Fatih Terim | Teknik Direktör (ARŞİV) - Sayfa 827 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cem Aydan kardesim bunu kime anlatiyorsun ya, burada kim en fazla taktik, egitim tarzi avrupai birsey fisildasa bil ki icinden en kro adam odur aslinda. Ben bu bücte farki olayini, zamaninda bir kac örnek ile ortaya koymustum, ama bazi arkadaslara bir laf anlatacagina, duvar ile sohbet etmek daha verimli bir sonuc doguruyor.

Burada Besiktas taraftari Yevhen Konoplyanka hayali kuruyor, 1-2 sene önce ise bizim taraftarlar da önünde yatiyordu. Belki de gelip harikalar yaratir, ama bu bizde harikalar yaratacak diye beklenilen oyuncunun yüzüne bakmiyor Schalke. Adamlar sakir sakir her sene 10 milyon avroluk transferler yapiyor, gözde genc oyunculari transfer ediyor. Bunlar bizim gücümüzün yetmedigi olaylar. Porto keza elinden cikarmak istedigi Aboubakar´in kapisinda yatti taraftarimiz aylar boyunca. Ama sözde seker gibi sampiyonlar ligi grubu.

Sampiyonlar Liginde sans gerekiyor birazcik sans. Ve bunda kast ettigim topun direkten dönmesi, hakem hatasi felanda degil, bunlar farkli dogal faktörler. Ama bizim takim olarak kötü oldugumuz bir durumda bizden üstün bütceli rakipler ile karsilasma lüksümüz yok. Sampiyonlar Ligi maclarini da gecen sezon en kaotik anlarimizda oynadik.

Bu sezon yine optimal bir hazirlik dönemi gecirmedik. Belhanda, Feghouli, Seri, Diagne, afrika kupasindaydi, Falcao gelecek deniliyor o da kamp yapmadi. Bartalli takima hayvan gibi yükleme yapmis, oyuncular kimildayamiyor. Oynadiklarimiz da hazirlik maclari. Yahu hazirlik macinin sonucunun, oyununun ne önemi var ? Hele ki sezonun daha o vaktinde.

Ki sezon basi performanslar da yanilticidir.

2016/2017 Fenerbahce Monacoyu neredeyse eliyordu. Iki maci izleyen, bir birine denk iki takimin mücadelesi olarak düsünebilirdi olayi. Takim bulamayan emenike resmen resital yapti. O Monaco ise sonra gitti yari final oynadi CL´de, ve oyuncularini 250 milyon avroya satti. Ki bu hazirlik maci da degil, sezon basi qualifikasyon maciydi.

Türkiye´de sampiyonluk okadar kolay, bana Fatih Terim olmadiginda acikcasi kedi icin ulasilamaz ciger gibi geliyor, ama icimden pek mundar diyesim gelmiyor. 2 sene önce hatirlayalim adamlarin bizim ile ilgili sarf ettikleri sözleri. Feto bitti Galatasaray bitti diyorlardi. Feto gitti, iki senedir sampiyonuz, artik size gün yüzü yok diyordu Besiktaslilar. Biz oralardan geri geldik.

2 sene gecti. Fenerbahce ve Besiktas darmadagin, ve biz onlarin haline aciyacak duruma geldik. Bunu unutmamak lazim.....

Fatih Hoca Türkiye icin yeterli, avrupa icin yetersiz. :asd:
Adam zaten iki kere katildi son 7 senede. Bir kere ceyrek final yapti. Bir kere de kötü elendik, ok. Ulan bu CL´de 300-400 avro harcayip üc kere üst üste Gruptan cikamadi Manchester City gibi takim.

-----------------------------

Avrupa konusu bizim icin diken üstüdür. Bizde avrupada kalici basari saglayacak ekonomik alt yapi yok. Bu sezondan itibaren iyi bir dönem yakalasak bile, bi sene ceyrefk yada yari final yapio, öbür sene uefa kupasini alma gibi, bu yine kalici olamaz.

