En iyi box-to-box futbolcu - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

En iyi box-to-box futbolcu

Cevap: En iyi box-to-box futbolcu

Ama sizin söylediğiniz "gerrard barcaya gitse sırıtmaz" tezinizi çürütür bu tempoyla ilgili yazdıkların. Orada gerek yok. Ama ş.ligi finalinde gördük ki kazın ayağı öyle değil. Teknik ve futbol zekası açısından bence karşılaştırılamaz bu ikili. Bir de sen tarz olarak bu adamları seviyorsun. Messi yerine ronaldo örneğin orada da aynı durum söz konusu. Tempolu, fizikli adamları seviyorsun sen. Bense daha teknik, aklıyla oynayan adamları. Ama konu box-to-box sa cevap tartışmasız xavi dir. Gerisi teferruattır:) Şu pasa bakın yahu;

YouTube - Xavi: Amazing Through Ball

Sırıtıp sırıtamayacağını bilemeyiz.Belkide Barca'ya gitse oyun temposunu ayarlayan bir özelliğide olabilir Gerrard'ın.Aslında dediğin doğru.Ben mesela İngilterede oynanan sert,omuz omuza,tempolu mücadelelerden en az Ronaldinho kadar zevk alıyorum nedense.O yüzden böyle hırslı,agresif,savaşçı adamları daha çok seviyorum.(İniesta'yı Xavi'den üstün görmemdeki sebeplerden biride bu olabilir.)Sakin,soğukkanlı futbolcular bana daha az tat veriyor.(Elano hariç.:D)Video'yu izlemedim ama Xavi'nin attığı pas gibi Gerrard'ın attığı 3-4tane pas gösterebilirim.

Xavi Xavi Xavi 100 kere Xavi 1000 kere Xavi... aynı klasın oyuncuları diğiller bikere... Xavi 10 gömlek üstün Gerrard'dan... Hagi'lerin grubuna dahil olmaya yakın... Gerrard fiziği iyi hırslı hızlı koşuyor yeri geldiğinde iyi şut atıyor, top alıyor okadar... Xavi'yle kıyaslanırmı hiç.. Xavi gibi bir gerçek futbol profesoruyle.. ayıp.. AYIP...

İlk önce ikiside aynı yaşta diyerek başlayayım söze :)

Xavi, Rijkaard'ın takımında sürekli oynayamıyordu biliyorsun. Genelde Deco-Edmilson-Van Bommel 3'lüsü oynuyordu. Çünkü bugünkü kadar etkili değildi. Xavi'nin etkinliği yanına İniesta gelince arttı.

Gerrard ise 2000'li yılların başından beri aynı istikrarda devam ediyor. Golcü özelliği Xavi'ye göre çok daha ağır basıyor. Komple futbolcu derken bunu kasdetmiştim. Geçen sezon çoğu maçta forvet arkası oynamış ve çokf azla gol atmıştı. Basit bir örnek;

YouTube - Fernando Torres's Amazing Skill Against Everton!

Savunma arkasına koşuş ve bitiricilik.

Fizik Gücü - Teknik - Oyun Zekası - İstikrar - Dayanıklılık - Liderlik - Golcülük gibi özelliklere böldüğümüzde Gerrard'ın 1 adım önde olduğu görülüyor zaten. Ama Barça'nın sistemi makina gibi işlediği için Xavi-İniesta ikilisi son zamanlarda çok popüler. Bu sistem onlara 2 şampiyonlar ligi kupası kazandırdı. Birinde Deco-Van Bommel diğerinde Xavi-İniesta vardı.

Liverpool'un Şampiyonlar Ligi'inde 1 şampiyonluk ve 1 final'inde başrol Gerrard'dı. Bütün takım onun etrafına kurulmuş öyle oynuyorlardı.

