Dizi Sektöründe Dibe Çakılmamızın Sebebi Ne? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Valla üstüne para verseler izlemem bu saydığım filmleri ama büyük bir kesim izliyor ilginç bir şekilde

yokluktan ve cogu aleyna tilki dinleyen ergen toplulugu.ve ayrıca sen cumali ceberi sabah-öğlen -akşam vizyona koyup ,kaliteli ve bagımsız filmleri haftada bi kere gösterime sokarsan olacagı bu.halka muzıkte zorla bu tutuyo diye dinlettiği şarkılar gibi,cumali ceberi de izleme zorunlugu getiriyolar.

Son düzenleme:
Kıstasım yabancı ülkelerde çekilen diziler. Yıllarca belki yüzlerce yabancı diziyi izleyince; iyi ne, kötü ne yorum yapabiliyorum. Bizim ülkedeki birbirinin tamamen kopyası, berbat oyunculuğa, saçma sapan konulara sahip boktan dizilerin ne kadar izlendiği beni ilgilendirmiyor. Bir şeyin arz talepten dolayı çok izlenmesi, o boktan yapımı kaliteli kılmaz. Arz talep meselesi bambaşka bir konudur, bir yapımın niteliği ise bambaşka bir konudur. Recep İvedik de her sene bu ülkede gişe rekorları kırıyor? So what?

Anlamamışsın yazdığımı. Her çok izlenen ''kalitelidir'' diyen olmadı.

Dibe çakılma diye birşey olduğunu düşünmüyorum. Amaç zaten milleti bu tarz film ve dizilerle oyalamak. Tarihi dizilerle öğrenmeye çalışan bir nesil var. Bölüm başı alınan uçuk maaşlar, rekor kıran yerli filmlerin getirisi, bunları görenlerin amacı kaliteli ve özgün bir yapıtın olmasından ziyade ne kadar çok para kazanırım derdi.

Yeni nesilde buna çanak tuttuğu sürece bunlar devam eder.

Bildiğim kadarı ile Balkan ve Arap ülkelerine hatta Güney Amerika ülkelerine dahi sayısız televizyon dizisi pazarlıyoruz diye biliyorum. Ha dizileri ihraç edebiliyoruz diye kaliteli olarak kabul etmek zorunda mıyız? Hayır. Çünkü gerçek anlamda kaliteli işler çıkarabiliyor olduğumuzu düşünmüyorum. Günümüzde artık 2,5 saatlik sinema filmi yok doğru düzgün ama dizilerimizin bölüm sürelerine bakıyorsun maşallah 2 saat 2,5 saat :D Hani Amerikan stayla sezonluk 10-15 bölüm ama bölüm başı 1 saat değil de dolu dolu 2,5 saat olur eyvallah o zaman anlarım ama öyle bir şey yok tabi ki. Sezon başı 50 bölüm ve arka fonda acılı bir müzik eşliğinde bölüm başı en az 1 saat boş bakışmalar :crushed:

O ihraç ediyoruz dediğimiz ülkelerde bildiğim kadarıyla toplum olarak sosyo-kültürel olarak öyle aman aman gelişmiş ülkeler falan değil. Arap ülkelerini zaten saymıyorum. Bizimkiler s.çsa izlerler öyle tahmin ediyorum. Balkan ülkeleri, Güney Amerika ülkeleri, Rusya vs... kültür olarak yakın hissettiklerinden veya ilginç geldiğinden dolayı seyrediyorlardır. Bildiğim kadarı ile bu ülkelerin de öyle aman aman bir sinema sektörü veya dizi sektörü de yok. Yani Türk dizilerine ilgi duymaları gayet normal. Hatta Macaristan mı Bulgaristan mı tam hatırlayamıyorum lakin kendi kanallarında yayınladıkları bir dizimizin final bölümünün olduğu gün resmi tatil mi ne ilan edilmişti galiba öyle bir haber vardı. Binbir Gece dizisiydi sanırım.

Bence bizim dizilerimizin en büyük sıkıntısı senaristler ve yapımcılardır. Muhteşem Yüzyıl ve Vatanım Sensin gibi dönem dizilerinden çok ümitliydim iyi de başladılar lakin sonra onlar da sıvadılar. Mesela son dönemlerden örnek olarak şu iki diziyi ele alırsak bence oyunculuk anlamında müzikler anlamında hiçbir sıkıntı yok hatta fazlası bile var lakin senaryo ve prodüksiyon sıkıntılı. Koskoca Kanuni dönemini doğru düzgün savaş sahnesi çekemeden bitirdiler öyle diyeyim. Bizim de dünya çapında bir dizimiz olur diye çok ümitlenmiştim olmadı. En gözde en büyük yapımların dahi durumu buysa zaten diğerlerini konuşmaya gerek yok.