Basari icin gereken

1. Para
2. Kabiliyet

Bizde gereken ekonomik güc olmadigi icin, kabiliyetimizin yeterli yada yetersiz olmasini ölcebilcegimiz bir durum yok. Olay gayet basit, Harcadigi paraya göre beklentileri karsilayamasa da, mesela PSG tamami ile parasi ile birden Avrupa´da marka, ve ses getiren kulüp haline geldi. Adamlar belki de avrupanin en iddiali takimini kurup, Sampiyonlar Ligi ceyrek finalden öteye gidemediler.

Neden PSG örnegini veriyorum ? Paran fark yaratiyorsa, PSG gibi harcamalara göre basarilini yetersiz görseler bile Dünya Futbolunda birden en büyük markalar arasinda yer alirsin. Ama Paran yoksa, o PSG´nin P´si bile olamazsin.

Bizim oyuncu alirken, verirken gözetmemiz gereken dengelere bak. Devre arasi son dakikada forvet aldik, yok 13 milyon ona verilir mi, yok nekadar büyük hata. Bilader burada vasat diye bakilan takimlari 20 milyon, 30 milyon patlayan oyunculara gömüyor, kili bile kimildamiyor adamlarin. Gidiyor yine gözde oyuncu kim varsa onu aliyor. Adamlar 40 milyona seri alip, bir sene sonra belese kiraliyorlar. Bizde kimi cift haneli rakama satip, üc dört pozisyona oyuncu aliriz, diye hesap yapiyoruz.

Yahu su hesabi yapan, ve ciddi ciddi taraftarinin avrupada iddiali olma hedefi olan kac kulüp var Dünyada. Bana burada avrupai diye sallayan bir tane bilirkisi, bir tane örnek versin, millet kiciyla güler aga.

Zaten bütce digerlerine göre ufak, birde transferde bir tane bosa sallama lüksümüz yok resmen. Adamlar 5 transferi topraga gömse, 6nciya salliyor kasigi acimadan.

-----------------------------

Fenerbahce´li olsam...

Simdi burada bazi taraftarimiz ciddi ciddi Sampiyonluk olayini, o 50-60 milyon avroyu cepte felan zannediyorlar ya. Ben Fenerbahce´li olsam, isterim ki Galatasaray simdi Fatih Terim´i görevden alsin, sonra Mancini, Cocu, Delbosque tadinda vizyonlu, avrupa seviyesinde bir yabanci hoca getirsin. Sonra Falcao gelsin, yalcao gelsin, ve güzelcene adamlarin kicinda patlasin.
Hocayı savunanlar genelde ekonomik sebepleri öne sürüyorlar ama hadi 5 büyük ligi geçtim Avrupa'da ortalama liglerdeki birçok takım bile bizden çok daha iyi bir sistemle oynuyordur ve ekonomileri bize yakın çoğunun. Tabii ki bu şartlarda Ajax olamayız, CL'de gruptan çıkmak bile ciddi başarı olur. Öyle hayallere kapılmıyorum ama bu takımın sahada amacı yok amacı. Resmen doğaçlama oynuyor gibiyiz. Kapısında yattığımız oyuncuların yüzüne bakılmıyor olabilir bu geçerli bir bahane değil en azından standart düzeyde oynayamamak için. Hadi Avrupa'yı bırakalım ligde muazzam oynamamak için hiçbir sebebi yok bu kadronun. 6 numara geldiği sürece tabi.

Terim gitsin demiyorum zaten emekli olana kadar daha iyi bir alternatif bulmamız zor ama buna bir çözüm bulmalı artık..

Tek sorun para değil dün de yazdım çalıştığı ekip dahi yeterli değil, hoca eskisi gibi hurra hücum olayını bırakmaya çalışıyor ama bunun ciddi sancılarını yaşıyoruz hazırlık maçlarında. Hele dün 3 farklı dizilişle oynaması oldukça tuhaftı, son hazırlık maçında bu kadar deneme yapılması biraz garip.

Tabii en kritik mevkinin boş olması da büyük problem, orta sahada ezildik, düzelmeyecek bir şey yok ama bir şeyleri değiştirmek lazım.