Kısaca demek istediğim Xavi'nin Xavi olmasında İniestanın katkısı büyük. Ama Gerard'ı Gerrard yapan bir adam olmadı hiçbir zaman. Hep aynı çizgisini korudu. Bugün bile sayılı orta sahalardan biri. :D

Valla ne yalan söyleyeyim Semih, videodan pek birşey anlamdım. Gerrard'ın koşusunu anlatmaya çalıştın sanırım. Ama onu da çok yapıyor xavi. Gerrard kadar değil çünkü tam bir mc xavi. Genelde ortada kuruyor oyunu. Şimdi Xavi her zaman iyi futbolcuydu, elbette herkes kendini gelistirebilir. Ama oyun zekasi her zaman ayniydi. Emir abartmis biraz ama onun dedigi gibi xavi cok hizli dusunen ve uygulayan bir adam. Bu tarz adamlarin degerleri kazandiklari basarilarla ya da golleriyle olculmez. Ama onlarin yeri hep ayridir. Inanilmaz hizli dusunur ve uygularlar. Ne diyor Hagi, Lazim Kafa:D

Sırıtıp sırıtamayacağını bilemeyiz.Belkide Barca'ya gitse oyun temposunu ayarlayan bir özelliğide olabilir Gerrard'ın.Aslında dediğin doğru.Ben mesela İngilterede oynanan sert,omuz omuza,tempolu mücadelelerden en az Ronaldinho kadar zevk alıyorum nedense.O yüzden böyle hırslı,agresif,savaşçı adamları daha çok seviyorum.(İniesta'yı Xavi'den üstün görmemdeki sebeplerden biride bu olabilir.)Sakin,soğukkanlı futbolcular bana daha az tat veriyor.(Elano hariç.:D)Video'yu izlemedim ama Xavi'nin attığı pas gibi Gerrard'ın attığı 3-4tane pas gösterebilirim.

Izlemeden nasil karar veriyorsun yahu...

Xavi Xavi Xavi 100 kere Xavi 1000 kere Xavi... aynı klasın oyuncuları diğiller bikere... Xavi 10 gömlek üstün Gerrard'dan... Hagi'lerin grubuna dahil olmaya yakın... Gerrard fiziği iyi hırslı hızlı koşuyor yeri geldiğinde iyi şut atıyor, top alıyor okadar... Xavi'yle kıyaslanırmı hiç.. Xavi gibi bir gerçek futbol profesoruyle.. ayıp.. AYIP...

Sakin ol Emir üstad.Herkesin kendine göre bir futbol görüşü var.

Valla ne yalan söyleyeyim Semih, videodan pek birşey anlamdım. Gerrard'ın koşusunu anlatmaya çalıştın sanırım. Ama onu da çok yapıyor xavi. Gerrard kadar değil çünkü tam bir mc xavi. Genelde ortada kuruyor oyunu. Şimdi Xavi her zaman iyi futbolcuydu, elbette herkes kendini gelistirebilir. Ama oyun zekasi her zaman ayniydi. Emir abartmis biraz ama onun dedigi gibi xavi cok hizli dusunen ve uygulayan bir adam. Bu tarz adamlarin degerleri kazandiklari basarilarla ya da golleriyle olculmez. Ama onlarin yeri hep ayridir. Inanilmaz hizli dusunur ve uygularlar. Ne diyor Hagi, Lazim Kafa:D

Verir abi verir.Gerrard'ı bu kadar küçümseme.

Xavi'yi Hagi'nin sikleti olarak görebilmek için şaşı olmak gerekir..

Kücümsemıyorum, herkesin yapabileceği, yapamayacağı şeyler var. Xavi kesinlikle gerrard ın o fizik kuralı tanımayan şutlarından bir tane patlatamaz. Gerrard da o kadar hızlı düşünemez. Xavi'nin en büyük özelliği bu.