Dizi sektörünün başarılı olması için illa kara avrupası ve kuzey amerikaya satmak mı gerekiyor ? Yahu zaten teknik olarak pek mümkün olan bir şey değil çünkü kültürler çok farklı. Türk dizileri dünyada brezilya dizilerinin yerini aldı, ve bunu gayet başarılı bir şekilde yaptı. Türk yapımı diziler veya filmler ABD yapımı diziler ile kafa kafaya çarpıştırılıp karşılaştırılmaz, çünkü birbirlerinin muadlili değiller. Bir yanda bilmem kaç milyar dolarlık bacasız fabrika diğer yanda düdük kadar Türk dizi sektörü.

ABD yapımı dizileri bu denli beğenmemizin önemli bir nedeni 1950'den beri maruz kaldığımız Americanization faktörü... Bugün pek çok abd yapımı dizi de rezil oyunculuklar ve kısa sürede boka soran senaryolar var. Farazi bir şekilde kalite kalite denmesini doğru bulmuyorum, kalite nedir ne değildir net ortaya koymak lazım... Burada kimse ABD dizileriyle bizim dizileri kıyaslamıyor, ki zaten dediğim gibi kıyaslamak başlı başına yanlış. 60-70 küsür ülkeye dizi ihraç edebilmek müthiş bir başarı. Türkiye'nin dünyada 2. olduğu başka bir alan var mı ? Yok... Eh o zaman bir zahmet yapılan işi küçümsemeyelim.

İmkanlar dahilinde çok iyi işler çıkartıyorlar ki bu kadar ülkeye ihraç edebiliyorlar, tebrik etmek lazım. Mesela illa sizin gibi farazi bir şekilde kaliteli diyecek olsam, toplasan 3-4 ABD yapımı dizi anca sayabilirim. Peki bu benim kaliteli kabul etmediklerimi kalitesiz mi yapar ? Tabiki yapmaz.

Son düzenleme:
Güzel türk dizileri var hatta imkan verilse çok daha kaliteli yapımlar olur. Ama son zamanlarda (hatta uzun bir süredir) saçma sapan diziler ortaya çıktı. Gün geçtikçe de kaliteli yapım sayısı azaldı ve yok oluyor. Zaten 2 saat üstünde yapılan dizinin konusu çok iyi olsa da bir süre sonra sıkıyor insanı.

Grafi 2000 yapımı kral şakir bile bir çok diziden kaliteli:D

Yav benim sinirlendiğim-karşı çıktığım şey küçümseme olayı... Elalemin yaptığı işleri göklere çıkarıp, kendi yaptıklarımızı yerin dibine sokma olayı beni çok geriyor. Yoksa koymuşum dizisine filmine, izlemem etmem.

Lafım sana değil. Seninle aynı fikirdeyim. Avrupa Yakası'na, 7 Numara'ya vs. berbat deyip yabancı herhangi bir komediye mükemmel demenin mantığını anlamıyorum. Kültüründen bu kadar mı uzaksın?

Drama dizileri. En iyileri yapıldı. Dünya'da izleniyor. Ama biz küçümsüyoruz. Son yıllarda iyi yapımlar fazla çıkmıyor denirse kabul; ama hepten kestirip atmak komplekstir.

İzlediğim ve çok başarılı bulduğum dram Türk dizileri Aşk-ı Memnu, Kuzey Güney, İkinci Bahar. İzlemediğim ve çok başarılı olduğundan emin olduğum Muhteşem Yüzyıl, Ezel, Vatanım Sensin... Bu dizileri dram türünde dünyada yapacak kalem yok. Kısacası Aşk-ı Memnu'yu Game of Thrones ile kıyasladığımız için beğenmiyoruz aslında.

Son düzenleme:
Nuri Bilge Ceylan filmleri sevmiyorsundur o zaman :D

Yemin ederim yuh dedim abi, nokta atışı :D Yıllar önce sinemada bir "İklimler" faciası yaşadım, Cannes'da jüri özel ödülü mü ne almıştı. Üniversitenin de ilk veya 2. senesi tabi sanat filmi izleyelim modundayız. Arkadaşla gittik, film bitti cast akmaya başladı, salonda herkes bekliyor yani böyle bitmemiştir devamı vardır heralde diye, cidden herkes aynı modda, neyse çıktık. :D Akılda kalan tek şey ben istersem o fındığı sana yediririm sahnesi.. Acayip sıkılmıştım izlerken. Yıllarca bulaşmadım Nuri Bilge filmlerine :D Çok sonradan 3 maymunu izledim, o biraz daha iyiydi ama.

Hala arkadaşla goygoyunu yaparız bir NBC filmi mi izlesek diye.. :asd22:

türk diziler abartildigi kadar kötü degiller, dünyanin bir çok ülkesinde dizilerimiz yayinlandi/yayinlaniyor. adini feriha koydum gibi fazla ön plana çikmayan ask dizisi bile bir sürü güney amerika ülkesinde izlenildi

ama kalite düşüşü var

Üst Alt