Ayrıca geçen sezon Benfica bizi daha iyi oyuncuları var diye elemedi. Tek yaptıkları sahaya doğru yerleşip alan daraltmaktı ve biz hiçbir şey yapamadık. Benfica belki de tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiriyordu ve başa geçen altyapı hocası aynı kadroyla neler yaptı ligde gördük hepimiz. Yetmedi geldi çok önemli oyuncuları eksik olduğu halde Terim'i ezdi geçti standart bir oyun planıyla. Sırf şu olay ekonomi ve kadro eksenindeki savunma çabalarını boşa çıkarıyor kimse kusura bakmasın..

pirlo haklı gerisini boşverin.Dünyanın en iyi psikolojik etki eden,medyayı yönlendiren,futboluyu futbola döndüren hocası. Ama oyun planı konusunda pirlo haklı.

bana 96-2000 senesinde ki presli futbol anlayışı dışında bir oyun planımız olan bir ft senesi söyleyin. Avrupada o yüzden başarı gelmiyor çok normal bunlar. Birde teknik ekip cidden yetersiz sadece yardımcılık yapıyorlar o kadar.

Bu sene de ligi alırız avrupa hayal olur. Bu iş öyle bakayoko geldi falcao geldi ile düzelmez. Bireysel yetenekler birşeyler yaparsa başarılı oluruz yoksa cidden bi oyun planı beklentim yok.

Leş kargaları için keyifli bir akşam olmuş gözlemlediğim kadarıyla.

Nerede durduğunuzu anlayabilmeniz için bazı referanslara hakim olmanız gerekir. Biz bu referansları geçmiş, deneyimlenmiş olaylardan alıyoruz.
son 25 senede hem futbol olarak keyif veren hem de başarılı olan hangi takımlar vardı ve hocalar kimlerdi? Ben size kısa bir özet geçeyim, bildiğim kadarıyla:

96-00 zaten Türk futbol tarihinin en iyi oynayan ve en başarılı takımı, hoca Terim.
00-02 arası Lucescu başarı var, ancak özellikle ikinci senesindeki futboldan taraftar memnun değildi, kapanarak-defansif oynadığımız için. 00-01'deki takımı sayabilirdik ş.l. çeyrek finali sebebiyle ancak o takımla TR'de ne olursa olsun şampiyon olacaksın, hazır kadro üstüne Jardel gelmiş. Yine de ekleyene itirazım olmaz Avrupa'da fenaydık.
05-06 Gerets dönemi toplanan çok iyi bir puan ve alınan efsane bir şampiyonluk var ancak oyun olarak yine sistemli, derli toplu bir takım yoktu sahada. Ortada Saidou tek başına oynuyordu öyle düşünün. Zaten hemen ertesi sene patladı. Tatmin edici değil.
07-08 Feldkamp dönemi. Son 6 maç terk etse de şampiyon olarak sayalım kendisini yani başarılıydı. Ancak oynadığımız futbol yine pek bir şeye benzemiyordu. Hani ne top oynamıştık be diye hatırladığım bir maç bile yok. 11 Metinli Leverkusen maçı aklımda ama.
11-12 Terim. Nihayet seneler sonra hem başarılı olan hem de iyi oynayan bir takım. Sıfırdan kurulan bir kadro- transferlerin çoğundan alınan %100 verim ve rakipleri iç saha dış saha demeden yamultan, psikolojik olarak da üstün bir ekip. Ertesi sene bu düzen bozuluyor ileri gidecekken geriye gidiyoruz örneğin şampiyon olmamıza rağmen.
14-15 Hamza Hamzaoğlu. Muazzam bir başarı var 3 kupa. Ancak hem avrupadaki sonuçlar hem de oynadığımız futbol çok kötü ve yetersiz. Muslera'nın insan üstü performansıyla alınan bir şampiyonluk daha çok. Yani başarı ok, oyun yok.

İyi futbol oynatıp başarılı olamayan abilerimiz de vardı. Onları analım. İlk sırada Skibbe gelir benim için. Keyifli bir top oynatıyordu kendisi. Onun dışında Tudor da seneye fırtına gibi girmişti(bkz. Ostersund). Lakin bu arkadaşlarda kazanma olayı yoktu. Kupa yoksa o koltukta kalamazsın adın Fatih Terim de olsa.

