Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri - Sayfa 19 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri

İddiam ortada. YNR, okuduğum kitapları arasında, Atatürk'e "şuna inanır" diye bir cümle görmedim.
Ama çok fazla, Kurtuluş Savaşı'nın İslam ilkelerine uygun olduğu iddiasına rastladım.

Uzun bir şey istemedim, şu kitabında yapmıştır desen bile kafi.
Sayfa no bile istemiyorum, onu dahi söyleyemeyecek kadar mı "gerçekler bariz" Serdar kardeş... :)

Serhan kardeş.. Kurtuluş savaşının islam ilkelerine uygunluğu beni ilgilendirmezki.. adamlar işgal etmiş, sen evini savunmuşsun.. yemişim ilkesini.. :) haneye tecavüze yeltenmişler, denize dökmüşüz.. islama uygun olması kutsal bir şey değil ki.. evini yurdunu savunmak yeterince ilkeli bir davranış.. dine uydurmaya gerek yok..

Ha Osmanlı'nın cihat adı altında yaptıklarının hepsi haçlı seferleri ile eş değerdir.. işgaldir.. nokta.. adamlar haçlı seferlerini dinlerine uydurup haklı göstermeye çalışınca ne kadar komik oluyorsa, Osmanlı da o kadar komik.. ortaçağdaki bütün Barbarlar ve başkasının evine saldıranlar haksızdır.. İstanbul'un Fethi haçlı seferleri sonrasında gerçekleştiği için bir nebze haklı olabiliriz ama bokunu çıkarıp viyanaya dadanmak barbarlıktır..

Atatürk'ün dindar olmadığını söylemek için alıntıya gerek yok.. icraatları yeter.. o günün yobaz ülkesinde müslüman olamayacak kadar aklı başında kararlar almış..

Son düzenleme:
Serhan kardeş.. Kurtuluş savaşının islam ilkelerine uygunluğu beni ilgilendirmez ki.. adamlar işgal etmiş, sen evini savunmuşsun.. yemişim ilkesini.. :) haneye tecavüze yeltenmişler, denize dökmüşüz.. islama uygun olması kutsal bir şey değil ki.. evini yurdunu savunmak yeterince ilkeli bir davranış.. dine uydurmaya gerek yok..

Ha Osmanlı'nın cihat adı altında yaptıklarının hepsi haçlı seferleri ile eş değerdir.. işgaldir.. nokta.. adamlar haçlı seferlerini dinlerine uydurup haklı göstermeye çalışınca ne kadar komik oluyorsa, Osmanlı da o kadar komik.. ortaçağdaki bütün Barbarlar ve başkasının evine saldıranlar haksızdır.. İstanbul'un Fethi haçlı seferleri sonrasında gerçekleştiği için bir nebze haklı olabiliriz ama bokunu çıkarıp viyanaya dadanmak barbarlıktır..

Atatürk'ün dindar olmadığını söylemek için alıntıya gerek yok.. icraatları yeter.. o günün yobaz ülkesinde müslüman olamayacak kadar aklı başında kararlar almış..

Barbar anlayışına bayıldım bu arada :) Tarihin 1. ilkesinin anasına tecavüz etmişsin. Dönemin özelliklerine, yapısına göre değerlendirmen gerekirdi.

Barbar anlayışına bayıldım bu arada :) Tarihin 1. ilkesinin anasına tecavüz etmişsin. Dönemin özelliklerine, yapısına göre değerlendirmen gerekirdi.

Nasıl tecavüz etmişim? :) ben döneme çok medeni, bize barbar demedim ki.. dönemin kendisi barbar bir dönem.. ismi ortaçağ.. karanlık bir dönem.. buraya itirazın mı var.. :)

Ayrıca ne demişim? Biz de, Avrupa da barbarmış.. barbar işte yalan mı? Haçlı seferleri de, Viyana'ya dadanmak da barbar.. evet dönemin şartları öyleydi.. ama barbardı..

hala da var o barbarlık aslında.. tam çıkmadık ortaçağdan.. amerika Irak'ı işgal eder.. osmanlı pırtlamaları Suriye ve Kırım'ı gözüne kestirir.. israil Filistin'in anasını beller.. v.s. v.s.

Barbar barbardır..

insanın doğasında şiddet, tecavüz vardır, medeniyet bunların kontrol altında tutulmasından başka bir şey değildir.

Ayrıca birinin inancı , dini Allah'la onun arasındadır. Kimseyi ilgilendirmez. Gerçek müslümanlar bunu bilir ve başkalarının inancını sorgulamaz veya birine saldırmak için bunu kullanmaz. Atatürk'e din üzerinden saldıran gerçek değil çakma müslümandır. Kendisini müslüman sanır.

atatürk dindar yada değil ne farkedecek diyo ya millet kafamı duvarlara vurasım geliyor. ülkedeki bağzı siyasi partiler adamı dindar tekbirci zannetip ona göre kendilerini ve seçmenini kurgulamadılar da biz mi yanlış biliyoruz?

Dini olmayan (iddiaya göre) birinin yaptıklarını, elhamdülillah diyen biri satıyor, yıkıyor, değiştiriyor.

Hangisinin dini yok acaba

Serhan kardeş.. Kurtuluş savaşının islam ilkelerine uygunluğu beni ilgilendirmezki..
Öncelikle yanlış anlaşılmasın,
Kurtuluş Savaşı veya ilkelerle ilgili bir yorum yapmadım.

Sen, YNÖ, Atatürk'ün müslüman olduğunu iddia ettiğini söyledin.
Bende böyle bir iddiayı, okuduğum kitaplarında görmediğimi söyledim.
O kadar....

Konunun içeriğine hiç girmedim, bilmeni isterim.

Öncelikle yanlış anlaşılmasın,
Kurtuluş Savaşı veya ilkelerle ilgili bir yorum yapmadım.

Sen, YNÖ, Atatürk'ün müslüman olduğunu iddia ettiğini söyledin.
Bende böyle bir iddiayı, okuduğum kitaplarında görmediğimi söyledim.
O kadar....

Konunun içeriğine hiç girmedim, bilmeni isterim.

Ben öyle bir şey söylemedim Serhan.. ingilizce tercümende hata var ;)

Just like yaşar nuri pretending to be a muslim = aynen yaşar nuri'nin müslüman taklidi yapması gibi

Ya sen bunu yanlış anladın, ya ben senin cümleni :)

atatürk dindar yada değil ne farkedecek diyo ya millet kafamı duvarlara vurasım geliyor. ülkedeki bağzı siyasi partiler adamı dindar tekbirci zannetip ona göre kendilerini ve seçmenini kurgulamadılar da biz mi yanlış biliyoruz?

olumlu / olumsuz Başbuğ siyasi malzeme yapılamaz.Yapanların zeka seviyeleri zaten belli.

Atatürk, Kuran dışı dini yıkmıştır. Bu Kuran'ın da bizzat isteğidir.
Atatürk'te Kuran'ın istediğini yapmıştır. Kuran'ı okuyanlar bunu çok rahat görürler.

Peki, Atatürk bunu dine yakın olduğu için mi yaptı, yoksa dine tümden karşı olduğu için mi ?

Halifeliği kaldırdı, kıyafet şeklini düzenledi, tekkeleri kapattı, vb.....
Atatürk'ün dine bakışına, en net cevap verecek soru budur ?
Tüm bu din dışı uygulamaları kaldırdıktan sonra, yerine ne koydu ?

Yerine gerçek dini koydu.
Yani, konuyu, inançsız bir insan gibi, o noktada bırakmadı.
Yani, bu konuda en ciddi adımı attı. Elmalılı'ya Kuran'ı Türkçe'ye çevirtti.
Bu Kuran, Atatürk'ün eseridir.

Büyük Atatürk, devlet başkanı sıfatıyla, bunu yapmakla kalmamış,
bu tefsirin tüm harcamalarını kendi cebinden bizzat karşılayarak,
adeta "Ben bu işe gönlümle katılıyorum" demiştir.

Ata'm ruhun şad olsun.

Okur yazar konusunda yaptığı tanımlamayı tekrar dinlersen sorun ortadan kalkar sanırım abi. Hatta en baştan tekrar dinlersen daha iyi olur.

Ayrıca Mehmet Okuyan ve Caner Taslaman ikilisini takip etmeni de tavsiye ederim.

DEKhJXkXYAA9DaI.jpg

Hayatımda ilk kez Türkçe ezan dinledim, diğerine nazaran daha etkili benim kanaatim. Ne dediğini anlıyor ve ne yapmam gerektiği konusunda bir içsel sorgulamaya yol açıyor en azından diğerini duyduğumda hiç bir şey ifade etmiyor açıkçası, konuya hakim biri ezanın neden Türkçe okunamadığını açıklayabilir mi ve hatta bunu bir şirk, günah gibi görülmesinin alt metni nedir?

Atatürk müslüman değildi, materyalistti. Onun müslüman olduğunu iddia eden tayfa kanıt olarak Kuran'ı Türkçe'ye tercüme ettirmesini gösterir. Ben tam aksini düşünüyorum. Halk kutsal saydığı bu kitabı kendi dilinde okusun, içinde ne yazdığını öğrensin, bilinçlensin diye Türkçe bastırdı. Atatürk'ün bir dine inandığını düşünmüyorum ve bunu ona hakaret etmek için yazdığım anlaşılmasın. Tam aksi övmek için yazıyorum :D

Üst Alt