Enflasyon Rekor Seviyede! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Şubat ayı enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.67 arttı. Bu rakam son dönemde açıklanan bir çok enflasyon verisinde olduğu gibi, 2004 yılından bu yana görülen en yüksek Şubat ayı enflasyonu oldu. Aylık enflasyon ocak ayına göre yüzde 0.16 yükseldi. Marul yüzde 35.19'luk fiyat artışıyla şubat ayının zam şampiyonu oldu. Yıllık enflasyon 5 ay sonra yüzde 20'nin altına geriledi.

TÜFE’de (2003=100) 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,93 artış gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış %2,48 ile sağlık grubunda oldu.

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan, eğitimde %1,64, gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,90, lokanta ve otellerde %0,87 ve ulaştırmada %0,71 artış gerçekleşti.

martgraf.jpg

AYLIK EN FAZLA DÜŞÜŞ GÖSTEREN GRUP GİYİM VE AYAKKABI
Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Şubat ayında endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde %0,39, eğlence ve kültürde %0,37 ve haberleşmede %0,34 düşüş gerçekleşti

4marttuketicigraf2.jpg

YILLIK EN FAZLA ARTIŞ GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER GRUBUNDA

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler %28,08, ev eşyası %27,59, eğlence ve kültür %20,43 ve lokanta ve oteller %19,79 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdı

4martenflasyongraf.jpg

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGESİ (B) AYLIK %0,15 DÜŞTÜ

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,15 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,04, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,48 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,70 artış gerçekleşti.

Şubat 2019’da endekste kapsanan 418 maddeden; 29 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 235 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 154 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Sözcü

AVM'lerin dolu olması ekonominin iyi olmasıyla alakalı değil. Bankaların parasını kullanıyor hala insanlar. AVM'de yemek katına git bak 10 dakika gözlemle kimse nakit para vermiyor herkes karttan carttttttt geçir yapıyor.

İnsanların tüketim alışkanlıklarının devam etmesi durumudur bu. Toplum olarak markaya ve tüketmeye alıştırıldık bunu da gayet güzel bize yedirdiler.

Beyler şuan yaşadığımız şey kriz falan değil onu söylemek lazım önce.

Bu daha beter birşey , işletmeleri hedef alan bir buhran. Krizden bir tık daha büyük. Krizi atlatabilirsin ama böyle işletmeleri vuran buhranı atlatamazsın.

Aslında uzun zamana yayıp düzgün bir planla bu işin üstesinden gelebilirsin ülke olarak ama ben yönetenlerin bunu istediğini sanmıyorum.

Yine bir döviz dalgalanması bekliyorlar seçimden sonra. Futbol tabiriyle ülkemizde şuan doldur boşalt yapılıyor. Döviz dalgalanmasında zaten büyük meblada dövizi olanlar parayı kaldırıyor.

Anlamak için biraz kafayı monitörden kaldırıp sokağa çıkmak lazım.

AVM'lerin dolu olması ekonominin iyi olmasıyla alakalı değil. Bankaların parasını kullanıyor hala insanlar. AVM'de yemek katına git bak 10 dakika gözlemle kimse nakit para vermiyor herkes karttan carttttttt geçir yapıyor.

İnsanların tüketim alışkanlıklarının devam etmesi durumudur bu. Toplum olarak markaya ve tüketmeye alıştırıldık bunu da gayet güzel bize yedirdiler.

Beyler şuan yaşadığımız şey kriz falan değil onu söylemek lazım önce.

Bu daha beter birşey , işletmeleri hedef alan bir buhran. Krizden bir tık daha büyük. Krizi atlatabilirsin ama böyle işletmeleri vuran buhranı atlatamazsın.

Aslında uzun zamana yayıp düzgün bir planla bu işin üstesinden gelebilirsin ülke olarak ama ben yönetenlerin bunu istediğini sanmıyorum.

Yine bir döviz dalgalanması bekliyorlar seçimden sonra. Futbol tabiriyle ülkemizde şuan doldur boşalt yapılıyor. Döviz dalgalanmasında zaten büyük meblada dövizi olanlar parayı kaldırıyor.