Katılmayan, hayır bu dönem iyiydik ya da aslında şurada kötüydük diyenler alıntılayıp düzeltme yapabilirler. O zamana kadar yazdığım bu gerçekler ışığında ortaya çıkan şey bizim hocayı desteklememiz, özellikle referansları dikkate aldığımızda oldukça mantıklı bir hareket gibi duruyor. Rijkaard-Mancini-Prandelli gibi isimler bekleyen vizyonerlerin ise ne başarı ne de futbol açısından karnelerinin pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bu arada ligde nasıl olsa şampiyon oluruz algısını hoca yarattı biraz da ama böyle bir olay yok onu belirtelim. Gayet üçüncü beşinci ikinci sekizinci üçüncü falan da oluyor bu takım. Ligde herkes şampiyon yapar diyenler, şuradan bir inceleyin derim:

Dün söylediğim mevzuyu uygulamalı anlatmış tebrik ederim. Bu yapıda stoperlerin kötü gözükmesi normal, benim merak ettiğim şu aslında oyuncular hücum ve savunma aksiyonlarında ne yapmak istiyorlar da bu duruma düşüyoruz? Doğaçlama bir yapı olduğunu sanmıyorum ama bunun bir cevabı olmalı.

Amaç 2-3-5 oynamak bu bariz ama beklerle 6 numara aynı çizgiye gelince topu sürekli geri oynamaları her şeyi amaçsız kılıyor.

Bir kere şu evlatçılık zihniyetini aşacak artık donk iş yaptı vefalı olayım selçuk yılların oyuncusu sahip çıkayım vs gibi saçmalıkları aşacaksın kimseye vefa göstermek zorunda değilsin.Her oyuncu profesyonel oynadığı süre zarfında bedava oynamıyor kimse para yoksa herşey yalan.

Dünkü maçta dkk 84 85 donku çıkarıp atalayı alıyor ulan hangi zihniyet donku bu kadar dkk oyun da tutup atalaya 5 dakikan var hadi çık kendini göster der ki bunu kimse bana açıklayamaz. resmen rezalet.Sonra da gençleri oynattım diye şov yapmıyacaksın hocam kusura bakma.

Oyuncu performansları kötüyse bu da hocaya yazar.Taktiksel olarak belli bir şablonu oturtamazsan bu döngü böyle devam eder.Yine dünkü maçta bir ara 3 stoperli sisteme geçtik daha da saçmalamaya başlayınca tekrar 4 lü savunmaya geçtik ki bu demek oluyor ki terimin kafası hayli karışık umarım bu kafa karışıklığı avrupa maçları başlayıncaya kadar geçer.

Bizim sorunumuz transfer değil isterse messi gelsin takım oyunumuz da ciddi problemler var hocaya güveniyorum düzeltecektir.Dünkü hazırlık maçı belki de bu yılı kurtaracak bir maç oldu iyiki de oynanmış.Hocanın bazen ileriye gidebilmesi için biraz geriye düşmesi herzaman işe yaramıştır.

Leş kargaları için keyifli bir akşam olmuş gözlemlediğim kadarıyla.

Nerede durduğunuzu anlayabilmeniz için bazı referanslara hakim olmanız gerekir. Biz bu referansları geçmiş, deneyimlenmiş olaylardan alıyoruz.
son 25 senede hem futbol olarak keyif veren hem de başarılı olan hangi takımlar vardı ve hocalar kimlerdi? Ben size kısa bir özet geçeyim, bildiğim kadarıyla:

96-00 zaten Türk futbol tarihinin en iyi oynayan ve en başarılı takımı, hoca Terim.
00-02 arası Lucescu başarı var, ancak özellikle ikinci senesindeki futboldan taraftar memnun değildi, kapanarak-defansif oynadığımız için. 00-01'deki takımı sayabilirdik ş.l. çeyrek finali sebebiyle ancak o takımla TR'de ne olursa olsun şampiyon olacaksın, hazır kadro üstüne Jardel gelmiş. Yine de ekleyene itirazım olmaz Avrupa'da fenaydık.
05-06 Gerets dönemi toplanan çok iyi bir puan ve alınan efsane bir şampiyonluk var ancak oyun olarak yine sistemli, derli toplu bir takım yoktu sahada. Ortada Saidou tek başına oynuyordu öyle düşünün. Zaten hemen ertesi sene patladı. Tatmin edici değil.
07-08 Feldkamp dönemi. Son 6 maç terk etse de şampiyon olarak sayalım kendisini yani başarılıydı. Ancak oynadığımız futbol yine pek bir şeye benzemiyordu. Hani ne top oynamıştık be diye hatırladığım bir maç bile yok. 11 Metinli Leverkusen maçı aklımda ama.
11-12 Terim. Nihayet seneler sonra hem başarılı olan hem de iyi oynayan bir takım. Sıfırdan kurulan bir kadro- transferlerin çoğundan alınan %100 verim ve rakipleri iç saha dış saha demeden yamultan, psikolojik olarak da üstün bir ekip. Ertesi sene bu düzen bozuluyor ileri gidecekken geriye gidiyoruz örneğin şampiyon olmamıza rağmen.
14-15 Hamza Hamzaoğlu. Muazzam bir başarı var 3 kupa. Ancak hem avrupadaki sonuçlar hem de oynadığımız futbol çok kötü ve yetersiz. Muslera'nın insan üstü performansıyla alınan bir şampiyonluk daha çok. Yani başarı ok, oyun yok.

İyi futbol oynatıp başarılı olamayan abilerimiz de vardı. Onları analım. İlk sırada Skibbe gelir benim için. Keyifli bir top oynatıyordu kendisi. Onun dışında Tudor da seneye fırtına gibi girmişti(bkz. Ostersund). Lakin bu arkadaşlarda kazanma olayı yoktu. Kupa yoksa o koltukta kalamazsın adın Fatih Terim de olsa.

Katılmayan, hayır bu dönem iyiydik ya da aslında şurada kötüydük diyenler alıntılayıp düzeltme yapabilirler. O zamana kadar yazdığım bu gerçekler ışığında ortaya çıkan şey bizim hocayı desteklememiz, özellikle referansları dikkate aldığımızda oldukça mantıklı bir hareket gibi duruyor. Rijkaard-Mancini-Prandelli gibi isimler bekleyen vizyonerlerin ise ne başarı ne de futbol açısından karnelerinin pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bu arada ligde nasıl olsa şampiyon oluruz algısını hoca yarattı biraz da ama böyle bir olay yok onu belirtelim. Gayet üçüncü beşinci ikinci sekizinci üçüncü falan da oluyor bu takım. Ligde herkes şampiyon yapar diyenler, şuradan bir inceleyin derim:

Katılıyorum ama ciddi şekilde eleştirmeyi de ihmal etmemeliyiz aynı zamanda..

Her eleştiriye kuş zart zurt yaftalamasi yapan dildolardan da fenalık geldi artık baştan bir onu söyleyeyim.

Takım kötü aksini söyleyen sıfatı siz bulun. Ama sonuçta hazırlık maçları ve takım daha çok kondisyon antrenmanları yiyor. Şu aşamada takımı ve hocayı eleştirmek haksızlık olur.
Ancak bazı oyuncuların da yanlış yerde oynatılması (seri mesela) ya da hâlâ daha evlatcilik kültürünün varolması, takımın oyun planlama konusunda hiç bir ışık göstermemesi hocaya yazılacak konular.
En çok Terim'i eleştirenlerden biri olarak diyeceğim odur ki; bu dönemde eleştiri geçerli bir anekdot değildir, Lig başlar 3 4 hafta geçer ve takım hâlâ bu durumda olur haaa o zaman yemişim dildoları ben dahil 3 senedir bu takımın başında olup da hâlâ bu futbolu oynatan herkes eleştiriyi hakeder dildolar kusura bakmasın....

Ayrıca geçen sezon Benfica bizi daha iyi oyuncuları var diye elemedi. Tek yaptıkları sahaya doğru yerleşip alan daraltmaktı ve biz hiçbir şey yapamadık. Benfica belki de tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiriyordu ve başa geçen altyapı hocası aynı kadroyla neler yaptı ligde gördük hepimiz. Yetmedi geldi çok önemli oyuncuları eksik olduğu halde Terim'i ezdi geçti standart bir oyun planıyla. Sırf şu olay ekonomi ve kadro eksenindeki savunma çabalarını boşa çıkarıyor kimse kusura bakmasın..

