yalan söyleyeceğini düşünerek gösterdiği kapının kapalı kapısı göstermediği kapınında çıkış kapısı olduğunu anlar ve göstermediği kapıdan çıkar...

e tamam, dedim ya, herhangi birine "bu doğru kapımı?" diye sorarım vereceği cevaba göre ya açarım yada öbür kapıyı açarım. :D iyi oku bak açıkladım..

Malesef olmadı.. Senin cevabın doğrucu yada yalancının hangisi olduğu bilirsen geçerli olur.. Mesela birine sordun bu doğru kapımı dedin oda sana evet dedi.. Napıcaksın hemen giricekmisin yalan atıp atmadığını bilmiyorsun.. ;)

Üst Alt