Anlamak için biraz kafayı monitörden kaldırıp sokağa çıkmak lazım.
İroni yapmıştım. Bundan sonra parantez içerisinde ironidir! yazmam gerekecek herhalde.

Gidişat iç açıcı değil direk size sanayinin içinden bildiriyorum. Bulunduğumuz sitede 500 işletme var.

Geçen ay aşağı yukarı 20 tane işletmeci elektrik ve kira borçlarından dolayı makinelerini satıp işyerlerini kapattılar.

Zaten sanayide Türk çalışan bulmak çok zor. Pakistanlılar , Afganlılar , Suriyeliler bizim insanımızın yerini almış bile.

Biraz acı çekeceğiz , 2020 Türkiyesinde yokluk bile görebiliriz.

Ülkeyi bu hale getirenleri , yine onları başa getiren halk alaşağı edecek biraz sabır.

1 Çuval un fiyatı her hafta artıyor :) Tırt adam ekmek bulamayınca anlayacak neyin ne olduğunu..

Gidişat iç açıcı değil direk size sanayinin içinden bildiriyorum. Bulunduğumuz sitede 500 işletme var.

Geçen ay aşağı yukarı 20 tane işletmeci elektrik ve kira borçlarından dolayı makinelerini satıp işyerlerini kapattılar.

Zaten sanayide Türk çalışan bulmak çok zor. Pakistanlılar , Afganlılar , Suriyeliler bizim insanımızın yerini almış bile.

Biraz acı çekeceğiz , 2020 Türkiyesinde yokluk bile görebiliriz.

Ülkeyi bu hale getirenleri , yine onları başa getiren halk alaşağı edecek biraz sabır.

1 Çuval un fiyatı her hafta artıyor :) Tırt adam ekmek bulamayınca anlayacak neyin ne olduğunu..
Her iki kisinden birinin oyunu almaya devam ediyorlar görüntüye göre. Memleket resmen yari yariya bölündü. A Haber ve TRT kafasindan ileri gitmeyenler bir sey görmüyor elbette.

Her iki kisinden birinin oyunu almaya devam ediyorlar görüntüye göre. Memleket resmen yari yariya bölündü. A Haber ve TRT kafasindan ileri gitmeyenler bir sey görmüyor elbette.

Gerçekten bizim halkı yönlendirmek çok kolay. 2 tutam din, yarım çay kaşığı mağduriyet , bir demet dış güçler yetiyor insanımızı konsilde etmeye.

Gerçekten bizim halkı yönlendirmek çok kolay. 2 tutam din, yarım çay kaşığı mağduriyet , bir demet dış güçler yetiyor insanımızı konsilde etmeye.
Agh Partiliyik Agh Partili diyorlar. Adamlar takim tutmanin ötesinde parti tutuyor yahu. Hala maklubeci belediye baskan adaylari cikarmalarina ragmen destek azalmiyor. Bu kisi üstelik Fetöcülerin katlettigi Ugur Mumcu ve Türkan Saylan gibi isimlere hakaret etmisti daha gecenlerde. Hadi anadoluyu, karadenizi gectik de en azindan belli basli büyüksehirlerde bilgi sahibi insanlar daha fazla olsa keske. Medyanin %90ini kontrol ettikleri halde %51'lerde geziyorlar. Internet bu kadar gelismemis olsa idi yüksek ihtimalle bu herifler %70lerdeydi.

seçimden sonra İMF ile anlaşma imzalanacak lafları iyice arttı.hatta İMF ile anlaşma yapılırsa İMF nin ilk isteği dövizde devalüasyon yapılması olacakmış.dolar ve euronun 9-10 ları görmesi hayal değil böyle bir şey olursa.

enflasyon beklenenden düşük gelmiş 0,16

olumlu gelişmeler bunlar , Berat Albayrak'ı tebrik etmek lazım.Geleceği parlak görünüyor.
demir bir yumrukla dolari 5 liraya indiren bakanimizi sevgi ve saygi ile buradan bir kez daha selamliyorum. gelecegin baskani olabilecek vizyona, bilgiye ve birikime sahip oldugunu düsünüyorum. ak genclik olarak her zaman arkasinda duracagimizi bilmesini isterim. görev verilmesi durumunda memleket icin elimizi her tasin altina koyacacagimizi da biliyordur.

Üst Alt