Daha iyi oyuncularla yenmedi mi? Joao felix diye birini duydun mu? Bu yaz kac paraya hangi takıma gitti. 3 gün önce avrupada en iyi defans yapan juventusa elini kolunu sallayarak 2 gol attı.
Her şey ekonomi eksenlidir, hele ki biz ile benfica arasında hem kulüp yapısı hem alt yapı hem scout ekibi hem ülke konjekturleri arasinda daglar var

Kesinlikle. Takım dün akşam baya canımı sıktı defansif organizasyon-tempo olarak. Olumlu olarak gözüme çarpanlar:
Seri'nin defanstan top çıkartan isim olması bence yanlış değildi, güzel de yaptı o işi çoğu zaman. Ama top kazanma kısmında Ndiaye ya da Fernando'nun yanına yaklaşamaz. Donk zaten yürüyor yanında. Net bir 6 no şart, en kritik yer burası.
Belhanda çok iyiydi hem defansta hem ofansta. Kupa maçında da süperdi. Beni kızdıran nokta Belhanda için bunlar çok ekstra performanslar değil. Standart olarak böyle oynaması lazım, gol asist yapması da şart değil.
Feg doğal olarak yorgun vaziyette. Yine de pas alış verişine katkısı yeterliydi.
Diagne hava toplarının çoğuna vurdu, indirdi o açıdan beğendim. Bir iki top da sakladı. Ama pas organizasyonunu baltaladı yine. Pozisyona zaten genel olarak giremediğimiz için diğer açılardan bir yorum yapamayacağım.
Luyindama da çok iyiydi. Yine fazla zorladı 1-2 pozisyonda ama kaybetmedi. Kendi getirdiği topta kafayla golü yapsaydı baya efsane olurdu.
Marcao korkutmaya başladı. Hem fizik hem de mental olarak kötü durumda. Bir iki ince yapmış olsa da paslar da kötüydü bu maç. Bakalım sonradan açılır umarım.
Linnes-Naga baya kötülerdi. Bir de bu maçta geriye yardıma da gelen Jimmy oynadı. Emre Mor-Babel-Feg üçlüsünden ikisi kanatlarda olduğu zaman işleri daha da zorlaşacak. Ama takım defansif kurgu açısından bu kadar kötüyken savunma oyuncularına tek tek saydırmak yersiz.

Emre Mor baya heyecanlandırdı girdikten sonra. Belhanda'yla duvar pasları iyiydi. 1-2 tane de kartlık faul yaptırdı aslında rakibe. En çok hoşuma giden de çoğu pozisyonda geriden deparla gelip defansa yardımcı oldu. Yeteneğine, seriliğine diyecek bir şey yok zaten muadili az dünyada.
Umarım olur bu velet.

Top ayağımızdayken fena değildik özellikle ilk yarı. Güzel paslaşmalar vardı ama Diagne hem hareketli bir adam değil hem de duvar olamıyor. Büyük sıkıntı. Hızlı-direkt oyundan set oyununa geçmeye çalışıyoruz gibi. Kaleden paslı çıkmaya çalıştık çoğu zaman örneğin. Seri'nin de yardımıyla fena da yapmadık bir iki pozisyonda. Bunlar zaman geçtikçe gelişir eğer sürekli çalışılırsa. Özellikle Falcao ve 6 no gelirse hücum yaparken bir sıkıntımız kalmaz. Ancak tempo sorunumuz çözülür mü ondan emin değilim. Takımımız teknik ama çok hareketsiz. Bu adamlarla ve taktikle top kazanmak için bütün takımın pozisyon alması lazım uygun şekilde. Öyle bir taktiksel gelişim gösterebilir miyiz? Emin değilim.

Daha iyi oyuncularla yenmedi mi? Joao felix diye birini duydun mu? Bu yaz kac paraya hangi takıma gitti. 3 gün önce avrupada en iyi defans yapan juventusa elini kolunu sallayarak 2 gol attı.
Her şey ekonomi eksenlidir, hele ki biz ile benfica arasında hem kulüp yapısı hem alt yapı hem scout ekibi hem ülke konjekturleri arasinda daglar var
Daha iyi oyuncusu yok demedim, sahada üstün gelmesinin sebebi iyi oyuncuları değildi dedim. Futbol hakkında azıcık bilgisi olan da bunun doğru olduğunu bilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt