Dizi Sektöründe Dibe Çakılmamızın Sebebi Ne? - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Ömrümde izlediğim en komik Türk dizisi Tatlı Hayat.

En ailemsi - En son babalar duyar, papatyam, çiçek taksi

En gerilimsi, dramımsı - Kuzey güney

Bu aralar tek izlediğim - Vatanım sensin

En büyük nedeni dizilerin süresi.2 saat 45 dakka dizimi olur lan.Ondan sonra o süreyi dolduracagım diye 2 kişinin birbirine moron gibi bakmalarını izliyoruz dakkalarca.Dizideki en önemli sahneler toplasan 1 saati geçmez.Ee ondan sonra yok hizmetçilerin dedikoduları yok aşçının yaptıgı yemegi dizinin içine katarsan 1 saat ,doğal olarakta kalite yerlere iniyor.

Sebebini söyleyim. Bu dizilerin çoğunluğu arap ülkeleri olmak üzere yurtdışına ( bizden daha geride olan ülkelere) ihraç ediliyor.Bizden daha geride olan bu ülkelerin zevk anlayışı kıt. Ezel'den veya Behzat 'tan bi halt anlamıyorlar. Sadece entrika olsun güzel ve yakışıklılar olsun yeterli.
Düşünsene Kara Sevda gibi aptalca bir dizi rekorlar kırmıştı.

Tam anlamiyla oturup izleyip bitirdigim diziler

Isler Gucler

Kardes Payi

Digerlerine denk geldigimde aninda degistiriyorum.

Ev 2 katli. Alt katta beinsport kanallari acik sadece. Ust katta yani benim yasam mahalimde dekoderi kaldirdim.

Netflix isimi goruyor. GS maclarina bir cozum bulsam beinsporttanda kurtulmak istiyorum. Simdilik bein acik kalacak. Sampiyon olamazsak onuda iptal ederim herhalp.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1) Diziler şu anda Türkiye için değil ihraç etmek için yapılıyor. Nasıl Türkiye ve kısmen batıda Kore dizisi çılgınlığı varsa, Arap ve Balkan ülkelerinde Türk dizisi çılgınlığı var. Çoğu ürün pazarlama maksatlı, biz sevelim diye değil.

2) Özgün içerik üretilemiyor. Çünkü seri üretim gerekiyor. Eskiden Tatlı Hayat gibi yabancı kökenli çevirme bir diziyi bile dibine kadar yerelleştirebilen, pek çok da özgün içerik üretebilen senaristler artık seri üretim gerektiği için ya birbirinin kopyası senaryolara ya da doğrudan Kore ve benzeri dizilerini bire bir çevirmeye gitmeyi tercih ediyor.

3) Yeni içerik üretmek zor olduğu için kanal ve reklam verenleri tatmin etmek adına farklı ve çok sayıda içerik yerine az ve uzun süreli içerikler üretmek gerekiyor. Mesela piyasadaki dizilerin %80'i Kore çakması ise, Kore dizileri genelde 1 sezon ve 16-20 bölüm arası sürüyor tanesi 40-60 dakikadan. O konuyu alıp 70 bölüm tanesi 2.5 saat hale getirmek için boş ve sürekli tekrarlanan müzik, boş bakışmalar, manasız yanlış anlaşılma sahneleri ile dizi şişiriliyor.

Özetle amaç içerik üretmekten önce sineğin yağını çıkarmak haline gelince Türk dizi sektörünün içi boşalıyor.

Dizi yerine reklam izlettirmeleri, ayrıca dizilerde oynayan tiyatro duayenlerinin bir bir kara toprağı görmesidir. Kurtlar Vadisi izlediğim tek Türk dizisiydi. Onuda ilk yapılan sezonu idi. Pusu falan aptal bir uzatma idi.

Eskiden diziler genelde komedi ağırlıklı olurdu, duygu sömürüsüne dayalı dizilerde genelde küçük çocukların duygusallığını içeren diziler oluyordu. Sağlam komedi ve aile dizileri çıkmıştır bu dönemde

Bizimkiler
Ekmek Teknesi
İkinci Bahar
Çiçek Taksi
Çocuklar Duymasın
Tatlı Hayat
Kaygısızlar
Avrupa Yakası
Ayrılsak da beraberiz
Sıdıka
bir çırpıda sayılabilir.

Son dönemde ise neredeyse hiç eğlenceli dizi çıkmadı
Behzat Ç
Leyla ile Mecnun
Kardeş Payı
İşler güçler

bi de kısa Beş Kardeş macerasını saymazsak

şimdilerde daha çok aldatma, tecavüz, taciz, öldürme vs konuları işleniyor. Zaten bunalımda olan halk iyice bunalıma itiliyor

Eskiden diziler genelde komedi ağırlıklı olurdu, duygu sömürüsüne dayalı dizilerde genelde küçük çocukların duygusallığını içeren diziler oluyordu. Sağlam komedi ve aile dizileri çıkmıştır bu dönemde

Bizimkiler
Ekmek Teknesi
İkinci Bahar
Çiçek Taksi
Çocuklar Duymasın
Tatlı Hayat
Kaygısızlar
Avrupa Yakası
Ayrılsak da beraberiz
Sıdıka
bir çırpıda sayılabilir.

Behzat Ç
Leyla ile Mecnun
Kardeş Payı
İşler güçler

şimdilerde daha çok aldatma, tecavüz, taciz, öldürme vs konuları işleniyor. Zaten bunalımda olan halk iyice bunalıma itiliyor

Çok iyi diziydi. Aynı tat olmasa da Uğur Yücel benzer aile dizileri çekti, fena değildi açıkçası adını unuttum şimdi. Antepli bir aileydi konusu.

dizi sektöründe baya iyiyiz nerden cikardin bunu

Bir şeyi de beğenin be kardeşim, yanılıyorsam biri düzeltsin bildiğim kadarıyla dizi ihracatı her geçen yıl artıyor.

Bizimkiler
Ekmek Teknesi
İkinci Bahar
Çiçek Taksi
Çocuklar Duymasın
Tatlı Hayat
Kaygısızlar
Avrupa Yakası
Ayrılsak da beraberiz
Sıdıka
bir çırpıda sayılabilir.

Behzat Ç
Leyla ile Mecnun
Kardeş Payı
İşler güçler

Sizleri bu başlığa alalım o zaman. Listenize eklenecek kalitede bir yapım olduğunu düşünüyorum.

Jet Sosyete / Star TV (Yakında Başlıyor)

Üst Alt