Abi sen geçen seneki Liverpool:4-Arsenal:4lük veya Chelsea:4-Liverpool:4 lük maçı izledin mi?Eğer izlediysen şunu sormak istiyorum;sence o temponun içindeki başarılı olan adam daha hızlı düşünüp oynar,yoksa Barca'nın sistemindeki adam mı?

İniesta gelmeden önce dünyanın en iyi orta sahaları arasında Xavi'nin esamesi okunmuyordu ama. :) Ben onu demeye çalışıyorum.

Basit bir örnek. Şu anki Barça'nın siteminde Deco da Xavi gibi süper star'dı Chelsea'ye gitti ne olduğunu hepimiz gördük. :) Şu an rotasyon oyuncusu.

Xavi'yi çok severim hatta bayılırım ama Gerrard çok özel bir adam. Bence 1 adım önde.

Orada, futbolun estetik, teknik yanını oynayan, hızlı düşünen adamları kast ediyor. Gayet mantıklı bence.

Senin dediğini yapan yani hızlı düşünen, estetik, teknik oyuncu kıstasları barındıran dünya üzerinde onlarca futbolcu var Xavi'den başka.. Xavi'yi daha çok beğeniyor olabilirsiniz fakat bu kadar da abartmayın.. Bir de şu varki hangisi Hagi sikletine yakın bir futbolcudur diye sorar isen cevabı da Gerard'tır..

Xavi'nin FCB dışındaki herhangi bir takımda iki yönlü oynayabileceğine inanmıyorum.

Gerrard'ın ise Xavi'deki organizasyon becersine sahip olduğuna inanmıyorum.

Xavi o mükemmel son pası vermektense, o mükemmel son pası verebilecek en uygun durumdaki futbolcuya pas veren biri. Geniş alanda aklıyla oynayan asla Gerrard kadar koşamayacal bir futbolcu.

Gerrard ise açık alanda ve son bölgede etkili olan bir futbolcu. Son pasları, rakip defansın önünde mükemmel ilk dokunuşları olan bir futbolcu.

Şöyle bakalım, Xavi Liverpool'da box to box oynayarak bu kadar verimli olamaz. Çok geniş bir alanda oynanıyor oyun LFC'de. Gerrard ise FCB'da olsa kanatlarda yer alabilir. Çünkü organizasyon gereği maç içinde sağ beke geçip oradan orta yuvarlakta dört futbolcunun içine dalacak bir oyuncu değil.

Çok farklı adamlar yani bence.

Bunları belirtmiş olmakla beraber Xavi'ye ayrı bir hayranlığım var. Eskiden sadece defansif oynarken bile bayılıyordum bu adama, pas verirken 3-4 hamle sonrasına etki eden bir oyuncu. Çok iyi pas vermek derken vuruş tekniğinden öte organizasyon için ne kadar akıllı pas verdiğini vurgulamak lazım. Ayrıca defansif anlamda çok koşmadan en doğru yerlerde durarak çok etkili yavaşlatıyor rakip atakları. Hem defansif anlamda hem de ofansif anlamda bir "tetikleyici" Xavi. FCB dışında böyle oynayamaz orası ayrı, oynarsa da bir Gerrard olamaz.

Edit: Bu yüzden Xavi'yi ayrı tutyorum bahsedilen diğer futbolculardan, hatta bence Gerrard bile ayrı tutulmalı. Her ne kadar hiç sevmediğim bir oyuncu olsa da Ballack demek lazım burada bence :)

Abi sen geçen seneki Liverpool:4-Arsenal:4lük veya Chelsea:4-Liverpool:4 lük maçı izledin mi?Eğer izlediysen şunu sormak istiyorum;sence o temponun içindeki başarılı olan adam daha hızlı düşünüp oynar,yoksa Barca'nın sistemindeki adam mı?

Bak Cem farklı bir yerden bakıyorsun olayı. O tarz maçlarda Kuyt güzel oynar örneğin. Bu onun hızlı düşündüğünü falan göstermez, bence tekniği vasat bir oyuncudur. Ama başarılı olur. Bu verdiğin örnek de ona benziyor.

İniesta gelmeden önce dünyanın en iyi orta sahaları arasında Xavi'nin esamesi okunmuyordu ama. :) Ben onu demeye çalışıyorum.

Basit bir örnek. Şu anki Barça'nın siteminde Deco da Xavi gibi süper star'dı Chelsea'ye gitti ne olduğunu hepimiz gördük. :) Şu an rotasyon oyuncusu.

Xavi'yi çok severim hatta bayılırım ama Gerrard çok özel bir adam. Bence 1 adım önde.

Deco hiçbir zaman Xavi'nin şu andaki seviyesine ulaşamamıştır. Yine aynı dönemlerde şampiyonluklar alsada Barca uzay takımı yakıştırmaları falan yoktu. Olayı farklı noktaya taşıyan Xavi dir bence. Örneğin Juventusta yedek kalsa da dünyanın en iyi oyuncularından biridir benim için Del Piero. Şimdi yedek diye amauri ya da laquinta ya da diego ondan daha iyi diyebilir miyiz? Ben futbolcunun yeteneğine, kumaşına, yapabileceklerine bakıyorum. Xavi ışıl ışıl parlıyor:). Ha hangisi daha başarılı, takımına daha çok katkı veriyor onu oturur tartışırız. Şu durumda oradan da galip Xavi çıkar gerçi.

Senin dediğini yapan yani hızlı düşünen, estetik, teknik oyuncu kıstasları barındıran dünya üzerinde onlarca futbolcu var Xavi'den başka.. Xavi'yi daha çok beğeniyor olabilirsiniz fakat bu kadar da abartmayın.. Bir de şu varki hangisi Hagi sikletine yakın bir futbolcudur diye sorar isen cevabı da Gerard'tır..

O oyunculardan biraz örnek verirsen herkes bilgilenir. Xavi geçmişin önemli on numaralarının; Hagi, Zidane, Baggio

vs. defans yapan versiyonudur. Gerrard'ın ise bu isimlerle uzaktan gol atması dışında ortak noktası yoktur.Fark yaratan, Xavi dir.

Bak Cem farklı bir yerden bakıyorsun olayı. O tarz maçlarda Kuyt güzel oynar örneğin. Bu onun hızlı düşündüğünü falan göstermez, bence tekniği vasat bir oyuncudur. Ama başarılı olur. Bu verdiğin örnek de ona benziyor.

Deco hiçbir zaman Xavi'nin şu andaki seviyesine ulaşamamıştır. Yine aynı dönemlerde şampiyonluklar alsada Barca uzay takımı yakıştırmaları falan yoktu. Olayı farklı noktaya taşıyan Xavi dir bence. Örneğin Juventusta yedek kalsa da dünyanın en iyi oyuncularından biridir benim için Del Piero. Şimdi yedek diye amauri ya da laquinta ya da diego ondan daha iyi diyebilir miyiz? Ben futbolcunun yeteneğine, kumaşına, yapabileceklerine bakıyorum. Xavi ışıl ışıl parlıyor:). Ha hangisi daha başarılı, takımına daha çok katkı veriyor onu oturur tartışırız. Şu durumda oradan da galip Xavi çıkar gerçi.

Bkz: Lionel Messi.

2006'da Messi oynamıyordu 11'de. :)

O oyunculardan biraz örnek verirsen herkes bilgilenir. Xavi geçmişin önemli on numaralarının; Hagi, Zidane,

vs. defans yapan versiyonudur. Gerrard'ın ise bu isimlerle uzaktan gol atması dışında ortak noktası yoktur.Fark yaratan, Xavi dir.

Abi uzaktan şut dışında nasıl ortak yanı yoktur ya?Sanki adam hiç arapası atamıyor gibi konuşmuşsun.Valla hr türlü pası atar Gerrard.

Üst Alt