alex de souza - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

alex de souza

Cevap: Alex de souza

Yazdığımı okumadığın ne kadar da açık....6. küsür sezonunu geçiren alex mi 2 sezon kalıp 70 maçta 30 gol atan iliç mi

altına yazıyo kalın puntolarla

İstatistiklere bağlı olarak Türkiye'de daha fazla kalsaydı diye....

ne diyim daha bilmem ki

Baktığım istatistikler İkisininde oynadıkları sezonlara dairdi... Yani Alex'in de 2005-06 06-07 sezonlarını dikkate aldım...

ne anlamda...normalde rahat rahat sene basindan beri bu siteye ulasabilip takip edebiliyordum ama antu.comda oldugu gibi mail sIKINTISI olucagini dusunerek vede ugrasmaktan usendigimden uye olmamistim...fakat dun bu siteyi her actigimda sifre istemeye baslayinca uye olmayi deneyeyim dedim ve bolelikle uye oldum,...

Ne oluyor burada yahu ! Koskoca Hagi'ye saygısızlıktır bu ! Alex'i de küçümsemektir ! Bunu anlayamıyor musunuz?

Alex fb için çok önemli bir oyuncudur fakat fb dünya için çok önemli bir takım değildir !

Buna göre fb kendi içinde Alex'i en büyük görebilir. Zaten fb devekuşu misali hep kafasını kuma gömer.

Ne oluyor burada yahu ! Koskoca Hagi'ye saygısızlıktır bu ! Alex'i de küçümsemektir ! Bunu anlayamıyor musunuz?

Alex fb için çok önemli bir oyuncudur fakat fb dünya için çok önemli bir takım değildir !

Buna göre fb kendi içinde Alex'i en büyük görebilir. Zaten fb devekuşu misali hep kafasını kuma gömer.

:) Yalnız devekuşlarının o hareketi yapmadığı ispatlandı :) Dünya için önemli 10 takım var veya yoktur.

:) Yalnız devekuşlarının o hareketi yapmadığı ispatlandı :) Dünya için önemli 10 takım var veya yoktur.

İspatlanıp ispatlanmadığını bilmiyorum fakat o bir deyim.O deyimi fb'nin Avrupa'da olup bitenleri fazla önemsemediğinden verdim.

Alex fb ve türkiye ligi için önemli bir oyuncu. Bunu kabul etmeyen duygusal davranır.

Fakat karşılaştırma yapmak çok saçma,hele Hagi ile.... Haşaaa !

İspatlanıp ispatlanmadığını bilmiyorum fakat o bir deyim.O deyimi fb'nin Avrupa'da olup bitenleri fazla önemsemediğinden verdim.

Alex fb ve türkiye ligi için önemli bir oyuncu. Bunu kabul etmeyen duygusal davranır.

Fakat karşılaştırma yapmak çok saçma,hele Hagi ile.... Haşaaa !

Hagi, Alex konusu senin fikrin tabi birşey diyemeyeceğim ama evet Fenerbahçe biraz lokal takılıyor bunu Avrupada bir daha Çeyrek Final yerine 3 sene şampiyonluk sözü veren başkanımızdan görebiliriz. Bence bir çeyrek final daha oynayalım ama 3 sene şampiyon olmayalım. Ama ne yazıkki bu sene taraftar da Avrupayı umursamıyor. Yine de geçen 5 yıla göre Fenerbahçe taraftarında bu konuda büyük gelişme var Avrupaya kafasını çeviren sayısı hızla artıyor Fenerbahçede. Zaten sportif başarı hariç tesisleşme kurumsallaşma, ekonomik sistem olarak Fenerbahçe Avrupalıdır. Bunu Platini'de söyledi. Değişmesi gereken son şey kafalardı. O da değişiyor... Bu sezon şampiyon olur veya olmayız, Gelecek sene de olmayabiliriz ama uzun soluklu değişen birşey var bizim gibi genç nesil taraftarların gittikçe daha etkin olmasıyla gerçekleşen. Taraftar değişince mecbur yönetim de olaya bu açıdan bakacaktır.

15 yaşındayım. Şu ana kadar hangi okulda okusam sınıfımın %90'ı Galatasaray taraftarıdır hep. Sebebi Hagi. Yaşıtlarım ve ben 6-7 yaşlarımızda Hagi'yle öğrendik futbolu. Alex bunu yapabilecek mi bilmiyorum. O yüzden bence bir 10 yıl sonra daha objektif değerlendirilebilir.

Ne diyor bu yahu?

Onları hiç Hagi'si olmamış ki bana Hagi'yi kıyaslıyor. Hagi'yi anlamak için bir Hagi'si olmalı insanın.

Hagi'yi bilmeyen adam Hagi'yi kıyaslayamayacak adamdır.

Boş yazmış. Boş konuşmuş. Boşuna ceza almış.:)

Hagi 27-31 yaş aralığını yani bir futbolcunun en verimli dönemlerini 2 yıl Real Madrid ve 2 yıl Barçada geçirdi yani dünyanın tartışmasız en büyük iki klübünde. Geçen gün Barcelona-Almeria maçında tam 1 dakika boyunca Hagiyi çekti İspanyol rejisi, Barcelonanın efsane oyuncusu diye. Johan Cruyffla kanka oldu, Barcelona dergilerine kapak oldu. Nou Campta resital sundu, Bernabeude Di Stefano önünde hünerlerini sergiledi, Fifa Classic 11de kendisine yer buldu Platinilerle Maradonalarla, Steaua Bükreşe Şampiyonlar Ligi(Şampiyon Klüpler kupası) finali oynattı, Sami Yende kimlere çakmadı, Uefa ve Süper Kupayı Türkiyeye getirdi, Roberto Carlosu kevgire çevirdi, Romanyayı tek başına Dünya Kupası Yarı Finaline taşıdı.

Alex 27-31 yaş aralığını yani bir futbolcunun en verimli olduğu dönemde 4 yıl fenerbahçede oynadı. Kıt'a Avrupasında Alexi arkasına teneke bağlayarak yolladılar Parmadan, fenerbahçede ligde Kasımpaşa-Antalya-Denizli-Hacettepeye gol attı, asist yaptı, fenerbahçelilerin gözünü boyadı, her zaman tartışıldı koşmuyor dendi, bir kısım fenerli gönderilsin dedi, Daumla kanka oldu, fenerbahçe dergisine kapak oldu, Ligtv tribündeki eşini çekti 1 dk boyunca, Saraçoğlunda Aziz Yıldırım önünde resital sundu Milli takım kariyeri 2003te henüz 26 yaşındayken son buldu, zaten yedeğin yedeğinin yedeği olmakla övünüyordu.

Bir tarafta Barcelona ve Real Madrid ve Galatasaray ve Steaua Bükreş,

diğer tarafta fenerbahçe ve Cruizero.

Bir tarafta Romanyayı tek başına yarı final oynatmak, 35 yaşına kadar Romanyayı sırtlamak,

diğer tarafta Brezilyada yedeğin yedeğinin yedeği olmak ki sadece 26 yaşına kadar, ondan sonra çağırılmadı bile.

Bir tarafta(Hagi) 4 sezonda; 3 şampiyonluk, 2 Türkiye Kupası, 1 Uefa Kupası, 1 Süper Kupa, 1 CL çeyrek finali(hem de 2 grup vardı o zamanlar).

diğer tarafta(Alex) 5 sezonda; 2 şampiyonluk, 0 Türkiye Kupası, 0 Uefa Kupası, 0 Süper Kupa, 1 CL çeyrek finali.

Hagi; 4 sezonda 8 başarı(Kupa+Cl çeyrek final)

Alex; 5 sezonda 3 başarı(Kupa+Cl çeyrek final)

yani Alex sezon başına 0.6, Hagi sezon başına 2.0 ortalamayla oynamış. Yani 3 katı daha fazla katkı sağlamış takımına.

Gol-asist istatistiği birer araçtır, amaç ise kupalardır, başarılardır. Evet görüdüğümüz üzere Hagi Alexi feci halde sollamış.

İstatistikse istatistik, kupaysa kupa, kariyerse kariyer ulan.

Evet cevabınızı aldınız sanırım. Neye göre diyordunuz ya alın size anlayacağınız dilden anlattım. Aslında bu anlattıklarım birer hiç, Haginin uzaktan köşeye çaktığı bir gol, attığı bir çalım, topla yazdığı bir şiir, topu alışı-verişi, kontrol edişi, sol ayağı bile Alexten üstün olması için yeterde artar bile ama dediğim gibi siz bundan anlıyorsunuz. İstatistik meraklılarına istatistiğin babasıyla cevap verdim.

Sevgiler.

Hagi, Alex konusu senin fikrin tabi birşey diyemeyeceğim ama evet Fenerbahçe biraz lokal takılıyor bunu Avrupada bir daha Çeyrek Final yerine 3 sene şampiyonluk sözü veren başkanımızdan görebiliriz. Bence bir çeyrek final daha oynayalım ama 3 sene şampiyon olmayalım. Ama ne yazıkki bu sene taraftar da Avrupayı umursamıyor. Yine de geçen 5 yıla göre Fenerbahçe taraftarında bu konuda büyük gelişme var Avrupaya kafasını çeviren sayısı hızla artıyor Fenerbahçede. Zaten sportif başarı hariç tesisleşme kurumsallaşma, ekonomik sistem olarak Fenerbahçe Avrupalıdır. Bunu Platini'de söyledi. Değişmesi gereken son şey kafalardı. O da değişiyor... Bu sezon şampiyon olur veya olmayız, Gelecek sene de olmayabiliriz ama uzun soluklu değişen birşey var bizim gibi genç nesil taraftarların gittikçe daha etkin olmasıyla gerçekleşen. Taraftar değişince mecbur yönetim de olaya bu açıdan bakacaktır.

