Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri - Sayfa 18 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk’ün Ezan ve Kur’an-ı Kerim Hakkındaki Fikir ve Düşünceleri

atatürk'ün müslüman olduğunu zannetmiyorum. bu konuda halkın gözünü açmaya çalışmış ama o bile bir çok bağnazlığın önüne geçememiş. lakin bu dine düşman olduğu anlamında anlaşılmamalı. o halka düşünme özgürlüğü verdi halk yine padişahına koştu yapacak bir şey yok. belki bir gün halk bilinçlenir tabi önce ayaklanması lazım tabi onun için de bilinçlenmesi lazım.. kısacası bizi bilinçlenmeye zorlayacak bir atatürk lazım.

Atatürk'ün Elmalılı'ya yaptırdığı tefsir'in, 9 cilt ve 6433 sayfa olduğu yazılıdır.
Basılan 10,000 adedin, ücretsiz tüm Türkiye'ye gönderildiği söyleniyor.

Bu tefsir'in önsözü'nü bizzat Atatürk'ün yazdığı, fakat tefsire bastırılmadığı söyleniyor.

Eğer bu doğruysa,
bence Atatürk'ün gerçek düşüncelerinin o önsözde olabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca, Atatürk'ün verdiği bazı kararların,
dinimize aykırı olduğu gerekçesiyle reddettiği (8 Ocak 1920 talimatı)
veya Allah'ın yardımıyla ifadelerini kullandığı protestoların (16 Kasım 1919) bulunduğu yazılmaktadır.

Atatürk, ölmeden 1,5 sene önce yazdığı "Geometri" kitabının bir nüshası elime geçince incelemek istedim.
Bugün kullandığımız üçgen, daire, açı, yarıçap, poligon vb...kelimelerini öneren ve bu terimleri bulan kişi bizzat Atatürk'tür.

Kitabın, giriş cümlesi olan "Cisim" terimini açıklarken kullandığı (kırmızı ile belirttiğim) ifade dikkatimi çekti.

GEOMETRİ

BAŞLANGIÇ TARİFLER

1. Canlı veya cansız, yaradılmış veya yapılmış her şey bir "Cisim"dir.
Misal: İnsan, hayvan, ağaç, toprak, (su, ay), taş, masa, sıra, iskemle, kitap, kalem, kağıt.

Hangi şey ki akla, mantığa, toplum çıkarlarına uygundur; Biliniz ki bizim dinimizede uygundur. Birşey akıl ve mantığa, milletin çıkarına, islamın çıkarına uygunsa kimseye sormayın, o şey dinidir. Eğer bizim dinimiz akıl ve mantıkla uyuşan bir din olmasaydı en mükemmel din, en son din olmazdı.

M. Kemal ATATÜRK.

Hangi şey ki akla, mantığa, toplum çıkarlarına uygundur; Biliniz ki bizim dinimizede uygundur. Birşey akıl ve mantığa, milletin çıkarına, islamın çıkarına uygunsa kimseye sormayın, o şey dinidir. Eğer bizim dinimiz akıl ve mantıkla uyuşan bir din olmasaydı en mükemmel din, en son din olmazdı.

M. Kemal ATATÜRK.

adana, 16 mart 1923, a.k.a pre-cumhuriyed

--
& this be post-cumhuriyed:

"ulusumuzu artik din degil, turk ulusculugu bir araya getirmistir. cumhuriyetimizde dinin ongordugu yasama kurallarin yerini, cagdas hukuk ilkelerinin aldigi bilinen bir gercektir!" ankara, 5 kasim 1925

--
"manasini bilmedigi halde kurani ezberlemekten beyni sulanmis hafizlara donduler....... vsvs icin, kuran'i turkceye tercume ettirecegim ve oyle okutturacagim ki ahmaklik edip aldanmaya devam etmesinler."

atat_rk_el_yazilari164.jpg

---------

"Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, cemiyetlerin, fertlerin saadet ve bedbahtlık telâkkileri bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur."
Mustafa Kemal ATATÜRK, 1933, Milli Eğitim Bakanı Dr.Reşit Galip'e hitaben

Buraya kadar olan mütalaâmızı, şöyle bir neticeye bağlıyabiliriz : İnsan, evvelâ tabiatın esiri idi; sonra, buna, semadan kuvvet ve salâhiyet alan birtakım adamlara esir olmak zammoldu.
- M.K. Atatürk, Vatandaş İçin Medeni Bilgiler, 1931

atamizin islam hususundaki gercek dusunceleri icun yine 1931 devlet matbaasi basimli lise ders kitabi "Tarih II" adli eser okunabilir.

Son düzenleme:
Herkes inanmak istediğine inanıyor işte. Kimsenin bi bok bildiği yok. İsterse ataist olsun dinsiz olsun yaptıkları ülkeme yararları yeterli benim için. Bir avuç dindar gorunmeye çalışan dinci yobazlara inanmayacak kadar çağdaş görüşlüyüm çok şükür.

Just like yaşar nuri pretending to be a muslim :asd22:

Tam denemez, Yaşar Nuri Öztürk, benim anladığım kadarıyla, Atatürk'ün gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı'nın,
İslam'ın ilkeleriyle örtüştüğünü iddia eder.

Atatürk'ün dini inanışının ne olduğuna dair, net bir ifade kullandığını görmedim.
Varsa, alıntı yapın, bu konuda eksiğimiz varsa bizde öğrenelim.

Atatürk müslüman olsa ne olur? Ateist olsa ne olur ?

"Saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna
Tuğu kaldırmış olan orduların "Başbuğ"una"

Tam denemez, Yaşar Nuri Öztürk, benim anladığım kadarıyla, Atatürk'ün gerçekleştirdiği Kurtuluş Savaşı'nın,
İslam'ın ilkeleriyle örtüştüğünü iddia eder.

Atatürk'ün dini inanışının ne olduğuna dair, net bir ifade kullandığını görmedim.
Varsa, alıntı yapın, bu konuda eksiğimiz varsa bizde öğrenelim.

Alıntı ile uzun uzadıya tartışmak sonuç vermez Serhan.. gerçek bariz.. yeter ki ulaşmak isteyin :)

Alıntı ile uzun uzadıya tartışmak sonuç vermez Serhan.. gerçek bariz.. yeter ki ulaşmak isteyin :)

İddiam ortada. YNÖ, okuduğum kitapları arasında, Atatürk'e "şuna inanır" diye bir cümle görmedim.
Ama çok fazla, Kurtuluş Savaşı'nın İslam ilkelerine uygun olduğu iddiasına rastladım.

Uzun bir şey istemedim, şu kitabında yapmıştır desen bile kafi.
Sayfa no bile istemiyorum, onu dahi söyleyemeyecek kadar mı "gerçekler bariz" Serdar kardeş... :)

Son düzenleme:
Üst Alt