Akıl oyunları - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Akıl oyunları

Cevap: Akıl oyunları

Bekçilerden birine şöyle sorar

-öbür bekçiye sorsam bana çıkış kapısı olarak hangi kapıyı gösterir .

sorduğu bekçi doğru söyleyen ise öbür bekçinin yalan söyleyen olduğunu

çıkış kapısını kapalı kapı olarak göstereceğinden öbür bekçinin göstereceği kapıyı gösterir çünkü sorduğu bekçi doğruyu söyleyen ise dolayısıyla göstermediği kapı çıkış kapısıdır

sorduğu bekçi yalan söyleyen ise öbür bekçinin doğru söyleyeceğini ve çıkış kapısını göstereceğinden sorduğu bekçinin yalan söyleyeceğini düşünerek gösterdiği kapının kapalı kapısı göstermediği kapınında çıkış kapısı olduğunu anlar ve göstermediği kapıdan çıkar...

Helal olsun.. :) Bunu kendin buldun değilmi :D Kısaca söyle özetliyeyim.. Herhangi birine "Eğer diğerine sorsam ve bu kapı doğru kapımı desem evet der mi?" diye sorarım eğer hayır der ise o kapı doğru kapıdır.. Eğer evet derse diğer kapı doğrudur..

haha buldum; "senin arkandaki kapı doğrumu diye sorsam, sen diğer bekçi olsan yalan söylermiydin ?" derdim heralde :D

Bekçilerden birine şöyle sorar

-öbür bekçiye sorsam bana çıkış kapısı olarak hangi kapıyı gösterir .

sorduğu bekçi doğru söyleyen ise öbür bekçinin yalan söyleyen olduğunu

çıkış kapısını kapalı kapı olarak göstereceğinden öbür bekçinin göstereceği kapıyı gösterir çünkü sorduğu bekçi doğruyu söyleyen ise dolayısıyla göstermediği kapı çıkış kapısıdır

sorduğu bekçi yalan söyleyen ise öbür bekçinin doğru söyleyeceğini ve çıkış kapısını göstereceğinden sorduğu bekçinin yalan söyleyeceğini düşünerek gösterdiği kapının kapalı kapısı göstermediği kapınında çıkış kapısı olduğunu anlar ve göstermediği kapıdan çıkar...

Ben en başta doğru sandım bu cevabı ama değil.. Çünkü bekçiler sadece Evet Hayır cevabı veriyorlar.. :)

Emir buda değil.. "senin arkandaki kapı doğrumu diye sorsam, sen diğer bekçi olsan yalan söylermiydin ?" diye bir soru sorduğunda yine yalan söyleyip söylemediğini anlaymazsın.. :)

peki dogru soyleyen acık kapıda yalan soyleyen duvar orülü kapıda mı duruyor. yoksa karısık mı?

Ikisinede siz bekçimisiniz diye sorarim, yalan söyleyen hayir diyecektir

Böylece dogru söyleyeni bulup ona sorarim

şimdi buldum cevabı... ikisine birer tane çakarım, sonra iki kapıyıda açarım, hangisi doğru kapıysa çıkar giderim :D

Ben en başta doğru sandım bu cevabı ama değil.. Çünkü bekçiler sadece Evet Hayır cevabı veriyorlar.. :)

Raşit 'in cevabı konsept olarak doğru boşuna uzatmayın ince cümlelere takılmayın.

"Öbür bekçiye sorsam, bana kurtulmam için çıkış kapısı olarak bu kapıyı mı gösterir?" diye sorsun. Hayır derse o gösterdiği kapıdan çıksın gitsin, Evet derse diğer kapıdan...

Raşit 'in cevabı konsept olarak doğru boşuna uzatmayın ince cümlelere takılmayın.

"Öbür bekçiye sorsam, bana kurtulmam için çıkış kapısı olarak bu kapıyı mı gösterir?" diye sorsun. Hayır derse o gösterdiği kapıdan çıksın gitsin, Evet derse diğer kapıdan...

Yalan söyleyip söylemediğini bilemezsin ama

Yalan söyleyip söylemediğini bilemezsin ama

Emre 'ciğim; :)

Bir bekçiye "diğeri ne derdi?" diye sorarsan kesin olarak 1 yalan ve 1 doğru içeren yanıt almış olursun. Yani -(eksi) x (çarpı) + (artı) = (eşittir) - (eksi).

Alınan yanıt eksi ise verilen bilginin aksi davranırsın. Bu kadar basit. ;)

Deneyin benim yanıtımda her şekilde kurtulduğunuzu görürsünüz.

Bir bekçiye "diğeri ne derdi?" diye sorarsan kesin olarak 1 yalan ve 1 doğru içeren yanıt almış olursun. Yani -(eksi) x (çarpı) + (artı) = (eşittir) - (eksi).

Aynen öyle.. :)

Yeni soru:

Bir metro hattında 10 dakikada bir sadece şehrin kuzeyine yada güneyine giden trenler var. Bu trenlerin sefer sayıları ve sefer araları eşit.

Adamın biri hergün evinin yakınındaki bu metro istasyonuna yürüyor ve gelen ilk trene biniyor. 10 gün geçtikten sonra 9 kez şehrin kuzeyine gittiğini ve sadece 1 kez güneye gittiğini farkediyor (Ne zeka ama:D).

Bu olay istatistik olarak nasıl açıklanabilir?

Çözülmemiş soru kalmadığına göre, soru yukarı... :D

Anladım abi:)

Alın kolaysa bunu bulun :D

Bir kadın bebeğiyle yolda yürür. Birden karşısına dev gibi canavar bir timsah çıkar. Kadın; "Nolur bizi yeme" diye yalvarır.. Timsah der ki; "Bebeğini yiyeceğim". Kadın; "Hayır nolur bizi yeme" der. Bunun üzerine timsah ; "Şimdi sana bir soru soracağım, eğer doğru cevabı verirsen, ikinizede dokunmayacağım, eğer yanlış cevap verirsen, yiyeceğim" der. Kadın kabul eder ve timsah sorar; "Ben birazdan bebeğini yiyecekmiyim?"

:D bulana helal olsun... şunu bilinki, kadının tek birşey demesi gerekiyor :D ancak o şekilde kurtulabilir...

Kadın timsaha çocuğumu yiyeceksin der.Eğer yerse doğru cevap olacak ama yiyemeyecek ve kurtulacaklar.

Üst Alt