Sizin camiada asıl şamata Aziz Yıldırım'dan sonra başlayacak. Kurumsallaşma filan hikaye, Aziz kulübü eline almış, kafasına göre yönetiyor. Paranın gücüyle başkanlık yapıyor. Paranın gücüyle günü kurtarabilirsiniz, ama yarınlarınız karanlık...

Benim fenerli arkadaslar zico rijkaard'dan iyi diyolardı. Benim cevabım ; futbolcuyken olabilir ama TD bakımından kıyaslama saçma olur dedim. Hem bu karşılaştırmayı yapsan bile rijkaard ve zico futbolcuyken gs ve fb'de oynamadığı için bu tartışmadan kendi takımına pay çıkarmak saçma olur.

Onlar hala zico milli takımın efsansiydi, beyaz pele diyolardı vs vs.

Fener taraftarı işte aldırmamak lazım. Bunlar kalede pancu ve casillas'ı bile kıyaslarlar.

bırakalım şu hagi alex muhabbetini... yok bırakmayalım diyorsanız yönetime baskı da yapın geri alsınlar hagi'yi 10 numara oynasın.. her maç son 15dk... ilginç olur...

çok saçma bir yorum olduğu belli iş asistlere gollere kalırsa alex büyüktür zidane oluyor çok saçma gerçekten

Kendimce ve tarafsız olmaya özen göstermek amacıyla dünkü maçda sonra böyle bir başlık açmak ihtiyacı hissetdim Alexmi Hagimi veya Bir Baskasımı (gerçi rakip taraftarların baslık açmasına izin varmı bilmiyorum ama eğer izin varsa silinmeyeceğini ümit ediyorum)

önce ilk önce şöyle bir Alex de Souza istatistği vermek istiyorum sonra kendi yorumlarımı ekliyecem gerçi yoru değil bana göre doğruları

Peki bu Alex denen adam ne yapmış Fenerbahçede?

154 maçta 82 gol, 73 asist... Süper Lig karnesi bu...

154 maçta 155 golü atmış ya da attırmış.

23 maçta 9 gol, 5 asist... Türkiye Kupası karnesi bu...

23 maçta 14 golü atmış ya da attırmış...

2 maçta 2 gol, 1 asist... Süper kupa karnesi bu...

2 maçta 3 golü atmış ya da attırmış...

48 maçta 12 gol, 16 asist... Avrupa karnesi bu...

48 maçta 28 golü atmış ya da attırmış...

Toplamda 227 maç, 105 gol, 95 asist...

şimdi burdaki istatistiğe bakdığımız zaman hagi alexin baya gerisinde kalmış oluyor ,

ama gs taraftarının hep söylediği şey ise alex büyük maçlarda oynamıyor peki onun cevabınıda şöyle vermek istiyorum en basit örneklerden biriside "alex bu zamana kadarki FB-Gs maçlarında ortalamaya vurursak en az 1 gol ortalamasıyla oynamışdır,benim hatırladığım ise haginin FB maçlarında sadece ama sadece 1 tane duran topdan baska golü yok."

avrupayada bakacak olursak tablo şu şekilde

48 maçta 12 gol, 16 asist... Avrupa karnesi bu...

48 maçta 28 golü atmış ya da attırmış... ve çeyrek finalde elenmemize rağmen şampiyonlar liginde ilk defa Türkiyede top oynayan bir futbolcu asist kralı olmuş...yani demekki Alex avrupadada oynayabiliyormuş

daha şimdiden şunu duyar gibiyim,alex ile haginin avrupada ne yapmış onu kıyaslıyacaklar alex brazilya milli takımında 68 defa milli olmuş ve bir kupayıda kaptan olarak kaldırmışdır,ama illa avrupada hangi büyük takımda oynamış diye kıyaslıyacaksanızda madem öle o zaman rc3 ile hagiyi kıyaslayın hagi yanından bile geçemez eğer hagiyi karpatların maradonası diyorsanız maradona bizzat ortegayı veliahtı olarak göstermişdir ne alaka diyebilirsiniz

eğer kıyaslamayı avruapada kariyer olarak yapacaksanız

rc3 > hagi

eğer kıyaslamayı istatistik olarak yapacaksanız

alex > hagi

eğer kıyaslamayı karpatların maradonası üzerinden yapacaksanız

ortega > hagi

şimdi soruyorum hagiyi kimle kıyaslayalım

rc3+alex+ortega < hagi gibi şeyler yazmaya gerek yok

sadece seviyeli bi şekilde bu konuyu burda tartışmak istedim o kadar...

Ben de diyorum bu forumda Alex konusunun isi ne. Gorunce sasirdim ama altindan ezik cikti normaldir.

Yoksa bizim aklimizin ucundan gecmezdi boyle bir kiyaslama herhalde.

Üst Alt